500 m.n.m - jaké jabloně vysadit?



Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 7.247 (?)
16.4.2018 10:40

Hlavný problém jsou jarné mrazíky v takové výšče, vetšinou to všechno vymrzne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 168.33 (?), 6.4.2018 22:16, zobrazeno: 8184x

Dobrý den, jsem zahrádkářka -  začátečník. Chci na zahradě vysadit jabloně. Jednu letní, jednu podzimní a jinak zimní.  Zahrada je v nadmořské výšce cca 500 m.n.m. Můžete mi prosím poradit vhodné odrůdy, které mám vysadit - co nejméně postřiku, odolné, chutné, dobré ke skladování. Zároveň se chci zeptat, zda volit čtvrtkmen či polokmen.  Děkuji moc za rady M.Vlčková

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.161 (?), 7.4.2018 12:54

Já mám v sedmistech metrech letní Discovery a Hanu a ostatní podzimní a zimní Angold, Melodie, Rozela, Rubinola, Lipno, Blaník, Selena, Topaz a Otava. Všechny by měly být rezistentní. Ve vyšších polohách je lepší vzrůstnější podnož, třeba MM106 a snažit se je střihem držet spíše jako zákrsek, nebo čtvrtknem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 4.38 (?), 13.4.2018 13:07

Hlavne rané, letní a podzimní odolné na strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.4.2018 21:07

Pozdní švestky v horších polohách nedozrávají, ale u jabloní je to jinak. Existuje spousta zimních trvanlivých odrůd vhodných pro studené vyšší polohy. Dozrát stihnou v pohodě, vyšší poloha jim navíc prodlouží skladovatelnost. Pouze je třeba se vyhnout teplomilným odrůdám - Golden, Fuji, Jonagold, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 7.247 (?), 16.4.2018 10:40

Hlavný problém jsou jarné mrazíky v takové výšče, vetšinou to všechno vymrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 16.4.2018 10:48

Ne. Ve větší nadmořské výšce je rašení opožděno, takže v pořádku. Jarní mrazíky jsou problém v dolinách. Naopak sady na kopcích jsou ve výhodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.9 (?), 14.4.2018 13:59

Ako už bolo spomenuté jablone na podpníku MM106 odrody odporúčam James Grieve, Rubinola, Florina, Melodie, Admirál. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 14.4.2018 18:59

Klidně bych dal i Rubín. V té poloze bude mít nedostižnou barvu a dlouhou skladovatelnost. Se strupovitostí to aspoň u mne není nijak dramatické - bez postřiků. Z raně podzimních se mi osvědčila Red Melba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 16.4.2018 15:41

Rubín by neměl chybět v žádné zahradě ve vyšší poloze, tam nemá konkurenci. Melba (red) je trochu pozapomenutá- možná neprávem - odrůda. Chladnější polohy snáší dobře, ale strupovitostí tam trpí velmi. Spíš než raně podzimní ji vidím jako letní odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.81 (?), 8.5.2018 22:55

Pane Vysloužil já si beru z Vašich příspěvků hodně, ale nesouhlasím s těmi švestkami. Mám zahradu ve výšce 430m a bydlím na úpatí Krkonoš. Ovšem přede mnou kopec 550m a hned za zahradou kopec 550m Slunce mi zapadá v 16 hodin, takže jsem se zařadil s výškou někam na 600-650m (můj názor). To co mi jde pěstovat neljépe jsou právě švestky. Mám domácí švestku 45let, kterou sklízím do poloviny října a čačanskou naj. a stanley - 12 let. Ze Stanley jsem byl první rok zklamaný - ty pošveštky se nedali jíst. Tak jsem si říkal ještě jeden rok ji dám. Druhý rok a další roky jsou ty plody vynikající. Řadím ji chuťově k domácí švestce a velikost úžasná. Dozrává těsně před domácí švestkou. Všechny mají dle mého názoru vynikající plody. Jabloně? Katastrofa. Za celých 40 let jsem nevypěstoval kloudné jablko bez postřiku. Sparťan -malé, mega strupovité - chuťově jakž, takž, Zvonkové - kyselé, řepovité chuti, Ontario - hořké, nedobré - nechávám si ho jako opylovač a z nostalgie, Florina, rezistent vykopán po pár letech, Bohemie, Rubín Chuťově na naše podmínky asi nej, ale devastace plodů strupovitostí. Šampion - strupovitost, extra malé plody. Lord Lambourne - to jablko bylo zdravotně snad nejlepší a plody - dalo se to jíst - asi nejlepší jablko. Nově mám 10 let rubinolu - chuťově to jde, ale zase bojuju s extrémní fyziologickou skvrnitostí a je velice chutná pro vosy. Poslední stromky které jsem pořídil a letos mi dají první plody Admirál - ano vím problém rubinoly, ale je na M111, připravil jsem důkladně jámu :-) a počkám si, jestli se z toho časem nedostane. Merkur a zvláště se těším na Angold. To je jablko, kterému věřím a těším se na něj jak se ukáže. S jabloněmi stále bojuji a když by jablko bylo chuťově jedlé, tak ho devastují nemoci. Omlouvám se za obsáhlost, ale třeba si někdo z toho něco vezme.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika