Hrušně



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 240.4 (?) 
25.2.2012 19:03, zobrazeno: 26479x

chtěl bych se zeptat z vas řad odborniku o peči hrušky, nevim co ji chybí.jsem spiše laikem.zhruba 4 roky neplodi je každym rokem střihana listy ma ale neplodí.děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 25.2.2012 19:08

Čtyři roky na hrušeň ještě není mnoho. Zkuste ji jeden až dva roky nestříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 190.179 (?), 25.2.2012 22:18

Nepokladám sa za odborníka, napriek tomu Vám poviem svoje stanovisko:

Po 4 rokoch byste už mal mať aspoň ukážku plodov. Príčin nekvitnutia môže byť viac: vplyv podpníka, disbalancia výživy, samotná sorta naštepená na podpníku, nevhodné stanovište aj nesprávny- priveľmi hlboký rez. Väčšina hrušní má topolovitý rast, tzn. že kostrové konáre nasadzujú pod ostrým uhlom, čím sa urýchluje prúdenie miazgy a strom rastie do výšky. Keď nebudete nič robiť, vyrastie Vam topol. Keď budete strihať nakrátko, podporíte prebudenie púčikov a ešte bujnejší rast nových neplodných konárov. Bohužiaľ ste nenapísal, v akom tvare hrušeň pestujete. Na hrušni pestovanej v tvare palmety sa mi osvedčila kombinácia rezu a ohýbania konárov. Ohýbaním sa spomalí predlžovací rast a prúdenie miazgy, čo navodí tvorbu kvetných púčikov. Rezom na krúžok odstráňujem nevyhovujúce konáre, ktoré idú do boku alebo zahusťujú korunu. Práve dnes sme u nás s Mirkom z Poštornej pozerali na ohnuté konáre navrúbľovanej odrody Jana z minulého roka, ktoré sú po zime obsypané kvetnými pukmi. Ak máte iba 1 hrušeň, nič Vám nebráni, aby ste sa s ňou "pohral".wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 26.2.2012 7:54

Takovou Solanku byste k plození za čtyři roky po výsadbě nepřinutil ani s bubínkem a chřestítky. A odrůdu tazatel nenapsal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 190.179 (?), 26.2.2012 10:58

O nerodiacej Solanke s chorými listami u jednej majiteľky- žiadateľky o radu, sa tu v minulom roku v jednom vlákne diskutovalo. Výnimka potvrdzuje nepísané pravidlo, tak ako nie všetky hrušky majú topoľovitý typ rastu. Napr. práve bujná Solanka vytvára široké koruny. Možno nám tazateľ prezradí, akú odrodu hrušky a na akom podpníku má v záhradke. Duľový podpník brzdí rast naštepenej odrody, čo súvisí aj s nástupom rodivosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.52 (?), 23.4.2012 22:58

Dobré 2 roky tu na fóre fňukám, že mi neplodí Dicolor a keď si konečne zoženiem spústu vrúbľov iných odrôd, Dicolorka "dostala rozum" a riadne zakvitla (na snímke). Je to ale hlavne zásluha letného zákroku- ohýbania konárov. Na začiatku mi k tomu stačili dve palice po bokoch palmety, medzi ktoré som natiahol tenké špagátky a do nich cez leto zaplietal topolovite rastnúce výhony. Ak by som ich nechal 2 roky rastnúť bez zásahu, rozhodne sa úrody nedočkám. V ďalších rokoch už iba drôtkami prichytávam mladé ohnuté letorasty k starším konárom. Hlbokým rezom kolmých konárov by som korunu zbytočne zahustil. Je zaujímavé, že palmeta zakvitla vpodstate iba v hornej polovici. Spodné nekvitnúce konáre preto použijem na prevrúbľovanie odrodami, ktoré už sa v chladničke zobúdzajú. Hrušky majú vynikajúcu plasticitu a dajú sa tvarovať do naozaj veľmi plochého tvaru. Toho sa často využíva pri výsadbe tesne pred fasádou, kde najme u starších domov robia sympatickú ozdobu aj príjemný tieň.

palmeta Dicolor na začiatku kvetu
palmeta Dicolor na začiatku kvetu
a v plnom kvete
a v plnom kvete
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 23.4.2012 23:22

Zdravím laugh . Veď sa pochváľte, aké zaujímavé odrody tam idete privrúbľovať...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.40 (?), 24.4.2012 19:03

Bude to dobrý mišmaš: navrúbľované sú už Decora, Erika a Elektra. V chladničke čakajú Astra, Jizera, General Leclerc aj Dekanka Robertova. Bohužiaľ v zahrádečke nie je viac miesta na samostatné stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 24.4.2012 20:22

Dekanku má môj krstný zasadenú, nejako ma neoslnila... podľa atlasu sa mi páči Astra a Jizera... Moje deti milujú hrušky, žiaľ, v decembri mám z hľadiska skladovateľnosti už len ázijské Chojuro... a od február len hruškový kompót... Navrúbľoval som nejaké vrúbliky pred 2 rokmi od suseda, on sám nevedel, čo to je, ale vraj do januára ako-tak vydržia...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.40 (?), 25.4.2012 13:51

Dekanka Robertova, ak má ukázať svoje chuťové kvality, potrebuje teplú polohu. Akú máte nadmorskú výšku? Môžem potvrdiť, že chutnejšiu zimnú hrušku som doposiaľ nejedol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika