Jak skloubit pěstování a dovolenou?



Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?)
6.12.2018 12:27

Dakujem vsetkym za rady, pouzijem od kazdeho trosku. Polovicu vysadim koncom februara (urcite je rozumne nie tesne pred odchodom, aby rastlinky uz co to mali za sebou) a dam vodu do podmisiek. Ked budeme prec, kurenie bude na minime, takze sa tak vytahovat nebudu. Druhu polovicu vysadim az potom, pre istotu (ked sa vratime, bude dom skor prekurovany ako poznam zvysok rodiny, na minimum 23 st). Ako ste si vsimli v druhom vlakne rajčiny 2019, zasob mam bohate, ked nieco nevyjde s priesadami, nahrada bude. Myslim to tiez tak, ze z jednej sorty vysadim jedno-dve semienka v unoru a z tej tej sorty v breznu po dovolenke. Mala som Agro substrat, vymenim teda za iny. Sezonu potrebujem urychlit urcite, presne ako hodnoti pan Milan HP a to prave preto, ze som neskuseny zahradkar a hrozba plesne je najvyssie riziko. Tak aby som z paradajok mala aspon daco. V lete chodime vzdy v cervenci na 15 dni do Chorvatska, tento rok skusim letecku verziu inde na 11-12 dni. Vysadbe do nadob sa nevyhnem, nie preto, ze som pitomec, ale zahon je v polotieni, chutne rajčiny som mala len z nadob, tie su na juhu. Skusim viac samozavlazovacich. Susedia neprichadzaju do uvahy, zijeme tazko anonymnu dobu a rodina pride poliat 1-2x. Skusim aj tie PET flase. A... aj tak rozhodne Matka Priroda a moj manzel, mestsky to chlap, hadame sa kvoli rajčinam denne. Ale!!!, na mojich rajčinach sa v lete pasli s rozkosou vsetci a teraz nad kupenymi krutia nosom. Neter z Nemecka sa dnes ozvala, ci nechcem semena z ich Amazonu, ze donesie na Vianoce, len aby boli v lete tie moje chutne cherry. Ked som vsak videla ceny, obisla ma horucava. UK maju uplne ine. Katka      

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 6.12.2018 9:46

Dovolil bych si trochu polemizovat - vše záleží především na typu půdy. Měl jsem zasazené dýně v sadu, kde je propustná hlinitopísčitá půda (i když v tom místě vylepšená velkým množstvím normální zeminy, hnojem a kompostem). Používám podobnou vychytávku - ke každé dýni mám zapíchnutou 2l PETku. Dovolenou jsem měl 2 týdny začátkem srpna, kdy byly extrémní teploty a sucho. Ačkoli jsem záhon před odjezdem mohutně prolil a ještě naplnil PETky, po návratu zbyly z rostlin jen živořící torza (nicméně škody moc nebylo, protože dýně už byly dozrálé).

Naopak, v zahradě a ve skleníku, kde mám veškerou ostatní zeleninu, stačilo před odjezdem pořádně zalít. Po návratu bylo vše v pořádku. Rajčata, lilky, mochyně, mrkev, ve skleníku papriky a okurky. Na zahradě mám ale normální kvalitní zeminu, která vláhu udrží. Jediné, co se stalo, a co bych nečekal, byly oschlé listy u jahod, které obvykle přes léto vůbec nezalívám. Kupodivu i rajče, které měla dcera v květináči, jsem dal do stínu - mělo pár zvadlých/uschlých listů, ale žilo a později ještě plodilo.

A jediné, co nevydrželo 2 týdny tohoto extrému bez péče, byly 2 na podzim zasazené rybízy. Ostatním rybízům, srstkám, malinám a kiwi slunce spálilo listí, ale přežily. Ale to bych nezachránil zřejmě ani kdybych byl doma - možná zastíněním. Ale koho by napadlo zastiňovat tyto rostliny...

Takže asi tolik k nutnosti zálivky během dovolené - záleží především na parametrech zeminy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 6.12.2018 12:27

Dakujem vsetkym za rady, pouzijem od kazdeho trosku. Polovicu vysadim koncom februara (urcite je rozumne nie tesne pred odchodom, aby rastlinky uz co to mali za sebou) a dam vodu do podmisiek. Ked budeme prec, kurenie bude na minime, takze sa tak vytahovat nebudu. Druhu polovicu vysadim az potom, pre istotu (ked sa vratime, bude dom skor prekurovany ako poznam zvysok rodiny, na minimum 23 st). Ako ste si vsimli v druhom vlakne rajčiny 2019, zasob mam bohate, ked nieco nevyjde s priesadami, nahrada bude. Myslim to tiez tak, ze z jednej sorty vysadim jedno-dve semienka v unoru a z tej tej sorty v breznu po dovolenke. Mala som Agro substrat, vymenim teda za iny. Sezonu potrebujem urychlit urcite, presne ako hodnoti pan Milan HP a to prave preto, ze som neskuseny zahradkar a hrozba plesne je najvyssie riziko. Tak aby som z paradajok mala aspon daco. V lete chodime vzdy v cervenci na 15 dni do Chorvatska, tento rok skusim letecku verziu inde na 11-12 dni. Vysadbe do nadob sa nevyhnem, nie preto, ze som pitomec, ale zahon je v polotieni, chutne rajčiny som mala len z nadob, tie su na juhu. Skusim viac samozavlazovacich. Susedia neprichadzaju do uvahy, zijeme tazko anonymnu dobu a rodina pride poliat 1-2x. Skusim aj tie PET flase. A... aj tak rozhodne Matka Priroda a moj manzel, mestsky to chlap, hadame sa kvoli rajčinam denne. Ale!!!, na mojich rajčinach sa v lete pasli s rozkosou vsetci a teraz nad kupenymi krutia nosom. Neter z Nemecka sa dnes ozvala, ci nechcem semena z ich Amazonu, ze donesie na Vianoce, len aby boli v lete tie moje chutne cherry. Ked som vsak videla ceny, obisla ma horucava. UK maju uplne ine. Katka      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.12.2018 21:31

Katko, Vy jste chytrá Horákyně. Vůbec jsem se nespletl s tím prstem v nosesmiley. Zkuste sehnat ten německý substrát u vás, a když to nepůjde, pošlu Vám ho odsud. Stojí to za to.

A do těch samozavlažovacích zařízení se taky kouknu, doteď mne to totiž ani nenapadlo. To by bylo, abychom tady něco společně nevymysleli. Ono tady možná už takové téma je. Jdu hledat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 6.12.2018 17:56

Dakujem vsetkym za rady, pouzijem od kazdeho trosku. A chlapy neprite sa navzajom, pozrite sa, o kolko ste mudrejsi ako ja. Polovicu vysadim koncom februara (urcite je rozumne nie tesne pred odchodom, aby rastlinky uz co to mali za sebou) a dam vodu do podmisiek. Ked budeme prec, kurenie bude na minime, takze to je fajn. Druhu polovicu vysadim az potom, pre istotu (ked sa vratime, bude dom skor prekurovany ako poznam zvysok rodiny, na min. 23 st). Ako ste si vsimli v druhom vlakne rajčiny 2019, zasob mam bohate, ked nieco nevyjde s priesadami, nahrada bude. Myslim to tiez tak, ze z jednej sorty vysadim jedno-dve semienka v unoru a z tej tej sorty v breznu po dovolenke. Mala som Agro substrat, vymenim teda za iny. Sezonu potrebujem urychlit urcite, presne ako hodnoti pan Milan HP a to prave preto, ze som neskuseny zahradkar a hrozba plesne je najvyssie riziko. Tak aby som z paradajok mala aspon daco. V lete chodime vzdy v cervenci na 15 dni do Chorvatska, tento rok skusim letecku verziu inde na 11-12 dni. Vysadbe do nadob sa nevyhnem, nie preto, ze som pitomec, ale zahon je v polotieni, chutne rajčiny som mala len z nadob, tie su na juhu. Skusim viac samozavlazovacich. Susedia neprichadzaju do uvahy, zijeme tazko anonymnu dobu a rodina pride poliat 1-2x. Skusim aj tie PET flase. A... aj tak rozhodne Matka Priroda a moj manzel, mestsky to chlap, hadame sa kvoli rajčinam denne. Ale!!!, na mojich rajčinach sa v lete pasli s rozkosou vsetci a teraz nad kupenymi krutia nosom. Neter z Nemecka sa dnes ozvala, ci nechcem semena z ich Amazonu, ze donesie na Vianoce, len aby boli v lete tie moje chutne cherry. Ked som vsak videla ceny, obisla ma horucavadevil. UK maju uplne ine. Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 6.12.2018 19:52

Je zajímavé, že nikdo tady neuvedl mulčování. Já mulčuji černou tkanou textilií. Maximálni spokojenost.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.12.2018 21:04

Skvělý nápad. A kombinací těchhle nápadů určitě nic nezkazíme. (Ale na dovču v létě stejně nejedu.)

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 214.11 (?), 6.12.2018 21:04

Katka, s kľudom môžete vysiať vo februári,  dni sa už predlžujú, nie je už také nutné prisvetľovať a pri tom zníženom kúrení to priesady vydržia. Ak by boli koncom marca mierne vytiahnuté, presadila by som ich v tvare U, alebo špirály do trocha väčšieho kvetináča- vyženú si ďalšie nové korene z prihrnutej stopky a rastliny spevnejú. Takto predpestované potom skorej rodia aj vonku, mne zvyčajne už od začiatku júna, vlani pri decembrovom výseve(s prisvetľovaním) som mala prvé skoré rajčiny síce v dome za oknom už na Veľkú Noc.(viď vlákno Rajčata 2018)

Ja na dovolenku k moru chodím koncom novembra - do Egypta za šnorchlovaním, asi na 7-12dní, pokusné rajčiny to minulý týždeň vydržali bez polievania. V máji už len na 4 dni Praha- Noc literatury a knižní Veletrh. V lete prázdninujem doma, iba s každodennými pravidelnými vychádzkami do prírody s našimi hafanmi. 

Na pestovanie v nádobách v lete vonku určite treba vyriešiť samozavlažovanie.

          Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.12.2018 21:00

Petře, to máte samotřejmě pravdu. Píšu o svých zkušenostech, ale ty jsou vlastně jen z jednoho místa s víceméně hlinito-jílovitou půdou, která drží vodu někdy až moc dobře. Ale i ta byla letos vyschlá na prach až do 40-50cm.           Rozhodně se hlinoto-písčité půdy budou chovat jinak a mnou uvedená čísla nebudou platit. To jsem nedotáhl do konce.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 35.64 (?), 7.12.2018 0:04

Na chalupu jezdím většinou  každý druhý víkend a léta   mně funguje závlaha bez problémů takto: U skleníku je 100 l sud, z něj vedou hadičky kapkové závlahy do skleníku. Tam kde kapou, jsou sazenice. V sudu je další (zavíkovaný) 30 l soudek plný vody, aby trochu pomohl ohřát novou vodu dodanou čerpadlem ze studny.  Ve velkém sudu je na přívodu vody plovák ze splachovače WC, který zabrání přetečení sudu. Čerpadlo je spínáno přes časovač na 5 minut (to bohatě stačí, aby se sud naplnil) každý druhý den. Frekvenci zapnutí lze jednoduše měnit. Ve skleníku mám okurky, rajčata, salát,  z jara sadbu letniček a zeleniny a funguje to celkem spolehlivě. Jde koupit i čidlo na vlhkost půdy a to by řídilo zalévání, jenže bych musel asi tam zavést proud. Bude asi i bezdrátová verze, ale zdá se mně to již zbytečně komplikované.

Letos zvažuji nasázet další rajčata venku pod průhlednou stříšku na sloupcích a i k nim tu závlahu zavést. Měly by méně trpět plísněmi.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.86 (?), 7.12.2018 1:57

Ako vidím, spolu niečo vyskumame, urcite. Ste ma všetci tak dnes potešili... Dobrá parta ludi sa tu zišla.. pre Milana HP: substrát budem zháňať tu, ozvem sa keď nič. Samozavlazovacie črepy som kupovala neskôr až v máji na vrabciak.sk v akcii, je aj česká verzia webu. Stali polovicu ako inde a ako v marci. Pani Eva T: tiež plánujem Egypt Makadi na jeseň, len nech ma nezozere žralok, pri snorchlovaní sa nekontrolovane odplazim aj kilometer. V lete stačí HR týždeň. Uz len presvedcit polovicku. Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika