Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 73.71 (?)
6.10.2014 11:06

Já pořád ještě sbírám informace (ostatně, jak můžete zjistit z tohoto vlákna, stromek mi poprvé zarodil v r. 2012), letos mám vlastně první větší úrodu, a pokud příští rok vynechá, vůbec mu to nebudu mít za zlé.

Odrůda mně celkově zaujala - nepříliš bujný růst (možná i díky zatím každoroční sklizni), vytvarovala se téměř sama. Skladovatelnost nebude špatná, letos v březnu jsme degustovali společně se Siriusem - dužnina šťavnatá, tvrdá (možná trochu tvrdší než Sirius), chrupavá. Jablek bylo půl bedničky,  byla rychle pryč, takže nemohu přesně říct, jak dlouho vydrží... 

Po chuťové stránce to pro mne špička asi nikdy nebude, přijde mi trochu prázdná, ale může to být i stanovištěm - stromek mám u potoka.Příští rok by měly začít rodit rouby na sušším a více osluněném místě.

Bez ohledu na chuť se mi celkově jeví jako spolehlivá a výkonná odrůda, která je schopna vyprodukovat vyrovnaná a dobře skladovatelná velká jablka i v extrémních podmínkách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.59 (?), 7.6.2018 20:26
2.74: Ligol rodí normálne na krátkom a stredne dlhom dreve, aj na jednoročnom (brané z pohľadu predchádzajúcej sezóny). V jeho spôsobe rodivosti nič zvláštne nevidím. Keďže Ste mi "skočili do príspevku", dokončím fotky toho Desertu. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 203.231 (?), 24.10.2013 20:41

Na jaře jsem si zakoupil stromek této odrůdy (Ligol) a hned se jeden plod zadařil. Rád bych se tedy s Vámi podělil od dva obrázky. Plod jsme sklidili 18.10 a v rodinném kruhu jej pak degustovali. Jablko bylo hodně šťavnaté. Chuťově mu dost připomínalo Rubín / Bohemia, ale konzistence dužniny byla trošku chruplavěší, ne však tvrdá. Podobnou konzistenci si pamatuji od mateřské odrůdy Linda, kterou jsem měl možnost rovněž ochutnat a byla pro mě impulzem pořídit si Ligol. Na můj vkus je Ligol hodně sladký, ale připouštím, že moje chuťové optimum se pohybuje mezi James Grieve a Granny Smith :-)

Ligol
Ligol
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.232 (?), 16.10.2018 20:43
Dnes som obral aj LIGOL. Termín zberu ma príjemne prekvapil (u mňa čím neskôr, tým lepšie). Jablká sa na mladom stromčeku na M9 pekne vyfarbili (foto). Napriek ich veľkosti boli úplne bez fyziologickej pehovitosti, aj keď postreky kalciom som odflákol. Zdá sa že Ligol s pehovitosťou problém mať nebude. Taktiež bol bez akýchkoľvek prejavov chrastavitosti a múčnatky, a to aj pri redukovanom počte fungicídnych postrekov vzhľadom na počasie v tomto roku. Zdá sa, že pestovateľsky to bude bezproblémová odroda. Na definitívne zhodnotenie (vrátane chuti) je ale z mojej strany ešte priskoro - ide len o moju druhú úrodu Ligolu, prvú na tomto stromčeku (mám ešte jeden Ligol na M26). S "rozplodením" stromčeka príde - teda aspoň dúfam - aj zmenšenie plodov, čo je mimoriadne žiadúce (viď posledné foto). IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Miroslav Srba - (19) - 203.231 (?), 24.10.2013 20:43

... ještě jeden obrázek i s měřítkem

Ligol - měřítko
Ligol - měřítko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 73.71 (?), 6.10.2014 9:33

Ligol je další z odrůd, které mně v letošním extrémním roce příjemně překvapily.

Plody jsou - jako ostatně každý rok -velmi velké. Letos byla větší úroda, žádný vliv na velikost plodů však nepozoruji. Jablka jsou velmi vyrovnané velikosti i vybarvením, poškození hmyzem/ptáky prakticky žádné (ostatně není divu, v tuto dobu je to kámen), a ačkoliv se uvádí pouze střední odolnost proti houbovým chorobám, tady odrůda exceluje (Angold kousek dál má na plodech   černé mapy).  Ani s přílišným výskytem mšicí jsem se u tohoto stromu nesektal...

Snad pouze barva plodů je letos méně tmavá, ale vzhledem k nedostatku slunce není divu.

V příštím roce snad konečně pořádně zaplodí i přeroubovaný polokmen, zatím se zdá, že odrůda bude vhodná i na vyšší tvary...




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 16.67 (?), 6.10.2014 10:18

Zdravím. Chtěl bych se zeptat jak jste tedy s touto odrůdou celkově spokojen. Jak je to s její chutností a dále údajné střídání plodnosti. Děkuji za veškeré informace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 73.71 (?), 6.10.2014 11:06

Já pořád ještě sbírám informace (ostatně, jak můžete zjistit z tohoto vlákna, stromek mi poprvé zarodil v r. 2012), letos mám vlastně první větší úrodu, a pokud příští rok vynechá, vůbec mu to nebudu mít za zlé.

Odrůda mně celkově zaujala - nepříliš bujný růst (možná i díky zatím každoroční sklizni), vytvarovala se téměř sama. Skladovatelnost nebude špatná, letos v březnu jsme degustovali společně se Siriusem - dužnina šťavnatá, tvrdá (možná trochu tvrdší než Sirius), chrupavá. Jablek bylo půl bedničky,  byla rychle pryč, takže nemohu přesně říct, jak dlouho vydrží... 

Po chuťové stránce to pro mne špička asi nikdy nebude, přijde mi trochu prázdná, ale může to být i stanovištěm - stromek mám u potoka.Příští rok by měly začít rodit rouby na sušším a více osluněném místě.

Bez ohledu na chuť se mi celkově jeví jako spolehlivá a výkonná odrůda, která je schopna vyprodukovat vyrovnaná a dobře skladovatelná velká jablka i v extrémních podmínkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 211.183 (?), 16.4.2016 20:33

Pěkný den, náhodně jsem na trhu (teď, po zimě!) koupil jablka Ligol a teď o odrůdě hledám info, našel jsem tuto diskusi. Připíši: jablka Ligol mne velmi zaujala - šťavnatá a velmi chutná. Jsem zcela spokojen. O to více, že jsem je koupil teď na jaře, čili po zimním skladování. Jsou krásná, čerstvá. Takže i na skladování patrně budou značně vhodná. Velice chutnají!

Jindra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 17.4.2016 17:52

Zasadil som 2 Ligoly - na jeseň 2014 a na jeseň 2015. Takže zatiaľ Vám neviem poskytnúť hodnoverné vlastné informácie, to bude tak o 2-3 roky. Ligol je kríženec rodičov Linda a Golden Delicious. Nikdy som Ligol (plody) nejedol, ba ani nevidel (!), napriek tomu som si ho kúpil a zasadil, čo inak nikdy nerobím... Rozhodol som sa len na základe informácií, ktoré boli takmer bez výnimky kladné (vzhľad, kvalita, skladovateľnosť atď.). To že nie je tzv. rezistent mi nevadí, napokon o pojme "rezistencia" by sa dalo polemizovať. Poľsko je jedna zo svetových veľmocí v pestovaní jabĺk a práve tam si Ligol vydobyl významné (ak nie dominantné) postavenie medzi pestovanými odrodami, čo ma tiež ovplyvnilo v rozhodnutí preň. Uvidíme, rozhodujúca je vlastná skúsenosť, a tú ešte zatiaľ nemám. Niekedy sa vychvaľovaná sorta ukáže byť len nafúknutou bublinou, verím ale že pri Ligole to tak nebude, kiež by som s ním bol spokojný ako napr. s Admiralom. Veľmi som Vám asi nepomohol, musím si ešte počkať na vlastnú úrodu.     IH  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 27.9.2017 20:09
Ligol sa postupne, pomaly, ale isto vyfarbuje do červena. Zatiaľ je to taký "nijaký" odtieň červenej, ale predpokladám že z toho napokon bude atraktívnejšie sfarbenie. Oberanie sa rysuje na cca polovicu októbra. To najdôležitejšie - chuť - posúdime neskôr. Keďže je to 1. úroda, očakávania sú veľké. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika