Topaz nepřekonaný



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
16.8.2018 8:37

O kvalitách Topazu nelze polemizovat. Ostatně my agenti ani nesmíme. Jen s tou poslední větou bych úplně nesouhlasil. Byl jsem nedávno poradit dvěma kamarádům - jednomu v Žďáru n. Sáz. druhému v Jeseníku. I zde lidé s úspěchem pěstují jablka, a odrůdy jako Croncelské, Jams Grieve či Rosana teprve tam ukazují své kvality. Je nemálo lokalit, kde bych byl s Topazem hodně opatrný. Každé léte nebude jako 2018.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 4.64 (?), 10.10.2017 8:03

Aký je kyslý ten Topáz v porovnaní s Ontáriom, doufám že menej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.234 (?), 10.10.2017 18:40
TOPAZ - dosť kontroverzná odroda. Ale prečo neotvárať aj kontroverzné témy... Viacerí tu nad ním už "zlomili palicu". Ja som s Topazom tiež zažil zopár trpkých sklamaní. Teraz ho mám na A2 (moja jednoznačná skúsenosť - nedávajte si ho na M9!). Strom vstupuje 5.rokom do plnej rodivosti, zatiaľ mu nemôžem nič vyčítať. Pri minimálnej chemickej ochrane je zdravý v listoch, dreve i plodoch. Prelomenie rezistencie sa u mňa (zatiaľ) nekoná. Plody sa pekne vyfarbujú (viď fotky), od pre Topaz typickej žíhanej až po jednoliatu červeň na dobre oslnených plodoch. Dnes som odtrhol jedno jablko a degustoval. Dužina mimoriadne šťavnatá, vŕzgajúca pod zubami ako čerstvo napadaný sneh, nesmierne osviežujúcej chuti. Teraz samozrejme s prevahou kyseliniek, ale s jasne identifikovateľnými cukrami v pozadí a prísľubom vybalansovanej harmonickosti v čase okolo Vianoc a neskôr. Možno mnohí nebudú súhlasiť, ale momentálne nevidím odrodu ktorá by Topaz dokázala plnohodnotne nahradiť. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.55 (?), 15.8.2018 19:42
TOPAZ (Rubín x Vanda) - jedna z českých odrôd, ktorá sa presadila aj "vonku" - na západ aj sever od hraníc svojho vzniku, kde je stále pestovaná. Je len málo odrôd, ktoré to môžu tiež o sebe povedať (Rubinola, Opál, v budúcnosti možno Lucy...). Takže nejakú kvalitu ten Topaz mať musí, v trhovej ekonomike Západu ho iste nepestujú len pre jeho modré oči. Presne tak ako si nezahráte anglickú ligu vo futbale alebo NHL v hokeji ak na to nemáte. Iste, Topaz má svoje muchy, ale ak sa podarí, je to jablko výnimočnej a špecifickej chuťovej kvality s mimoriadnym "shelf-life". Ja som mal s jeho pestovaním v minulosti problémy - stromky mi na slaborastúcich podpníkoch opakovane odchádzali na chorobu krčka podpníka. Preto ho mám teraz na A2-ke a šiestym rokom to vyzerá výborne. Strom už vstúpil do plnej rodivosti (viď fotky), je zdravý a obavy že plody budú menšie sa nepotvrdili - skôr naopak. Kým na M9 mal Topaz chcípácky vzhľad, na A2 rastie bujne a je trochu problém jeho rast ukočírovať. To je už ale moja úloha, Topaz si tú svoju plní. Odroda ktorá by možno nemala chýbať v žiadnej československej záhradke. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?), 20.9.2018 20:30
Topaz. U mňa, dnes. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 3.12.2017 16:02

Já jsem doposud nad (Red)Topazem hůl nelámal, ani se k tomu nechystám.Již asi pátým rokem přináší výstavní úrodu větších, celočervených plodů.Ba dokonce se mi ho daří pěstovat i na M9ce, pokud odrůdový štítek na stromku neklamal.Pěstuju ho na drátěnce, v beztravním pásu, velmi kypré a hnojené zemině, možná to je ten důvod proč dosud neonemocněl krčkovou hnilobou, na kterou si mnozí ztěžovali.A každoroční přírustky ve dřevě jsou více než dostačující.Stromek prospívá a vypadá velmi vitálně.Na základě týchto poznatků jsem o pár roků později dokoupil dalšího Red topaze, opět na M9ce, který se letos přivedl do plodnosti.Stále čekám, kdy se začnou projevovat spomínané krčkové problémy této odrůdy ve spojení s M9kou.No nechci je přivolávat.Možná právě já mám to štěstí, že se jim tak daří, nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2018 8:37

O kvalitách Topazu nelze polemizovat. Ostatně my agenti ani nesmíme. Jen s tou poslední větou bych úplně nesouhlasil. Byl jsem nedávno poradit dvěma kamarádům - jednomu v Žďáru n. Sáz. druhému v Jeseníku. I zde lidé s úspěchem pěstují jablka, a odrůdy jako Croncelské, Jams Grieve či Rosana teprve tam ukazují své kvality. Je nemálo lokalit, kde bych byl s Topazem hodně opatrný. Každé léte nebude jako 2018.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 16.8.2018 13:15

Jako fanoušek Topazu musím připustit i některé jeho slabší stránky. Jednou z nich je u mne zdrobňování plodů, které se mi zatím dosti projevovalo na osamoceně přeroubovaných větvích v konkurenci jiných odrůd. Letos se ale jeví malé plody i na "originálně" zakoupených čtvrtkmenech v minulosti nesoucích dostatečně velké plody (podotýkám pod závlahou, hnojením a s menší násadou než některé jiné odrůdy). Možná budu muset přehodnotit způsob řezu, řezat zpětně a odstraňovat důsledněji tenký odplozený obrost, prosvětlit... Každopádně ještě má měsíc čas a třeba překvapí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.8.2018 13:46

Daník: Iste, Topaz zďaleka nie je bezproblémová odroda. To že by mal byť v každej záhradke som myslel samozrejme nadnesene a hyperbolicky, každý si predsa volí sorty podľa svojho gusta (a dostupnosti). 

Pre mňa sú práve tie "problémové" istou výzvou a v prípade úspechu (= dopestovanie kvalitných plodov) mám z toho lepší pocit ako pri nejakej nenáročnej odrode, ktorá moju starostlivosť takmer nepotrebuje. 

Mňa dosť prekvapuje, že na A2-ke má Topaz väčšie plody ako tomu bolo na M-9.         IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.8.2018 13:16

Agent Vysloužil: V tej poslednej vete som napísal "možno"...    Agent IH wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.41 (?), 9.11.2019 13:22
Dnes som obral posledné plody Topazu - malú časť úrody som ponechal na strome dlhšie, aby boli jablká hneď konzumovateľné. Takéto "prezretie" Topaz 'znáša' výborne, plody sa pekne dovyfarbili (foto), nehnili a nepoškodil ich ani hmyz. Konzistencia dužiny zostala parádne tuhá a šťavnatá. Takýto oneskorený zber by sa ale určite prejavil na kratšej skladovateľnosti. K tomu ale vďaka ich vynikajúcej a nezameniteľnej chuti určite nepríde 😃. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika