Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Řez ovocných stromů

Řez ovocných stromů

Mirek P (12) - xxx.xxx.88.231 (?)
13.1.2019 11:48

Určitě souhlasím s tvrzením, že k cíli lze dojít různými cestami.  Dříve narození měli dostatek času si je vyzkoušet, ti druzí spoléhají na rady těch prvních.  Rozhodně neexistuje unuverzální řez. Je však nuto dodržovat nebo aspoň znát určité obecné zásady. Na vlastních chybách se nejlépe učí, i když to "bolí". Pro absolutní laiky rád používám jednu trochu přehnanou radu. U Rubínu po výsadbě aspoň pět let dělejte výchovný řez. Potom na 5 let zahoďte nůžky. a až potom ty nůžky začněte hledat. A ještě jeden trochu zlehčený postřeh jak se naučit stříhat stromy. Nejtěžší je prvních 30 let. potom už to jde.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Řez ovocných stromů

D.Boudyš (30) - xxx.xxx.126.102 (?)
4.1.2018 23:30, počet návštěv: 17415
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

chtěl bych se informovat, či se poptat na Vaše názory ohledně střihu ovocných stromů dle metody, kterou propaguje předseda pan Ing. Jakubek - viz. toto video.

Ve stručnosti, jedná se o metodu, kdy se nezakracují výhony o určitou délku (1/3 resp. 2/3), ale dochází v každém případě o odstřihnutí vždy na větevní kroužek (u konce výhonu). Nejsem si úplně jistý, jestli jsem to pochopil správně, ale tato metoda se dle mého názoru nedá použít ve fázi tvarování koruny a rovněž si myslím, že by byl problém u odrůd, kde dochází k vyholování větví (rubín, gold bohemia). Taktéž jsem moc nepochopil, jak by u této metody fungoval letní řez, který je dle mého názoru dosti důležitý. V poslední řadě si myslím, že pro řez peckovin, konkrétně meruňky, kdy se provádí tzv. Šittův řez je rozvněž tato metoda nevhodná.

Jaké jsou vaše názory? Dokážu si představit, že je to metoda, která se používá pro "vlky" či v období udžovacím (částečně).

Připojit reakci   

Řez ovocných stromů

vyslouzil (17040) - xxx.xxx.67.66 (?)
4.1.2018 23:54
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Až na malé drobnosti používám v podstatě stejný řez. Samozřejmě první roky po výsadbě výhony zakracuji kvůli podpoře růstu a zapěstování korunky. U plodných stromků pak řežu podobně, jako Ing. Jakubek.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.230 (?)
5.1.2018 5:44
Daniel B.: Pán ing.Jakubek prezentuje zásady rezu s entuziazmom jemu vlastným a nie vždy je pochopený správne. Marhule a Šittov rez ponechajme bokom, jeho metóda sa týka jadrovín. Bojuje predovšetkým proti nezmyselnému, neustálemu a bezhlavému zakracovaniu nových výhonkov, v dôsledku čoho stromy nemôžu vytvoriť rodivý obrast, ale sú nútené produkovať stále nové jalové drevo ("ovocinár sa stáva lesníkom"). V extrémnej forme to máte na foto 1,2,3 - ale v praxi sa stále mnohí záhradkári takýchto chýb naozaj dopúšťajú. Čo sa týka letného rezu, ten by mal slúžiť najmä na oslabenie bujného rastu a prieklest hustých stromčekov, takže nejaké zakracovanie tam vhodné nie je (letný prieklest je na foto 4-pred, a foto 5-po ňom). Samozrejme, "metódu nezakracovať" nemožno brať ako dogmu a neporušiteľné pravidlo. V období tvarovania kompaktnej korunky to platí špeciálne. Pri výchovnom a udržiavacom reze odrôd ktoré majú veľký sklon k vyholovaniu konárov ho tiež nemožno uplatňovať dogmaticky. Osobne hlavné zásady prezentované ing.Jakubekom rešpektujem, ale v repertoári mám aj občasné skrátenie výhonku (ak sa to hodí), aj rez na listovú ružicu, rez na prevod či dvojstupňový sektorový rez. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

ivan z okénka (770) - xxx.xxx.184.133 (?)
5.1.2018 8:19

Předváděčky pana Jakubeka jsou vždycky zajímavé, jsou třeba. Spousta lidí pořád řeže podle knížek z 50. let, nebo podle toho, jak řezal otec, děd. U některých starých odrůd a na silných podnožích, ve vyšších tvarech stromů mělo to zakracování v určité míře svůj účel. Chtěl bych doporučit i jiné video, které je ze školení v Lednici. Ing. Vačkář také umí a umí to i názorně vyložit. Ale na youtube asi není, jen na DVD od ČZS, s dalšími zajímavými přednáškami.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

vyslouzil (17040) - xxx.xxx.236.1 (?)
5.1.2018 9:14

Jistěže veškerá problematika řezu ovocných stromů se nedá vměstnat do půlhodinového videa, nota bene když se tam mnoho pouček opakuje. Existuje mnoho tvarů ovocných dřevin, mnoho způsobů řezu. Nicméně - u přirozených tvarů je myšlenka nezkracování letorostů a nahrazování celých větví mladšími rozumná.
   Samozřejmě toto se netýká výchovného řezu a dalších speciálních řezů - meruněk, broskvoní, aj. 
    P. Boudyš považije letní řez za důležitý. Přiznám se, že já moc ne. Za vegetace odstraňuji jen konkurenční výhony. Letní řez v úzkém slova smyslu - na vytvoření plodonosného obrostu - dělám jen výjimečně, když stromek nechce vstoupit do plodnosti. To se ale stává málokdy, u nových odrůd prakticky vůbec.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

host - xxx.xxx.189.156 (?)
8.1.2019 0:08

Inu letní řez je něco, čemuž aspoń se mi zdá, pořádně nerozumí ani ti jež o něm zasvěceně přednášejí. Myslím si, že jeho obliba má původ v 19.století, kdy byly populární přísně vedené tvary ovocných dřevin, pro jejichž dokonalé zapěstování je letní řez nezbytný. Letní řez v tomto případě spočívá v zaštipování letorostů na patku, ale nechci to tady více rozvádět. Každpádně si myslím, že od té doby se traduje jeho vhodnost, ne li nutnost. Osobně žádný letní řez neprovádím, tím nechci říct, že správně provedený nemůže vylepšit daný stav, ale to co tady na zahradách vídám jakožto letní řez, má k správnému letnímu řezu asi tak daleko, jako běžný zimní řez v našich končinách, k řezu, který z něčeho vychází a někam směřuje.

Mou řezovou filosofií je dostat strom do stavu, kdy si mohu dovolit řezové zákroky minimalizovat a nebude to mít podstatný vliv na kvalitu plodů. Tady je potom hodně důležitá znalost jednotlivých odrůd, ne všechny se hodí pro pěstování s minimalzací řezu. Ale není to tak, že ty co se nehodí, že by neplodily, ale naopak, plodí až příliš a maj menší kvalitu plodů, typckým zastupitelem takovýchto odrůd je třeba Šampion, nebo Golden.

Mimořádně vhodným druhem pro pěstování s minimalizací řezu jsou hrušně, které dokáží přinášet jakostní plody i na starém plodném dřevě. Ony ty Boscovy lahvice ze starých stromů třeba v Pováží nejsou zas nějak zásadně horší kvality, než z třeba dokonale zapěstovaných korun Mudr. Hlavatého, nemýlím li se? U mnoha odrůd jabloní bývá ten rozdíl markantní...

Ing.Fidla

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.122 (?)
8.1.2019 19:41

Ing.Fidla: Súhlasím s tým, že zberať úrodu kvalitných plodov pri minimálnych zásahoch rezom je ideálny stav, ktorý záhradkár môže dosiahnuť. Sám viete najlepšie, že nie vždy sa to dá. Ak sa to ale podarí, tak je to "vyšší dívčí" - ako s obľubou používa tento výraz tuším dr.Vysloužil. Čo sa týka letného rezu, praktikujem ho len niekedy a pri niektorých stromoch, určite nie paušálne. Medzi jeho výhody patrí najmä to, že brzdí (ak je to potrebné) nadmerne bujný rast a nespôsobuje silnejšie prebúdzanie adventívnych a spiacich púčikov, naopak - podporuje rodivosť. Odstránenie neperspektívnych výhonkov (ktoré by tak či tak boli neskôr odstránené pri zimnom reze) umožňuje šetriť stavebné a rezervné látky, ktoré potom strom môže investovať do rastu perspektívnych letorastov, na ich vyzrievanie a na diferenciáciu kvetných púčikov. V neposlednom rade presvetlenie príliš hustej koruny letným rezom zlepší jej prevzdušnenie (čo je zároveň prevenciou hubových chorôb), a tiež prístupom slnka k plodom umožní ich krajšie vyfarbenie (to sa týka najmä neskorých červenoplodých odrôd, ako je napr. Topaz, Admiral, Florina a pod.). V niektorých prípadoch letný rez môže byť súčasťou prebierky, čiže redukcie nadmernej násady plodov, niekedy dokonca aj liečebným zásahom (odstránenie výhonkov napadnutých múčnatkou či voškami). Letným rezom môžeme často urýchliť resp. zdokonaliť výchovné tvarovanie koruny v prvých rokoch života stromu. Samozrejme treba zdôrazniť, že robiť letný rez samoúčelne, bez príčiny je zbytočné, ba škodlivé. Na záver by som rád povedal, že pri starostlivosti o stromy - rez nie je výnimkou - treba postupovať individuálne, ku každému stromu osobitne. IH

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

host - xxx.xxx.184.133 (?)
9.1.2019 7:30

No a pokud se do letního řezu nechceme pouštět, neumíme ho, můžeme se k němu chovat, můžeme ho brát ja ko terra incognita, s označením hic sunt leones.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

lajci (43) - xxx.xxx.4.22 (?)
8.1.2019 0:57

Pan Jakubek je priaznivec dlheho rezu jadrovin ktory sa uplatnuje hlavne u kotlovitych korunach stromov.Tento štyl ma dost velku pracnost pri prebierke stromu pretože uprednostnuje velku nasadu kvetov na dlhom rodivom dreve.Samozrejme velmi skuseny a mudry pan, len na moderne pestovatelske tvary ako je stihle vreteno super stihle vreteno alebo solax alebo bibaum asi sa neaplikuje.Prakticke viužitie vidim v štrtkmeni tam by to šlo.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

vyslouzil (17040) - xxx.xxx.92.38 (?)
9.1.2019 9:44

Na téma řez tady diskutují lidé, kteří fyziologii růstu ovocných dřevin rozumějí a podle toho řežou. Mají tak vlastně všichni pravdu. Jejich pěstitelské podmínky se ale hodně liší. Budete-li mít na zahrádce deset nízokmenů a budete se jim moci věnovat celý rok, není problém s detailním řezem, zaštipováním, ohýbáním, sektorovým řezem,...Řez nízkokmenných jádrovin za pěkného počasí patří - přiznejme si to - k těm nejpříjemnějším pracem na zahradě. Na rozdíl od hrabání listí či probírky, viďte. Jestliže budete mít na starost produkční sad s tisíci jabloněmi, budete se snažit, aby zásahů bylo co nejméně.
   Kdyby mi výhony na stromech přirůstaly takovou intenzitou, jako dr. Hlavatému, sotva bych se bez pravidelného letního řezu obešel. Takhle za vegetace řežu jen konkurenční výhony a to ještě jen když jdu náhodou kolem. 

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

D.Boudyš (30) - xxx.xxx.126.102 (?)
6.1.2018 23:17

Dobrý den, 

jenom ještě doplním, abych objasnil, proč jsem to zde psal. Nezpochybňujem, že metoda pana ing. je dobrá, jenom mě čistě zajímal názor lidí, kteří mají vícero zkušeností nežli já. Proto jsem se ptal na konkrétní věci, kde si myslím, že metoda nebude mít až 100% účinek. Já tuto metodu praktikuji z velké části při již založené korunce tedy po výchovném řezu. Stromů mám zatím v této fázi pomálo, neboť jsem začal sázet v roce 2014 -2015 od 19 let. Ale do dnešní doby jich mám nasazených okolo 25 odrůd jádrovin. 

Jsem rád, že jste mi potvrdili, že tato metoda je správná a časem snad budou všichni tuto metodu aplikovat. V současné době se setkávám buď s neřezanými stromy či s holými. 

Na závěr, děkuji za reakce a hodně zdaru v pěstování.. 

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

host - xxx.xxx.14.170 (?)
7.1.2018 22:13

Viděl jsem jen část onoho videa. Stromky byly pěkné, ale způsob jakým byly udržovány není jediný možný správný.

Ještě tu zaznělo, že zahrádkáři řežou podle literatury z 50. let. Mám i literaturu z 19. st. Občas ty staré principy někdo opráší. Co se týká kmenných tvarů, tak se od dob 50. v principu zapěstování kostry nic nezměnilo. Ostatně vývoj v oblasti zapěstování velkých korun v 50. letech skončil. Ty hrůzy co jsou vidět na zahreádkách je obvykle lidová tvořivost, která se neopírá o historickou literaturu.

V.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.3 (?)
23.4.2018 20:13
Na fotkách sú stromčeky zasadené na jeseň 2017, iba jeden bol sadený na jeseň 2016. Na každej fotke je meno odrody, podpník a termín výsadby. Odroda I 18/1 (Topaz x Elstar) na M25 pekne vyrašila v celom priebehu budúcich kostrových konárov a stredníka, dá sa tušiť že pri nej pravdepodobne nebude problém so slabým obrastaním konárov či vyhoľovaním. Útly špičiak Red Jonaprince na M9 pol roka po výsadbe už aj zakvitol - to ale ešte nechceme, takže kvety pôjdu dolu. Druhoročiak Ligol na M26 kvitne tiež, základ korunky je už sformovaný. Napokon aj hruška Gen.LeClerc na duli zasadená na jeseň 2017 (zrejme ale išlo o už dvojročnú vyorávku) vyrašila, pri nej ide o tak trochu "šibnutý" tvar, uvidíme čo sa z nej podarí vyformovať. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Mičurin II (909) - xxx.xxx.165.146 (?)
8.7.2018 15:53

Je pravá doba na letní řez.Na snímcích hrušeň Lucasova se směsicí odrůd.Jabloně dělám průběžně již od poloviny června dle potřeby.Odebráním přebytečné zelené plochy omezujeme hořkou pihovatost a samozřejmě lepší světelný efekt v koruně stromu a lepšímu vybarvení a kvality ovoce.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Petr z H (413) - xxx.xxx.233.141 (?)
8.7.2018 21:23

Sice to není otázka na řez, ale když vidím vaše stromy - jak to děláte, že je na nich jeden lístek jak druhý, bez jediného kazu, choroby, škůdce? To proti všemu preventivně ošetřujete, nebo máte tak dobrou polohu prostou chorob a škůdců?

Když se podívám na mé stromy, tak polovina s nich nějaký ten kaz má - sem tam rez, sem tam pokroucený list na vrcholu výhonů, spousta okousaných listů od hmyzu, sem tam něco hnědého (od tepla, větru)...

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Mičurin II (909) - xxx.xxx.77.141 (?)
9.7.2018 11:12

Zkusím odpovědět.Provádím pouze základní ošetření proti houbovým chorobám a obaleči.V jakém pořadí a kolikrát jsem psal už mnohokrát.Přípravky proti obaleči jsou přísně selektivní (Integro, Madex).Domnívám se tedy, způsob agrotechniky (bezplevelný udržovaný a kypřený úhor) může silně regulovat další škůdce chystající se přezimovat pod stromy.Ovšem hlavní příčinu vidím v provádění předjarního postřiku proti přezimujícím škůdcům a vhodným temínem aplikace zasažení i květopasa.No a hlavní škůdce přezimující mimo sad je pilatka.Tu odchytávám optickými lapači.Samozřejmě, že k nějakému napadení plodů a listoví dochází.Při obchůzkách, probírce plůdků, kultivaci půdy a průběžném letním řezu si všimnete mnohého a to se okamžitě odstraní.Hrušeň na snímcích je také lehce napadena rzí hrušňovou po ošetřeních ale v měřítku kdy významě neškodí.Podpora kondice stromů díky doplňkové závlaze, nepřeplozování a udržováním vzdušné korunky stromků.Poloha je mírně severní svah otevřený severozápadním větrům v nadmořské výšce 470 m.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Petr z H (413) - xxx.xxx.112.187 (?)
9.7.2018 12:34

Tak obaleči, pilatka či květopas mě nezajímají, ty se na listech a stavu stromu neprojeví.

Jak říkám, spoustu listů mám ohryzaných - na jaře to začíná listohlody a housenkami - nejspíš píďalkami, ačkoli jsem před jejich řáděním zkusil aplikovat Mospilan i Calypso. Prostě vždy něco přiletí, na píďalky to snad ani neúčinkuje.

Spec. na hrušních a jabloních mi pak úřadují bejlomorky, zobonosky révové či bodruška hrušňová.

Pak následují větrné dny, kdy se spousta listí potrhá, následně i s přibývajícím teplem hnědnou, pak začnou lítat další různí brouci, kteří hryžou a hryžou.

Pod stromy mám bezplevelné kolo, v případě sucha zalívám, stromy ještě neplodí a korunu vzdušnou samozřejmě zatím mají.

Jen mě už nenapadá, co bych mohl pro ochranu svých mladých stromků udělat - proti výše vypsaným se dle mě zasáhnout nedá, takže můžu jen závidět, že vám se takové problémy vyhýbají.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

host - xxx.xxx.157.239 (?)
9.7.2018 13:23

Květopas mi pomáhá s probírkou, navíc láká a zdržuje v sádku ptáčky. Stějně jako M. II odstraňuju podezřelé, defektní a nechtěné části průběžně. Na starších stromech, které jsou většinou rozměrnější, se nějaký suchý list či výhon spíše ztratí než na malém. K obrývání i větších stromů se chci vrátit-hlásí se mi totiž dvě mladé, neobouchané ruce ku pomoci-tak mi prosím držte palce, ať si to jejich hlava nerozmyslícheeky! SPCH

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Mičurin II (909) - xxx.xxx.73.140 (?)
9.7.2018 14:37

Těžká rada PH.Já bych vsadil na předjarní postřik.Ale razantní a důkladně provedený.Zkoušel jsem kdysi předjarní postřik vynechat.Dosáhl jsem nárustu škůdců v neošetřovaném roce a následné napadení a zhoršení listové plochy a plodů.Předpokládám že 80% škůdců přezimuje na stromě a jeho blízkého okolí.Jinak by moje opatření nefungovala, zahradu mám mezi neošetřovanými sady.Razantní nálety se od nich nekonají.Nevěřím, že se mě vyhýbají, věřím v jejich eliminaci v počátcích vegetace v konkrétní lokalitě.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Petr z H (413) - xxx.xxx.112.187 (?)
9.7.2018 14:52

Díky, určitě jej příští rok provedu, protože to, co se děje vždy na jaře, je deprimující. frown

Máte nějaký oblíbený, univerzální? Pěstuji všechny ovocné druhy, ale škůdci mě trápí jen na hrušních, jabloních a slivoních. Něco málo je i na třešních, ale v menší míře. Plánoval jsem určitě Sulku, hlavně kvůli roztočům na jedné hrušni.

A lze něčím bezeškodně a účinně provést na podzim/jaře i "insekticidní dezinfekci" půdy kolem stromu?

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

bohous (74) - xxx.xxx.167.66 (?)
9.7.2018 21:39

Zdravím, také bych se připojil do diskuse s dotazem - čím děláte předjarní postřik? Já zkoušel olejovo-saponátový prostředek dle pořadu Po lopatě, ale moc účinné mi to nepřišlo. Bohouš

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.143 (?)
9.7.2018 22:09
Bohouš: Netreba improvizovať, tento postrek sa dá kúpiť pod názvom PREDJARNÝ POSTREK. Má 2 zložky - prvou je Mero Stefes, prípravok na báze repkového oleja. Druhou je insekticíd - kedysi to bolo Calypso, teraz je to Karate Zeon. Údaje o zložení, dávkovaní a aplikácii máte na fotkách. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

bohous (74) - xxx.xxx.167.66 (?)
10.7.2018 15:20

Děkuji, to by mohlo fungovat.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Filip87 (1) - xxx.xxx.255.6 (?)
6.1.2019 12:03

Dobrý den,

Poradte jak dál postupovat pri tvorbe koruny prijde mi ze je to hodne "rozmetlení" jedna se o odrůdu TOPAZ (3roky)

Děkují za vaše rady a názory.

F

Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.129 (?)
6.1.2019 19:19
Filip87: Najprv k chybám, resp. k tomu čo nie je tak ako by malo byť. Po prvé(foto 1): stredník a 3 kostrové konáre vyrastajú takmer z jedného miesta (tzv.praslen) - toto sa už nedá skorigovať. Po druhé(foto 2): chýba dominancia stredníka, jeho najvyššie vyrastajúci konkurent je prakticky rovnako silný (oba sú kontúrované žltou) - náprava je možná. Po tretie(foto 3): kostrové konáre sa v ich bazálnej a strednej časti takmer nevetvia, sú nadmerne vyholené, a keď už sa vyššie vetvia, tak do značnej miery nežiadúco, "praslenovito" - náprava je možná. Na foto 4 máte zhruba návrh rezu - hlavným zásahom je odstránenie doľava smerujúceho konkurenta stredníka (modrou je konturované to čo pôjde preč). Zostane stredník a 3 kostrové konáre, ktoré treba primerane aj s ich obrastom skrátiť, aby zostali podriadené stredníku, ktorý musí jasne dominovať. Tieto kostrové konáre by tiež bolo vhodné rozperkami odkloniť viac do tupého uhla od stredníka. Ich obrast primerane preriediť, najmä v miestach kde je praslenovitý, najvhodnejšie (tam kde to bude možné) rezom na prevod. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

TomNR (246) - xxx.xxx.167.218 (?)
7.1.2019 10:23

pan Hlavaty, williamsova na planke, terminal pred letom akoby prestal rast a z neho vyrasili 4 konare a strednik - pokracovanie terminalu. konariky vyrastaju zo susednych pupenov, mozem z nich zapestovat kostrove konare? kostrove konare z letorastov 2.radu? korunku som chcel zalozit vyssie (vo vyske vyssej tyce), ale tieto konariky vyrastaju uplne sumerne na kazdu stranu, uplne ze 90stupnovy uhol medzi nimi tak by boli krasne rozlozene do priestoru. vdaka. tomas

Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.113.117 (?)
7.1.2019 12:28

TomNR: Neviem ako vyzeral výpestok keď Ste ho sadili, ale ak Ste chceli mať korunku vyššie, tak ten spodný obrast Ste mali po výsadbe odstrániť úplne a oholený "špičiak" zasa nechať dlhší.

Ale k aktuálnemu stavu: tak ako to naznačujete je to určite možné - teda ten dolný obrast odstrániť úplne (je nepoužiteľný) a korunu zapestovať z toho čo máte hore. Nie je to síce úplne ideálne čo sa týka vzdialeností budúcich kostrových konárov ako vyrastajú zo stredníka (mohli by mať navzájom väčšie rozostupy), na druhej strane je to takmer ideálne čo sa týka smerovania na jednotlivé "svetové strany". Problémom môže byť ten najvyššie vyrastajúci konkurent stredníka (pri ňom by sa dalo uvažovať aj o jeho úplnom odstránení, ale ja by som ho ponechal a na tvorbu koruny použil všetky 4 budúce kostrové konáre). Podstatné je ale to, aby neprerástli stredník a nekonkurovali mu - v tomto ich treba "skrotiť). Najlepšie tak, že ich odkloníte (rozperkami alebo vyviazaním) smerom k horizontále, tak aby so stredníkom zvierali uhol minimálne 45 st., lepšie ale ak to bude viac. A najviac treba odkloniť k horizontále ten horný konkurent stredníka. Môžete to spraviť na jar tak, že najprv si tie 4 konáriky odkloníte a až potom ich zastrihnete- tak aby ich vrcholy boli v tzv. miazgovej rovnováhe. Stredník ich musí presahovať - aspoň o 15-20cm. Stromčeku sa môžete venovať aj v priebehu leta - neperspektívne výhonky (najmä tie ktoré budú vyrastať z hornej časti odklonených konárikov a budú smerovať strmo nahor môžete vylamovať už za zelena, nechávať treba ich obrast ktorý bude vyrastať z ich spodnej strany alebo smerovať do bokov, prípadne mierne šikmo nahor. Veľmi dlhé výhonky môžete priebežne zaštipovať alebo skracovať.  IH   

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

8.1.2019 7:07

dakujem pan Hlavaty, bol to spiciak kupeny cez eshop, vysadba jesen 2017, zastrihol som ho s tym, ze na dalsi rok zapestujem korunku vyssie. Bocny obrast odstranim pri jarnom reze - nechcel som ho dat prec v lete nech stromcek neoslabujem, iba som najbujnejsie rastuci vyhon (mimo terminalu) ohol do vodorovnej polohy. skusim ponechat vsetky 4 konare a pomoct si rozperkami. 

keby nevadi, este mam otazky :)

pokial sa zapestuju kostrove konare z letorastu druheho radu? idealne to asi nie je, ale je to mozne? u mna sa to tyka aj jonathanu 

rozostupy medzi kostrovymi konarmi, chapem spravne ze nemaju (idealne) vyrastat zo susednych pupenov? 

vdaka, tomas

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.113.117 (?)
8.1.2019 7:37

TomNR: K 1.otázke: Tu ide o výchovný rez v 1.roku po výsadbe, takže tu sa nedá hovoriť o nejakých "rádoch". Je to napríklad ako keď si kúpite stromček so zapestovanou korunkou, ktorá je príliš nízko, odstránite ju a z oholeného "špičiaku" si potom zapestujete novú korunku vyššie - toto budú budúce kostrové konáre, až tie sa potom budú "rádovo" vetviť.  

K druhej otázke: Ide najmä o to, aby kostrové konáre neodstupovali od stredníka z jedného miesta - tomu sa hovorí "praslen" (ak teda nechcete budovať kotlovitú korunu, ale ani tam to nie je najvhodnejšie). Optimálne je, ak kostrové konáre odstupujú z kmeňa v rôznej výške (vzdialenostiach od seba) - je to vhodné jednak z hľadiska prevencie neskorších zlomenín (rozštiepení) pod ťarchou úrody, ale najmä z pohľadu zapestovania vzdušnej, neprehustenej a symetrickej koruny. Hovoríme samozrejme o klasických tvaroch (pyramidálnej korune), nie o štíhlom vretene, palmetách a pod.  Uvádzať nejaké presné centimetrové vzdialenosti sa nedá, vždy závisí aj od podpníka, konkrétneho tvaru ktorý chcete dosiahnuť a aj samotnej odrody (jej geneticky danej predispozície čo sa týka intenzity rastu, zahusťovania koruny, tvorby rodivého obrastu a pod.).   IH

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

vyslouzil (17040) - xxx.xxx.11.196 (?)
8.1.2019 8:25

pokial sa zapestuju kostrove konare z letorastu druheho radu? idealne to asi nie je...

Předpokládám, že pojmem letorosty 2. řádu myslí TomNR předčasný obrost.   Z takového je možné korunku zapěstovat bez problémů.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

8.1.2019 11:32

ano, predcasny obrast, terminologiu sa tiez len ucim :)

plati to aj u kostkovin?

dakujem pan Vyslouzil

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

vyslouzil (17040) - xxx.xxx.92.238 (?)
8.1.2019 13:07

plati to aj u kostkovin?

V podstatě jistě ano, dřevo jako dřevo.  Na předčasném obrostu mohou být pupeny ne zcela vyzrálé, ale to by nemělo zásadně vadit.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

9.1.2019 18:21

Opět jedna velice zajímavá diskuse. Je vidět, že diskutují a radí odborníci. Kéž by ta bylo vidět i na většině zahrad. Dovolím si připojit také krátkou reakci. Předně řez považuji za nejnáročnějí disciplínu v ovocnářství. Nikdo se to nenaučí po jednom přečtení knížky. A nikdo se to nenaučí korenspondečně. Je potřeba se hlavně nebát. Na druhý rok poznáte, co jste udělali špatně. Samozřejmně je výhoda, pokud se to vidí u někoho, kdo to umí. Často jsem přímo zděšen, když vydím někdy výsledky práce nejen laiků, ale často i profesionálů, většínou okrasářů. Dokonce jsem na internetu objevil i člověka, který tvrdí, že řez je proti přírodě a zásadně by se neměl provádět.  To je samozřejmně nesmysl. Shlédl jsem video v úvodu. Eda Jakubek to dělá správně. Musíme si uvědomit, že provádí udržovací řez. Výchovný je úplně něco jiného, zmlazovací také. Jinak se řežou jadroviny, jinak peckoviny, jinak keře... Bylo by to na moc dlouho. Pokud se někdo chce něco dozvědět o řezu, velice se mi líbila zpracována metodika ing. Stanislava Bočka z dob, kdy učil na fakultě v Lednici. Našel jsem to na internetu, žel už si nepamatuji webovou adresu. K letnímu řezu jádrovin. Rovněž jej uplatňuji minimálně. Zejména letní zakracování výhonů, na kterých je ovoce, je kontraproduktivní. Značně se zredukuje listová plocha a ovoce bude menší. V létě provádím pouze průklest. U bujně rostoucích stromů odrůd, trpících fyziologickou skvrnitostí, včasný letní řez do jisté míry omezuje projevy této poruchy. Hodně podstatné je rovněž si uvědomit, jaký účinek má na strom termín řezu. V zásadě předjarní řez podporuje růst dřeva, letní podporuje plodnost. Co se týče řezu po výsadbě a výchovného řezu, tak ty jsou rozhodující pro celou další budoucnost stromu. Kde jsou ty doby, kdy školkaři produkovali kvalitní výpěstky. Dnes často musíme ze zakoupeného materiálu udělat špičák a korunku si založit sami, umíme li to. Je dobré nakupovat tam, kde nám prodávající dokáže stromek zastřihnout nebo aspoň poradit. Žel v Česku je to málo kdy. O nákupu výpěstků z e-shopů se ani nebudu rozepisovat. K řezu patří také často opomíjené ohýbání výhonů u intenzivních tvarů. Ne vše, co zahušťuje korunu, musím vystříhnout. Ohnu letorost do volného prostoru, v budoucnu mi zaplodí. A důležitá zásada. Kvalitní ovoce je na mladém dřevě, dobře osluněném. Proto pamatuji na obměnu starého dřeva. A to i u keřů. A neuškodí trochu trpělivosti. Mladý stromek po výsadbě nenechám první rok nikdy plodit. To si může dovolit pěstitel v nejlepších polohách s možnosti závlahy a intenzivního hnojení. A nezapomínat na ošetření větších řezných ran po řezu. / Používám Sanatex, levný, ředitelný vodou, obsahuje fungicid, v zimě netuhne /.Edo Jakubek ve videu řekl jednu zásadní věc. Každý řeže trochu jinak. Není žádná univerzální metodika. Důležité je pochopit fyziologii stromu a dodržovat některé obecně platné zásady. Různými metodámi a postupy lze dojít ke stejnému výsledku. Pěkný pravidelně plodící strom, který unese slušnou úrodu kvalitního ovoce, Ovocné stromy pěstuji kvůli ovoci. pokud potřebuji dřevo na topení, vysadím topol. V příloze foto dvě časté základní chyby na zahradách. Někdo neřeže vůbec, někdo každý výhon na tři očka. Děs.

Mirek Přasličák

Obrázky:
Nesprávný řez
Nesprávný řez "Ježek".
Připojit reakci

Řez ovocných stromů

9.1.2019 18:29

Druhá příloha.

Obrázky:
Palmety před řezem.
Palmety před řezem.
Neřezaný strom.
Neřezaný strom.
Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 11:06

V zásadě předjarní řez podporuje růst dřeva, letní podporuje plodnost.

Toto pravidlo jistě stále platí, ale v dnešní době jasi ztratilo svůj obsah. Smysl mělo v dobách, kdy se vysazovaly odrůdy typu Blenheimská, Panenské, Boikovo, Kardinál na bujných podnožích. Tehdy jsme na první úrodu čekali řadu let a úporným lpěním na zimním řezu se čekání jen prodlužovalo. Dnešní odrůdy, včetně těch bujnějších (Angold, Sirius, Admirál...) kvetou prakticky hned po výsadbě. Jaký smysl má podporovat plodnost - zvyšovat květní násadu - letním řezem, kterou jsme následně nuceni tlumit brutální probírkou?
   Čímž nechci letní řez nijajk tabuizovat. Pokud za vegetace vidím, že stromek je příliš hustý, roste enormně bujně (což je u nás spíš teorie), plůdků je nadbytek, klidně tu větev, výhon, plodonoš za zelena uříznu.
   Způsob, který popisuje laici, bych volil v případě, kdybych měl velmi dobré klimatické podmínky a naopak silně limitovaný prostor.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.34 (?)
9.1.2019 21:42
Pán Mirek P.: "Předně řez považuji za nejnáročnější disciplinu v ovocnářství". Nemožno nesúhlasiť, je to jednoznačne tak. Keď sme už pri tých "disciplínach", tak len pre pobavenie pridám na fotkách jednu, ktorú (údajne) neznášate. Aspoň keď som bol u Miloša Vysloužila na jeho záhrade, tak mi to myslím spomínal (aj postrekovanie ešte beriete ako prijateľnú činnosť, ale prebierka je vraj pre Vás jasne najnepríjemnejšia). V tomto sa absolútne zhodneme, prebierka plodov je činnosť z ktorej mi naskakuje husia koža už len pri pomyslení na ňu. Je ale potrebná a osožná a aj v ovocinárstve musíme občas robiť činnosti ktoré nám moc nevoňajú. Na fotkách postupne výsledky mojej prebierky v r.2018: na foto 1-2 Florina, na foto 3-4 Jonagored, na foto 5 Golden Delicious. Bŕŕŕ, stačí keď si na to len spomeniem... Ale - na druhej strane - výsledok stojí potom za to. Čo sa týka tej Floriny, tak som si dal tú námahu a plody ktoré som prebierkou odstránil som presne spočítal - bolo ich 1135 (slovom: tisíc sto tridsaťpäť). Na foto 6 je potom výsledný efekt - zo stromu tejto Floriny som na jeseň 2018 obral 10 debničiek prvotriednych plodov. Bez prebierky by ich bolo oveľa viac, ale podradnej kvality. Takže toľko viacmenej na pobavenie k Vašej "obľúbenej" činnosti. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Alenka2 (3) - xxx.xxx.228.139 (?)
1.3.2019 19:13

Dobrý den, přidávám se i já s prosbou, jak osříhat a vlastně založit novou korunu. Je to Rubinola stará 2,5 roku. Roste tak nějak nakřivo a kterou větev nechat hlavní? A kdy jí otříhat?  Nevím, abych neudělala víc škody. Děkuji za radu.

Obrázky:
Rubinola
Rubinola

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.6 (?)
2.3.2019 8:19
Nie je to práve najkrajší stromček. Bolo by treba vybrať budúce hlavné kostrové konáre a založiť tak základ koruny, ktorý tam zatiaľ akosi v tej spleti výhonkov absentuje. Na nasledujúcich fotkách máte schému ako to približne spraviť - neberte to "doslovne", výber najvhodnejších konárikov sa nedá určiť podľa dvojrozmernej fotky. Foto 1 - schéma pre nižší kmeň, foto 2 - schéma ak by Ste korunku chceli zapestovať o niečo vyššie. Ponúka sa tu aj 3.možosť - zapestovať stromček ako štíhle vreteno (otázkou je či sa práve Rubinola preň hodí). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

2.3.2019 14:28

Dobrý den, uděláme tedy nízkou korunu podle Foto1. Můžete mi tedy poradit jak stromek ostříhat? A mám ho nějak srovnat pomocí další opěry na druhou stranu? Srovná se trochu? Děkuji.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.18 (?)
2.3.2019 15:06
Veď to máte na tej fotke znázornené - ponecháte len to čo je kontúrované zelenou. Vyrovnať ho môžete - zatĺcť dostatočne vysoký kolík z opačnej strany než na ktorú sa nakláňa a pritiahnuť ho primerane ku kolíku. IH. (Ešte zvážte, či si na ten rez radšej nezavoláte niekoho kto sa v tom vyzná...)
Připojit reakci

Řez ovocných stromů

2.3.2019 16:02

Dobrá. Děkuji za radu.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 0:55
Zdravím. Ja to robievam tak že rubinolu aj rubin zakracujem v polovici júna na 5 očiek (Gavkerov rez) v druhom miazgovom období mi 3 až 4 očká prerástu s toho si ponecham dve letorasty ktoré začiatkom augusta zakrátim na dve očká. Následne do konca septembra v mieste rezu výtvory kvety puk čiže mám 15cm od terminalu rodive drevo u rubinoly. U rubinoly bohemii či rubinu sa rýchlo presúva rodivost na periferiu čiže vzniká vyholovanie kostrovych konárov. Takto sa to dá eliminovať. Mám aj vyskúšane že ak zakrátim u rubinoly letorast dvakrát jún august iba na dve očká tak aj tak sa mi výtvory rodivy puk ktorý má 3 cm.Samozrejme ak je dobré osvetlene miesto. A jarný rez nerobím vôbec pretože zbytočne podporuje bujnost vegetativnych prírastkov.
Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 8:30

Je to cesta. Ale je dost pracná. Při velkém množství stromů časově náročná. Já uplatňuji jinou metódu. Po období výchovného řezu u odrůd, plodících na dlouhém dřevě / Rubinola, Rubín a jeho mutace.../ zásadně nezakracuji jednoleté výhony. Koncový pupen je květní, ve druhém roce na konci zaplodí. Pod tíhou plodu se ohne. Z konce výhonu narostou dva kratší letorosty, opět s květními pupeny na konci. Vlivem ohybu výhonů během několika let vyholená část zpětně obroste plodonosným obrostem. Je pravda, že v prvních létech strom není moc fotogenicky, má spostu svěšených větví. Ale po prorostení plodonosných výhonků na vyholeném dřevě vezmu nůžky a při předjarním řezu celou převisající větev zakrátím za vhodný výhon. Opět na něm zásadně nezakracuji koncový květní pupen. Plodnost je velice slušná, se spoustou krátkých plodonošů.

Obrázky:
Rubín.
Rubín.
Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Marek-TT (394) - xxx.xxx.182.44 (?)
10.1.2019 9:22

Pri Rubinole som skúšal oba postupy, aj minimalizovať rez, resp. nerezať a aj skracovať výhony (snaha o DSR). V prvom prípade sa konáre dosť vyholovali a rodivým drevom obrastali len minimálne. Posledný rok som skúšal kombináciu jarného a letného rezu. Cieľom letného rezu bolo oslabiť bujný rast a podporiť rodivosť. Postupoval som tak, že dlhé výhony (30 cm a viac) som niekedy v prvej polovici júna skrátil o 1/3-1/2. Domnieval som sa, že na konci výhona vyrastú 1-2 kratšie výhonky, ktoré stihnú do konca leta vytvoriť na koncoch kvetné puky. Stalo sa však to, že skrátene letorasty vyhnali ešte dlhšie výhony ako pôvodne, niektoré aj viac ako 50 cm dlhé. Príčinu vidím v zlom načasovaní letného rezu.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 10:34

Pokusil jste se, Marku, aplikovart na jabloni něco jako Šittův řez meruněk. Nevím, jestli byl neúspěch zaviněn špatným načasováním řezu. Spíš si myslím, že tento řez není pro jabloně úplně ideální, hlavně proto, že jabloně povětšinou nekvetou na jednoletém dřevě, takže takový řez nevede k větší násadě květů (u meruněk postupně nakvétajících). Navíc je to dost pracné a i kdybyste řez načasoval lépe, stromek jen zahustíte předčasným obrostem.
   Na jabloních s rubínovým růstem používám řez, který přesně popsal Mirek P. On je totiž velmi jednoduchý. U zapěstovaného stromku se v podstatě jedná o pouhý každoroční jemný průklest, který zabere jen několik minut. Lze říci, že když na jaře řežu dospělý strom Bohemie, ani jednou nepřestřihnu jednoletý letorost. Buď jej celý odstraním nebo řežu starší (většinou svěšené či zahušťující) dřevo, vždy v místě rozvětvení, aby nezůstávaly pahýly. Tak, jak mi v minulostim připadal Rubín náročný na řez, dnes mohu říci, že je s ním nejmíň práce.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 10:52

Aby som si to zrekapituloval. Pri dospelých rodiacich stromoch neskracovať jednoročné výhonky. V prípade potreby preriediť korunu odstrániť celé konáre, buď rezom na konárový krúžok alebo rezom na prevod. Nerezané letorasty na koncoch zaplodia a pod ťarchou úrody sa ohnú. Po čase vyholené konáre (to ma trápi asi najviac) začnú postupne obrastať rodivým drevom. Ak je to tak, tak by som rovnaký rez použil aj pri Rajke, ktorá u mňa rastie dosť bujne a tiež dosť vyholuje konáre.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 11:17

MUDr. Miloš Vysloužil mi mluví z duše. Stručně vystihl podstatu. Já osobně se Marku domnívám, že polovina června na zakracování letorostu u Rubinoly či Rubínu je brzy. Z probuzeného očka stačí do konce vegetace narůst ještě silný výhon nebo dva. pokud nutně chcete v létě zakracovat výhony, posuňte termín řezu o měsíc později. Přírustky nebudou takové. Je otázka, jestli budou zakončeny květním pupenem. nemám s tím zkušenosti.Něco jiného je u jiných odrůd. Tam časný termín řezu je nutný pro diferenciaci květných pupenů. Zkuste to, co radí Miloš Vysloužil. Samozřejmně výsledek se neprojeví již následující rok. Musíte být tak tři roky trpělivý. Přikládám foto výsadby většinou odrůdy Bohemia v květu, kde není prováděn letní řez. Rozhodně se nedá říct, že by tam nebylo dostatek generativních orgánů.

Obrázky:
Bohemia v květu.
Bohemia v květu.
Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 12:19

Ďakujem obom za radu (p. Vysloužil aj p. Mirek), skúsim to. Ten sad na obrázku je krásne zakvitnutý, aj keď stromy vyzerajú byť dosť mladé.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

host - xxx.xxx.55.168 (?)
10.1.2019 10:52

Pán Přasličák, veľká vďaka za cennú radu! Vaša alternatíva sa mi javí ako menej pracná a aj menej invazívna. Ja som napr. zvažoval zmladzovať vyhoľujúce konáre (keď to bude nutné) spätným rezom, t.j. cielene skrátiť konár, prebudiť spiace púčiky a potom z nanovo vyrašených letorastov si vybrať 1 letorast ako nový kostrový konár a zbytok letorastov odrezať na pätku... a ten nový letorast už potom zase neskracovať. Ale vskutku - nenapadlo ma využiť existujúci plodonosný obrast (ktorý tam už je, alebo sa vytvorí po stiahnutí konára do nižšej polohy) ako základ pre tvorbu nového konára. Je to výborné. To je tak, keď laikovi ako som ja chýba rozhľad. Ďakujem za skvelú radu. Igor

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Mičurin II (909) - xxx.xxx.77.142 (?)
10.1.2019 14:18

Nazdar

Žádný zaručený návod na střih a plodnost neexistuje.Je potřebné si samozřejmě nastudovat základní principy řezu, jenže než začnu na ostro musím vědět jaký tvar chci pěstovat a dle toho se pokusit řídit své počínání.Každý strom roste jinak a jako k originálu se musím k němu chovat.Nebude se chovat při zapěstovávání tvarů a údržbovém řezu jak v učebnici.Až se před daný stromek zahrádkář postaví s nůžkami a pilkou všechny zaručené rady typu střihu s honosnými názvy jsou v trapu.Nemohu se přece přiřítit ke stromku s neochvějnou vírou provedení Šiítova nebo DSR a začnu to šablonovitě mydlit jak střihoruký Eduard.Zbývá tedy cit pro danou odrůdu a předpokládaný tvar a vcítit se do stromu co potřebuje.Před řezem je třeba si ho důkladně prohlédnout obejít a začít zjišťovat stav korunky.Kde je potřeba větve sesadit, kde podpořit růst, kde je přehuštěný a kde doplnit obrost buď řezem nebo vyvázáním vhodných letorostů atd.pro zajištění rovnováhy růstu a plodnosti..On vám to řekne, pokud ho budete respektovat.Nic neuspěchat a během střihu několikrát poodstoupit od stromku a zkontrolovat svoje počínání.To se dá mnohé ještě napravit.

Ne každý to však zvládne, mnozí nikdy.

Zahradě zdar - Mičurin II (470m)

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

host - xxx.xxx.6.58 (?)
10.1.2019 15:20

Pán Polehla, to čo ste opísali sa snažím pri reze stromov rešpektovať, to bez debaty, ale zatiaľ mám viac načítaného ako narezaného. Prax príde postupne. Keď som si predstavil vyholené konáre stromu, tak ako ich zmladiť? Hneď ma napadol spätný rez alebo DSR, či už na existujúci výhon alebo najprv rez na metličku a potom orezanie metličky podľa potreby... ale vôbec ma nenapadlo ten konár ohnúť do nižšej polohy, možno aj nejakým závažím (resp. úrodou), aby nasadil viac na kvet a tie kvetné púčiky sa na tom vyholenom konári prirodzene vytvorili a potom ho strihnúť na obrast, ktorý sa samozrejme pretransformuje na rastúci. Šikovná finta. Iste, rezať šablónovite nie je dobré a ani to nechcem robiť. Igor  

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

10.1.2019 21:42
Tohto roku bola úroda dobrá len škoda že bolo v lete sucho mohlomohli to byť lepsie
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Mičurin II (909) - xxx.xxx.165.146 (?)
11.1.2019 13:55

Zdarec

Pane Igore, máte problém s vyholováním a chcete jej řešit ale co je hlavní máte několik představ o zásahu.To velmi chválím.Některou a nebo několika kombinacemi zrealizujte na vybraném vzorku obrostu.Je velmi důležité po provedeném zásahu stromek pozorovat jak reaguje a z toho se poučit.Stromek nám během vegetace zasílá vzkazy jak jsme řez provedli.To je totiž ta pravá škola řezu.Vnímat signály stromku na náš zásah, dát si je do souvislostí s typem zásahu a použít v další realizaci a nebo při negativní reakci stromku hledát nápravu použitím jiného typu zásahu.V ovocnařině není prostor pro zažité šablony (vidíme to na košťatech).Je to cesta nabylých znalostí, improvizace, respektu a schopnosti vstřebávat poučení které nám stromky prostřenictvím dřeva sdělují.Kdo to dokáže prospívá nejen sobě ale i svěřené kultůře.

Zahradě zdar a naslouchejte stromům - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

Ivan Hlavatý (3867) - xxx.xxx.234.154 (?)
11.1.2019 21:25
Ja to robím s rezom pri Rubinole trochu inak ako prezentuje pán Mirek P. Na fotkách je 10-ročný štvrťkmeň Rubinoly na podpníku MM106. Mojím cieľom je, aby rodivosť bola už od začiatku (a aj neskôr) rovnomerne rozložená v celom priestore koruny, a predišlo sa vyholovaniu konárov či presunu plodenia na perifériu koruny (na foto 1 vidno, že vyholené alebo previsnuté konáre tam nie sú). Na foto 2 je tohtoročná úroda z daného stromu, na foto 3 detail plodov. Tak ako tu už bolo povedané - aj pri reze platí, že do Ríma vedú viaceré cesty, nie jediná. Žiadaným výsledkom o ktorý sa všetci snažíme je bohatá úroda pekných a zdravých plodov. Nedovolím si v žiadnom prípade tvrdiť, že môj spôsob rezu je jediný správny. Fotky ale (dúfam) dokladujú, že nemusí byť najhorší. Taktiež bezpochyby platí individuálny prístup ku každému stromu (foto 4). Na foto 5 je ten istý strom ako na 1.fotke, ale pred viacerými rokmi. Na foto 6 je iný stromček Rubinoly, na M9, ešte mladučký. Dôsledným výchovným rezom už od začiatku plodnosti sa dá dosiahnuť, aby aj Rubinola rodila na krátkom a stredne dlhom dreve. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

13.1.2019 11:48

Určitě souhlasím s tvrzením, že k cíli lze dojít různými cestami.  Dříve narození měli dostatek času si je vyzkoušet, ti druzí spoléhají na rady těch prvních.  Rozhodně neexistuje unuverzální řez. Je však nuto dodržovat nebo aspoň znát určité obecné zásady. Na vlastních chybách se nejlépe učí, i když to "bolí". Pro absolutní laiky rád používám jednu trochu přehnanou radu. U Rubínu po výsadbě aspoň pět let dělejte výchovný řez. Potom na 5 let zahoďte nůžky. a až potom ty nůžky začněte hledat. A ještě jeden trochu zlehčený postřeh jak se naučit stříhat stromy. Nejtěžší je prvních 30 let. potom už to jde.

Připojit reakci

Řez ovocných stromů

13.1.2019 19:35
Súhlasím s tvrdením že dnes ten rez môže biť veľakrát rôzny a výsledný efekt rovnaký pretože kvalita podnikov je dobrá a stromi nasadzuju kvety veľmi bujne a skoro. Pestovatelia zanedbávajú hlavne previerku plodov vela ludi to ani nerobí a chemická ochrana je im tiež cudzia, hoci tiež nie som jej zástancom ale u niektorých odrôd to ani ináč neide golden delicius jonathan gloster sampion a pod.u M9 M26 a MM106 s kvetmi problém nieje horšie to je s ich prebytkom ja preto riedim na jar aj kvety aby som mal menej prebierky a chemická ochrana musi byt aspoň do konca mája podľa potreby. A samozrejme hnojenie MPK 2x ročné plus okopanie mlcovanie + vošky a obalovac takže roboty habadej a rez je iba jedna z mnohých prác ktoré nám prinesú vytúžené kvalitné ovocie.
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Skudce jablone 718.4.2019814
Řez bujně rostoucí jabloně 918.4.2019584
Sklizeň jádrovin 201812318.4.201923097
Cerv v kmeni topazu 1518.4.20191326
Rubinola - řezat či nechat být? 6318.4.201915964
Opál 5817.4.201928604
Kvitnú jablone 8816.4.201919799
Fantazie2316.4.201919048
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 20192316.4.20193152
Výchovný rez - pomoc začiatočníkom24614.4.201966639
Roubování35112.4.2019421653
Poškodený kmeň - ako ošetriť? 712.4.2019729
Dá sa dvojročný semenáč štepiť/očkovať?2512.4.20194411
Květy na koncích větví169.4.20191315
Jak ostříhat jabloň 47.4.2019511
Vrúble245.4.201917014
Řez švestek-peckovin článek v zahrádkáři35.4.2019373
Najkrajšie jablko roka 2018 na Slovensku175.4.20193646
Volba odrůd - poradíte?314.4.20196123
Střih mladých jabloní 44.4.2019479
Roubování ze stromu na strom303.4.201929669
Zimni jablon s tvrdymi plody pozde dozravajicimi162.4.20191403
Opylovač Jabloň Rubín21.4.2019223
Narašené rouby1130.3.20192683
Nejchutnější odrůdy jabloní - jaké to jsou?5630.3.2019112034
Rozvržení zahrady 329.3.2019364
Jak ořezat obří panenské jablko? 327.3.2019714
Štíhlé vřeteno - zakracovat nebo ne? 827.3.20191273
Letní jablka 325.3.2019550
Jabloň po jabloni923.3.2019877
Zvonkové4123.3.201945839
Určení jablka dle fota 7720.3.201928629
Odrůda Admiral6720.3.201930863
Odroda Posy 216.3.2019375
Jak prořezat leta neřezané jabloňe 1516.3.20193833
Red Prince / Red Jonaprince4614.3.201946959
Golden Delicious Smoothee713.3.2019665
Množení starých odrůd1012.3.20191179
Jabloň Api hvězdovité 312.3.2019463
Sezona výsadby ovocný stromků začala879.3.201918283
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov19:58
Zpracování zabitých kuřat11:35
Německý krátkosrstý ohař - je vhodný k dětem?11:18
Chov pstruhov6:43
Chov pstruhov6:42
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů