Co už jste letos naštěpovali?



host - 38.202 (?)
16.1.2014 23:26

Co je zimní dormance? Znám endogenní a exogenní. V lednu už není endogenní dormance způsobena auxiny z listů a posléze gibereliny. To odeznívá. U většiny stromků končí před začátkem prosince (Barborka). Pak už je jen dormance exogenní = udržovaná nízkou teplotou. V teple to vyraší. 

Pohoda, hezký den

Efs

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 243.236 (?), 17.1.2014 8:18

Mam velmi dobre skusenisti z vrublovania v zimnych mesiacoch a to v ruke, kedy sa podpniky vytiahnu zo zeme a stepia sa v rukach v teplej miestnosti. MInuleho roku sme v skole postepili kvantum jabloni a toho roku uz mame za sebou stepenie javorov a liesky. Daju sa pouzit dva sposoby jeden je ten ze do druheho dna nedćhate navrublovany podpnik vo vode aby sa napil a na druhy den ho zasadite a nechate v izbovej teplote napr. na okne 1az 2 tyyzdne, ked vidite ze ocko vam uz ide pucat vtedy ho prenesiete do tmavej a chladnej pivnice. Druhy sposob je ten ze navrublovany podpnik zasadime hned do bednicky s hlinou pieskom a pilinami do pivnice. (Substrat udrzovat vlhky a na jar vysadit von) Toho roku som dokonca liesky hned aj vysadil vonku. Minulorocna prijatelnost 100%.. Este co sa tyka hrubsich podpnikov tak pouzivame Forkertov sposob, alebo dva vruble na jeden hrubsi spojkovaci rez.
Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 38.202 (?), 16.1.2014 23:26

Co je zimní dormance? Znám endogenní a exogenní. V lednu už není endogenní dormance způsobena auxiny z listů a posléze gibereliny. To odeznívá. U většiny stromků končí před začátkem prosince (Barborka). Pak už je jen dormance exogenní = udržovaná nízkou teplotou. V teple to vyraší. 

Pohoda, hezký den

Efs

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 149.18 (?), 17.1.2014 16:37

Pre p. Efse: Zimnou dormanciou u kôstkovín som nemal ny mysli nič zložité. Môžete si tieto 2 slová vyložiť trebárs ako: "Klidové období ve vývoji organismu, vyznačující se sníženým metabolismem ve spojení s utlumením ostatních biologických procesů. Je to v podstatě spánek rostlin."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.1.2014 8:33

Máte niekto skúsenosti s vrúbľovaním sliviek na koziu nôžku?

Mám, ale jsou špatné. Ujímavost sotva každý 5. roub. Opustil jsem tu techniku. Asi to dobře neumím. Pokud totiž netrefím přesně velikost zářezu a klínku - je-li klínek menší než zářez, už to nejde opravit. Nahradil jsem proto kozí nožku ponměrně surovou technikou do rozštěpu. Kupodivu se rouby ujímají, a rozštěpy dobře zacelují. Další možností je za kůru při (po) odkvětu.
    Co se týče třešní, mívám opačný problém. Kvalitní rouby jsou až po vrcholový pupen silnější než letorosty podnožové ptáčnice. To vylučuje použití mé nejoblíbenější a nejúspěšnější techniky - (anglické)  kopulace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 199.227 (?), 17.1.2014 9:32

Pane Vysloužile, tím se vysvětlil můj neůspěch v roubování rynglí. Zkusím letos rozštěp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tini - (31) - 193.108 (?), 17.1.2014 10:03

S roubováním do rozštěpu mám dobré zkušenosti u peckovin, zvláště při roubování malými průměry kolem 2 či 3 mm. Výhodou je i to, že nemusí být stejné průměry a nevylamují se.

T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 149.18 (?), 17.1.2014 16:48

Pravda, na možnosť februárového vrúbľovania sliviek do rázštepu som zabudol. Veľmi dobre a s úspechom sa týmto spôsobom vrúbľuje vinič v čase marec, apríl. Vlani som takto skúsil prevrúbľovať mladú marhuľu- výsledok: totálne fiasko. PVC páskou som kvalitne zaslepil aj medzeru medzi krajnými vrúblikmi. Neúspech mohol byť zapríčinený čerstvými vrúbľami, ktoré neboli odobrané cez zimu, ale priamo zo stromu na strom. Výhodou februárového vrúbľovania je aj to, že neujatý vrúbel možno na jar nahradiť vrúbľovaním pod kôru. Korunu blumy po zrezaní preštepiť vo februári systémom do rázštepu, mi však pripadá ako dosť silné kafé. Tipoval by som väčšiu ujateľnosť u jarného systému. Máte prosím niekto bohatšie skúsenosti so zimným preštepovaním sliviek do rázštepu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 38.202 (?), 17.1.2014 20:20

Jen připomínám, že neroubuji venku (v lednu do rozštěpu), nýbrž na asi týden předem zasazené podložky (myrobalán) do květináče doma v chodbě nebo ve sklepě (nižší než pokojová teplota, aby to tolik nespěchalo a nevysychalo. Uvidíme...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 38.202 (?), 17.1.2014 20:26

Omlouvám se, že jsem se nepodepsal. Kde je adresa IP...38.202, tam patří Efs. Jdu se zaregistrovat. Začíná se mi tady líbit:) Děkuji všem za poznatky a zkušenosti.

Pohoda, hezký den

Efs

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 207.69 (?), 17.1.2014 14:22

Nedavno som ohladom stepenia na hrubsiu podnoz videl video stepenia jabloni, tento sposob kopulacie s ci bez anglickej verzie - jazycka je celkom jednoduchy.

Zaujimalo by ma pri razstepe co uvadza p. Milos, ked sa davaju 2 vruble na okraji, ci sa jeden potom neskor odstranuje, pripadne kedy a ci sa otvor razstepu voskom uzavrie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika