Hrušně



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.52 (?)
23.4.2012 22:58

Dobré 2 roky tu na fóre fňukám, že mi neplodí Dicolor a keď si konečne zoženiem spústu vrúbľov iných odrôd, Dicolorka "dostala rozum" a riadne zakvitla (na snímke). Je to ale hlavne zásluha letného zákroku- ohýbania konárov. Na začiatku mi k tomu stačili dve palice po bokoch palmety, medzi ktoré som natiahol tenké špagátky a do nich cez leto zaplietal topolovite rastnúce výhony. Ak by som ich nechal 2 roky rastnúť bez zásahu, rozhodne sa úrody nedočkám. V ďalších rokoch už iba drôtkami prichytávam mladé ohnuté letorasty k starším konárom. Hlbokým rezom kolmých konárov by som korunu zbytočne zahustil. Je zaujímavé, že palmeta zakvitla vpodstate iba v hornej polovici. Spodné nekvitnúce konáre preto použijem na prevrúbľovanie odrodami, ktoré už sa v chladničke zobúdzajú. Hrušky majú vynikajúcu plasticitu a dajú sa tvarovať do naozaj veľmi plochého tvaru. Toho sa často využíva pri výsadbe tesne pred fasádou, kde najme u starších domov robia sympatickú ozdobu aj príjemný tieň.

palmeta Dicolor na začiatku kvetu
palmeta Dicolor na začiatku kvetu
a v plnom kvete
a v plnom kvete
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 240.4 (?), 25.2.2012 19:03, zobrazeno: 26298x

chtěl bych se zeptat z vas řad odborniku o peči hrušky, nevim co ji chybí.jsem spiše laikem.zhruba 4 roky neplodi je každym rokem střihana listy ma ale neplodí.děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 25.2.2012 19:08

Čtyři roky na hrušeň ještě není mnoho. Zkuste ji jeden až dva roky nestříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 190.179 (?), 25.2.2012 22:18

Nepokladám sa za odborníka, napriek tomu Vám poviem svoje stanovisko:

Po 4 rokoch byste už mal mať aspoň ukážku plodov. Príčin nekvitnutia môže byť viac: vplyv podpníka, disbalancia výživy, samotná sorta naštepená na podpníku, nevhodné stanovište aj nesprávny- priveľmi hlboký rez. Väčšina hrušní má topolovitý rast, tzn. že kostrové konáre nasadzujú pod ostrým uhlom, čím sa urýchluje prúdenie miazgy a strom rastie do výšky. Keď nebudete nič robiť, vyrastie Vam topol. Keď budete strihať nakrátko, podporíte prebudenie púčikov a ešte bujnejší rast nových neplodných konárov. Bohužiaľ ste nenapísal, v akom tvare hrušeň pestujete. Na hrušni pestovanej v tvare palmety sa mi osvedčila kombinácia rezu a ohýbania konárov. Ohýbaním sa spomalí predlžovací rast a prúdenie miazgy, čo navodí tvorbu kvetných púčikov. Rezom na krúžok odstráňujem nevyhovujúce konáre, ktoré idú do boku alebo zahusťujú korunu. Práve dnes sme u nás s Mirkom z Poštornej pozerali na ohnuté konáre navrúbľovanej odrody Jana z minulého roka, ktoré sú po zime obsypané kvetnými pukmi. Ak máte iba 1 hrušeň, nič Vám nebráni, aby ste sa s ňou "pohral".wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 26.2.2012 7:54

Takovou Solanku byste k plození za čtyři roky po výsadbě nepřinutil ani s bubínkem a chřestítky. A odrůdu tazatel nenapsal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 190.179 (?), 26.2.2012 10:58

O nerodiacej Solanke s chorými listami u jednej majiteľky- žiadateľky o radu, sa tu v minulom roku v jednom vlákne diskutovalo. Výnimka potvrdzuje nepísané pravidlo, tak ako nie všetky hrušky majú topoľovitý typ rastu. Napr. práve bujná Solanka vytvára široké koruny. Možno nám tazateľ prezradí, akú odrodu hrušky a na akom podpníku má v záhradke. Duľový podpník brzdí rast naštepenej odrody, čo súvisí aj s nástupom rodivosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.52 (?), 23.4.2012 22:58

Dobré 2 roky tu na fóre fňukám, že mi neplodí Dicolor a keď si konečne zoženiem spústu vrúbľov iných odrôd, Dicolorka "dostala rozum" a riadne zakvitla (na snímke). Je to ale hlavne zásluha letného zákroku- ohýbania konárov. Na začiatku mi k tomu stačili dve palice po bokoch palmety, medzi ktoré som natiahol tenké špagátky a do nich cez leto zaplietal topolovite rastnúce výhony. Ak by som ich nechal 2 roky rastnúť bez zásahu, rozhodne sa úrody nedočkám. V ďalších rokoch už iba drôtkami prichytávam mladé ohnuté letorasty k starším konárom. Hlbokým rezom kolmých konárov by som korunu zbytočne zahustil. Je zaujímavé, že palmeta zakvitla vpodstate iba v hornej polovici. Spodné nekvitnúce konáre preto použijem na prevrúbľovanie odrodami, ktoré už sa v chladničke zobúdzajú. Hrušky majú vynikajúcu plasticitu a dajú sa tvarovať do naozaj veľmi plochého tvaru. Toho sa často využíva pri výsadbe tesne pred fasádou, kde najme u starších domov robia sympatickú ozdobu aj príjemný tieň.

palmeta Dicolor na začiatku kvetu
palmeta Dicolor na začiatku kvetu
a v plnom kvete
a v plnom kvete
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 23.4.2012 23:22

Zdravím laugh . Veď sa pochváľte, aké zaujímavé odrody tam idete privrúbľovať...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.40 (?), 24.4.2012 19:03

Bude to dobrý mišmaš: navrúbľované sú už Decora, Erika a Elektra. V chladničke čakajú Astra, Jizera, General Leclerc aj Dekanka Robertova. Bohužiaľ v zahrádečke nie je viac miesta na samostatné stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 24.4.2012 20:22

Dekanku má môj krstný zasadenú, nejako ma neoslnila... podľa atlasu sa mi páči Astra a Jizera... Moje deti milujú hrušky, žiaľ, v decembri mám z hľadiska skladovateľnosti už len ázijské Chojuro... a od február len hruškový kompót... Navrúbľoval som nejaké vrúbliky pred 2 rokmi od suseda, on sám nevedel, čo to je, ale vraj do januára ako-tak vydržia...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.40 (?), 25.4.2012 13:51

Dekanka Robertova, ak má ukázať svoje chuťové kvality, potrebuje teplú polohu. Akú máte nadmorskú výšku? Môžem potvrdiť, že chutnejšiu zimnú hrušku som doposiaľ nejedol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika