Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.254 (?) 
5.10.2017 20:36
Ligol (Linda x Golden Del.) : prvoúroda, plody dozrievajú postupne, niektoré sa už pekne vyfarbili (foto). Jablká sú veľké, ale dôležitejšia bude chuť tejto preferovanej poľskej odrody. Tento rok bez chrastavitosti a múčnatky (nie je to rezistent), ale v danej sezóne by som hubové ochorenia asi nenašiel ani keby som ich chcel úmyselne vyvolať... Ligol po tejto stránke preveria až ďalšie roky. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 248.218 (?), 5.10.2017 21:27

Na jaře jsem ho jedla koupený z obchodu a chutnal mi, teď mám objednaný stromek, tak se těším, až přijde...           Lída   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.234 (?), 10.10.2017 18:12
Ak bude Ligol aspoň spolovice taký chutný ako dobre vyzerá, tak sa je na čo tešiť... (foto 1). Väčšinu plodov mám ešte na stromčeku (prvoúroda), postupne sa vyfarbujú do krásnej tmavočervenej farby. Plody nie sú tvarovo úplne uniformné, niektoré sú guľovité, ale typický Ligol je zrejme mierne valcovitý, so širokou kališnou jamkou, ktorej okraje sú zvlnené. Typickým znakom plodov (asi odrodovým?) je jemný "šev" - tenučká mierne vyvýšená línia tiahnúca sa ako pomyselný poludník od stopkovej jamky ku kališnej. Na foto 2 a 3 je tento šev označený žltými šípkami. Je síce nenápadný, ale pri pozornejšom pohľade neprehliadnuteľný. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 14.10.2017 19:42
...a rána sú tu..orosené. Na fotkách je Ligol už celkom pekne vyfarbený, ozdobený kvapôčkami rannej rosy. Takýto pohľad hneď ráno človeku zlepší náladu 😃. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?), 15.10.2017 18:27
Ligol - prvá degustácia.Moja prvá úroda Ligolu, jeden plod som nechal na stromčeku úplne dozrieť, včera som ho odtrhol (foto) a dnes degustoval. Moje dojmy: dužina je biela, optimálnej konzistencie - nie je mäkká, ale jej tuhosť je pri jedení príjemná, je akoby "lámavá", alebo ak mám použiť ten trochu sprofanovaný výraz "chruplavá". Tiež je veľmi šťavnatá. Chuť je mimoriadne sladká, tým mimoriadne myslím nielen jej intenzitu, ale aj "spôsob sladkosti". Neviem to prirovnať k žiadnej odrode, možno najbližšie to má k Jonagoredu, ale je to skrátka iné. Pri dojedaní sústa sa objaví mierne "parfémový" vnem, ale nie nepríjemný. Tak trochu na spôsob McIntoshu a jeho derivátov, ale opäť trochu iný. Priznám sa, že som čakal niečo iné, tá sladkosť ma trochu zaskočila, predpokladal som niečo vybalansované ohľadom pomeru cukrov a kyseliniek (opäť trochu sprofanovaný výraz - "harmonické"). Ale sklamaný nie som, tá intenzita chuti je mimoriadna, už chápem prečo je to taký vychytený "komerčák" na poľskom trhu. Mám ešte zopár plodov obratých "normálne", teda ešte pred konzumnou zrelosťou, tie nechám na doladenie v pivnici. Výrazne inú chuť ale neočakávam, viac ma bude zaujímať dĺžka skladovateľnosti a "shelf-life" tejto odrody. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.177 (?), 25.10.2017 21:31

Takto vyzera u Ligolu na podnozi jablonovy semenac korenovy system.Skoda ze som to nefotil ja svojim mobilom kvalita foto je slabsia, korenovy system bol ukazkovy.Kedze to skoro nikto neponuka urobim reklamu kupene z crz.sk.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.177 (?), 25.10.2017 21:32

Ligol - podnoz Jablonovy semenac


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 31.10.2017 16:32

pozrel som, ale ja by som bral asi tu m7 radsej, neviem preco ponukaju aj semenc ale zrejma sa ligol hodi aj na semenač a nebude zdrobnovat plody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 31.10.2017 22:24

Ligol má údajne pomalší rast, preto asi ten semenáč.V crz som týždeň dozadu M7 už nevidel, tak som ho objednal na poľskom podpníku P60 z Čaklova.Zo stromčekom som veľmi spokojný až prekvapený.Podpník je síce krátky, ale má bohaté korene.Miesto štepenia je celé zaliate /vrúbľovanie za zelena?mám tak slivku a broskyňu/.Nadzemná časť má výšku cca1,8m s konárikmi už zakracovanými na jar na vonkajšie očko.Letorasty majú dĺžku cca 30cm, obrast aj kvetné očko.Myslím si, že je už 3-ročný/ slabo rastúci podpnik/ na dreve však vidím 2-ročné drevo.Moja dnešná skúsenosť s odrodou Ligol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.244 (?), 16.2.2018 16:21
Keď som pred časom vysadil 2 stromky Ligolu, mal som trochu pochybnosti ohľadom jeho "výdrže" v pivnici (shelf-life). Ligol nesklamal, aj teraz je v dobrom vizuálnom aj konzumnom stave (foto). Excelentný svieži vzhľad napr. Admiralu, Shalimaru, Braeburnu či Heliodoru už síce nemá, ale zdá sa že sa bez problémov zaradí k zimným odrodám ktoré vydržia v dobrom stave minimálne do marca. S Ligolom teda spokojnosť. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika