Slivovice - kvas



host - 129.96 (?)
22.10.2009 16:38

Muškám se sice říká octomilky, ale s ještě větší vervou se vrhají do čerstvě destilovaného lihu s koncentrací 80%, ve kterém žádný ocet není. Samozřejmě hned zahynou.

Mušky jdou na sladké, ale problém je, že dokáží kvas infikovat hnilobou a plísní, ze které někde před nedávnem slezly. A potom už se děje vůle páně. Rozhodně nepřispějí k většímu výtěžku. Je velmi pravděpodobné, že bude spíš menší a v kritickém případě žádný.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.10.2009 10:33

"...z 1g cukru získáte v ideálním případě 1,5 ml alkoholu..."

Ten přepočet by mě docela zajímal, sám to neumím spočítat.  Pokud by to byla pravda, že z 1g cukru vznikne 1,5ml alkoholu, pak by přidáním 1 kg cukru přibylo 1,5 l alkoholu, tedy 3 litry 50% slivovice navíc. A to mi přijde trochu moc. Ze švestek se to počítat nedá, musel by se odečíst pevný podíl, procenta cukru se nepočítají v hmotnosti ovoce, nýbrž v ovocné š'ťávě. Nebo si to aspoň myslím.
   Pokud ale pálím z jablek, kvasím čistý mošt. Ten ze zimních odrůd mívá 11-13% cukrů dle moštoměru. Vypálím obvykle kolem 10 litrů 51%ního destilátu ze 100 litrů kvasu nebo i méně, tedy 5 litrů lihu.  Je pravda, že všechen líh se nevypálí, destilace se ukončuje při 20-40% aktuální lihovitost. I tak mi ale poměr cukru a lihu nesedí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 22.10.2009 10:54

Kvašení probíhá podle rovnice:

C6H12O6--> 2C2H5OH + 2CO2

takže tak od oka(nechce se mi to počítat) z 1g cukru vznikne plus mínus 1/2 g lihu, hustota lihu je něco pod 1, mám dojem, že je to kolem 0.8, takže tak od oka z 1 g cukru vznikne tak plus mínus 0,6 ml čistého lihu.  

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.44 (?), 22.10.2009 11:21

U nás se pálí docela dost a je odzkoušené že co kg- to asi litr slivovice navíc.Pokud pálíte z švestek nebo jablek, které mají dobrou cukernatost tak je zbytečné cukr dávat většinou to dobře teče ale pokud pálíte z třešní malin apod kde je veliká pracnost vůbec nasbírat na kvas, a paradoxně toto ovoce obsahuje méně cukru tak většinou každý, aby něco vypálil tak dá i 5kg na 100l kvasu a věřte že je dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 3.12.2009 11:03

Takže s pomocí citace literatury "Domácí výroba lihovin" - Malle, Schmickl: 

K tomu, abychom obsah alkoholu zvýšili, musíme do rmutu přidat cukr (normální cukr používaný v domácnosti). Při vyšším obsahu alkoholu se aromatické látky z ovoce extrahují mnohem lépe, protože alkohol je pro ně dobrým rozpouštědlem. Proto je destilát na tyto látky bohatší a chuť i vůně je intenzivnější.

Tradiční (nedoslazené) kvasy mají zhruba od 2 do 8% obj. alkoholu, což je médium s vysokým obsahem vody. Protože aromatické látky kvasu jsou ve vodě hůře rozpustné, je účinek extrakce v těchto kvasech malý.

Takže takhle hovoří odborná literatura, připadá mi to logické a mám takovou zkušenost.

Cukr je prostě cukr a je mu jedno jestli je ze švestek, jablek, hrušek, brambor, medu nebo řepy. Z něj se udělá alkohol. Aromatické látky v ovoci s cukrem nemají nic společného a je třeba je z ovoce extrahovat. A tady platí: čím koncentrovanější líh, tím silnější extrakce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 3.12.2009 11:50

Naštěstí máme všichni ještě jeden nástroj, a to vlastní nos a jazyk. Ten umí říci, je-li lepší pálenka z čistého či nastaveného kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 3.12.2009 12:07

Proč se tedy k např. při extrakci bylin používá vysoce koncentrovaný alkohol a ne 8%? Prostě proto, že je vyšší koncentrace alkoholu to dokáže. A pak to samozřejmě i vlastní jazyk a nos pozná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.160 (?), 28.8.2011 18:13

Na zákony ti seru už 20 let se do kvasu vždy přidávál u nás cukr bez cukru je to pro mistry. Letos přidávám 10 kg cukru na 250 litrovou bečku a eště je to málo páč je to kyselejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.228 (?), 29.8.2011 13:39

Poradí mi někdo jak a z čeho postavit destilační přístroj mám každý rok tak 400l kvasu a vozil jsem ho pálit k pánovi který letos bohužel umřel. Děkuji za radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.7 (?), 15.1.2014 12:04

Správně, všechno je to pro mistry!!! Takže všechno děláš 20 let špatně. Raděj ten cukr vraž do buchet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 22.10.2009 16:38

Muškám se sice říká octomilky, ale s ještě větší vervou se vrhají do čerstvě destilovaného lihu s koncentrací 80%, ve kterém žádný ocet není. Samozřejmě hned zahynou.

Mušky jdou na sladké, ale problém je, že dokáží kvas infikovat hnilobou a plísní, ze které někde před nedávnem slezly. A potom už se děje vůle páně. Rozhodně nepřispějí k většímu výtěžku. Je velmi pravděpodobné, že bude spíš menší a v kritickém případě žádný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika