Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.142 (?)
25.6.2018 10:43

Pan Daník tu popsal velmi zajímavou a ekologickou ochranu proti obaleči pomocí přípravku na bázi CpGV.Jako vždy na tomto fóru se setkává s nulovým zájmem.Stále se zde nadává na chemii a pokud je nabídnuta rovnocenná alternativa bez chem. dopadu, nikoho to nezajímá. Já používám proti 2.generaci obaleče přípravek Madex (CpGV) již nejméně 7 let a jsem velmi spokojen.Sousedův problém s obalečem to navyřeší a o omezení výskytu na příští sezónu jsem ještě nikde nečetl.Soused musí přiložit ruku k dílu aby neměl červivost.Pokud ale vyvěsím pro monitoring feromonový lapák jistě do něj polapím i nějaké sousedovy samečky.Z ověřených informací (mimo oficiální příbalový leták) můžete Madex skladovat v mrazáku při teplotě -18*C i 8 let bez snížení účinnosti.Nevýhodou je pro mnohé zřejmě vyšší pořizovací cena a dostupnost.Dále nutnost nejméně dvou postřiků v rozmezí asi 8 dnů proti cílené generaci vlivem UV záření.Snažím se tedy část postřikové kapaliny aplikovat na spodní stranu listů a omezit vliv slunečního svitu.Po 3÷4 hodinovém zaschnutí postřiku je tento odolný proti dešti.Je o čem přemýšlet, zvláště když pro zásah druhé generace obaleče (červenec ÷  srpen) není klasický insekticid který dobou použití vyhovuje produkci jablek pro integrovanou produkci.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 23.6.2018 11:47

Signalizačná správa hlasi treba striekať proti obalovačovi, neskoré odrody broskyň a všetky slivky tak som to dnes strekol Decisom.

Když Baloun sežral ve vlaku nadporučíku Lukášovi svačnu, voják sedící ve vagóně řekl: Příště si, Baloune, polož otázku: V jakém vztahu je ke mně tato játrová paštika? A já se ptám: V jakém vztahu jsou obalovači vůči Miloši Vysloužilovi? V žádném. Miloš Vysloužil si jich totiž nevšímá. Přesto má švestek i jablek dostatek. enlightened smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?), 23.6.2018 12:45

Peter ale ja nechcem jesť pašteku a slivky s obalovačom, preto striekam a mám nádherne plody v zahrade bez chorôb a červíkov, keď nič nedáš nič kvalitné nemáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 23.6.2018 16:21

Jen jsem připomněl, jak to dělá nejzkušenější pěstitel - Miloš Vysloužil. Že bez té chemie to často taky jde. A nikdo nemůže říct, že nemá taky parádní jabka a švestky. Má. Co se týče Tvých fotek meruněk, Milane, tak ty by si zasloužily otištění v nějakém zahrádkářském časopisu. Jediný, kdo se tím zabývá v českém Zahrádkáři je Tomáš Jan. Na Slovensku nevím. Zajímal by mě původ všech těch Mediabelů, Kolgátů, cotů a spol.. Dohledávat to ale nebudu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 23.6.2018 17:39

Kdybych nestříkal, tak nesklidím nic. Okolní zahrady mají téměř všichni majitelé jen pro zlost, a kdyby mohli, tak je vylejí betonem a budou mít klid. Nanejvýš otrhají těch pár padavčat. S listím se neobtěžují vůbec. Schválně jsem utrhl přes plot 10 jablíček. 7 z nich bylo červavých. Teď v červnu jsem zkoumal, jestli už housenky opustily plody a daly vzniknout druhé generaci, protože se mně zdál nálet druhé generace do lapače moc brzy. Ale je to tak. Lidi utíkají z paneláků, postaví/koupí domek, ale užívají ho zase jen jako byt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 23.6.2018 19:50

Pane Kuky, ačkoliv se úplně nestotožňuji s maximalistickým využitím pesticidů proti všemu, co navštíví mé výpěstky, vím přesně o čem mluvíte. Většina mých sousedů chce něco pěstovat, když už k domku pořídili zahradu, ale přitom na ní nechce pracovat a ani nevědí jak na to. Boj s většinou chorob a škůdců spočívá v odstraňování zdrojů infekce, což se neděje a bez systematické ochrany se v takovém prostředí stává pravděpodobnost infekce prakticky jistotou. Úspěšná sklizeň je u těchto "pěstitelů" prakticky výjimkou a náhodou... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.6.2018 9:14

Jistě, situace se liší místo od místa v závislosti na podnebí i na hustotě zahrad vedle sebe. Problém vidím i v požadavcích zahrádkářů. I ti, kteří jsou svědomití, zkušení a pracovití, mají někdy až příliš specifické nároky. Chtějí mít stromy malé, aby nebyl problém se sklizní, s řezem, úklidem listí, s nadúrodou. Chtějí odrůdy ty nejlahodnější, protože chuť je na prvním místě, bez ohledu k náchylnosti k chorobám a škůdcům. Chtějí mít plody jako v obchodě, proto je razantní probírka nutností. Pěstitelům tak zbude jasně daný počet ponechaných plodů na nízkých tvarech stromků.  Ty je třeba úzkostlivě ochránit, pro žádné ztráty již není prostor. To je bez chemie nemyslitelné. Rozumím tomuto přístupu, dělá-li se s rozumem, mám ho za správný. Ale není jediný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?), 24.6.2018 11:28

Nazdar Peter práve mi došli fotky z oberačky morava marhulky hybrid 19, Petra obrali 30 bedničiek po obede budú dalšie posledné foto som robil ja keď som tam bol nádherná 69, oplatí sa navštevovať sadarov vždy majú niečo zaujimavé, všetko majú na wavite čo u mňa nehrozí.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 24.6.2018 13:16

Novým způsobem boje proti obaleči jablečnému je v ČR možnost použití biologického preparátu na bázi granuloviru (CpGV) s názvem Carpovirusine. Ten se aplikuje podobně jako klasický požerový larvicidní insekticid. Po požití ošetřených částí listů a plodů dochází uvnitř housenky k množení viru, housenka přestává přijímat potravu a hyne. Kromě účinku na přímo zasažené housenky, dochází k přenosu viru i na další generace škůdce, a také k významné redukci přezimujících housenek obaleče. Velkou výhodou jeho použití je šetrnost k přirozenému ekosystému v sadech. Carpovirusine působí pouze na cílového škůdce - obaleče jablečného. Je možné jej používat jak v integrovaném systému pěstování ovoce, tak v systémech organického zemědělství. Přestože se jedná o biologický preparát, účinkem se minimálně vyrovná klasickým chemickým insekticidům a většinu z nich poráží i při cenovém srovnání.

..skladování do 4st. C a otázka, zda bych byl schopen lokálně populaci omezit bez aplikace u sousedůsad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.142 (?), 25.6.2018 10:43

Pan Daník tu popsal velmi zajímavou a ekologickou ochranu proti obaleči pomocí přípravku na bázi CpGV.Jako vždy na tomto fóru se setkává s nulovým zájmem.Stále se zde nadává na chemii a pokud je nabídnuta rovnocenná alternativa bez chem. dopadu, nikoho to nezajímá. Já používám proti 2.generaci obaleče přípravek Madex (CpGV) již nejméně 7 let a jsem velmi spokojen.Sousedův problém s obalečem to navyřeší a o omezení výskytu na příští sezónu jsem ještě nikde nečetl.Soused musí přiložit ruku k dílu aby neměl červivost.Pokud ale vyvěsím pro monitoring feromonový lapák jistě do něj polapím i nějaké sousedovy samečky.Z ověřených informací (mimo oficiální příbalový leták) můžete Madex skladovat v mrazáku při teplotě -18*C i 8 let bez snížení účinnosti.Nevýhodou je pro mnohé zřejmě vyšší pořizovací cena a dostupnost.Dále nutnost nejméně dvou postřiků v rozmezí asi 8 dnů proti cílené generaci vlivem UV záření.Snažím se tedy část postřikové kapaliny aplikovat na spodní stranu listů a omezit vliv slunečního svitu.Po 3÷4 hodinovém zaschnutí postřiku je tento odolný proti dešti.Je o čem přemýšlet, zvláště když pro zásah druhé generace obaleče (červenec ÷  srpen) není klasický insekticid který dobou použití vyhovuje produkci jablek pro integrovanou produkci.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 25.6.2018 12:53

"Je o čem přemýšlet, zvláště když pro zásah druhé generace obaleče (červenec ÷  srpen) není klasický insekticid který dobou použití vyhovuje produkci jablek pro integrovanou produkci".

A co Spintor?

Docela by mě zajímalo, jaké by bylo poškození obalečem, kdyby v každé zahradě v okolí byly rovnoměrně rozmístěny feromonové odparníky Isomate.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika