Zoufalá nabídka odrůd jabloní



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?)
8.2.2019 15:16

Mičurin II: Za mňa teda ešte raz: Počet predajcov ovocinárskych výpestkov na Slovensku je podľa mňa dostatočne široký. Ich sortiment je podľa mňa tiež veľmi slušný. Na kvalitu stromčekov ktoré som doteraz kupoval nemôžem povedať krivého slova - opakovane vysoká kvalita. Pravdou je, že stromky si zásadne vyberám osobne. Ceny sú pre mňa prijateľné, u niektorých predajcov (Čierna Voda) až nepochopiteľne nízke. Niekoľko stromkov som kupoval (opäť osobným výberom) aj v Čechách - takisto kvalita bola vysoká, bez pripomienok. Stromky sa bezproblémovo ujímajú, zdravo rastú a plodia. Nestretol som sa retardovaným rastom výpestkov, ich neobrastaním, prejami chorôb po výsadbe či uhynutím. Toľko moja skúsenosť. Či je naozaj taký obrovský rozdiel v kvalite medzi Slovenskom a Čechami (ako to vyplýva z Vašich príspevkov), to posúdiť neviem. Spoliehať sa na zásielkový nákup môže byť rizikom.  IH   

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 7.2.2019 22:11

tie ceny tam cista zlodejina, nechapem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 8.2.2019 1:58

tie ceny tam cista zlodejina, nechapem...

- a ja to chapem.

1. čím je větší sortiment - tím musí být vyšší i cena (doprava, licence a jiné vícenáklady).

2. můžete si vybrat, nakupte tam kde je levněji.

3. jsme v unii, můžete si objednat laciněji (např. z Bulharska nebo Řecka).

4. stromek např. za 250.- může plodit cca 30 let a dát cca 10 metráků ovoce.

5. Když dáte 250 kč do banky nebo za pivo, co budete 30 let sklízet?

6. jaká je lepší investice?

7. a pro mne to nejsou jen pořizovací náklady. A pro Vás?

8. ano za komančů stál stromek 25 kč, ale bezin stál 1,8 kč a pivo 1,7 kč a můj děda bral 600 kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 8.2.2019 7:22

Máte pravdu. Přijde mi, že mnozí ustrnuli v době dávno minulé... Vzhledem k tomu, kolik v součtu času pěstitele, materálu a energie padne na vypěstování jednoho stromku, udivují mě stále extrémně nízké ceny výpěstků.

A p.Polehla, to snad ani nemá cenu komentovat. Toto tu předvádí celkem pravidelně. Přestože mu vůbec nic nebrání si pro stromky dojet sám, vůbec nic mu nebrání zajet si do jiných evropských zemí, pokud mu nevyhovuje kvalita a sortiment odrůd prodávaných u jeho oblíbeného prodejce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 8.2.2019 7:46

Ja som sa nechcel vyjadrovať k zakladateľovi tohto vlákna, len som skomentoval situáciu na Slovensku z môjho hobíckeho pohľadu. Mne sa určite nejaví ako tragická. Samozrejme, o cenách (výpestkov samotných alebo zásielkových poplatkoch) sa vždy dá diskutovať, niekomu sa zdajú vysoké, niekomu primerané. Ak to mám opäť posúdiť z môjho pohľadu - pred rokmi som si niektoré stromky dopestovával sám, očkovaním na semenáčiky. Keď si spomeniem koľko s tým bolo papračky, tak mne sa väčšina tých cien u predajcov vysoká nezdá (nehovorím teraz o 29,90E za niektoré kvázi "vychytávky" u Starkla, to už je o niečom úplne inom...).  IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 8.2.2019 16:08

papračky?a s cim prosim vas?hodim jadierko do zeme a za rok dva očkujem ci vrublujem, ale ten pocit, ze som si stromček urobil sam si nikde nekupim... nic v zlom ale celkom sa zdraham uverit tomu co pisete

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 8.2.2019 8:42

Jestliže chcete zjistit, jaké je povědomí lidí o odrůdách ovoce a nejen jabloní, domluvte si práci, nebo jen brigádu někde na prodejních místech, ve školkách. Zjistíte, že informovanost lidí je hodně malá. Tak jak tu bylo psáno, lidi chtějí v dost velké míře jablka, která by byla podobná Spartanu, Jonatánu, popř. Starkrimsonu, aby byla sladká, kyselá, šťavnatá, nebo jen aby byla dobrá v listopadu či březnu. A pak vidíte, že sortiment prodejce je dostatečný. Ani když chcete někde v zahrádkářsky zaměřeném médiu problém probrat hlouběji, není čas, více než základy zajímají jen velmi málo lidí. Abych mohl pracovat u počítače, stačí ho mít, přidat k němu klávesnici a myš (= cca jako koupit stromek, nůžky a nějaké hnojivo). V obou případech to s pomocí souseda nebo nějaké literatury, návodného videa v základech zvládnu. Jestli chci špeky, musím si s jejich sháněním dát práci. Patřil jsem mezi filatelisty, i tam byl problém sehnat neobvyklé, nebo i jen méně obvyklé. Každý obor má své a informovanost v okruhu zasvěcených je vysoká. No a jestli chci rouby odrůd, které nejsou ve stálé nabídce? Ten pracovník dojde do sadu jednou a když dojdou a nemá čas? Prostě tam už nepůjde. Ohledně genobanky vedle Hořic: pravidla posílání jsou dost přísná, u hodně materiálu je poznámka, že jsou v nějakém výzkumném programu. Co jestli mají v sadu dříve obecné choroby, které byly v každé podnoži, virózy popř.nějaké další a svou údajnou neochotou nás všechny chrání před jejich šířením? Jen se jim to nechce říct. Já bych třeba rád zkusil Prioru a Patriota a nemohu je nikde sehnat. Matečnice v bývalé (?) šlechtitelce je vytrhaná. Mám si myslet, že jde o komplot? 

Je skvělé, že jsou mezi lidmi (námi) tací, kteří jsou odborníci v daleko vzdálených oborech a excelují i tady. Já jsem jen agronom, umím v mnoha variantách věci pohnojit a zvorat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 8.2.2019 11:48

Ivan z okénka: Veľmi rozumne napísané yes. A čo sa týka tej úplne poslednej vety, tak mne sa to tiež často darí - a to ani nie som agronóm laugh.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 58.48 (?), 8.2.2019 12:05

Pohled zdejších přispivatelů na dané téma je dost příkrý, protože se jedná z velké části o odborníky v oboru, případně amatéry s hlubokými znalostmi a letitou praxí. Podívejme se na celou věc trochu mimooborově. Zajímá se každý strávník v restaurantu o technologii přípravy pokrmů? Pídí se zákazník autodílny po funkci dvouhmotového setrvačníku? Není tomu tak. Mějme pochopení pro nakupujícího, když nám lidově a laicky pokládá otázku: "Máme rádi Goldeny (Rubíny, Galy), nemáte tam něco podobnýho?" Důvody, kvůli kterým lidé navštěvují zahradnictví a školky, v sobě obvykle neukrývají touhu hluboce se napít ze studnice ovocnářské moudrosti, nýbrž jsou velmi prozaické - nákup mi poručila tchýně, chceme něco na zobání pro děti, sousedi to maj' taky, stromy nedaj' tolik práce... Situaci ovšem nevidím vůbec kriticky, jelikož se značná část třicátníků zabývá samozásobitelským a krajinotvorným ovocnařením na pokročilé úrovni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 8.2.2019 15:16

Mičurin II: Za mňa teda ešte raz: Počet predajcov ovocinárskych výpestkov na Slovensku je podľa mňa dostatočne široký. Ich sortiment je podľa mňa tiež veľmi slušný. Na kvalitu stromčekov ktoré som doteraz kupoval nemôžem povedať krivého slova - opakovane vysoká kvalita. Pravdou je, že stromky si zásadne vyberám osobne. Ceny sú pre mňa prijateľné, u niektorých predajcov (Čierna Voda) až nepochopiteľne nízke. Niekoľko stromkov som kupoval (opäť osobným výberom) aj v Čechách - takisto kvalita bola vysoká, bez pripomienok. Stromky sa bezproblémovo ujímajú, zdravo rastú a plodia. Nestretol som sa retardovaným rastom výpestkov, ich neobrastaním, prejami chorôb po výsadbe či uhynutím. Toľko moja skúsenosť. Či je naozaj taký obrovský rozdiel v kvalite medzi Slovenskom a Čechami (ako to vyplýva z Vašich príspevkov), to posúdiť neviem. Spoliehať sa na zásielkový nákup môže byť rizikom.  IH   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.2.2019 9:19

Mějme pochopení pro nakupujícího, když nám lidově a laicky pokládá otázku: "Máme rádi Goldeny (Rubíny, Galy), nemáte tam něco podobnýho?"

Rozumím podobným požadavkům. Problém vidím v tom, že kupující už neřeknou tu vedlejší větu na konci. Chtějí právě to, co jim chutnalo z Albertu - Goldeny, Jonagoldy, Fuji. Prodejce - a to i v podhůří - nemá důvod jim nevyhovět. Můžeme se mu divit, že prodává odrůdy, po nichž je poptávka, i když v kraji zaručeně nepůjdou? Když zákazníkovi vzdělaný prodavač odrůdu rozmluví, kopí si ji v e-shopu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika