Domácí ořechovice



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
5.8.2018 21:21

Dnes jsem stočil 2 letošní dávky, víceméně klasický recept- více ořechů, jablkovice, koření, cukr třtinový, letos se povedly obě. Od slovenských přátel jsem letos koštoval zázvorový likér, tak jsem přidal zázvor do jedné dávky a je to lahůdka. Ještě přidám.

Méně pozitivní je andělská daň - jestli jsem to nepopletl, protože trochu experimentuju, šlo do obou dávek 4 l jablkovice a 1 l vody s cukrem a stočil jsem sotva 3,5 l. Je možné, že by se tolik nasosalo do ořechů, nebo se vypařil přes mikroténový deklík? Máte podobné zkušenosti?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 17.9 (?), 4.8.2018 8:30
S bezinkami v tuto dobu dozrává aronie, které jsou výborným zdrojem antioxidantů. Obé dávám do sirupu, často ještě s ostružinami, malinami, rakytníkem, zamraženou jostou a rybízem...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.130 (?), 4.8.2018 10:33
Ano aronie by taky byla fajn, letos mi ale všechna uschla, do ořechovky jsem ale přidal ten resveratrol, že kterého třeba samostatně lépe vidím, takže účinek mám ověřený a těším se na experiment s chutí s přidanou chilli papričkou (též super léčivka), to bude masakr, nějaké vypalování červa slivovicí je proti mému elixíru jen obyčejný dezinfekční čajíček. R
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.119 (?), 5.8.2018 20:10

Tedy lidi, já jen koukám co do tý ořechovky ještě nenacpete... je to vůbec ještě ořechovka?!

No nic, ať vám chutná a pomáhá!! Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 5.8.2018 21:21

Dnes jsem stočil 2 letošní dávky, víceméně klasický recept- více ořechů, jablkovice, koření, cukr třtinový, letos se povedly obě. Od slovenských přátel jsem letos koštoval zázvorový likér, tak jsem přidal zázvor do jedné dávky a je to lahůdka. Ještě přidám.

Méně pozitivní je andělská daň - jestli jsem to nepopletl, protože trochu experimentuju, šlo do obou dávek 4 l jablkovice a 1 l vody s cukrem a stočil jsem sotva 3,5 l. Je možné, že by se tolik nasosalo do ořechů, nebo se vypařil přes mikroténový deklík? Máte podobné zkušenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.102 (?), 5.8.2018 22:33

Ořechy letos budu určitě lisovat v takovém tom malém lisu na ovoce, protože mám 50 ořechů v 1 sklenici a po přecezení by toho fakt moc nezbylo. A brzo bude na čase přidat bezinkovou část lektvaru + antioxidanty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.221 (?), 5.8.2018 23:13

Na vině je i odpar, ta Andělská daň, ale jen v minimálním množství. Teda pokud nemacerujete v horku a v nedokonale uzavřené nádobě.
Hlavně, ale zůstane část alkoholu v surovině. Škoda ho vyhodit, tak je dobré ji spolu s kalem předestilovat. Anebo použít na něco na způsob bowle nebo alkoholického kompotu. Docukřit a zalít vodou. Konzervaci zajistí ten nasáknutý líh.

Rafael.

P.S. Podle mých zkušenost líh co se tím lisováním zachrání stejně nakonec skončí v kalech. Není to moc dobrý nápad. Podobně jako používat k výrobě macerátů jemně mleté nebo jemně drcené suroviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 6.8.2018 8:31

Maceruji na parapetu na sluníčku, alkohol byl cítit i přes 2 mikrotény,  přes které jsem dal ještě alobal. Inu, budu muset vymyslet nějaké jiné víčkování...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 6.8.2018 8:40

Nevím jestli slunce má nějaký význam na vyluhování, snad teplo. Ale ten líh tím teplem uteče zpod čehokoliv. Nejlepší asi plechové víčko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.180 (?), 6.8.2018 9:03

Dobré je zalévat ořechy co nejsilnějším alkoholem. Jednak se líp vyluhují, potom zbylé ořechy zalijete vodou na doředění. Ztráta alkoholu je tak minimální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 26.6.2019 22:48

Rozhodně nedoporučuji extrakt předestilovat, tím by se typická chuť ořechovice ztratila. Osvědčilo se mi aplikovat 15 ořechů, trhané v polovině června, nakrájet na čtvrtiny do 1 l 45 % lihu. Maceruji s přídavkem kakaa dva měsíce a po této době odstraním pevnou část a přidám asi 38 ml 10% želatiny, lépe rozpustím 4g želatiny v 36 g vody. Po zhruba třech týdnech se vysráží třísloviny a po dochucení cukrem, což je individuální dle chuti, je ořechovka čirá jako fernet. PŠ  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika