Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?)
30.10.2017 12:03

U Matčina se v pomologiích uvádí, že je značně náročné na dobrou polohu. V Šuranech mu ji pan Hlavatý jistě poskytne a Matčino se mu za to odmění požitkem z výborné chuti jablek. Ještě bych si dovolil doporučit p.Hlavatému, aby se podíval na další poněkud náročnější chuťovku, která byla navíc svého času hodnocena jako nejkrásnější jablko. Jedná se o odrůdu Gaskoyneho šarlatové.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 30.10.2017 11:59

To už není hnůj, to je nadpozemský kompost.

Jako bych četl Čapkův Zahradníkův rok...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 30.10.2017 12:03

U Matčina se v pomologiích uvádí, že je značně náročné na dobrou polohu. V Šuranech mu ji pan Hlavatý jistě poskytne a Matčino se mu za to odmění požitkem z výborné chuti jablek. Ještě bych si dovolil doporučit p.Hlavatému, aby se podíval na další poněkud náročnější chuťovku, která byla navíc svého času hodnocena jako nejkrásnější jablko. Jedná se o odrůdu Gaskoyneho šarlatové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.218 (?), 30.10.2017 12:18

Gascoigneho šarlatovécheekycheekycheeky...Dělá široké koruny, mívali jsme ho, teď mi na něj bohužel nevychází místo...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 30.10.2017 13:58

Matčino naroubované na vysokokmen 640mnm.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.128 (?), 30.10.2017 17:09
Jiří II, dr.Vysloužil: To Matkino som pôvodne neplánoval kúpiť, ale naďabil som na krásny urastený stromček na A2 s vysoko a pekne zapestovanou korunkou. A potrebujem vzadu na záhrade od severu vytvoriť akúsi hrádzu proti mrazivým jarným vetrom (už tam mám urastené moruše a višňu), takže chcem z Matkinho mohutnejší strom, takmer vysokokmeň. Tiež som chcel trochu vybalancovať pomer medzi novými a starými odrodami, ktorý sa povážlivo preklápa k tým prvým. A v neposlednom rade dúfam aj v kvalitu jabĺk Matkinho, vždy sa radšej presvedčím na vlastnej koži, resp. vlastnými ústami ako daná odroda chutí. K tomu Gascoygneho scarlet - verím že je to kvalitná sorta, ale miesto v záhrade už nie je - a je aj toľko nových odrôd 😃... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.32 (?), 30.10.2017 20:24
Gascoyneho šarlátové (takto by to malo byť správne, podľa svojho pôvodcu Mr.Gascoyneho, názov sa často komolí, inak jedným zo synoným je aj Glory of England 😃). Podľa podrobného pomologického popisu - viď foto, je to zrejme dosť náročná odroda na pestovanie. Zaujímavé je, že jej nevoňajú slaborastúce podpníky ani prísny rez, takže by to chcelo viac priestoru v záhrade. Možno raz na dôchodku, keď si ponechám len pár odrôd a dám im "voľnú ruku" v raste, a ja sa budem už len pozerať 😉. IH










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.218 (?), 30.10.2017 21:28

Táta měl GŠ na m4 jako čtvrtkmen, koruna široká v průměru cca 4,5m, vysoké bylo tak 3,5m. Nestříkalo se, takže občas sem tam ďubka (ale opravdu jen sem tam), plodilo hodně a veliká jablka. Řezali jsme ho jako každou jinou jabloň, nijak extra. Mělo jedinou necnost, že rádo hnilo od bubáčku - má ho dost otevřený. Co ho měli v sousedství jako polokmen, tak jablka nic moc - menší a střední množství.

Já ho pro to jeho aroma milovala (už jsem to tady kdysi psala).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.10.2017 22:02

U Matčina se v pomologiích uvádí, že je značně náročné na dobrou polohu.

Co píšou pomologie, je mi, upřímně řečeno, šumák. U nás v Sudetech, kde Idaredy nedozrají, o Goldeny se nikdo ani nepokouší, je starých stromů Matčina stále plno a dřív to byla určitě nejpěstovanější popdzimní odrůda. A co se těch pomologií týče, např. Cifranič na str. 68 píše:"Kultivar (Matkina) sa vyznačuje nenáročnosťou na stanovište... " Tak nevím. Ale jak říkám, pro mě je prvotní co vidím a ochutnám a až potom to, co píšou jiní. Mám jen obavu, že v teplejší poloze bude zrát Matčino ještě dřív, mít kratší skladovatelnost a plody budou ještě sladší, což už tak sladké odrůdě nebude ku prospěchu. Ale mohu se mýlit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 31.10.2017 12:22

Miloši, když se "vaše Sudety" nacházejí v oblasti které se říká Malá Haná, která je součástí tzv. Boskovické brázdy, s nadmořskou výškou 320 m.n.m.;  potom se není čemu divit, že je tam plno starých stromů Matčina. Tato oblast je známá jako vhodná pro zemědělskou činnost a ovocnářství.

Ta nenáročnost na stanoviště mi připomíná vtip o tom, jak odnaučovali koně žrát, jak se jim to téměř podařilo, když v tom kůň náhle zdechl laugh.

V teplejší poloze bude zřejmě Matčino zrát dřív a tím se zkrátí skladovatelnost. Avšak dosáhne tam správného vyzrání a dokonalé chuti, o jaké si my většinou můžeme jen nechat zdát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.10.2017 17:19

Já si, Jirko, tak úplně nemyslím, že všechny odrůdy musejí v teplejší poloze nutně dosáhnout lepší kvality. Před mnoha lety jsem kamarádovi v Telnici u Brna narouboval tehdejší novinku - Rubína. Jeho Goldeny a Starkingy jsem mu záviděl, ale z vlastních Rubínů vůbec nadšený nebyl. Jablko bylo spíš podzimní, příliš sladké, skladovatelnost krátká

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika