Padlí na rezistentních odrůdách angreštu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 220.182 (?) 
1.6.2012 13:30

Naprosto a do puntíku souhlasím s p.doktorem Vysloužilem!   :-)))  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.27 (?), 5.6.2012 17:23

Viem pochopiť, že sa niektorí záhradkári neradi zbavujú klasických chutných odrôd egreša, ktoré nie sú rezistentné. Ale striekať ich syntetickými fungicídmi krátko pred dozrievaním nepovažujem za rozumné. "Proti gustu žádný dišputát." Reziduá pesticídov našťastie negatívne chuť egrešov neovplyvnia. Osobne by som z takejto konzumácie nemal príjemný pocit. Bohužiaľ v marketoch často nakupujeme chemicky ošetrené plody a zeleninu. "Čo oči nevidia, to srdce nebolí?"wink

V rámci diskúsie o terminológii odolnosti zastávam stále rovnaký názor. V literatúre sa tiež stretávame iba s 3 pojmami: buď je rastlina vnímavá (neodolná, citlivá) a účinky škodcu sa na nej ukážu vždy, keď sa vytvoria priaznivé podmienky, alebo je infikovaná vírusom. Rastlina k škodcom tolerantná= škodca ju napáda, vírus sa množí v rastline, chrastavitosť sa sem tam objaví na listoch aj plodoch, ale celková úroda nie je zničená. Rezistentná=odolná rastlina je taká, ktorá za podmienok priaznivých pre škodcov odoláva ich negatívnemu vplyvu a na listoch či plodoch nevidieť škody. Príkladom sú rezistentné odrody jabloní alebo slivka Jojo, ktorá neumožní vírusu množiť sa v rastlinných pletivách. V skutočnosti je Jojo hypervnímavá k vírusu šarky a reaguje hneď v začiatkoch jeho množenia. S pojmom imunita pri pestovaní rastlín som sa stretol v súvislosti s imúnnymi pieskami (napr. na Záhorí) a ich zabraňujúcemu vplyvu na ochorenie viniča fyloxérou. Je pravda, že pojem imunita u rastlín je spájaná s odolnosťou k biotickým vplyvom. Termín rezistencia má širší význam. Rastliny môžu byť rezistentné voči biotickým aj abiotickým vplyvom. Imunita voči mrazu je blábol. Existuje aj výraz polná rezistencia- napr. u odrôd viniča, ktoré vo vysokom stupni odolávajú hubovým chorobám. Rezistentnosť aj tolerantnosť plodín sa občas prelomia. Záleží nielen na agresivite patogéna, ale aj na akom princípe a z akých botanických druhov boli rastliny vykrížené...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 1.6.2012 13:14

Neni to nahodou naopak...? 

Odolna odolava, no priznaky sa objavit môzu, naproti rezistentna je uplne odolna.smiley

EDIT: Neskoro, Pan M.V. ma predbehol ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 1.6.2012 13:15

No, já se rád poučím, ale když si zadám např. v ABZ slovníku cizích slov slovo rezistentní, zobrazí se mi český význam slova jako odolný, vzdorující, či projevující odpor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 194.226 (?), 1.6.2012 13:53

Ono záleží na oboru, kde se to použije. Slovníkový výklad je v pořádku, rezistence je obecný pojem, stačí mu přidat stupnicové hodnocení (stupeň rezistence), např. citlivý -> odolný -> imunní a hned se to bude tvářit jinak. U rostlin je namísto imunity rezistence, takto jsem si to kdysi vysvětlil pro sebe :)

Ale k tomu dotazu... nedávno tu někdo poznamenal kolísající rezistenci Invicty. Osobně to nemohu potvrdit, spíše naopak. Měl jsem jí jeden čas vysazenu vedle napadených stromků Bílého nádherného (záchrana se nedařila) a obešlo se to bez postřiku (celkem 2 stromky). Podobně i Rolonda nebo Astor (tady si však nejsem jist odrůdou, bylo mi to prodáno jako Astor bílý). Další nově vysazené odrudy opět bez postřiku, ale to bych vynechal, protože v blízkém okolí už nemám žádný viditelný zdroj infekce. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.6.2012 14:01

Ad Waltr. Nemůžete hledat význam termínů ve slovníku cizích slov! V každém oboru to může znamenat něco jiného. Když  na onkologii řeknou, že je histologie pozitivní, tak to není moc pozitivní zpráva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.170 (?), 2.6.2012 14:27

Dobrý den. Vysočina, 540 m. Reflamba, taky zajímavá odrůda, kterou jsem si koupil před 7-8 roky, možná z první „várky“ množení. U mne vždy bez jakýchkoli nemocí, velmi bujně rostoucí, výhony běžně 1,3 m, velmi trnitá, bohatě kvetoucí, ale takřka nerodící. Plody zelené, velké jako střední kuličky černého rybízu, sladké. Rostlina vhodná na neprostupný živý plot. Větve používám na ochranu před zvěří (například borůvek). Jednou jsem jí použil jako podnož pro letní roubování jiné odrůdy. U drobného ovoce jsem se setkal se záměnou odrůdy i druhu. Z osobní zkušenosti odhaduji záměny odrůd na 5-10 %. Část odrůd, které pěstuji, ale znám jen ze svých rostlin a proto nemůžu vyloučit i další záměny. Píšeme tedy o stejné Reflambě?
Na pozemku mi vyrostl planý angrešt. Je starý cca 10 let. Nikdy neměl padlí i když poblíž bylo více odrůd s padlím. Zdál se rezistentní. Několik roků už má poblíž jen dva černé rybízy, které mívají padlí. A letos ho postihlo silné padlí na vrcholcích.
Rostlinu, u které se vyskytlo padlí, je také možné přesadit na sušší, vzdušnějí, více osluněné místo s méně úrodnou půdou, omezit hnojení N a zálivku, pěstovat řidší korunku (vzdálenost výhonů asi na píď, aby mezi listy nových výhonů proudil vzduch), zaštipovat nové výhony za 5-7 listem (angrešt dobře regeneruje a „vyzrálé listy a dřevnatějící výhony“ už mi padlí nepostihuje), v předjaří ostříhat všechny části (vrcholky), které by mohly být napadeny padlím. A nebo postřik. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 1.6.2012 14:35

Já po dlouhých letech opět vysadil (na přání manželky) angrešt, a to odrůdy Invicta a Nesluchowski. Dal jsem na radu prodejce ve Strážnici, ale pro jistotu jsem je vysadil poblíž chatky, aby byla motyka hned po ruce když se to padlí objeví. To je u mne neúčinější "postřik" na padlí americké na angreštu. wink

PS: Keříčkový je odolnější oproti stromkovému?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 1.6.2012 15:52

Já mám vedle sebe vysazeny tři keře angreštu, Niesluchiwski, Invicta a Hintermaki. Loni poprvé rodily a na Niesluchowském se mně objevilo americké padlí. Na ostatních dvou nic. Tak jsem to letos střikl Discusem, měl jsem ho stejně nachystaný na strupovotost.

            Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 1.6.2012 16:32

V jaké fázi růstu se padlí objevilo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika