500 m.n.m - jaké jabloně vysadit?



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?)
14.4.2018 18:59

Klidně bych dal i Rubín. V té poloze bude mít nedostižnou barvu a dlouhou skladovatelnost. Se strupovitostí to aspoň u mne není nijak dramatické - bez postřiků. Z raně podzimních se mi osvědčila Red Melba.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 168.33 (?), 6.4.2018 22:16, zobrazeno: 8266x

Dobrý den, jsem zahrádkářka -  začátečník. Chci na zahradě vysadit jabloně. Jednu letní, jednu podzimní a jinak zimní.  Zahrada je v nadmořské výšce cca 500 m.n.m. Můžete mi prosím poradit vhodné odrůdy, které mám vysadit - co nejméně postřiku, odolné, chutné, dobré ke skladování. Zároveň se chci zeptat, zda volit čtvrtkmen či polokmen.  Děkuji moc za rady M.Vlčková

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.161 (?), 7.4.2018 12:54

Já mám v sedmistech metrech letní Discovery a Hanu a ostatní podzimní a zimní Angold, Melodie, Rozela, Rubinola, Lipno, Blaník, Selena, Topaz a Otava. Všechny by měly být rezistentní. Ve vyšších polohách je lepší vzrůstnější podnož, třeba MM106 a snažit se je střihem držet spíše jako zákrsek, nebo čtvrtknem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 4.38 (?), 13.4.2018 13:07

Hlavne rané, letní a podzimní odolné na strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.4.2018 21:07

Pozdní švestky v horších polohách nedozrávají, ale u jabloní je to jinak. Existuje spousta zimních trvanlivých odrůd vhodných pro studené vyšší polohy. Dozrát stihnou v pohodě, vyšší poloha jim navíc prodlouží skladovatelnost. Pouze je třeba se vyhnout teplomilným odrůdám - Golden, Fuji, Jonagold, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 7.247 (?), 16.4.2018 10:40

Hlavný problém jsou jarné mrazíky v takové výšče, vetšinou to všechno vymrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 16.4.2018 10:48

Ne. Ve větší nadmořské výšce je rašení opožděno, takže v pořádku. Jarní mrazíky jsou problém v dolinách. Naopak sady na kopcích jsou ve výhodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.9 (?), 14.4.2018 13:59

Ako už bolo spomenuté jablone na podpníku MM106 odrody odporúčam James Grieve, Rubinola, Florina, Melodie, Admirál. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 14.4.2018 18:59

Klidně bych dal i Rubín. V té poloze bude mít nedostižnou barvu a dlouhou skladovatelnost. Se strupovitostí to aspoň u mne není nijak dramatické - bez postřiků. Z raně podzimních se mi osvědčila Red Melba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 16.4.2018 15:41

Rubín by neměl chybět v žádné zahradě ve vyšší poloze, tam nemá konkurenci. Melba (red) je trochu pozapomenutá- možná neprávem - odrůda. Chladnější polohy snáší dobře, ale strupovitostí tam trpí velmi. Spíš než raně podzimní ji vidím jako letní odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.81 (?), 8.5.2018 22:55

Pane Vysloužil já si beru z Vašich příspěvků hodně, ale nesouhlasím s těmi švestkami. Mám zahradu ve výšce 430m a bydlím na úpatí Krkonoš. Ovšem přede mnou kopec 550m a hned za zahradou kopec 550m Slunce mi zapadá v 16 hodin, takže jsem se zařadil s výškou někam na 600-650m (můj názor). To co mi jde pěstovat neljépe jsou právě švestky. Mám domácí švestku 45let, kterou sklízím do poloviny října a čačanskou naj. a stanley - 12 let. Ze Stanley jsem byl první rok zklamaný - ty pošveštky se nedali jíst. Tak jsem si říkal ještě jeden rok ji dám. Druhý rok a další roky jsou ty plody vynikající. Řadím ji chuťově k domácí švestce a velikost úžasná. Dozrává těsně před domácí švestkou. Všechny mají dle mého názoru vynikající plody. Jabloně? Katastrofa. Za celých 40 let jsem nevypěstoval kloudné jablko bez postřiku. Sparťan -malé, mega strupovité - chuťově jakž, takž, Zvonkové - kyselé, řepovité chuti, Ontario - hořké, nedobré - nechávám si ho jako opylovač a z nostalgie, Florina, rezistent vykopán po pár letech, Bohemie, Rubín Chuťově na naše podmínky asi nej, ale devastace plodů strupovitostí. Šampion - strupovitost, extra malé plody. Lord Lambourne - to jablko bylo zdravotně snad nejlepší a plody - dalo se to jíst - asi nejlepší jablko. Nově mám 10 let rubinolu - chuťově to jde, ale zase bojuju s extrémní fyziologickou skvrnitostí a je velice chutná pro vosy. Poslední stromky které jsem pořídil a letos mi dají první plody Admirál - ano vím problém rubinoly, ale je na M111, připravil jsem důkladně jámu :-) a počkám si, jestli se z toho časem nedostane. Merkur a zvláště se těším na Angold. To je jablko, kterému věřím a těším se na něj jak se ukáže. S jabloněmi stále bojuji a když by jablko bylo chuťově jedlé, tak ho devastují nemoci. Omlouvám se za obsáhlost, ale třeba si někdo z toho něco vezme.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika