Topaz nepřekonaný



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.41 (?)
9.11.2019 13:22
Dnes som obral posledné plody Topazu - malú časť úrody som ponechal na strome dlhšie, aby boli jablká hneď konzumovateľné. Takéto "prezretie" Topaz 'znáša' výborne, plody sa pekne dovyfarbili (foto), nehnili a nepoškodil ich ani hmyz. Konzistencia dužiny zostala parádne tuhá a šťavnatá. Takýto oneskorený zber by sa ale určite prejavil na kratšej skladovateľnosti. K tomu ale vďaka ich vynikajúcej a nezameniteľnej chuti určite nepríde 😃. IH



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 4.64 (?), 10.10.2017 8:03

Aký je kyslý ten Topáz v porovnaní s Ontáriom, doufám že menej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.234 (?), 10.10.2017 18:40
TOPAZ - dosť kontroverzná odroda. Ale prečo neotvárať aj kontroverzné témy... Viacerí tu nad ním už "zlomili palicu". Ja som s Topazom tiež zažil zopár trpkých sklamaní. Teraz ho mám na A2 (moja jednoznačná skúsenosť - nedávajte si ho na M9!). Strom vstupuje 5.rokom do plnej rodivosti, zatiaľ mu nemôžem nič vyčítať. Pri minimálnej chemickej ochrane je zdravý v listoch, dreve i plodoch. Prelomenie rezistencie sa u mňa (zatiaľ) nekoná. Plody sa pekne vyfarbujú (viď fotky), od pre Topaz typickej žíhanej až po jednoliatu červeň na dobre oslnených plodoch. Dnes som odtrhol jedno jablko a degustoval. Dužina mimoriadne šťavnatá, vŕzgajúca pod zubami ako čerstvo napadaný sneh, nesmierne osviežujúcej chuti. Teraz samozrejme s prevahou kyseliniek, ale s jasne identifikovateľnými cukrami v pozadí a prísľubom vybalansovanej harmonickosti v čase okolo Vianoc a neskôr. Možno mnohí nebudú súhlasiť, ale momentálne nevidím odrodu ktorá by Topaz dokázala plnohodnotne nahradiť. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.55 (?), 15.8.2018 19:42
TOPAZ (Rubín x Vanda) - jedna z českých odrôd, ktorá sa presadila aj "vonku" - na západ aj sever od hraníc svojho vzniku, kde je stále pestovaná. Je len málo odrôd, ktoré to môžu tiež o sebe povedať (Rubinola, Opál, v budúcnosti možno Lucy...). Takže nejakú kvalitu ten Topaz mať musí, v trhovej ekonomike Západu ho iste nepestujú len pre jeho modré oči. Presne tak ako si nezahráte anglickú ligu vo futbale alebo NHL v hokeji ak na to nemáte. Iste, Topaz má svoje muchy, ale ak sa podarí, je to jablko výnimočnej a špecifickej chuťovej kvality s mimoriadnym "shelf-life". Ja som mal s jeho pestovaním v minulosti problémy - stromky mi na slaborastúcich podpníkoch opakovane odchádzali na chorobu krčka podpníka. Preto ho mám teraz na A2-ke a šiestym rokom to vyzerá výborne. Strom už vstúpil do plnej rodivosti (viď fotky), je zdravý a obavy že plody budú menšie sa nepotvrdili - skôr naopak. Kým na M9 mal Topaz chcípácky vzhľad, na A2 rastie bujne a je trochu problém jeho rast ukočírovať. To je už ale moja úloha, Topaz si tú svoju plní. Odroda ktorá by možno nemala chýbať v žiadnej československej záhradke. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?), 20.9.2018 20:30
Topaz. U mňa, dnes. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 3.12.2017 16:02

Já jsem doposud nad (Red)Topazem hůl nelámal, ani se k tomu nechystám.Již asi pátým rokem přináší výstavní úrodu větších, celočervených plodů.Ba dokonce se mi ho daří pěstovat i na M9ce, pokud odrůdový štítek na stromku neklamal.Pěstuju ho na drátěnce, v beztravním pásu, velmi kypré a hnojené zemině, možná to je ten důvod proč dosud neonemocněl krčkovou hnilobou, na kterou si mnozí ztěžovali.A každoroční přírustky ve dřevě jsou více než dostačující.Stromek prospívá a vypadá velmi vitálně.Na základě týchto poznatků jsem o pár roků později dokoupil dalšího Red topaze, opět na M9ce, který se letos přivedl do plodnosti.Stále čekám, kdy se začnou projevovat spomínané krčkové problémy této odrůdy ve spojení s M9kou.No nechci je přivolávat.Možná právě já mám to štěstí, že se jim tak daří, nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2018 8:37

O kvalitách Topazu nelze polemizovat. Ostatně my agenti ani nesmíme. Jen s tou poslední větou bych úplně nesouhlasil. Byl jsem nedávno poradit dvěma kamarádům - jednomu v Žďáru n. Sáz. druhému v Jeseníku. I zde lidé s úspěchem pěstují jablka, a odrůdy jako Croncelské, Jams Grieve či Rosana teprve tam ukazují své kvality. Je nemálo lokalit, kde bych byl s Topazem hodně opatrný. Každé léte nebude jako 2018.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 16.8.2018 13:15

Jako fanoušek Topazu musím připustit i některé jeho slabší stránky. Jednou z nich je u mne zdrobňování plodů, které se mi zatím dosti projevovalo na osamoceně přeroubovaných větvích v konkurenci jiných odrůd. Letos se ale jeví malé plody i na "originálně" zakoupených čtvrtkmenech v minulosti nesoucích dostatečně velké plody (podotýkám pod závlahou, hnojením a s menší násadou než některé jiné odrůdy). Možná budu muset přehodnotit způsob řezu, řezat zpětně a odstraňovat důsledněji tenký odplozený obrost, prosvětlit... Každopádně ještě má měsíc čas a třeba překvapí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.8.2018 13:46

Daník: Iste, Topaz zďaleka nie je bezproblémová odroda. To že by mal byť v každej záhradke som myslel samozrejme nadnesene a hyperbolicky, každý si predsa volí sorty podľa svojho gusta (a dostupnosti). 

Pre mňa sú práve tie "problémové" istou výzvou a v prípade úspechu (= dopestovanie kvalitných plodov) mám z toho lepší pocit ako pri nejakej nenáročnej odrode, ktorá moju starostlivosť takmer nepotrebuje. 

Mňa dosť prekvapuje, že na A2-ke má Topaz väčšie plody ako tomu bolo na M-9.         IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.8.2018 13:16

Agent Vysloužil: V tej poslednej vete som napísal "možno"...    Agent IH wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.41 (?), 9.11.2019 13:22
Dnes som obral posledné plody Topazu - malú časť úrody som ponechal na strome dlhšie, aby boli jablká hneď konzumovateľné. Takéto "prezretie" Topaz 'znáša' výborne, plody sa pekne dovyfarbili (foto), nehnili a nepoškodil ich ani hmyz. Konzistencia dužiny zostala parádne tuhá a šťavnatá. Takýto oneskorený zber by sa ale určite prejavil na kratšej skladovateľnosti. K tomu ale vďaka ich vynikajúcej a nezameniteľnej chuti určite nepríde 😃. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika