Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?)
30.10.2017 11:59

To už není hnůj, to je nadpozemský kompost.

Jako bych četl Čapkův Zahradníkův rok...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 30.10.2017 11:59

To už není hnůj, to je nadpozemský kompost.

Jako bych četl Čapkův Zahradníkův rok...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 30.10.2017 12:03

U Matčina se v pomologiích uvádí, že je značně náročné na dobrou polohu. V Šuranech mu ji pan Hlavatý jistě poskytne a Matčino se mu za to odmění požitkem z výborné chuti jablek. Ještě bych si dovolil doporučit p.Hlavatému, aby se podíval na další poněkud náročnější chuťovku, která byla navíc svého času hodnocena jako nejkrásnější jablko. Jedná se o odrůdu Gaskoyneho šarlatové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.218 (?), 30.10.2017 12:18

Gascoigneho šarlatovécheekycheekycheeky...Dělá široké koruny, mívali jsme ho, teď mi na něj bohužel nevychází místo...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 30.10.2017 13:58

Matčino naroubované na vysokokmen 640mnm.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.128 (?), 30.10.2017 17:09
Jiří II, dr.Vysloužil: To Matkino som pôvodne neplánoval kúpiť, ale naďabil som na krásny urastený stromček na A2 s vysoko a pekne zapestovanou korunkou. A potrebujem vzadu na záhrade od severu vytvoriť akúsi hrádzu proti mrazivým jarným vetrom (už tam mám urastené moruše a višňu), takže chcem z Matkinho mohutnejší strom, takmer vysokokmeň. Tiež som chcel trochu vybalancovať pomer medzi novými a starými odrodami, ktorý sa povážlivo preklápa k tým prvým. A v neposlednom rade dúfam aj v kvalitu jabĺk Matkinho, vždy sa radšej presvedčím na vlastnej koži, resp. vlastnými ústami ako daná odroda chutí. K tomu Gascoygneho scarlet - verím že je to kvalitná sorta, ale miesto v záhrade už nie je - a je aj toľko nových odrôd 😃... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.32 (?), 30.10.2017 20:24
Gascoyneho šarlátové (takto by to malo byť správne, podľa svojho pôvodcu Mr.Gascoyneho, názov sa často komolí, inak jedným zo synoným je aj Glory of England 😃). Podľa podrobného pomologického popisu - viď foto, je to zrejme dosť náročná odroda na pestovanie. Zaujímavé je, že jej nevoňajú slaborastúce podpníky ani prísny rez, takže by to chcelo viac priestoru v záhrade. Možno raz na dôchodku, keď si ponechám len pár odrôd a dám im "voľnú ruku" v raste, a ja sa budem už len pozerať 😉. IH










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.218 (?), 30.10.2017 21:28

Táta měl GŠ na m4 jako čtvrtkmen, koruna široká v průměru cca 4,5m, vysoké bylo tak 3,5m. Nestříkalo se, takže občas sem tam ďubka (ale opravdu jen sem tam), plodilo hodně a veliká jablka. Řezali jsme ho jako každou jinou jabloň, nijak extra. Mělo jedinou necnost, že rádo hnilo od bubáčku - má ho dost otevřený. Co ho měli v sousedství jako polokmen, tak jablka nic moc - menší a střední množství.

Já ho pro to jeho aroma milovala (už jsem to tady kdysi psala).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.10.2017 22:02

U Matčina se v pomologiích uvádí, že je značně náročné na dobrou polohu.

Co píšou pomologie, je mi, upřímně řečeno, šumák. U nás v Sudetech, kde Idaredy nedozrají, o Goldeny se nikdo ani nepokouší, je starých stromů Matčina stále plno a dřív to byla určitě nejpěstovanější popdzimní odrůda. A co se těch pomologií týče, např. Cifranič na str. 68 píše:"Kultivar (Matkina) sa vyznačuje nenáročnosťou na stanovište... " Tak nevím. Ale jak říkám, pro mě je prvotní co vidím a ochutnám a až potom to, co píšou jiní. Mám jen obavu, že v teplejší poloze bude zrát Matčino ještě dřív, mít kratší skladovatelnost a plody budou ještě sladší, což už tak sladké odrůdě nebude ku prospěchu. Ale mohu se mýlit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 31.10.2017 12:22

Miloši, když se "vaše Sudety" nacházejí v oblasti které se říká Malá Haná, která je součástí tzv. Boskovické brázdy, s nadmořskou výškou 320 m.n.m.;  potom se není čemu divit, že je tam plno starých stromů Matčina. Tato oblast je známá jako vhodná pro zemědělskou činnost a ovocnářství.

Ta nenáročnost na stanoviště mi připomíná vtip o tom, jak odnaučovali koně žrát, jak se jim to téměř podařilo, když v tom kůň náhle zdechl laugh.

V teplejší poloze bude zřejmě Matčino zrát dřív a tím se zkrátí skladovatelnost. Avšak dosáhne tam správného vyzrání a dokonalé chuti, o jaké si my většinou můžeme jen nechat zdát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.10.2017 17:19

Já si, Jirko, tak úplně nemyslím, že všechny odrůdy musejí v teplejší poloze nutně dosáhnout lepší kvality. Před mnoha lety jsem kamarádovi v Telnici u Brna narouboval tehdejší novinku - Rubína. Jeho Goldeny a Starkingy jsem mu záviděl, ale z vlastních Rubínů vůbec nadšený nebyl. Jablko bylo spíš podzimní, příliš sladké, skladovatelnost krátká

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika