Roubování



host - 123.1 (?)
20.12.2014 20:07

Třešeň jsem rouboval bez problému kopulací na dvouletém dřevě ale silnější 10cm ptáčnice za kůru se nechytla.Přitom jsem si přerouboval dvě 30leté švestky o průměru větví přes 15cm za kůru a v pohodě.To jsem dal na každou větev po pěti roubech a chytlo se všechno.Nevím jestli je třešeň víc háklivá ale dělal jsem to stejně jak švestku a nic.Jabloň se dá klidně ze stromu na strom a chytne se všechno.Kdypak je nejlepší řezat třešňové a višňové rouby a kam je uložit aby předčasně nerašily?Mám povícero jedno a dvouletých výmladků švestky a tak na to zkusím nakopulovat meruňku, to by mohlo jít bez problému. Vašek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 19.12.2014 23:34

V počínající jarní míze zmladit a pak napřesrok přeroubovávat kopulací na jednoleté vlky. Zmlazujte raději hlouběji. Buď-to přežije a rychleji ten "ztracený rok" dožene, nebo nepřežije a budete to mít bez práce. Obecně také, pokud nepřežije, nebyla dost vitální pro přeroubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.12.2014 9:02

Třešně s průměrem větví 15 cm bych nepřeroubovával. Je to zbytečná práce a takové rány se nezahojí. Můžete zkusit to, co píše Standa, ale i po zmlazení zůstanou 15cm řezné rány a ty budou beztak dělat problémy. 
     Podmínkou úspěchu u přeroubování peckovin jsou velmi silné rouby včas nařezané (nyní) a pozdní roubování 1-2 týdny po odkvětu. Neujmou-li se, naštěpujete příští rok vyrostlé vlky kopulací.
    Má-li ptáčnice 15cm v průměru na kmeni, je i to hodně, ale budiž. Jedná-li se o tloušťku roubovaných větví, nemá to smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 20.12.2014 17:44

Pokud jste si už vyzkoušel s úspěchem přeroubování jádroviny za kůru silnější větve,... tak obdobným způsobem na třešeň,višeň rychle zapomeňte.Náročnost, precíznost,požadavek dobrého genetického materiálu nařezaného v určitý čas, vhodně skladovaného je mnohem vyšší level.Zkoušet přeroubovat třešeň za kůru si můžete zkoušet na vlastních stromech s úspěchem vyjádřeným v jednotkách procent... nikoli u sousedů, kde hodně rychle stratíte reputaci i další chuť někomu pomoci.

Nejúspěšnější způsob u třešně je způsob kopulace začátkem března na jednoroční výhon, se středně silnými rouby nařezanými v prosinci, vhodně uskladněnými npř.způsobem zapíchnutím v půdě,nebo jiným.Nebo vyzkoušejte relatívně bezrizikové očkování, kdy není potřeba řezem až tak mrzačit větve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.1 (?), 20.12.2014 20:07

Třešeň jsem rouboval bez problému kopulací na dvouletém dřevě ale silnější 10cm ptáčnice za kůru se nechytla.Přitom jsem si přerouboval dvě 30leté švestky o průměru větví přes 15cm za kůru a v pohodě.To jsem dal na každou větev po pěti roubech a chytlo se všechno.Nevím jestli je třešeň víc háklivá ale dělal jsem to stejně jak švestku a nic.Jabloň se dá klidně ze stromu na strom a chytne se všechno.Kdypak je nejlepší řezat třešňové a višňové rouby a kam je uložit aby předčasně nerašily?Mám povícero jedno a dvouletých výmladků švestky a tak na to zkusím nakopulovat meruňku, to by mohlo jít bez problému. Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.120 (?), 20.12.2014 20:49
Mám trnku, na ktorej sa neujali očká, tak ju chcemprevrúbľovať marhuľou/meruńkou, ale bojím sa, že trnka je slaborastúca, tak čo urobia marhuľové vrúble...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.12.2014 23:20

Naprosto pregnantně vyjádřené : "Zkoušet přeroubovat třešeň za kůru si můžete zkoušet na vlastních stromech s úspěchem vyjádřeným v jednotkách procent... nikoli u sousedů."

yes

Jj, je lepší u sousedů ztratit rok do očekávaného výsledku než reputaci dobrého sadaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.49 (?), 24.12.2014 17:30

Roubování

Nechci se vyjadřovat k tématu, ale popřát všem pěstitelům a zahradnickým nadšencům 

Šťastné a veselé svátky Vánoční, klid a pohodu, a hlavně zdraví a do Nového roku mnoho úspěchů při zahradničině a ostré nože.

Wendy

Roubování

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.7 (?), 4.2.2015 15:18

Dobrý den,

mohli bste mi doporučit nějakou knihu o roubování? Prozatím nemám s roubováním žádné zkušenosti, přesto bych to chtěl zkusit.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.245 (?), 18.2.2015 13:58

Zdravím,

rád bych se zeptal na vhodnou dobu roubování. U metod za kůru je to jasné- když je míza a dá se odchlípnout kůra.

Ale jak je to s kopulací? Většina literatury se omezuje na termín v předjaří.

Záleží na nějaké vhodné době, nebo je to při dodržení bezmrazého počasí a bez deště jedno? Případně jaký by byl (odhadem) nejdřívější možný termín?

Budu roubovat hlavně volně rostoucí ptáčnice, trnky a něco málo semenáčků planých švestek.  Pro letošek jsem už bohužel podnože jádrovin a myrobalán nesehnal.

Rouby mám uložené pod sněhem- snad to není špatně.

Ještě doplním, že jde o pomezí Pardubického kraje a Vysočiny cca 550-600 m. n. m.

Děkuji Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 19.2.2015 18:25

Kopulací můžete roubovat v podstatě kdykoli. Klidně nyní, stejně tak i v květnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika