Pálenka z dýně



host - 138.53 (?)
12.12.2016 17:39

Já bych se tipnul, že bez přicukření nateče tak 3l ze 100l soudku.
A pokud se nepoužije čistá šťáva, tak i méně.
Takže pokud se do toho chcete pustit, tak jedině se šťávou Zcezená být nemusí.
Přídavek živin je celkem zbytečný - je jich tam dost přírodních a kvasinky tam díky velmi nizkému obsahu cukru stejně nebudou mít co dělat a uhynou po pár dnech kvůli jeho spotřebování.

A s těmi expedimenty si myslíte, že vymyslíte něco nového, netradičního něco co nenapadlo naše předky, nebo že se takové recepty nedochovaly?

Jenže oni znali melouny, dýně, rajčata, mrkev a podobné plotoviny a v destiláterství a likérnictví se jim vůbec neosvědčily a asi proto se o nich v historických knihách nelze dočíst. Ani ve francouzských...
Je to výmysl dnešní doby a možná i naše novodobá specialita.
*
Z "podivných a netradičních surovin" co se léty osvědčily a čímž byste skutečně mohl zaujmout v oblasti ńetradičních destilátů kromě destilátů z nejrůznějších vín bez přídavku cukru a lihu mně napadlo:
Kořen hořce, všedobr, topinambury, oddenky pýru, čirok apod., tedy něco co obsahuje zkv́asitelné cukry v aspoň trochu využitelném množství anebo další suroviny které jsou nosiči aromatických nebo chuťových složek.
A dýně nesplňují nic z toho...
*
A napíšu ještě znovu:
Pokud se Vám pálenka z durancií zdá být moc aromatická, tak si ji zřežte vodkou nebo lihem.
Ale spíš si myslím, že za tu ostrost nemůžou plody, ale destiláter...

Ale když chcete´být znovu "průzkumníkem slepých uliček", tak to zkuste.


Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 147.130 (?), 11.12.2016 14:05

Máte pravdu, možná bude lepší ji nakrájenou na kostky prvně podusit, rychle změkne, pak to rozsekat a přidat pektolytický enzym, kterej to ztekutí, teprve pak přidat(možná vylisovat) do švestek s ušlechtilými kvasinkami, aroma bude tudíž švestkové a pálenka by mohla být pro mě (a hlavně ženský) pitelnější, možná bych to vypálil jen tak na 45%,ať to díky tomu přídavku medu třeba neškrábe, hádám to ale ještě nikdo v republice takhle nezkoušel:-)

Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.12.2016 18:31

Já nevím. U všech destilátů je snaha zbavit se zbytečného balastu před kvašením a pálením. Jablka se lisují na mošt, ten se teprve kvasí, Z hroznů se vyropbí víno a to se pak pálí. A vy tady vymýšlíte, jak přidat ke švestkám, k cukru, k aromatu dýňovou hmotu, která je nutná na chleba nebo do kompotu, ale ne do kotle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 138.53 (?), 11.12.2016 19:45

Když nemáte rád ostrost slivovice tak si ji zřežte vodkou nebo lihem a pálenku z dýni si udělejte zvlášť.
Škoda švestek na takové podivné expedimenty.
*
A když Vás to tak láká tak si pak smíchejte podle chuti oba destiláty.
Ale víte kolik zkvasitelných cukrů Vaše dyně obsahují? Jestli výsledek nebude stejný jako z podobných šíleností - paprik, feferonek, rajčat apod.?
(Bez přicukření tak do 3 - 5l ze 100 - 200l sudu.) A to ještě možná přeháním nemluvě o tom, že takové kvasy se většinou zkazí.
A když ne, tak beztak každý destiláter Vás s tím vyhodí...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 147.130 (?), 11.12.2016 23:05

Pálenku z dýně budu chutnat za chvíli a to si pište, že oba destiláty zkusím smíchat, co má být, bez experimentů není přece vývoj a co člověk, to jiný vkus, pokud to nebude zjevně zkažené, tak mě to každý destilatér bez problémů vypálí. Kolik zkvasitelných cukrů dýně obsahuje fakt nevím, asi jak která, ale vím, že se z ní dá udělat výtečná pálenka a já chci mít svoji originální a je mi srdečně jedno, jestli poteče 5 nebo 10l ze 100l kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 12.12.2016 12:19

já chci mít svoji originální a je mi srdečně jedno, jestli poteče 5 nebo 10l ze 100l kvasu.

Vy jste teda KAŇOUR, nechtěl bych po vás v pálenici pálit švestky a asi ani nikdo "normální"  možná tak nějaký úředník.

Když vám slivovice z durancií nechutná tak navštivte odborného lékaře. Někde je chyba...devil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.12.2016 14:28

Domácí destilát by měl mít aspoň 2 složky:
1. alkohol
2. chuť a vůni.
Ad 1: Alkohol vznikne vykvašením cuklrů. Ty jsou v surovině, v horším případě jej lze dodat
Ad2 Chuť a vůni lze získat jen z použitého ovoce (zeleniny). Umělá aromata by snad neměla být ani zmiňována.
Proto se k destilaci používají suroviny, které mají nejlépe obě složky (švestky,  hrušky, třešně) nebo aspoň jednu z nich.  Buď cukry (řepa, jablka, moruše) nebo vůni (bezový květ, máta, jalovec). Kvasit něco, co nemá ani jedno (kedlubny, cukety, dýni, papriky) mi přijde jako mrhání časem, cukrem i energií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.130 (?), 12.12.2016 14:44

Psal jsem jen, že je na mě slivka moc ostrá, to snad o duranciích víte ne?Asi proto, že ji narozdíl od Vás nepiju tak pravidelně:-) V pálenici mi řekli, že nějaké promíchání či zbytky z ostatních kvasů naprosto nehrozí, takže to absolutně neřeším, raději poraďte zda dýni jen rozsekat na maděru nebo pak i přecedit-tak jak to tady někdo psal v tom receptu na to tykvové víno, nějaké živiny pro kvasinky si tam přidám samozřejmě taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 12.12.2016 17:07

Psal jsem jen, že je na mě slivka moc ostrá, to snad o duranciích víte ne?Asi proto, že ji narozdíl od Vás nepiju tak pravidelně:-) V pálenici mi řekli, že nějaké promíchání či zbytky z ostatních kvasů naprosto nehrozí, takže to absolutně neřeším, raději poraďte zda dýni jen rozsekat na maděru nebo pak i přecedit-tak jak to tady někdo psal v tom receptu na to tykvové víno, nějaké živiny pro kvasinky si tam přidám samozřejmě taky.

Nejlepší rada zní - VYHLEDEJTE ODBORNÉHO LÉKAŘE popř. lékárníka.

Slyšel jsem od úředníků, že je dobrá pálenka z květáku. Zkuste ji a určitě budete mile překvapen, možná více jak z těch dýní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.53 (?), 12.12.2016 17:39

Já bych se tipnul, že bez přicukření nateče tak 3l ze 100l soudku.
A pokud se nepoužije čistá šťáva, tak i méně.
Takže pokud se do toho chcete pustit, tak jedině se šťávou Zcezená být nemusí.
Přídavek živin je celkem zbytečný - je jich tam dost přírodních a kvasinky tam díky velmi nizkému obsahu cukru stejně nebudou mít co dělat a uhynou po pár dnech kvůli jeho spotřebování.

A s těmi expedimenty si myslíte, že vymyslíte něco nového, netradičního něco co nenapadlo naše předky, nebo že se takové recepty nedochovaly?

Jenže oni znali melouny, dýně, rajčata, mrkev a podobné plotoviny a v destiláterství a likérnictví se jim vůbec neosvědčily a asi proto se o nich v historických knihách nelze dočíst. Ani ve francouzských...
Je to výmysl dnešní doby a možná i naše novodobá specialita.
*
Z "podivných a netradičních surovin" co se léty osvědčily a čímž byste skutečně mohl zaujmout v oblasti ńetradičních destilátů kromě destilátů z nejrůznějších vín bez přídavku cukru a lihu mně napadlo:
Kořen hořce, všedobr, topinambury, oddenky pýru, čirok apod., tedy něco co obsahuje zkv́asitelné cukry v aspoň trochu využitelném množství anebo další suroviny které jsou nosiči aromatických nebo chuťových složek.
A dýně nesplňují nic z toho...
*
A napíšu ještě znovu:
Pokud se Vám pálenka z durancií zdá být moc aromatická, tak si ji zřežte vodkou nebo lihem.
Ale spíš si myslím, že za tu ostrost nemůžou plody, ale destiláter...

Ale když chcete´být znovu "průzkumníkem slepých uliček", tak to zkuste.


Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.174 (?), 26.12.2016 22:13

Zanechal bych žabo-myších sporů, držel se tématu a zbytečně neplevelil to vlákno.
Myslím, že nikdo nemá s pálenkou z dyní zkušenosti. Ani dobré ani špatné, že je to slepá ulička.
A kdo tomu nevěří, teda zkušenostem naších předků, musí si to vyzkoušet sám.
Což tak trochu i chápu protože jsem v lecčem svým předkům nevěřil a musel "jsem si sám narazit čumák" abych jim dal později s pokorou za pravdu...
A leckdy to bylo dost bolestné.
Tím to myslím všeobecně, ne přímo o těch dýních.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika