Prostokořené stromky - zima



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 16.229 (?)
17.12.2017 17:59

Já toto podzimní nakopčení také praktikuji, ale mám k tomu jiný důvod. V naší oblasti jsou často suché zimy, a tak po důkladné zálivce nakopčím půlmetr zeminy proti vysychání.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 17.12.2017 11:20
Petr z H.: Kontrolnú skupinu nemám, už viac rokov sadím stromčeky iba takto. Prácnosť a časovú náročnosť to navýši len nepatrne. V zime, keď mrazy klesnú na pár dní na hodnoty medzi -15 až -20°C, premrzne u mňa zem do hĺbky 15-20cm (overené osobne rýľom). Takýto kopček zeminy chráni oblasť v ktorej sa nachádzajú korene zasadeného stromku pred mrazom lepšie ako keď je zemina v úrovni okolia. Najmä stromčeky na M9 majú v čase výsadby často pomerne chabý koreňový systém, potenciálne zraniteľnejší mrazom. Vždy zakryjem zeminou aj miesto štepenia. Na druhej strane stromčeky (najmä jadroviny) majú dosť vysokú mrazuodolnosť a aj pri klasickom sadení bez kopčekov by pravdepodobne ujateľnosť bola rovnaká. Pri dlhotrvajúcich silných mrazoch to ale istý ochranný efekt - verím - môže mať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 149.131 (?), 17.12.2017 11:52

Díky. Takže vlastně jen "pro jistotu". wink Mě to právě překvapuje, vzhledem k vaší poloze, protože u mě, jak jsem už psal, byla země promrznutá až pod 60cm, přesto vše přežilo, broskvoním se paradoxně v růsto dokonce vedlo nejlépe. Proto mě zajímalo, jestli s tím vršením zeminy máte (nebo kdokoli jiný) nějakou praktickou pozitivní zkušenost, že by to stromku oproti nechráněným pomohlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 17.12.2017 12:05
Petr z H.: Ono práve tá teplá poloha môže byť zradná a niekedy byť paradoxne nevýhodou. Stromčeky väčšinou bez problémov zvládnu aj silné mrazy, ak je ich priebeh "kontinuálny", teda postupne sa stupňujú, potom istý čas trvajú a zasa postupne ustúpia. Ohroziť ich môžu veľké výkyvy teplôt v krátkom časovom úseku, napr. ak je koncom januára pár dní +15°C a v priebehu niekoľkých desiatok hodín klesne teplota o 25-30°C. Vtedy aj -15 môže byť "viac" a horších ako -30. Kopček zeminy chráni aj miesto štepenia, ktoré považujem na mladom výpestku za najzraniteľnejšie, pred extrémnymi výkyvmi teplôt v krátkom časovom úseku. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 16.229 (?), 17.12.2017 17:59

Já toto podzimní nakopčení také praktikuji, ale mám k tomu jiný důvod. V naší oblasti jsou často suché zimy, a tak po důkladné zálivce nakopčím půlmetr zeminy proti vysychání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 17.12.2017 22:09

Ono je to vlastně stejné - jestli nakopčíme kvůli zmrznutí nebo mrazovému vyschnutí, smysl je tentýž. Já k na podzim vysazenému stromku nasypu hromádku kompostu. Jestli to má smysl, těžko říci, na jaře rozhrnutý určitě prospěje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika