Roubování



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
20.12.2014 23:20

Naprosto pregnantně vyjádřené : "Zkoušet přeroubovat třešeň za kůru si můžete zkoušet na vlastních stromech s úspěchem vyjádřeným v jednotkách procent... nikoli u sousedů."

yes

Jj, je lepší u sousedů ztratit rok do očekávaného výsledku než reputaci dobrého sadaře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 19.12.2014 23:34

V počínající jarní míze zmladit a pak napřesrok přeroubovávat kopulací na jednoleté vlky. Zmlazujte raději hlouběji. Buď-to přežije a rychleji ten "ztracený rok" dožene, nebo nepřežije a budete to mít bez práce. Obecně také, pokud nepřežije, nebyla dost vitální pro přeroubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.12.2014 9:02

Třešně s průměrem větví 15 cm bych nepřeroubovával. Je to zbytečná práce a takové rány se nezahojí. Můžete zkusit to, co píše Standa, ale i po zmlazení zůstanou 15cm řezné rány a ty budou beztak dělat problémy. 
     Podmínkou úspěchu u přeroubování peckovin jsou velmi silné rouby včas nařezané (nyní) a pozdní roubování 1-2 týdny po odkvětu. Neujmou-li se, naštěpujete příští rok vyrostlé vlky kopulací.
    Má-li ptáčnice 15cm v průměru na kmeni, je i to hodně, ale budiž. Jedná-li se o tloušťku roubovaných větví, nemá to smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.12.2014 17:44

Pokud jste si už vyzkoušel s úspěchem přeroubování jádroviny za kůru silnější větve,... tak obdobným způsobem na třešeň,višeň rychle zapomeňte.Náročnost, precíznost,požadavek dobrého genetického materiálu nařezaného v určitý čas, vhodně skladovaného je mnohem vyšší level.Zkoušet přeroubovat třešeň za kůru si můžete zkoušet na vlastních stromech s úspěchem vyjádřeným v jednotkách procent... nikoli u sousedů, kde hodně rychle stratíte reputaci i další chuť někomu pomoci.

Nejúspěšnější způsob u třešně je způsob kopulace začátkem března na jednoroční výhon, se středně silnými rouby nařezanými v prosinci, vhodně uskladněnými npř.způsobem zapíchnutím v půdě,nebo jiným.Nebo vyzkoušejte relatívně bezrizikové očkování, kdy není potřeba řezem až tak mrzačit větve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.1 (?), 20.12.2014 20:07

Třešeň jsem rouboval bez problému kopulací na dvouletém dřevě ale silnější 10cm ptáčnice za kůru se nechytla.Přitom jsem si přerouboval dvě 30leté švestky o průměru větví přes 15cm za kůru a v pohodě.To jsem dal na každou větev po pěti roubech a chytlo se všechno.Nevím jestli je třešeň víc háklivá ale dělal jsem to stejně jak švestku a nic.Jabloň se dá klidně ze stromu na strom a chytne se všechno.Kdypak je nejlepší řezat třešňové a višňové rouby a kam je uložit aby předčasně nerašily?Mám povícero jedno a dvouletých výmladků švestky a tak na to zkusím nakopulovat meruňku, to by mohlo jít bez problému. Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.120 (?), 20.12.2014 20:49
Mám trnku, na ktorej sa neujali očká, tak ju chcemprevrúbľovať marhuľou/meruńkou, ale bojím sa, že trnka je slaborastúca, tak čo urobia marhuľové vrúble...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.12.2014 23:20

Naprosto pregnantně vyjádřené : "Zkoušet přeroubovat třešeň za kůru si můžete zkoušet na vlastních stromech s úspěchem vyjádřeným v jednotkách procent... nikoli u sousedů."

yes

Jj, je lepší u sousedů ztratit rok do očekávaného výsledku než reputaci dobrého sadaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.49 (?), 24.12.2014 17:30

Roubování

Nechci se vyjadřovat k tématu, ale popřát všem pěstitelům a zahradnickým nadšencům 

Šťastné a veselé svátky Vánoční, klid a pohodu, a hlavně zdraví a do Nového roku mnoho úspěchů při zahradničině a ostré nože.

Wendy

Roubování

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.7 (?), 4.2.2015 15:18

Dobrý den,

mohli bste mi doporučit nějakou knihu o roubování? Prozatím nemám s roubováním žádné zkušenosti, přesto bych to chtěl zkusit.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.245 (?), 18.2.2015 13:58

Zdravím,

rád bych se zeptal na vhodnou dobu roubování. U metod za kůru je to jasné- když je míza a dá se odchlípnout kůra.

Ale jak je to s kopulací? Většina literatury se omezuje na termín v předjaří.

Záleží na nějaké vhodné době, nebo je to při dodržení bezmrazého počasí a bez deště jedno? Případně jaký by byl (odhadem) nejdřívější možný termín?

Budu roubovat hlavně volně rostoucí ptáčnice, trnky a něco málo semenáčků planých švestek.  Pro letošek jsem už bohužel podnože jádrovin a myrobalán nesehnal.

Rouby mám uložené pod sněhem- snad to není špatně.

Ještě doplním, že jde o pomezí Pardubického kraje a Vysočiny cca 550-600 m. n. m.

Děkuji Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 19.2.2015 18:25

Kopulací můžete roubovat v podstatě kdykoli. Klidně nyní, stejně tak i v květnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika