Které jablíčko vám chutná s blížícím se jarem?



Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?)
29.6.2013 13:06

Včera jsem měla v práci k svačině naše jablka ze sklepa odrůda Melrose, v dobrém sklepě je nemáme scvrklá, chutnala ještě dobře, začínají být lehce moučnatá. V dubnu měla konsistenci jako krátce po utržení ze stromu. Ještě nám v dobrém stavu vydrží Sparjon, ten však dříve moučnatí. Topaz je taky dobrý, ten u nás v březnu a dubnu začne hnít. Hnití se projeví vždy jednou či dvěma tečkami hniloby a brzy je shnilý celý plod. Jiné odrůdy mi takto nehnijí. Melrose nehnije téměř vůbec. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 25.4.2013 21:17

Dnes jsem srovnával chuť jednoho z posledních plodů mé odrůdy Sirius (všechny už se začaly kazit) a odrůdy Topaz ze ZD Dolany (ze skladu s řízenou atmosférou).

Především mě u Topaze překvapila velmi nadprůměrná velikost plodů. U mých Topazů byly plody vždy jen průměrné velikosti a jen malá část byla nadprůměrně veliká.
Dužnina Topazu byla tuhá, jemná, částečně i chruplavá a průměrně šťavnatá, zvláštní, příjemné chuti, kterou nedokáži popsat.
Plod Siriusu se začínajícími příznaky hniloby měl dužninu tuhou, chruplavou a velmi šťavnatou.
Které jablko chutnalo lépe si netroufnu hodnotit, podle mne byla u obou odrůd chuť vemi dobrá, i když rozdílná. Moje žena tvrdí, že lepší chuť měl Topaz. A jak je všeobecně známo, žena má vždy pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 26.4.2013 9:27

Topaz je opravdu výtečný. Osobně mně chutná v tomto období snad nejvíce. Dužnina je stále dostatečně pevná a šťavnatá. Typický chuťový říz je stále přítomen, je ale jaksi příjemně umírněný. Dávám jedničku podtrženou. Celočervené Bohemie, které stále ještě drží, nejsou špatné, ale právě v důsledku menšího množství kyselin v plodech Bohemie v tomto období, je pro mě konzumace Topazu mnohem zajímavější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.22 (?), 6.6.2013 21:00

Jenom bych trochu poopravil název tématu, které jablko mi chutná ne s blížícím se jarem, ale létem.

Pravidelně se teď zásobuji odrůdou Sirius z nedalekých sadů (z nichž pronikla kupodivu i do místního hypermarketu) a pěji jen chválu - jablka vzhledově velice pěkná, dužnina pevná, šťavnatá, chuť výborná. Nevidím rozdíl v chuti při konzumací této odrůdy v prosinci a v tomto období.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 56.130 (?), 6.6.2013 23:34

Sirius má oproti Orionu hutnejšiu dužninu, menej anízovo- korenistú, ale tiež príjemnú, najmä v prvej polovici skladovateľnosti. K tomu zdravý rast a pravideľnú rodivosť. Je to tiež veľmi vydarený český rezistent. Viac by nám o tejto sorte porozprával napr. skúsený pomológ p.Juraj Kafka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.6.2013 18:03

Se Siriusem s Vámi souhlasím, pane Mikeši. Několikrát jem ho zde zmiňoval. Letos v květnu jsem ho zde porovnával s Melroze a další odrůdou, teď si nevzpomenu s kterou, možná se Starkresou.
Sirius i z mého sklepa si ještě v květnu udržuje velmi dobrý zdravotní stav a hlavně tu šťavnatost.
Pěstuji ho na M26.
Při skladování v řízené atmosféře musí být dobrý i v červenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.139 (?), 7.6.2013 20:39

Jak moc bujně Vám, pane Vinšálku, na té M26 roste? Měl jsem v plánu jej dát na A2 (jedna z mála podnoží, která by tu v jílu měla docela prosperovat), ale je to bujná triploidní odrůda a v této kombinaci... A každý ušetřený kus místa se počítá. I když A2 má v tom jílu přeci jen omezenější růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 8.6.2013 19:21

Ten růst není nijak zvlášť bujný, to vedle rostoucí Jonagored na M9 roste bujněji, rovněž tak Hana na M9 roste bujněji a navíc se špatně tvaruje.
Naopak Sirius se do štíhlého vřetene přímo nabízí, snadno se tvaruje. Bujnost růstu bych řekl, že u mne je přibližně shodná s Goldstárem, který mám na J-TE-E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radovan rbk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 224.14 (?), 29.6.2013 12:53

Uz dojedame posledne jablka, stale su chutne, chrumkave a stavnate. Maju kratku stonku. Prosim nevie niekto urcit odrodu dakujem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 29.6.2013 12:56

Nejspíš Idared, v tuto dobu mnoho konzumovatelných odrůd není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 29.6.2013 13:06

Včera jsem měla v práci k svačině naše jablka ze sklepa odrůda Melrose, v dobrém sklepě je nemáme scvrklá, chutnala ještě dobře, začínají být lehce moučnatá. V dubnu měla konsistenci jako krátce po utržení ze stromu. Ještě nám v dobrém stavu vydrží Sparjon, ten však dříve moučnatí. Topaz je taky dobrý, ten u nás v březnu a dubnu začne hnít. Hnití se projeví vždy jednou či dvěma tečkami hniloby a brzy je shnilý celý plod. Jiné odrůdy mi takto nehnijí. Melrose nehnije téměř vůbec. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika