Prostokořené stromky - zima



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?)
17.12.2017 12:05
Petr z H.: Ono práve tá teplá poloha môže byť zradná a niekedy byť paradoxne nevýhodou. Stromčeky väčšinou bez problémov zvládnu aj silné mrazy, ak je ich priebeh "kontinuálny", teda postupne sa stupňujú, potom istý čas trvajú a zasa postupne ustúpia. Ohroziť ich môžu veľké výkyvy teplôt v krátkom časovom úseku, napr. ak je koncom januára pár dní +15°C a v priebehu niekoľkých desiatok hodín klesne teplota o 25-30°C. Vtedy aj -15 môže byť "viac" a horších ako -30. Kopček zeminy chráni aj miesto štepenia, ktoré považujem na mladom výpestku za najzraniteľnejšie, pred extrémnymi výkyvmi teplôt v krátkom časovom úseku. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 17.12.2017 11:20
Petr z H.: Kontrolnú skupinu nemám, už viac rokov sadím stromčeky iba takto. Prácnosť a časovú náročnosť to navýši len nepatrne. V zime, keď mrazy klesnú na pár dní na hodnoty medzi -15 až -20°C, premrzne u mňa zem do hĺbky 15-20cm (overené osobne rýľom). Takýto kopček zeminy chráni oblasť v ktorej sa nachádzajú korene zasadeného stromku pred mrazom lepšie ako keď je zemina v úrovni okolia. Najmä stromčeky na M9 majú v čase výsadby často pomerne chabý koreňový systém, potenciálne zraniteľnejší mrazom. Vždy zakryjem zeminou aj miesto štepenia. Na druhej strane stromčeky (najmä jadroviny) majú dosť vysokú mrazuodolnosť a aj pri klasickom sadení bez kopčekov by pravdepodobne ujateľnosť bola rovnaká. Pri dlhotrvajúcich silných mrazoch to ale istý ochranný efekt - verím - môže mať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 149.131 (?), 17.12.2017 11:52

Díky. Takže vlastně jen "pro jistotu". wink Mě to právě překvapuje, vzhledem k vaší poloze, protože u mě, jak jsem už psal, byla země promrznutá až pod 60cm, přesto vše přežilo, broskvoním se paradoxně v růsto dokonce vedlo nejlépe. Proto mě zajímalo, jestli s tím vršením zeminy máte (nebo kdokoli jiný) nějakou praktickou pozitivní zkušenost, že by to stromku oproti nechráněným pomohlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 17.12.2017 12:05
Petr z H.: Ono práve tá teplá poloha môže byť zradná a niekedy byť paradoxne nevýhodou. Stromčeky väčšinou bez problémov zvládnu aj silné mrazy, ak je ich priebeh "kontinuálny", teda postupne sa stupňujú, potom istý čas trvajú a zasa postupne ustúpia. Ohroziť ich môžu veľké výkyvy teplôt v krátkom časovom úseku, napr. ak je koncom januára pár dní +15°C a v priebehu niekoľkých desiatok hodín klesne teplota o 25-30°C. Vtedy aj -15 môže byť "viac" a horších ako -30. Kopček zeminy chráni aj miesto štepenia, ktoré považujem na mladom výpestku za najzraniteľnejšie, pred extrémnymi výkyvmi teplôt v krátkom časovom úseku. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 16.229 (?), 17.12.2017 17:59

Já toto podzimní nakopčení také praktikuji, ale mám k tomu jiný důvod. V naší oblasti jsou často suché zimy, a tak po důkladné zálivce nakopčím půlmetr zeminy proti vysychání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 17.12.2017 22:09

Ono je to vlastně stejné - jestli nakopčíme kvůli zmrznutí nebo mrazovému vyschnutí, smysl je tentýž. Já k na podzim vysazenému stromku nasypu hromádku kompostu. Jestli to má smysl, těžko říci, na jaře rozhrnutý určitě prospěje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika