Češete nebo ještě čekáte



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
1.10.2013 20:06

Podzimní jablka sklízím, jakmile začnou padat a jsou dobře od stopky. Některé zimní cíleně podrthnu (Smiřické, Melodie, Spartan, Blaník), abych prodloužil skladovatelnost. Většinu ostatních zimních trhám nadvakrát (rubíny na3x), poslední někdy až v listopadu. Hlavně proto, že v kamenném sklepě je v tuto dobu ještě příliš teplo a než by vychladl, jablka by dozrály dřív než když zůstanou na stromech.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 220.132 (?), 1.10.2013 16:05

Dobrý den, takže ikdyž předpověď na čtvrtek, tuším, slibuje okolo -1, u země tedy asi ještě méně, je čas? Ovlivní to jablka třeba v době skladovatelnosti? Ty pozdnější odrůdy ještě asi nechám, no ale co takový Rubín a Spartan? Ty už bych asi mohl uklidit, co? Díky, David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 1.10.2013 16:39

Mně Spartan už sám padá. Pokud jdou jablka lehce utrhnout a už padají, tak sklidit. Goldena ještě nechám a Idared ještě déle, Florinu a Karmínu podle situace. Pozdní odrůdy ještě nemusí být vyzrálé. Spoždění vegetace je aspoň dva týdny proti normálu a zvláště ve vyšších polohách! Mám vyzkoušené, že Golden sklízím hned, jak spadnou první plody. Pak se ale musí sklízet fofrem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 1.10.2013 19:22

Chystáme se něco sklidit tento týden, pak podle počasí. Pokud nebude pršet tak ještě necháme např. Idaredy a Granny Smith (ty každopádně) na stromech. Jinak nám něco zarodil Topaz, Rozela, Melrose, Goldstar, sklizena je Bohemia, Gold Bohemia, Rubinola a Šampion. Hrušně měly pár plodů, ale minulý týden téměř vše spadlo, Konference i Boscova lahvica.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.10.2013 20:06

Podzimní jablka sklízím, jakmile začnou padat a jsou dobře od stopky. Některé zimní cíleně podrthnu (Smiřické, Melodie, Spartan, Blaník), abych prodloužil skladovatelnost. Většinu ostatních zimních trhám nadvakrát (rubíny na3x), poslední někdy až v listopadu. Hlavně proto, že v kamenném sklepě je v tuto dobu ještě příliš teplo a než by vychladl, jablka by dozrály dřív než když zůstanou na stromech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 1.10.2013 20:22

Dneska jsem sklidil goldeny. Jsou krásné a velmi chutné. Letos moje nejlepší jablka. Naštěstí nechutnají příliš obalečům. Ti mají jiný vkus. Ale od stopky se oddělovaly jako obvykle špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 1.10.2013 23:29

U mne je problém se sklizní spíše než najít správnou dobu sklizně, najít čas na sklizeň. Na podzim je brzy tma, na práci na zahradě zbývají spíše víkendy, a to nemusí vyjít počasí. Proto jsem dnes otrhala Rubín. Vím, že je vhodné sklízet jablka na vícekrát, ale to bych už vůbec nezvládla. V pozdním jaru a v létě na zahradě pracuji třeba od šesti do devíti večer, nyní to není možné.  Zdraví Jiřina


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.105 (?), 2.10.2013 20:02

Goldeny češu až zežloutnou. Zatím jsou zelenkavé. Lokalita Brandýs n/L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 2.10.2013 21:46

Já taky na Goldeny čekám. Žluté už jsou, ale začínají jim se dělat načervenalá líčka. Krása. Ještě pár dnů. Loni jsem měl  ze stromu 3 jablka. Letos jich je hooodně. Ale jsou drobnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 2.10.2013 10:19

slibuje okolo -1, u země tedy asi ještě méně, je čas? Ovlivní to jablka třeba v době skladovatelnosti?

Jak píše Lída, noční mrazíky vůbec nevadí. V Itálii jsme běžně sklízeli např. Jonagoldy, když bylo v údolí několik stupňů pod nulou. Loni jsme na konci října dobírali v Beskydech Ontario a ještě v květnu byla famózní.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.10.2013 11:39

Noční mráz minus 4 st nevadí žádným jablkům. Minus 5 už vydrží jen některé odrůdy. Podmínkou je, aby se přes den oteplilo. Každoročně trhám poslední pozdní zimní odrůdy až na přelomu října a listopadu. v té době většinou mají nějaký ten mrazík za sebou. Jablkům to nevadí. Nu, párkrát již překvapil i silnější mrázfrown, proto je potřeba mít už tou dobou něco sklizeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika