Jaké tvary stromů?



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?)
16.10.2008 16:00

Určitě je to tak. Ne každý musí mít z každého ovocného stromu pouze "velmi vysokou a jedlou" úrodu. Hodně pěstitelů těší estetický vzhled ať už stromů, květů, pupenů, plodů... radost z toho, co se zadaří-roubování, prořez, třeba i postřik k zvládnutí plísní apod. Pěkná úroda může být i jen "třešinkou na dortu". Růní lidé mají různé důvody k pěstování druhů ovocných stromů, v- kmenů, p- kmenů, zákrsků. A je to tak dobře, ne? M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 130.20 (?), 16.10.2008 8:51, zobrazeno: 27295x

Přemýšlel jsem o tom, jak si každý prosazujeme svůj názor a příliš neposloucháme druhé. Přitom není jen jedna pravda. Konkrétně ke tvaru stromů - jde o několik základních faktorů:

1. Poloha a rozloha zahrady a možný výskyt zvěře. Zahrádky v koloniích si přímo říkají o ovocné stěny, k rodinným domkům více "pasují" zákrsky či ČK, i když nic proti stěnám nebo podobným nižším tvarům. Větší sady s ev. podplodinami bývají osázené vysokokmeny s velkými vzdálenostmi řad.

2. Vliv tvaru a podnože na vybarvení a zejména na skladovatelnost  (velký vliv má i zatravnění, sklon, lokalita...). I odrůdy jsou pro daný tvar vhodné či nevhodné. Rubína bych asi ve stěně pěstovat nedovedl, Čistecké či Matčino asi také ne, ale mohu se mýlit, stěny moc neumím.

3. Věk a fyzička pěstitele. Tady je ta moudrost, na kterou jsem přišel vlastní hlavou a vetchým tělem. Polokmeny a vysokokmeny bych sázel v létech, kdy bystré oko a pružný krok (daleko dohlédne či seskočí), tedy do třicítky. Do deseti let zaplodí, mezi čtyřicítkou a padesátkou je snad ještě ze štaflí oblezu, možná i o deset let déle. Nu nevím, zdá se mi, že je mnoho VK, které raději majitelé nečešou. Jde o stromy postarší, majitele neznám. Možná, že raději nakupují ovoce v hypermarketu i s barevnou nálepkou.

ČK - radil bych do padesátky, ale sám se neposlechnu, mám je rád.

Nižší a nízké tvary, stěny, ministromky na pidipodnožích apod. už vůbec neodsuzuji. Je-li již hlava trochu skloněná, oko optikou zdobené, trup nachýlený, či slabá a něžná ženská ruka - snáze se pracuje z pevné země než ve výšce, člověk si krásu plodů i více užije, jen je třeba téměř každodenní péče - vyvazování, stříhání, postřiky, okopávání, hnojení  - ale pokud je člověk "u toho", pak je to i radost.

Nu, jen jsem chtěl upozornit, že zasadit strom nebo tulipán není totéž. U stromu je třeba myslet na budoucnost a to i na tu méně radostnou v pokročilém věku.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 16.10.2008 13:00

Hodnotný příspěvek, svým obsahem i literárně.
Dodal bych, že hodně záleží na potomcích. Pokud má pěstitel děti a vnuky podobně zaměřené a zapálené, lze sadit cokoli. Jestli však děti z hnízda vylétnou a své rodiče navštíví jen o svátcích a pak, aby si nasypali jablek do tašky či přenechali vnouče na pohlídání před odletem na kanáry, pak je věc jiná.
   Na druhé straně si myslím,  že ovoce pěstujeme proto, že nás to baví a ne proto, abychom měli co jíst. Takže saďme to, co nám přinese nejvíc radosti. Osobně prožívám víc rašení pupenů a ujímání roubů než sklizeň a konzumaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 16.10.2008 14:00

Asi se teď opakuji, ale domnívám se, že spousta lidí má mezi dvacítkou a třicítkou jiné starosti a zájmy, nežli výsadbu vysokokmenů a zahrádkaření vůbec.

Pan pisatel zcela opomněl jedno velmi důležité hledisko, a to hledisko estické - řada starých vysokokmenů vytváří dominanty zahrad,  v létě příjemně stíní a regulují teplotu. Užitek v podobě ovoce pak může být zcela druhořadý - sám mám na své zahradě hrušku, která každoročně urodí několik koleček nepoživatelných hrušek, které je nutno asi 5 týdnů sbírat. Je to však dominanta zahrady, na jaře bílá, na podzim rudá a to estetické hledisko zcela převáží nepohodlí spojené s odklízením plodů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 16.10.2008 16:00

Určitě je to tak. Ne každý musí mít z každého ovocného stromu pouze "velmi vysokou a jedlou" úrodu. Hodně pěstitelů těší estetický vzhled ať už stromů, květů, pupenů, plodů... radost z toho, co se zadaří-roubování, prořez, třeba i postřik k zvládnutí plísní apod. Pěkná úroda může být i jen "třešinkou na dortu". Růní lidé mají různé důvody k pěstování druhů ovocných stromů, v- kmenů, p- kmenů, zákrsků. A je to tak dobře, ne? M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.20 (?), 17.10.2008 7:03

Jsem autorem  (tedy "pisatelem") prvního příspěvku, jakési podzimní glosy o souvislosti tvaru zejména nově vysazovaných stromů a mimo jiné i věku pěstitele. Jde samozřejmě jen o pár postřehů,  o způsob pohledu na věc, nikoliv o vyčerpávající pojednání a trochu skrytým cílem byla i snaha o kultivaci formy diskuse, což se mi, jak vidím, ne zcela podařilo.

Každý z nás máme jiné důvody ke svému počínání. Velmi chápu i ty ne úplně racionální, dokonce mám obavy, že u mne začínají převažovat. A samozřejmě každý se sám za sebe a podle vlastního uvážení rozhoduje. To platí obecně, i v zahrádkaření.

Na druhou stranu, jestli tomu dobře rozumím, diskuse by měla být přátelská, tolerantní, neútočná. Nejde jen o to, říci svůj názor, ale také vnímat ty druhé. I to jsem chtěl říci v prvním článku.

A k těm potěšením zahrádkáře už bych asi nenapsal nic chytřejšího, než už napsali Karel Čapek či František Nepil. Jinak se - mimo všech předcházejících fází - také vůbec nezříkám konečného efektu, úrody, užitku a pěstování pro jídlo. I to je pro mne potěšení a vůbec ne zanedbatelné. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 17.10.2008 10:50

Pane Z.E., není přeci nutné brát kterýkoliv z předchozích příspěvků jako útočný. Ani tak určitě nebyly myšleny. Každý sem připojil pouze svůj názor či důvod pro své počínání a určitě nechtěl nikdo, podobně jako já, v ostatních vyvolat nepříjemné pocity. Pokud jsem Vám je způsobila já, omlouvám se, opravdu to nebylo mým cílem. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 130.20 (?), 17.10.2008 12:27

ad Romila - díky, ale Vy se skutečně nemáte proč omlouvat. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.10.2008 12:50

Taky považuji Váš příspěvek za příjemné počtení a úroveň diskuze za kultivovanou. Reakce ostatních - a díky za ně - byly doplňující pohledy z jiných stran, nikoli hrubá kritika. Oč horší by bylo, kdyby se na tak pěknou esej neozval nikdo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 17.10.2008 13:21

Podle vašeho popisu mám věk, kdy vysokokmeny bych měl bez problému zvládat, i když už bych je neměl sadit.  Ale stejně radši vysadím vysokokmen než nějakého trpaslíka prostě proto, že se mi líbí větší stromy. Mám velké stromy, které neprořezávám, nestříhám a dokonce kam nedosáhnu ze země ani nesklízím. Nechám to co naroste výš na pospas osudu. Díky tomu jsem před dvěma či třemi lety několikrát viděl velká hejna brkoslavů, kteří v zimě přilétavala hodovat na našich nesklizených jablkách, která zůstala na stromech. Větve těch větších stromů nechávám růst tak, že se sklání až k zemi, takže pak při trhání můžu chodit jen kolem stromu a natrhám toho dost. Například třešeň má průměr koruny (neměřil jsem to, jen odhaduji) 8 m,, takže mám kolem jednoho stromu jako by plochu asi tak 20 m x 2 m plnou třešní. Na to dostane každý, třeba i na invalidním vozíku. No a co je výš to tam nechám, i když je-li bídný rok tak si můžu vzít žebřík a něco natrhat i ze žebříku. A stejně tak i se vším ostatním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.142 (?), 17.10.2008 17:06

To je dobře, berte tedy moji reakci jako přecitlivělou v předdušičkovém období. A k těm třešním Ferdy mravence: Také jsem míval takové srdcovky na dlouhých stopkách s větvemi až k zemi, ale i jiné, rozložitě rostoucí, vždy však šikmo nahoru, kam nešlo opřít ani osmimetrový žebřík. Pak probíhala sklizeň barbarskou metodou se současným průklestem a spouštěním větví po provaze dolu. Kupodivu stromu to svědčilo, plody byly nakonec tak velké, že měrkou ve výkupu propadly až v dírkách na jablka. To všechno již odnesl čas a já už zase sázím nové stromy, teď je to Rubinola a Lipno z Fytosu na středněvzrůstné M7, samozřejmě ČK a už se těším na jaro, jak porostou. Hezký barevný podzim a všem, kdo fotografují, dobré světlo. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika