Uchování jablečného moštu bez sterilace



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?)
31.10.2018 12:18

Krehkosť je asi najväčšou nevýhodou skla, no je to bohužiaľ jeho prirodzená vlastnosť. Vyššiu hmotnosť v porovnaní s PET považujem za irelevantný argument. Myslím si, že tých 300 g navyše u sklenených fliaš nie je pre priemerne fyzicky zdatného človeka žiadny problém. Problém to môže byť pre veľké firmy, kde sa expedujú celé palety a sklo im môže zvýšiť dopravné náklady. Pochybujem, že niekto z nás hobíkov preváža celé palety plné sklenených fliaš. Napriek tomu, že možno neexistuje seriózna štúdia o škodlivosti PET, by som ich používanie na tento účel neriskoval. Hlavne ak viem, že existuje dostupná alternatíva. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.10.2018 22:45

Naposledy som používal chlórnan sodný (savo) alebo 20%-ný ocot, ktoré som nechal pôsobiť 24 hodín.

Používám draselný louh (koupený ve 25kg balení není až tak drahý) nejen na láhve, ale i neutralizaci kyselých odpadků (hnilé ovoce, výlisky apod.). Je to koneckonců drselné hnojivo.Láhev vyčistí zcela spolehlivě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 31.10.2018 10:31

Akú koncetráciu luhu používate? Čistíte s ním za studena alebo za horúca?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.187 (?), 30.10.2018 22:38

Také překlad:

Účinky antimonu a jeho sloučenin na zdraví člověka a životního prostředí se velmi liší. Elementální kov antimonu neovlivňuje lidské zdraví a zdraví. Vdechnutí kysličníku antimonitého (a podobných špatně rozpustných částic prachu Sb (III), jako je prach z antimonu) je považováno za škodlivé a existuje podezření, že způsobuje rakovinu. Tyto účinky jsou však pozorovány pouze u samic potkanů ​​a po dlouhodobé expozici vysokým koncentracím prachu.

Antimon se převážně vylučuje z lidského těla močí. Antimon a jeho sloučeniny nevyvolávají akutní účinky na lidské zdraví, s výjimkou tartarátu draselného ("tartar emetic"), proléčivého přípravku, který se záměrně používá k léčbě pacientů s leishmaniózou.

Sloučeniny antimonu se používají jako katalyzátory pro výrobu polyethylentereftalátu (PET). Některé studie uvádějí, že z PET lahví dochází k nezávažnému vyluhování antimonu do kapalin, avšak hladiny jsou pod pokyny pro pitnou vodu. Koncentrace antimonu v koncentrátech ovocných šťáv byly o něco vyšší (až 44,7 μg / l antimonu), ovšem džusy nespadají pod předpisy o pitné vodě. Pokyny pro pitnou vodu jsou:

Světová zdravotnická organizace: 20 μg / L
    Japonsko: 15 μg / l [83]
    Agentura ochrany životního prostředí Spojených států, Health Canada a Ministerstvo životního prostředí Ontario: 6 μg / L
    EU a německé federální ministerstvo životního prostředí: 5 μg / L [84]

TDI navržený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je 6 μg antimonu na kilogram tělesné hmotnosti.

Takře co tam máte dál?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 30.10.2018 14:08

Ja osobne by som horúci mušt do PET fliaš nenalieval, nie sú na to stavané ani mechanicky a ani chemicky.

Ze stejného důvodu konzervuju mošt jenom ve sklenicích. Ale s petkama jsem to zkusil, funfgovalo to a v chuti žádné cizí tóny poznat nebyly. Nevím přesně,  kolik ten materiál vydrží, asi dost, lidé v petkách skladují víno i alkohol. Ale opravdu to nevím, proto petky používám jen na čerstvý mošt. Mražení nepoužívám, jednak na to množství nejsou prostory a než láhev rozmrzne, žízeň přejde.

Určite však treba mať čisté fľaše a nové viečka, opakovane použité dobre nedržia

Používám bílá víčka z lékárny, které pasují na láhve se závitem 28mm (stejný rozměr mají i petky). Získal jsem jich asi 500 za láhev slivovice, a to roku 1986. Od té doby je používám opakovaně. Chycení není stoprocentní, zkazí se asi každá padesátá láhev (kopeček bílé plísně na hladině). Teplotu popužívám vyšší - 80o C 10 minut. Láhve uzavírám při vytahování z lázně. Trvanlivost moštu při běžné teplotě je prakticky neomezená, nedávno jsem objevil netknuté plné láhve z várky roku 1997

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.78 (?), 30.10.2018 21:12

Je to trochu od tématu, ale když už se tak odbočilo, tak se taky přidám.
*
Byly doby kdy ve Valašském království byly PET láhve skoro neznámé a když ano, tak opovrhované.
Osobně bych se styděl někomu v takové nádobě dát nějaký hotový nápoj. Natož prodat. O různých zavařovacích sklenicích se širokým hrdlem to platilo taky.
*
Pít mošt přímo ze sklenice se širokým hrdlem nebo ho z ní přelévat a bryndat po stole?
Chce to nějakou kulturu, byť i v domácích podmínkách a ne slompat mošt jako šťávu z kompotu a degradovat tím ten ušlechtilý nápoj.
*
(Já kdysi, když ještě byl zájem a síly a čas stačily, jsem používal 70l Brutar s kohoutem na pasterizaci a z něho přímo plnil pivní nebo minerálkové láhve.
Zpočátku jsem je předehříval, ale časem jsem zjistil, že je to celkem zbytečné. Že jich většina ten teplotní šok snese.
(Prasklo jich tak cca 5-10 ze sta...).
*
Sehnat tehdy nepoužité korunkové uzávěry byl celkem problém, ale šlo to.
Podobně jako tu uzavíračku. Ale tu si tehdy každý zručnější domácí kutil vyrobit dokázal, nebo si ji vyrobit nechal. Třeba jen tu konickou hlavu..
(Já jsem na to kdysi, tehdy, přišel ne svým přičiněním, ale díky jednomu inzerátu ve starém Zahrádkaři).
*
Díky moc za ten tehdejší nápad pro mně už teď zapomenutému autorovi!

Rafael.

Láhvování moštu apod.
Láhvování moštu apod.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 31.10.2018 6:23

Já to letos do PET lahví dělám prvním rokem. Zahřeji v hrnci na 75-77 stupňů a šufánkem nalévám přes tychtýř do PET lahví - láhev držím za šroubení, žádné chlazení vodou, naplněné uzavřu a položím naležato do hranice, vychládá to asi 1/2 dne, asi by to mělo chladnout rychlej a ne na sobě. Ruky popálené nemám asi jsem Jerry azbest, ani se lahev nedeformuje. Kolega (jeho manželka) to tak dělá roky, plní přes pípu ze zavařovacího hrnce a používá lavór s vodou na ochlazení a tvrdí, že se to nekazí do 2 roků, skladuje v chladné komoře. Tak snad mě to v paneláku tak vydrží. Babička zavařovala v kotli do lahví pod celofán - tam si trvanlivost už napamatuji, maminka ohřála na 80 stupňů a hned nalévala do lahví pod celofán -  často se část v paneláku kazila do 14 dnů, já jsem mrazák už doplnil a zkouším ty petky. Jiný námět, nevíte někdo, kde by se dal koupit nerez hrnec kolem 15-20l za rozumnou cenu (ne 5 nebo 10 tis.) s výpustným kohoutem na sporák, na zaradě nemám el. přípojku na zavařovací elektrický hrnec?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 31.10.2018 10:21

Stále mi nejde do hlavy, prečo veľa ľudí vôbec používa PET-ky. Sú zadarmo? Sú dostupné? Alebo je nejaký iný dôvod? Sklenená fľaša 0,75 l stojí 0,35-0,4 € (9-10 Kč), viečko 0,05 € (1 Kč), čiže celá fľaša výjde na zhruba 0,45 € (11 Kč). Ak už aj nebudete používať vždy nové viečka, dajú sa umyť a znova použiť tie pôvodné, to isté platí o fľašiach. Nehovoriac, že práca so sklom je pohodlnejšia ako s PET. Fľaše za studena naplním muštom, navrch položím uzáver, nechám zahriať na požadovanú teplotu, vytiahnem, uzavriem a dám schladiť. Nemusím riskovať, že sa pri plnení popálim alebo že sa mi bude fľaša deformovať. Nehovoriac o diskutabilnej bezpečnosti PET na uchovávanie ovocných štiav.

Na stránke vyrobtesipivo.cz predávajú 33 l hrniec za 1499 Kč, no je bez ventilu. Ten si ale môžte dorobiť sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.187 (?), 31.10.2018 10:53

Stále mi nejde do hlavy, prečo veľa ľudí vôbec používa PET-ky. Sú zadarmo? Sú dostupné? Alebo je nejaký iný dôvod?

Porovnejte hmotnost obou materiálů, proveďte pádové testy a půjde vám to do hned hlavy.

Nehovoriac o diskutabilnej bezpečnosti PET na uchovávanie ovocných štiav.

Diskutabilní jsou pouze nepodložené úvahy o údajné škodlivosti PET.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 31.10.2018 12:18

Krehkosť je asi najväčšou nevýhodou skla, no je to bohužiaľ jeho prirodzená vlastnosť. Vyššiu hmotnosť v porovnaní s PET považujem za irelevantný argument. Myslím si, že tých 300 g navyše u sklenených fliaš nie je pre priemerne fyzicky zdatného človeka žiadny problém. Problém to môže byť pre veľké firmy, kde sa expedujú celé palety a sklo im môže zvýšiť dopravné náklady. Pochybujem, že niekto z nás hobíkov preváža celé palety plné sklenených fliaš. Napriek tomu, že možno neexistuje seriózna štúdia o škodlivosti PET, by som ich používanie na tento účel neriskoval. Hlavne ak viem, že existuje dostupná alternatíva. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 27.10.2018 9:42

Zkuste, chuť je hrozná. když to pijete, hledáte párek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika