Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Jaké tvary stromů?

Stránky: 1, 2   

Jaké tvary stromů?

host - xxx.xxx.130.20 (?)
16.10.2008 8:51, počet návštěv: 22569
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Přemýšlel jsem o tom, jak si každý prosazujeme svůj názor a příliš neposloucháme druhé. Přitom není jen jedna pravda. Konkrétně ke tvaru stromů - jde o několik základních faktorů:

1. Poloha a rozloha zahrady a možný výskyt zvěře. Zahrádky v koloniích si přímo říkají o ovocné stěny, k rodinným domkům více "pasují" zákrsky či ČK, i když nic proti stěnám nebo podobným nižším tvarům. Větší sady s ev. podplodinami bývají osázené vysokokmeny s velkými vzdálenostmi řad.

2. Vliv tvaru a podnože na vybarvení a zejména na skladovatelnost  (velký vliv má i zatravnění, sklon, lokalita...). I odrůdy jsou pro daný tvar vhodné či nevhodné. Rubína bych asi ve stěně pěstovat nedovedl, Čistecké či Matčino asi také ne, ale mohu se mýlit, stěny moc neumím.

3. Věk a fyzička pěstitele. Tady je ta moudrost, na kterou jsem přišel vlastní hlavou a vetchým tělem. Polokmeny a vysokokmeny bych sázel v létech, kdy bystré oko a pružný krok (daleko dohlédne či seskočí), tedy do třicítky. Do deseti let zaplodí, mezi čtyřicítkou a padesátkou je snad ještě ze štaflí oblezu, možná i o deset let déle. Nu nevím, zdá se mi, že je mnoho VK, které raději majitelé nečešou. Jde o stromy postarší, majitele neznám. Možná, že raději nakupují ovoce v hypermarketu i s barevnou nálepkou.

ČK - radil bych do padesátky, ale sám se neposlechnu, mám je rád.

Nižší a nízké tvary, stěny, ministromky na pidipodnožích apod. už vůbec neodsuzuji. Je-li již hlava trochu skloněná, oko optikou zdobené, trup nachýlený, či slabá a něžná ženská ruka - snáze se pracuje z pevné země než ve výšce, člověk si krásu plodů i více užije, jen je třeba téměř každodenní péče - vyvazování, stříhání, postřiky, okopávání, hnojení  - ale pokud je člověk "u toho", pak je to i radost.

Nu, jen jsem chtěl upozornit, že zasadit strom nebo tulipán není totéž. U stromu je třeba myslet na budoucnost a to i na tu méně radostnou v pokročilém věku.

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Jaké tvary stromů?

vyslouzil (17243) - xxx.xxx.85.27 (?)
16.10.2008 13:00
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Hodnotný příspěvek, svým obsahem i literárně.
Dodal bych, že hodně záleží na potomcích. Pokud má pěstitel děti a vnuky podobně zaměřené a zapálené, lze sadit cokoli. Jestli však děti z hnízda vylétnou a své rodiče navštíví jen o svátcích a pak, aby si nasypali jablek do tašky či přenechali vnouče na pohlídání před odletem na kanáry, pak je věc jiná.
   Na druhé straně si myslím,  že ovoce pěstujeme proto, že nás to baví a ne proto, abychom měli co jíst. Takže saďme to, co nám přinese nejvíc radosti. Osobně prožívám víc rašení pupenů a ujímání roubů než sklizeň a konzumaci.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

tomast (566) - xxx.xxx.228.179 (?)
16.10.2008 14:00

Asi se teď opakuji, ale domnívám se, že spousta lidí má mezi dvacítkou a třicítkou jiné starosti a zájmy, nežli výsadbu vysokokmenů a zahrádkaření vůbec.

Pan pisatel zcela opomněl jedno velmi důležité hledisko, a to hledisko estické - řada starých vysokokmenů vytváří dominanty zahrad,  v létě příjemně stíní a regulují teplotu. Užitek v podobě ovoce pak může být zcela druhořadý - sám mám na své zahradě hrušku, která každoročně urodí několik koleček nepoživatelných hrušek, které je nutno asi 5 týdnů sbírat. Je to však dominanta zahrady, na jaře bílá, na podzim rudá a to estetické hledisko zcela převáží nepohodlí spojené s odklízením plodů...

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

romila (859) - xxx.xxx.53.50 (?)
16.10.2008 16:00

Určitě je to tak. Ne každý musí mít z každého ovocného stromu pouze "velmi vysokou a jedlou" úrodu. Hodně pěstitelů těší estetický vzhled ať už stromů, květů, pupenů, plodů... radost z toho, co se zadaří-roubování, prořez, třeba i postřik k zvládnutí plísní apod. Pěkná úroda může být i jen "třešinkou na dortu". Růní lidé mají různé důvody k pěstování druhů ovocných stromů, v- kmenů, p- kmenů, zákrsků. A je to tak dobře, ne? M.R.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

17.10.2008 7:03

Jsem autorem  (tedy "pisatelem") prvního příspěvku, jakési podzimní glosy o souvislosti tvaru zejména nově vysazovaných stromů a mimo jiné i věku pěstitele. Jde samozřejmě jen o pár postřehů,  o způsob pohledu na věc, nikoliv o vyčerpávající pojednání a trochu skrytým cílem byla i snaha o kultivaci formy diskuse, což se mi, jak vidím, ne zcela podařilo.

Každý z nás máme jiné důvody ke svému počínání. Velmi chápu i ty ne úplně racionální, dokonce mám obavy, že u mne začínají převažovat. A samozřejmě každý se sám za sebe a podle vlastního uvážení rozhoduje. To platí obecně, i v zahrádkaření.

Na druhou stranu, jestli tomu dobře rozumím, diskuse by měla být přátelská, tolerantní, neútočná. Nejde jen o to, říci svůj názor, ale také vnímat ty druhé. I to jsem chtěl říci v prvním článku.

A k těm potěšením zahrádkáře už bych asi nenapsal nic chytřejšího, než už napsali Karel Čapek či František Nepil. Jinak se - mimo všech předcházejících fází - také vůbec nezříkám konečného efektu, úrody, užitku a pěstování pro jídlo. I to je pro mne potěšení a vůbec ne zanedbatelné. Z.E.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

romila (859) - xxx.xxx.53.50 (?)
17.10.2008 10:50

Pane Z.E., není přeci nutné brát kterýkoliv z předchozích příspěvků jako útočný. Ani tak určitě nebyly myšleny. Každý sem připojil pouze svůj názor či důvod pro své počínání a určitě nechtěl nikdo, podobně jako já, v ostatních vyvolat nepříjemné pocity. Pokud jsem Vám je způsobila já, omlouvám se, opravdu to nebylo mým cílem. M.R.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

17.10.2008 12:27

ad Romila - díky, ale Vy se skutečně nemáte proč omlouvat. Z.E.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

vyslouzil (17243) - xxx.xxx.85.27 (?)
17.10.2008 12:50

Taky považuji Váš příspěvek za příjemné počtení a úroveň diskuze za kultivovanou. Reakce ostatních - a díky za ně - byly doplňující pohledy z jiných stran, nikoli hrubá kritika. Oč horší by bylo, kdyby se na tak pěknou esej neozval nikdo...

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

Ferda Mravenec (1934) - xxx.xxx.153.130 (?)
17.10.2008 13:21

Podle vašeho popisu mám věk, kdy vysokokmeny bych měl bez problému zvládat, i když už bych je neměl sadit.  Ale stejně radši vysadím vysokokmen než nějakého trpaslíka prostě proto, že se mi líbí větší stromy. Mám velké stromy, které neprořezávám, nestříhám a dokonce kam nedosáhnu ze země ani nesklízím. Nechám to co naroste výš na pospas osudu. Díky tomu jsem před dvěma či třemi lety několikrát viděl velká hejna brkoslavů, kteří v zimě přilétavala hodovat na našich nesklizených jablkách, která zůstala na stromech. Větve těch větších stromů nechávám růst tak, že se sklání až k zemi, takže pak při trhání můžu chodit jen kolem stromu a natrhám toho dost. Například třešeň má průměr koruny (neměřil jsem to, jen odhaduji) 8 m,, takže mám kolem jednoho stromu jako by plochu asi tak 20 m x 2 m plnou třešní. Na to dostane každý, třeba i na invalidním vozíku. No a co je výš to tam nechám, i když je-li bídný rok tak si můžu vzít žebřík a něco natrhat i ze žebříku. A stejně tak i se vším ostatním.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
17.10.2008 17:06

To je dobře, berte tedy moji reakci jako přecitlivělou v předdušičkovém období. A k těm třešním Ferdy mravence: Také jsem míval takové srdcovky na dlouhých stopkách s větvemi až k zemi, ale i jiné, rozložitě rostoucí, vždy však šikmo nahoru, kam nešlo opřít ani osmimetrový žebřík. Pak probíhala sklizeň barbarskou metodou se současným průklestem a spouštěním větví po provaze dolu. Kupodivu stromu to svědčilo, plody byly nakonec tak velké, že měrkou ve výkupu propadly až v dírkách na jablka. To všechno již odnesl čas a já už zase sázím nové stromy, teď je to Rubinola a Lipno z Fytosu na středněvzrůstné M7, samozřejmě ČK a už se těším na jaro, jak porostou. Hezký barevný podzim a všem, kdo fotografují, dobré světlo. Z.E.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

romila (859) - xxx.xxx.66.113 (?)
17.10.2008 22:52

Ale to je přeci úplně v pohodě. K podzimu patří ta zvláštní nostalgie, možná i občasný smutek, zádumčivost, vyšší citlivost. Někdy ta krása barev nezvládne přebít tu potřebu delších dnů, více denního světla, a i takové to obrazně řečeno "pohřbívání" přírody-když se nám ukládá k zimnímu spánku. Alespoň já to tak nějak cítím. Život v přírodě dočasně odumírá a než se probudí ten další nový, uplyne spousta krátkých dnů s dlouhými večery a k tomu nějaká ta chmura bohužel patří. M.R.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
19.10.2008 20:13

Padá listí zlaté, rudé.

Je ho plná zahrada.

A co potom padat bude,

až to listí opadá?

Potom bude padat sníh.

Co ho bude ve větvích!

Bohužel nejsem autorem, tím je Jaroslav Seifert. Adle čítával jsem to dětem a tak mi to uvízlo v paměti. Snad nevadí, že to není diskusní polemika. Z.E.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

romila (859) - xxx.xxx.113.36 (?)
19.10.2008 21:10

No to je prima. Taky ji znám a umím zpaměti, protože jsem se ji učívala s oběma syny. Dodnes mě někdy napadne, když to nádherné listí padá dolů na zem a já ač žádný dorostenec, jako malé dítě se procházím v těch hromadách listí a kopu a kopu a ono tak krásně šustí. M.R.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

Daniela. (1205) - xxx.xxx.204.208 (?)
19.10.2008 21:41

Trochu na mne padla nostalgie, protože s padajícím listím si vždycky vzpomenu na to, jak jsme s tatínkem chodili pouštět draky.  A v těch hromadách listí jsem se také ráda procházela...  Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

romila (859) - xxx.xxx.113.36 (?)
19.10.2008 23:12

Dobrý večer, taky zdravím. Draky už nepouštím, ale draka mám na dveřích a dráčka za oknem-jutového. Nejlepší bylo je vždy vlastnoručně tvořit. Ale tu správnou nostalgii ve mně vyvolává pálení bramborové natě, vůně cukrovky-ve vsi byl donedávna cukrovar, který již dobře chátrá... Někdy mi to dost chybí jen to padající listí zůstalo stejné. Hezký zbytek večera. M.R.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů?

29.10.2008 9:59

Zpátky na stromy. Úplně náhodou jsem v prodejně Levnéknihy objevil útlou brožurku. Autor p. Zeman, název Pěstujeme štíhlá vřetena. Cena 19 korunčeských. Krásné fotky z autorovy zahrady, je vidět, že pěstuje stromy po ovoce. Myslím, že to má v hlavě dobře srovnané. Doporučuji. Z.E.

Připojit reakci

Jaké tvary stromů? A co s chátrajícím tělem?

host - xxx.xxx.180.65 (?)
29.10.2008 11:05

Osmělila jsem se a i s opožděním reaguji na Váš první příspěvek. Nemohu odolat. Mám nehojící se zlomeninu předloktí, a tak mi nezbývá, než si číst, psát a dělat si plány na jaro. Ještě před rokem bych to, co jste napsal, vnímala jako velmi kultivované a citlivé upozornění na něco, co nás čeká, ale je daleko. Pak přišlo onem. páteře a nyní ta ruka a já jsem hodně nostalgická. Mám pomocníka, ale myslím si, že bych si pozemní činnosti měla zvládnout sama. Zvlášť, když mě to těší. Moje jabloně (naštěstí jen 3) sklánějí větve k zemi, a když jsou obtěžkány jablky ještě více. Špatně se pod nimi seká tráva,  terén je navíc velmi nerovný, protože tam ve větším klidu pracují hryzci, díky stínu není ani tráva moc kvalitní. Jablka také padají a  z jabloní je spousta listí. Všechno je normální, přirozené, ale s nemocným tělem složitější.

Ale jedna z těch jabloní (Boskoopské červené) je velmi hezká a na jaře vysloveně krásná. V létě přináší stín, na podzim velká jablka a na silných větvích nese dětské houpačky.   Srdečně zdraví Libuše

Připojit reakci

30.10.2008 7:22

Vše, co popisujete, znám z vlastní zkušenosti - to však není čím se chlubit. Ale měl jsem velkou zahradu, na samotě u lesa a tam - mimo jiné krásný, přímo ztepilý vysokokmen Boskopského červeného s úrodou sice ne každoroční, ale když byla - ta byla. Boskopské červené je "jablko pro  dospělé", taky výborný štrůdlák, koženáč, mé matce chutnal už trochu povadlý. I hryzec tam byl, ale Boskopu neuškodil. Z více důvodů jsem byl nucen zahradu prodat. Nový majitel vyřezal u všech vysokokmenů celé středy a ponechal jen postranní větve a já tam od té doby nechodím.

Na závěr trochu optimismu. Dětskou houpačku jsem svařil z trubek a taky se moc líbila a časem možná půjdu do těch štíhlých vřeten, je to taky hezké. Přeji Vám hodně zdraví. Z.E.

Připojit reakci

31.10.2008 10:46

Ještě jednu poznámku ke tvaru stromů. Souvislost podnož - odrůda - tvar se samozřejmě nedá obejít. Existuje často více možných řešení, ale někdy jsou vlastnosti odrůdy tak specifické, že úspěšné pěstování je možné jen v doporučených kombinacích. To vše není nic nového, jen mne překvapily odrůdy, které pan Zeman pěstuje jako štíhlá vřetena. O odrůdách Bohemia, Rubín jsem se domníval, že je nelze prostorově omezovat a asi jsem se mýlil. ze@klikni.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.192 (?)
3.11.2008 21:14

Dobrý večer, krásná diskuze, ani se mi do ní nechce zasahovat... Chci jen podotknout, že někdy si typ podnože prostě nemůžeme sami vybrat. Postupem času jsem se stal majitelem tří zahrádek. Jedna z nich je na příkrém svahu, velmi chudá půda, neoplocená. Díky chudé půdě všechno, co nebylo na semenáči, postupně uhynulo. I tak dvacetileté stromky mají kmen okolo 10 cm v průměru. Původně jsem zakládal korunky ve výšce jednoho metru, ale se zlou jsem se potázal - každé jaro mi je okousaly srny. Nové korunky jsem musel vytáhnout přes 150 cm a i to někdy nestačí. Že do vysokých korun časem nevylezu, je mi jasné, a že se ve svahu špatně přistavuje žebřík, to jsem si vyzkoušel taky, ale tady nic jiného nezbývá. Navíc jablíčka z těchto stromů nám chutnají nejvíc. No a samozřejmě je tu jedna obrovská hrušeň, která vévodí zahradě a jejíž trpké plody nežere ani lesní zvěř. Ale ten majestát... Druhou zahrádku jsem zdědil. Většinou čtvrtkmeny. Půda je ale vlhká až podmáčená a když zaprší, některé stromky se vyvracejí. Tady nic nesázím, spíš vyřezávám a prořezávám, stromky jsou hodně nahusto. A přeroubovávám na rezistenty, protože bez nich to v poslední době nejde. Třetí zahrádku máme u domu. Kousek rovné půdy, většinou využité na záhonky. Když jsem zde poprvé vysadil zákrsek, byl jsem u vytržení z toho, že jsem jeden rok zasadil a druhý rok ochutnal - nemusel jsem čekat někdy až deset let, než strom zarodí (kdyby jen deset - letos jsme poprvé ochutnali hrušku Solanku, kterou jsem rouboval před osmnácti lety). Každá podnož a každý tvar má své upotřebení v určitých podmínkách - a taky své kouzlo.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Skutočne rezistentné odrody225.8.2019114
Prima 1425.8.20195323
Jadroviny 20193025.8.20193484
Matčino525.8.20191279
Kvalitní letní jabloň6022.8.201933135
Delikates720.8.20193987
Napadení jabloňe 919.8.2019621
Pinova2719.8.201927021
Zatrávnenie sadu 6218.8.201924038
Letní jablka dozrávají 15716.8.2019107465
Zničené listy u mladých rezistentních jabloní 2913.8.20192473
Jabloň Lucy10213.8.201968585
Red Cap 1813.8.201910469
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 201910512.8.201918158
Odrůda Admiral9211.8.201937655
Jaké tvary stromů?2210.8.201922570
Jabloň - zdroj ovoce a zdroj stínu119.8.2019873
Kam mizí holovouské šlechtění328.8.20196939
Pravokořenné stromy1407.8.201973643
Akane - perla podzimu 777.8.201954430
Mantet 407.8.201924071
Red Delicious mutant 46.8.20192061
Srpnové 35.8.2019298
Určení jablka dle fota 785.8.201930966
Určenie odrôd jabloní po dedovi 224.8.20195722
Roubování na pařízek 322.8.20193120
Kam se poděl Šampion?1172.8.201990939
Letní červené jablko - Astrachán červený? 41.8.2019444
Florina7131.7.201937906
Doporuceni jablone - zacatecnik1331.7.20191289
Topaz nepřekonaný 25530.7.2019115673
Rosette 429.7.20191632
Juno, nebo jine skore jablko328.7.2019352
Opad plodů Admirálu3128.7.20194884
"Boule" na kmenu jabloně 522.7.2019518
Desert 4521.7.201917587
Zanedbaná jabloň 121.7.2019212
Poškozená kůra a dřevo na mladé jabloni 719.7.2019741
Usychajuca mlada jablon 519.7.20191028
Vzdušné potápanie - zakoreňovanie ovocných stromov 717.7.20191441
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Roční kohout padá do sedu, nohy ho neunesou21.8.2019
Záchůdek catgenie 120+20.8.2019
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů