Letní vypěstování sadby květáku



- ()
0.0. 0:
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 23.220 (?), 22.7.2020 9:14, zobrazeno: 5215x

Zdravím všechny pěstitele, v rámci přípravy pokusu se 6 odrůdami květáků vhodných pro ozimou kulturu řeším výsev. Zdroje zdejší i jiné se nijak uceleně letním výsevem košťálovin nezabývají. Jde mi o jakékoli zkušenosti či finty, jež by pomohli řešit vysoké teploty, které jsou pro klíčení košťálovin nevhodné. Použiji sadbovače, nejde tedy o přímý výsev. Děkuji za názory, rady, porady.

Stanislav

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1748) - 168.103 (?), 22.7.2020 22:40

na výsev už je pozdě. Na výsadbu sazenic ještě snad ano, ale každý den zpoždění pak bude znát. Květák udělá slušnou růžici v průměru za 100 dní od výsadby sazenice. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.92 (?), 23.7.2020 8:00

Vysévám všechno stejným způsobem. Místo sadbovače používám kelímky od kávy z automatů, které mám ještě rozdělené na čtyři samostatné díly. Teplotou výsevů jsem se nikdy nezabýval, mám na skříni cca 24 °C (více méně je to všechno ve tmě), Kelímky naplním substrátem cca 2 cm pod vrch, do kadého dílu položím na povrch jedno semínko a zakryji to celé sklem. Za tři dny to zkontroluji, většina semen už má klíčky a tak to zasypu jemným substrátem a dám to ven na světlo, aby se sazenice nevytahovaly (už bez skla). Je třeba to opravdu pohlídat a podívat se na to hned ráno po třetí noci. Jinak se může stát, že rostlinky z vyklíčených semen se v té tmě vytáhnou a je problém se zasypáním. Květák a všechny košťáloviny, které jsem letos 18.6. vysel vyklíčily 100% a už týden je mám vysazené na zahradě. Pro ilustraci přidávám fotku z dnešního rána, výsev salátů Král Máje a Deon z neděle odpoledne. Teď to zasybu a dám na balkón. Semeny salátu jsem nešetříl, takže jsem dával dvě i tři semena na buňku (vyjednotím to jak vylezou). Ještě přidávám obrázek vztahu výsevní teploty a počtu dní za jak dlouho zelenina vyklíčí. Nepozoruji tam, že by teploty kolem 25 °C (82 °F) měy nějaký negativní vliv na klíčení.

           Vladimír

PS.: Můžete trochu nastínit, jak ten Váš pokus s těmi ozimými květáky bude vypadat? Měk bych zájem také něco takového zkusit.

Teploty klíčení
Teploty klíčení
Klíčení salátu
Klíčení salátu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
JZFK - (7) - 234.211 (?), 23.7.2020 8:47
To zasypovanie substratom po vykliceni robite aby sa skratila vzdialenost po klicne listy? Ja som vysadil brokolicu limba na vonkajsie pestovanie okolo 5 júla, ta v kelimkoch bola v kôlni pri polotme a vysla po 3 dnoch, a v sadbovacoch nevzisla zakryta foliou v skleniku(asi vyhnilo semeno pri vysokej teplote), tak som opakoval vysev po tyzdni

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.116 (?), 23.7.2020 12:23

To zasypávání nemá nic společného s tím jak dlouhý bude stonek ke klíčním lístkům. Jak dlouhý bde stonek, tak to záleží na tom, jaké bude světlo ateplo v okamžiku, až rostlinka z toho naklíčeného semínka překoná tu zeminu, kterou jsem ji zasypal (za dva nebo tři dny podle odrůdy).Tento způsob výsevu jsem začal praktikovat nejprve u rajčat tehdy, když jsem pěstoval třeba 80 různých odrůd a od každé jsem měl jen 5 nebo deset semen. Přitom jsem chtěl jen jednu rostlinu od každé odrůdy a tak jsem vysel do kelímku dvě odrůdy po dvou semenech. Za tři nebo čtyři dny jsem věděl jestli klíčí a pokud ne tak jsem udělal dosev. Jwe to dobré i proto, že člověk je schopen opravdu posoudit jestli semena v obchodě jsou oprvadu neklíčivá. Dost čast si lidé stěžují, že semena jim neklíčila, ale často to může být chybami v substrátu neboi chybami v předpěstování.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 60.116 (?), 23.7.2020 12:39

Ještě k tomu skleníku: Když se mrknete na tu tabulku teplot tak uvidíte u Caulifloor při 95 °F (cca 31 °C) nulu stejně jako u většiny zelenin. Znamená to, že při této teplotě semena nebudou klíčit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JZFK - (7) - 234.175 (?), 8.8.2020 8:29
Tak uz su priesady na zahone po cibuli, tie z kelimkov isli o tyzden skôr von, sú to tie vlavo na kraji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 172.73 (?), 8.8.2020 13:17

Nějaké podrobnější údaje by nebyl? Třeba kdy jste vyséval do kelímků, a kdy jste je přesadil. Vyséval jste také do volné půdy? Ty květáky jsou určené k letošní sklizni? Pokud ano, počítáte s nějakým překrytím foliovým tunelem v pozdním podzimu? Každý nápad, který by mne inspiroval vítám. Opravdu mě to zajímá.

           Vladimír

PS.: Včera jsem vysel semena ozimých květáků a jedné brokolice na přezimování- pokus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.130 (?), 8.8.2020 18:56
Prispevok nadväzuje na vyssi, teda je to brokolica limba a vysieval som 5 júla priamo do kelímkov po 2 semena, neskor som nechal len jednu silnejsiu rastlinu, vzislo takmer kazde semeno. Tie v sadbovacoch na prvykrat nevzisli v skleniku kvôli vysokej teplote, tak som vysev opakoval po tyzdni. Za cca 4 tyzdne som mal hotove prve priesady, ktore som vysadil zaciatkom augusta, a tie zo sadbovacov o tyzden neskôr. Kelímky aj sadbovace som nechal vyklicit v kôlni, a potom presunul do sklenika, kde som zalieval do podmisky. Zakryvat nebudem, ale chemicku ochranu pouzijem v pripade potreby, pokial nebude vytvorena ruzica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 172.73 (?), 8.8.2020 19:42

Já jsem košťáloviny vysel 18.6., vysadil 13.7.a dnes (fotka ze 4.8. vypadají asi takto. Pěstuji v tumelu zakrytém záclonovinou. chrání před běláskem i můrou zelnou.

           Vladimír

Košťáloviny
Košťáloviny
Záclonovníky
Záclonovníky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika