Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?) 
28.6.2018 20:42
Poľská odroda Ligol (Linda x Golden Del.) má v tejto krajine na trhu výnimočné postavenie. Je to dané nielen jeho chuťovými kvalitami, ale aj atraktívnym vzhľadom. V čase zrelosti má Ligol pôsobivú tmavočervenú farbu (posledná fotka), pričom vyfarbovať sa minulý rok začal až v posledných týždňoch pred zberom. V tomto počasím výnimočnom roku plody Ligolu chytajú červené líčko vplyvom slnka už teraz (foto 1-3). Uvidíme ako budú vyzerať v čase oberačky. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 28.8.2018 21:07
Ligol - u nás málo pestovaná zimná odroda, na sever od nás jeden z hegemónov obrovského poľského trhu s jablkami. Určite jedno z najatraktívnejších jabĺk vôbec - tak tvarom, ako aj farebne. Chuťovo tiež na vysokej úrovni, aj keď pre mňa nie absolútna špička. Na fotkách je premiérová úroda mladého vretena na M9 (mám ešte trochu starší Ligol na M26, takže nejde o panenskú úrodu tejto odrody u mňa). Plody sú len na začiatku vyfarbovania, v čase zrelosti budú - ak sa nič mimoriadne nestane - neskutočne krásne, celoplošne tmavobordové. Vzhľadom na sladkú aromatickú chuť v kombinácii s atraktívnym vzhľadom je to odroda s ideálnymi komerčno-trhovými predpokladmi. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.150 (?), 28.8.2018 23:05

Ligol je sice polskou odrůdou ale do hegemona výsadby jabloní v Polsku má velmi daleko. Důvod je jednoduchý: pěkný vzhled a velikost plodů zdaleka nenahradí nevýraznou chuť.

Jan z pod Javorového

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.246 (?), 29.8.2018 8:00
Jan zpod J.: Napísal som že Ligol je jedným z hegemónov poľského trhu s jablkami - a myslím že štatistické údaje z Poľska (foto 1,2) toto moje tvrdenie nepopierajú. Ak máte iné údaje, sem s nimi - rád si ich pozriem. Nepísal som o výsadbách. Čo sa týka "nevýraznej chuti", tu si dovolím tiež nesúhlasiť - podľa mňa má Ligol chuť až príliš výraznú, dokonca aj s tak trochu McIntoshovskou arómou. Na môj vkus je ale príliš sladký. Nepíšete či si Ligol dopestovávate doma, alebo Ste si ho kúpili v obchode. Medzi kvalitou podtrhnutých plodov z obchodu (foto 3) a Ligolom ktorý si dopestujem sám (foto 4) môže byť priepastný rozdiel. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.150 (?), 27.9.2018 16:13
Dnes som odtrhol prvý plod poľského Ligolu (LInda x GOLden Delicious). Jablká ešte potrebujú zostať pár dní na strome, aby sa vyfarbili do typickej tmavočervenej farby. Ligol je odroda nie úplne špičková, ale nepochybne po každej stránke nadpriemerná - tak výzorom, ako aj chuťou, a tiež zdravotným stavom a plodnosťou. Plody na mladom stromčeku na M9 sú pomerne veľké (jablko ktoré je na fotkách vážilo takmer pol kilogramu). Plody Ligolu majú typický jemný "šev", tiahnúci sa od stopkovej jamky po kališnú, snáď to bude vidno na poslednej fotke (šev je kúsok vľavo od prerušovanej žltej línie). IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.30 (?), 9.10.2018 19:50
LIGOL sa vyfarbuje do svojej charakteristickej bordovočervenej farby (foto). Vizuálne veľmi atraktívna odroda (nehovorím teraz o podtrhnutých nedofarbených plodoch aké občas vidno v marketoch). Jablká mám ešte na strome - on je to vlastne ešte len stromček, na podpníku M9, prvoúroda. Plody sú preto mimoriadne veľké, predpokladám že všetky budú mať nad 400g. Napriek tomu niet ani stopy po pehovitosti, čo beriem ako významné plus. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.104 (?), 17.10.2018 8:33

Můj známý zkušený ovocnář z Krnovska pěstoval Ligol ve svém sadu v nadmořské výšce přibližně 340 m.n.m.  již snad před cca 10-12 lety.U něho trpěl docela silně strupovitostí, myslím že ho přerouboval na jinou odrůdu.Měl jsem tehdy od něho bedýnku jablek, byly vzhledné, dobré chuti ale ne vynikající.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.64 (?), 1.3.2019 18:40
LIGOL (Linda x Golden Delicious). Veľmi zaujímavá poľská zimná odroda jablone. Zatiaľ s ňou zbieram skúsenosti, doteraz len 2 úrody z 2 stromkov (na M26 a M9). Doterajšie poznatky: Ligol je mimoriadne atraktívne jablko (foto 1-4), a to tak tvarovo, ako aj farebne. Chrastavitosť ani múčnatku som pri štandardnej fungicídnej ochrane nezaznamenal. Rast je stredne bujný. Plody z prvých úrod sú mimoriadne veľké. Chuť je sladká, nadpriemerná, ale nie excelentná. Potešiteľná je skladovateľnosť - z tej som mal obavy, ale tu Ligol veľmi príjemne prekvapuje. Fotky 5-7 sú z dneška. Napriek mimoriadnej veľkosti (jeden plod aj nad pol kila, tri vážia spolu takmer 1,4kg) sú jablká stále výzorom bezchybné, bez pehovitosti či skládkových chorôb, s hladkou šupkou a tuhou dužinou. Dúfam že časom so zvyšovaním úrody sa zredukuje aj nadmerná veľkosť plodov. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.201 (?), 13.6.2019 10:54

Pan Hlavaty, ktora odroda je chutovo lepsia Ligol ci Lucy? Mam obidva male stromceky, este neplodili a chcel by som Admiral (mam ho na M111) navrublovat este do jedneho z nich.Dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 13.6.2019 12:31

236.201: Chuť je do značnej miery subjektívny pojem, takže nedokážem odhadnúť ako by Ligol a Lucy chutili Vám. Za mňa: Ligol je sladký, Lucy je viac harmonická (s cukrami aj kyselinkami). Ani jedna z týchto odrôd nie je pre mňa absolútnou chuťovou špičkou (tou je Jonathan, Coxova reneta, Jonagored, Golden Del, Fuji,Rubinola, Desert,Admiral...). Obe sú to ale chuťovo vysoko nadštandardné odrody, navyše aj mimoriadne pekné výzorom. Rozhodnutie je na Vás.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika