Které jablíčko vám chutná s blížícím se jarem?



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
25.4.2013 21:17

Dnes jsem srovnával chuť jednoho z posledních plodů mé odrůdy Sirius (všechny už se začaly kazit) a odrůdy Topaz ze ZD Dolany (ze skladu s řízenou atmosférou).

Především mě u Topaze překvapila velmi nadprůměrná velikost plodů. U mých Topazů byly plody vždy jen průměrné velikosti a jen malá část byla nadprůměrně veliká.
Dužnina Topazu byla tuhá, jemná, částečně i chruplavá a průměrně šťavnatá, zvláštní, příjemné chuti, kterou nedokáži popsat.
Plod Siriusu se začínajícími příznaky hniloby měl dužninu tuhou, chruplavou a velmi šťavnatou.
Které jablko chutnalo lépe si netroufnu hodnotit, podle mne byla u obou odrůd chuť vemi dobrá, i když rozdílná. Moje žena tvrdí, že lepší chuť měl Topaz. A jak je všeobecně známo, žena má vždy pravdu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 25.4.2013 21:17

Dnes jsem srovnával chuť jednoho z posledních plodů mé odrůdy Sirius (všechny už se začaly kazit) a odrůdy Topaz ze ZD Dolany (ze skladu s řízenou atmosférou).

Především mě u Topaze překvapila velmi nadprůměrná velikost plodů. U mých Topazů byly plody vždy jen průměrné velikosti a jen malá část byla nadprůměrně veliká.
Dužnina Topazu byla tuhá, jemná, částečně i chruplavá a průměrně šťavnatá, zvláštní, příjemné chuti, kterou nedokáži popsat.
Plod Siriusu se začínajícími příznaky hniloby měl dužninu tuhou, chruplavou a velmi šťavnatou.
Které jablko chutnalo lépe si netroufnu hodnotit, podle mne byla u obou odrůd chuť vemi dobrá, i když rozdílná. Moje žena tvrdí, že lepší chuť měl Topaz. A jak je všeobecně známo, žena má vždy pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 26.4.2013 9:27

Topaz je opravdu výtečný. Osobně mně chutná v tomto období snad nejvíce. Dužnina je stále dostatečně pevná a šťavnatá. Typický chuťový říz je stále přítomen, je ale jaksi příjemně umírněný. Dávám jedničku podtrženou. Celočervené Bohemie, které stále ještě drží, nejsou špatné, ale právě v důsledku menšího množství kyselin v plodech Bohemie v tomto období, je pro mě konzumace Topazu mnohem zajímavější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.22 (?), 6.6.2013 21:00

Jenom bych trochu poopravil název tématu, které jablko mi chutná ne s blížícím se jarem, ale létem.

Pravidelně se teď zásobuji odrůdou Sirius z nedalekých sadů (z nichž pronikla kupodivu i do místního hypermarketu) a pěji jen chválu - jablka vzhledově velice pěkná, dužnina pevná, šťavnatá, chuť výborná. Nevidím rozdíl v chuti při konzumací této odrůdy v prosinci a v tomto období.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 56.130 (?), 6.6.2013 23:34

Sirius má oproti Orionu hutnejšiu dužninu, menej anízovo- korenistú, ale tiež príjemnú, najmä v prvej polovici skladovateľnosti. K tomu zdravý rast a pravideľnú rodivosť. Je to tiež veľmi vydarený český rezistent. Viac by nám o tejto sorte porozprával napr. skúsený pomológ p.Juraj Kafka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.6.2013 18:03

Se Siriusem s Vámi souhlasím, pane Mikeši. Několikrát jem ho zde zmiňoval. Letos v květnu jsem ho zde porovnával s Melroze a další odrůdou, teď si nevzpomenu s kterou, možná se Starkresou.
Sirius i z mého sklepa si ještě v květnu udržuje velmi dobrý zdravotní stav a hlavně tu šťavnatost.
Pěstuji ho na M26.
Při skladování v řízené atmosféře musí být dobrý i v červenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.139 (?), 7.6.2013 20:39

Jak moc bujně Vám, pane Vinšálku, na té M26 roste? Měl jsem v plánu jej dát na A2 (jedna z mála podnoží, která by tu v jílu měla docela prosperovat), ale je to bujná triploidní odrůda a v této kombinaci... A každý ušetřený kus místa se počítá. I když A2 má v tom jílu přeci jen omezenější růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 8.6.2013 19:21

Ten růst není nijak zvlášť bujný, to vedle rostoucí Jonagored na M9 roste bujněji, rovněž tak Hana na M9 roste bujněji a navíc se špatně tvaruje.
Naopak Sirius se do štíhlého vřetene přímo nabízí, snadno se tvaruje. Bujnost růstu bych řekl, že u mne je přibližně shodná s Goldstárem, který mám na J-TE-E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radovan rbk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 224.14 (?), 29.6.2013 12:53

Uz dojedame posledne jablka, stale su chutne, chrumkave a stavnate. Maju kratku stonku. Prosim nevie niekto urcit odrodu dakujem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 29.6.2013 12:56

Nejspíš Idared, v tuto dobu mnoho konzumovatelných odrůd není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 29.6.2013 13:06

Včera jsem měla v práci k svačině naše jablka ze sklepa odrůda Melrose, v dobrém sklepě je nemáme scvrklá, chutnala ještě dobře, začínají být lehce moučnatá. V dubnu měla konsistenci jako krátce po utržení ze stromu. Ještě nám v dobrém stavu vydrží Sparjon, ten však dříve moučnatí. Topaz je taky dobrý, ten u nás v březnu a dubnu začne hnít. Hnití se projeví vždy jednou či dvěma tečkami hniloby a brzy je shnilý celý plod. Jiné odrůdy mi takto nehnijí. Melrose nehnije téměř vůbec. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika