Letní vypěstování sadby květáku



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 60.116 (?)
23.7.2020 12:39

Ještě k tomu skleníku: Když se mrknete na tu tabulku teplot tak uvidíte u Caulifloor při 95 °F (cca 31 °C) nulu stejně jako u většiny zelenin. Znamená to, že při této teplotě semena nebudou klíčit.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 23.220 (?), 22.7.2020 9:14, zobrazeno: 5071x

Zdravím všechny pěstitele, v rámci přípravy pokusu se 6 odrůdami květáků vhodných pro ozimou kulturu řeším výsev. Zdroje zdejší i jiné se nijak uceleně letním výsevem košťálovin nezabývají. Jde mi o jakékoli zkušenosti či finty, jež by pomohli řešit vysoké teploty, které jsou pro klíčení košťálovin nevhodné. Použiji sadbovače, nejde tedy o přímý výsev. Děkuji za názory, rady, porady.

Stanislav

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 22.7.2020 22:40

na výsev už je pozdě. Na výsadbu sazenic ještě snad ano, ale každý den zpoždění pak bude znát. Květák udělá slušnou růžici v průměru za 100 dní od výsadby sazenice. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 60.92 (?), 23.7.2020 8:00

Vysévám všechno stejným způsobem. Místo sadbovače používám kelímky od kávy z automatů, které mám ještě rozdělené na čtyři samostatné díly. Teplotou výsevů jsem se nikdy nezabýval, mám na skříni cca 24 °C (více méně je to všechno ve tmě), Kelímky naplním substrátem cca 2 cm pod vrch, do kadého dílu položím na povrch jedno semínko a zakryji to celé sklem. Za tři dny to zkontroluji, většina semen už má klíčky a tak to zasypu jemným substrátem a dám to ven na světlo, aby se sazenice nevytahovaly (už bez skla). Je třeba to opravdu pohlídat a podívat se na to hned ráno po třetí noci. Jinak se může stát, že rostlinky z vyklíčených semen se v té tmě vytáhnou a je problém se zasypáním. Květák a všechny košťáloviny, které jsem letos 18.6. vysel vyklíčily 100% a už týden je mám vysazené na zahradě. Pro ilustraci přidávám fotku z dnešního rána, výsev salátů Král Máje a Deon z neděle odpoledne. Teď to zasybu a dám na balkón. Semeny salátu jsem nešetříl, takže jsem dával dvě i tři semena na buňku (vyjednotím to jak vylezou). Ještě přidávám obrázek vztahu výsevní teploty a počtu dní za jak dlouho zelenina vyklíčí. Nepozoruji tam, že by teploty kolem 25 °C (82 °F) měy nějaký negativní vliv na klíčení.

           Vladimír

PS.: Můžete trochu nastínit, jak ten Váš pokus s těmi ozimými květáky bude vypadat? Měk bych zájem také něco takového zkusit.

Teploty klíčení
Teploty klíčení
Klíčení salátu
Klíčení salátu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
JZFK - (7) - 234.211 (?), 23.7.2020 8:47
To zasypovanie substratom po vykliceni robite aby sa skratila vzdialenost po klicne listy? Ja som vysadil brokolicu limba na vonkajsie pestovanie okolo 5 júla, ta v kelimkoch bola v kôlni pri polotme a vysla po 3 dnoch, a v sadbovacoch nevzisla zakryta foliou v skleniku(asi vyhnilo semeno pri vysokej teplote), tak som opakoval vysev po tyzdni

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 60.116 (?), 23.7.2020 12:23

To zasypávání nemá nic společného s tím jak dlouhý bude stonek ke klíčním lístkům. Jak dlouhý bde stonek, tak to záleží na tom, jaké bude světlo ateplo v okamžiku, až rostlinka z toho naklíčeného semínka překoná tu zeminu, kterou jsem ji zasypal (za dva nebo tři dny podle odrůdy).Tento způsob výsevu jsem začal praktikovat nejprve u rajčat tehdy, když jsem pěstoval třeba 80 různých odrůd a od každé jsem měl jen 5 nebo deset semen. Přitom jsem chtěl jen jednu rostlinu od každé odrůdy a tak jsem vysel do kelímku dvě odrůdy po dvou semenech. Za tři nebo čtyři dny jsem věděl jestli klíčí a pokud ne tak jsem udělal dosev. Jwe to dobré i proto, že člověk je schopen opravdu posoudit jestli semena v obchodě jsou oprvadu neklíčivá. Dost čast si lidé stěžují, že semena jim neklíčila, ale často to může být chybami v substrátu neboi chybami v předpěstování.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 60.116 (?), 23.7.2020 12:39

Ještě k tomu skleníku: Když se mrknete na tu tabulku teplot tak uvidíte u Caulifloor při 95 °F (cca 31 °C) nulu stejně jako u většiny zelenin. Znamená to, že při této teplotě semena nebudou klíčit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JZFK - (7) - 234.175 (?), 8.8.2020 8:29
Tak uz su priesady na zahone po cibuli, tie z kelimkov isli o tyzden skôr von, sú to tie vlavo na kraji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 172.73 (?), 8.8.2020 13:17

Nějaké podrobnější údaje by nebyl? Třeba kdy jste vyséval do kelímků, a kdy jste je přesadil. Vyséval jste také do volné půdy? Ty květáky jsou určené k letošní sklizni? Pokud ano, počítáte s nějakým překrytím foliovým tunelem v pozdním podzimu? Každý nápad, který by mne inspiroval vítám. Opravdu mě to zajímá.

           Vladimír

PS.: Včera jsem vysel semena ozimých květáků a jedné brokolice na přezimování- pokus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.130 (?), 8.8.2020 18:56
Prispevok nadväzuje na vyssi, teda je to brokolica limba a vysieval som 5 júla priamo do kelímkov po 2 semena, neskor som nechal len jednu silnejsiu rastlinu, vzislo takmer kazde semeno. Tie v sadbovacoch na prvykrat nevzisli v skleniku kvôli vysokej teplote, tak som vysev opakoval po tyzdni. Za cca 4 tyzdne som mal hotove prve priesady, ktore som vysadil zaciatkom augusta, a tie zo sadbovacov o tyzden neskôr. Kelímky aj sadbovace som nechal vyklicit v kôlni, a potom presunul do sklenika, kde som zalieval do podmisky. Zakryvat nebudem, ale chemicku ochranu pouzijem v pripade potreby, pokial nebude vytvorena ruzica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 172.73 (?), 8.8.2020 19:42

Já jsem košťáloviny vysel 18.6., vysadil 13.7.a dnes (fotka ze 4.8. vypadají asi takto. Pěstuji v tumelu zakrytém záclonovinou. chrání před běláskem i můrou zelnou.

           Vladimír

Košťáloviny
Košťáloviny
Záclonovníky
Záclonovníky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika