Rajčata 2019



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?)
30.12.2018 9:18

Kde ta semena bulharských rajčat kupujete?

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 5.12.2018 9:04

I když Orkádo nepěstuji každým rokem, tak si myslím, že je to dobrá volba. Je to sice pozdnější odrůda, ale úroda bývá velká. Chuťově se podle mne nevyrovná staršímu hybridu Start F1, ale má jiné dobré vlastnost, které tato starší odrůda nemá. Plody jsou celé krásně červené, netvoří žlutý límec a jsou odolnější proti praskání. Pokud bych měl něco napsat o chuti, tak jevíceméně srovnatelná s ostatními českými hybridy této generace jako jsou Tipo, Toro, Uragán,  atd. Já tomu říkám česká chuť, která vychází ze šlechtění, pro které je používán jako rodič potomek Stupického polního raněho. To neznamená, že by Vás chuť nemohla zklamat. Každý máme chuťové preference jiné a také pěstování, počasí atd. se může na chuti podepsat.Podle mne je nejlepší, aby si každý vyhledal odrůdu, která mu bude nejvíce vyhovovat a to znamená zkoušet

           Vladimír.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 5.12.2018 15:56

Moji milí skusení záhradkári,

Váš nový rajčatový imbecil, ktorý v rámci vášne aj obavy z fytocertifikátov objednal priveľa semienok, plus mu vyznamne pomohol a podelil sa priatel z UK, bude prosiť o rady, čo vysadiť a čo vyradiť, keďže záhradu nenafúkneme. S čím ste mali z môjho zoznamu zlé skúsenosti napíšte, ak Vás bude viac, vyradím a skúsim event. až dalšie roky, keď už moja skúsenosť na mojom území vyradí pre mňa "hlúpe" odrody.          

Cherry:

RED/PINK - ambrosia red, sweet million, sweet aperitif, daterrino, tomatoberry (toto mam zial z neoseeds), garnet, divoke rajče (uvazujem, ze predsalen hodim do maltovnika, ale mam z neoseeds, tak skor asi objednam z permaseminka.cz, u hlupaka by divoke zarucili urodu), grapoli Inverno, lupitas, mountain magic, sugar gloss, sugar plum, suncherry premium, gartenperle, window box red, Vilma, Tumbling tom red, tumbler, tumbling tiger, mandat, pollicino, rubinek, riesentraube, gardenerś delight, Bibi, Rottkappchen, Spencer, Tastier, Sub arctic planty, Pink bumble bee, Artisan Pink tiger, Red pear, Nectar AV, Principe Borghese    

YELLOW/ORANGE: perun, blondkopfchen, ola polka, sungold, sunlemon, sunpeach, datlo, bumble bee golden, ambrosia gold, ambrosia orange ubx, gold nuget, honeybee, minigold, Finik zoltyij, Venus, Aztek, Isis Candy, Ildi, Tumbling Tom yellow, Pear drops, Santa Orange, White cherry, Snowberry, Goldkrone

BLACK: black cherry, black zebra cherry, purple bumble bee, cafe bule, Brown berry, Black pear, Black plum (čiast. su medium asi) 

ŽÍHANÉ a INDIGO: Indigo Kumquat, Artisan Blush tiger, Ambrosia Blue, Tumbling Tiger, Clackamas Blue berry, Indigo rose (doslo darom, vieme preco, je nanic), Indigo cherry drops, Bicolor cherry, Cascade Village Blue

GREEN všetky velkosti: Artisan Green Tiger, Green Zebra, Michael Pollan 355, Frosted green doctor

KLASIK AJ PODLHOVASTE TYPU SM: RED/PINK: Manitoba, Uragan, Bejbino (medzivelkost), Start F1, Stupické, Rose Berne, Sejk, Darinka, Sweet casaday, San Marzano Nano, Harzfeuer, Crimson Crush, Stripped Roman, YELLOW-ORANGE: Goldene Konigen, Zlatava, Jaune Flaumme, Valencia, Lemon Plum, Orange, Orange Banana, Tangerine

BLACK MEDIUM aj BIFTEKY: Japanesse Black triffele, Black truffle, Black krim, Black prince, Black russian, Black from tula, Ukranian purple, Chocolate stripes, Cherokee purple, Queen of the night, Kumato, Tom Sacher      

BIFTEKY AJ SRDCIA: Ananas Noire, Azoychka, Anna Russian, Caspian Pink, Bullś heart-UK, Oxheart SEMO, Mortgage Lifter, Marmande, Soldacki, Brandywine Yellow, Black, Red (tie prídu ale z Neoseeds), Orange Wellington, Big Mama, Costoluto Fiorentino, Kellogś Breakfast klasik

No,... viem, že som zadala rozsiahlu ulohu. Sadit mienim po 1-2 korenoch, minuly rok som vysadila 80 korenov, teraz mi pribudlo miesto na previsle odrody, takych 8 korenov. Ostatne musime vyradit. Tak dajme hlavy dokopy. Srdecna vdaka. Katka     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 220.164 (?), 5.12.2018 21:18

Fuuuha, tak to je uz teda zbierka :-) tiez vacsinou sadim cherry,

Ja som mal minuly rok ambrosia rose ubx, a boli najlepsie, najviac chutili, tak som hned tento rok objednal ambrosiu orange ubx a ambrosiu red (to rose uz nemali).  tomato berry alebo gardenberry uz neviemktore, boli vcelku dobre ale museli sa nechat dobre prezriet, nemohli sa odtrhnut hned ako scerveneli. Ildy, je ich vela ale nas neoslovili, taka fadna chut, viacej nam chutilo Goldkrone. Zevraj aj sungold by malo byt vinikajuce, ale nepestoval som. Zlatava nas neoslnila, ani lemon plum. Bejbino vcelku uslo, je plodne, takisto aj Bibi, Kllasika Start F1 a Stupice by nemalo chybat. Tangerine F1 zene chutilo, ale sa mi zdalo ze ich bolo nejako malo.

Buduci rok sa chystam sadit a otestovat: Ambrosia gold, Ambrosia orange UBX,  Black strawberry, Rosella, New Girl F1, Indigo cherry drop, Siberian red, Arctic fire.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 6.12.2018 14:09

Opravdu impozantní seznam odrůd. Před stejným problémem jsem stál v roce 2015. Řešil sem to tak, že jsem vysadil cca 80 odrůd rajčat, celkem něco přes dvě stě rostlin. Dnes už vím, že jsem to přehnal, práce s tím bylo jako na kostele a přitom jsem všechny ty odrůdy nedokázal vzájemně porovnat. Dokonce si myslím, že jsem ani některé neochutnal a dal jsem je hned synovi, který si pravidelně chodil pro rajčata. Prostě jsem to nezvládl, ale přesto jsem řadu rajčat vyřadil a asi je už nikdy pěstovat nebudu (přitom jeden rok pěstování neznamená, že to rajče je špatné). Vlastně se nic neděje, vždyť na světě je známo více jak čtyři tisíce nehybridních odrůd rajčat, což není v silách nikoho z nás je vyzkoušet. A k tomu každý rok přibývají stovky hybridů.
Některé z těch odrůd co uvádíte jsem pěstoval, některé ještě stále pěstuji, některé jsem vyřadil a už nikdy je nebudu pěstovat. Pro vyřazení většinou nebyl nespokojenost s chutí, mně vlastně chutnají skoro všechna rajčata. Nebudu Vám radit které odrůdy máte v sezóně 2019, stejně možná zkusíte pěstovat všechno co máte. Těžko se nějaká semena jen tak vyhazují. Nabídnou něco to co nebudu pěstovat někomu jinému mně polud si tu konkrétní odrůdu nepřeje mně přišlo nesolidní a tak jsem letos na podzim vyhodil semena asi sta odrůd rajčat.
Kdybych byl dnes ve Vaší situaci, tak bych dnes postupoval tímto způsobem:
1.Prvně bych roztřídil odrůdy na tyčkové (indeterminační), keříčkové (determinantní a některé semideterminantní) a balkónové (trpaslíci). Je to důležité z hlediska pěstování- kolik máte tyčí nebo jiných způsobů vedení indeterminačních rajčat, jestli máte představu jak budete pěstovat keříčková rajčata (jestli necháte plody volně se povalovat po zemi nebo nějak tato rajčata podepřete), kde a jak budete pěstovat ty balkónové (obecně nazývané jako trpaslíci).
2.Já dávám přednost růžovým rajčatům, potom u mne následují červená, oranžová, černá snad zelená o když jsem jich nijak moc nepěstoval a nakonec ta s anthokyanidem (modrá nebo černá?), ale musím přiznat, že jsem se ještě neodhodlal je pěstovat. Takhle nějak je to s mojí chutí. Takže bych vybral převážnou část červených a růžových, tři až čtyři oranžové možná také černé (některé z těch co tam máte jsou si dost podobné), z těch zelených bych vzal jednu nebo dvě (jistě bych zkusil Aristan Green Tiger od šlechtitele Freda Hempela). Zapomněl jsem na ty žíhané, ale to opravu nevím, možná něco z dílny Aristan.
3.Asi samostatně bych řešil otázku cherry rajčat, Zrovna tam si myslím, že chuťová a barevná rozmanitost je jedině přínosem. Je příjemné vychutnávat si cherry rajčata, jednou červené, potom jinou barvu a jinou chuť. I když mně nechutnají všechny stejně tak ta změna je příjemná.
Možná Vám toto trochu pomůže se orientovat.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 6.12.2018 15:47

Urcite mi to pomoze, jednoznacne je zaklad toto triedenie. Nemam skusenost s pestovanim determinantnych odrod v kvetinacoch. Planujem ich dat vyhradne do nadob, nie na pole. Minuly rok som davala do samozavlazovacich nadob, priemer 40cm, papriky po 2 ks a pacilo sa im tam velmi. Skusenost s rajčinami v tomto type nemam. Myslela som, ze tam maju kvoli priestoru na vodu, malo substratu, a teda malo zivin. Na poli je len kratko "plne" Slnko, skor polotien, podla mna kríčkové splesneju + zaberu vela miesta. Uz nebudem vysadzat zeler medzi rajčiny, to mi dost komplikovalo chodzu medzi tyckami a k zadnej rade sa potom vobec neviem dostat, lebo je pri plote suseda. Myslim, ze mam dost nacitane, takze triedenie odrod nejako zvladnem. Napr. Black prince alebo black russian je asi jedno. Black Krim alebo black from Tula, resp cherokee purple alebo chocolate stripes je asi jedno, rovnako black truffle. Japanese black triffele urcite vysadim.  Nie su to hybridy, semena mi vystacia 10 rokov, postupneho skusania. Su v suchej garazi v sklenenych flasiach, tt akt. okolo 0 st., max ocakavam do -15 st. v nasich podmienkach (-12 st bolo minuly tyzden) Ale to by ich nemalo poskodit ako som citala. Vdaka. Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 214.11 (?), 6.12.2018 20:02

Veľká a ťažká úloha na vyberanie. Vladimírove kritériá dúfam pomôžu. Ja som vlani mala vysadených okolo 75 druhov, spolu asi 150 koreňov, ale určite by som to už nerobila, ani neodporúčala. Z väčšiny odrôd som mala som mala po1- 2 ks, iba Štartky, Bejbina, Stupice, Tomatoberry, Santa Orange, Orange Strawberry, Kumato som mala vysadených po viac koreňov.Bolo to náročné mať všetky tie druhy prehľadne označené, ale aspoň som vytriedila, to čo nemienim na budúci rok pestovať.Ako vidím, veľa druhov ste objednávala z Neoseeds, aj ja som v minulosti od nich objednávala, ale treba si dávať pozor pri vysievaní druhov, ktoré by mali byť najmä hybridy, ako napr. Tomatoberry F1, Orange Santa,...mnohé odrody majú zrejme z presevov, spokojná som bola iba s Orange Strawberry a niektorými ďalšími Heirloom odrodami, Indigo druhmi-rastliny mali zachované pôvodné vlastnosti.Tomatoberry od nich radšej ani nevysievajte, bola som sklamaná- dostať ho už kúiť aj v kamenných predajniach, Semo ho dodáva pod názvom GardenberryF1, vlani som pestovala aj originál TomatoberryF1 - semená z UK- oba druhy chuťovo aj vzhľadovo rovnaké.Orange Santa F1som žiaľ doteraz inde nezohnala, tak vysievam zatiaľ od Neoseeds, ale vždy viac semien, odlišné sú už pri schádzaní- tenšie a bledšie vyradím, ale aj tak, ešte sem tam niektorý koreň vlastnosťami nevyhovuje.

Aj keď každé odporúčanie je individuálne, určite by som z vašich horeuvedených Cherry posadila ešte Ambrosia Red, Sweet Aperitiv, príp. Suncherry Pollicino, Ambrosia Orange UBX, Datlo, príp Sungold (ten mi praskal, zo zelených Frosted green doctor, z indigo Clackamas Blue berry. Z Black medium by som dala Cherokee Purple, prípadne Black from Tula a Black Truffle, z Biftekov Ananas Noire, nejaké srdcia, skorú Annu Russian, Kellogś Breakfast...

Ešte som chcela upozorniť, že Subarctic plenty je klasickej veľkosti, determinantná a veľmi skorá odroda vhodná tiež do chladnejších polôh.

Ja by som určite nesadila Bibi, Tumbling tiger, Riesentraube, Perun, bumble bee golden, Indigo rose,  Chocolate stripes, Marmande...

Budete mať ťažké rozhodovanie, ale ja by som už nesadila viac než 30, -max. 40 odrôd. Určite aj z tých niečo vyradíte a ďalšie môžete skúšať nasledujúci rok. Prajem veľa radosti a úspechov z pestovania.

    Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.237 (?), 14.12.2018 13:35

pro Katku:

Měla jsem letos 7 různých Artisanů Tiger a Bumble Bee. Rajčata jsou krásná, chutná, ale velmi málo úrodná. Přesto, že jsou to malá rajčátka, vijany jsou větvené jako u velkých rajčat.

Chladuodolné: Siberian Superior letos dozrával cca o týden dříve než Subarctic Plenty. Siberia, Siberian Early a Glacier, jsem vysévala o mnoho později, takže porovnání nemám. První dvě ale nešly sklízet, stopka se nedala zlomit a vytrhávala se z rajčete tak, že zůstalo poškozené.

Srovnávala jsem Tastier a Spencer. První mi vůbec nechutnal a ani druhý za mnoho nestál. Semena obou ale byla z Neoseeds. Testování vyhrál o chlup menší, ale výrazně chutnější Gardener's Delight.

Zklamaná jsem byla z Brandywine Red (Neoseeds). Představovala jsem si etalon masitého rajčete. Dozrávala malá s nijak výjimečnou chutí.

Porovnávala jsem si taky žlutá velká : Valencia, Tangerine, Summer Cider, Orange Queen. Orange Welington, První 3 vyřazuji, Valencia málo úrodná, Tangerine ukrutně kyselá, všechny 3 dozrávají později.

Vysela jsem několik převislých a zakrslých odrůd do truhlíku pro dceru. Ta byla nakonec do půlky července pryč a pak už nemělo vůbec cenu truhlíky převážet. Keříky zaplodily najednou a přes dlouhou sezónu a hnojení podruhé nenakvetly.

Letošním vítězem je pro mě Berner Rose a Caprese. To bylo roubované, z neznalosti jsem ho vedla na 9 výhonů, bylo velmi úrodné a chutné.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 16.12.2018 1:51

Dakujem, dakujem, dakujem... odpoved pre mna sita, viem to vyuzit, viem, co vyradit. Rose Berne mam.., bude..

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.92 (?), 29.12.2018 18:18

To jste se pěkně rozšoupla :)... s některými mám zkušenost

Cherry:

sweet million - sladké velmí plodné a chutné stejně tak sweet aperitif,  sugar plum - pěstuji do teď, jsou velmi sladká datlová rajčáta... doporučuji, Vilma - pěstuji v truhlících. keříčkové rajče, vhodné do malých prosturů jako je třeba balkon nebo terasa, chuťově dobré a hodně plodící, u nás je milují děti. Tumbling tom red nebo yeloow - do závěsných květináčů, jako první chytly plíseň, chuťově dobré, také jako dekorace :).  mandat - dobré, slaďoučké, ale nevyrovná se Sugar plum... zbytečně drahé semínka (nahradila jsem odrudou Valdo a oranžovými Datlo... jsou podstatně lepší), pollicino F1 - pěstuji každoročně - výborné... gardenerś delight -pěstuji každoročně, také naše oblíbené, ale žádný zázrak... chuťově dobré a nepraskají.  

YELLOW/ORANGE: sungold - moc dobré, nejsladší jaké jsem měla, ale hodně praskají. Letos už nebudu vysévat, jinak jsem je měla každoročně, ale odrazuje mě to praskání, datlo - doporučuji, sladké datlové, bumble bee golden - nic moc, honeybee - sladké, výborné, ale už nepěstuji, Venus, Aztek - stejně jako Vilma, pěstuji společně, vhodné třeba i jako dekorace na stůl do pergoly... pakuždibujete rajčátka přímo z keříku :D :D, Ildi - chuťově dobré, ale praskaly, tak jsem je nahradila jinými, Tumbling Tom yellow - stejně jak ty červené, chuťově dobré, ale dost se mi lámali v převisu, Santa Orange - pěstuji už několikátou sezonu - datlové, velmi sladké, White cherry - chuťově dobré, ale žádný zázrak. Pokud chcete mít rozmanity salát všech barev (u nás to tak je... ještě přidám Black cherry :D a to je teprve efektní), Goldkrone. výborné, sladké, nepraskají

BLACK: black cherry - naše top i když jsou trochu praskavé, ale chuťově výborné a v našem okolí velmí oblíbené i přes divnou barvu :), purple bumble bee - navyrovnají se Black cherry... nevýrazná chuť, 

Indigo a žíhané už nepěstuji... nenadchly

reen zebra - zajimavá chuť... ale již nepěstuji

KLASIK AJ PODLHOVASTE TYPU SM: RED/PINK: Start F1 - dobrá kvalita, Stupické - nejhorší, co jsem kdy jedla (i přes kladné recenze), Sejk - výborný dle mého muže :),Orange Banana - takové mňangavé a celkem moučné. Hodila jsem jej do sušičky, Doporučuji Tipo F1

BLACK MEDIUM aj BIFTEKY: Japanesse Black triffele, Black truffle - skvělé a výborná chuť, Black krim, Black prince, Black russian - luxusní... moje nej, Black from tula, - ty černé mám hodně ráda... moje nejoblíbenější

Mám ještě jiné odrůdy, taj jsem vypsala, jen co mám odzkoušené. Biftekové mám teď Jergus F1

Dále pak budu pěstovat bulharské odrůdy Kalina F1, Prekos F1, Balkán F1, Berika a další... občas bych také potřebovala tu zahradu nafouknout

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 30.12.2018 9:18

Kde ta semena bulharských rajčat kupujete?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika