Co už jste letos naštěpovali?



Stránky: 1,  2,  3   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?) 
15.1.2014 20:24, zobrazeno: 23140x

Zkusili jste už letos, vzhledem k mírnému počasí, něco naštěpovat - v interiéru nebo venku?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 15.1.2014 20:32

Budem iba marhule... takže zatiaľ nič...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 15.1.2014 20:34

Zatím nic, jen sbírám a ukládám rouby.

Přemýšlím o lísce v ruce s uložením do sklepa.

Venku ve školce počkám až po únorových mrazech. Roub ani podnož nezmrzne, ale co to udělá s kambiem na k sobě přiložených řezných plochách mevím. Mám podezření, že zvýšené vylamování roubů třešní v jednom roce byl právě následek předčasného termínu při práci venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.202 (?), 15.1.2014 20:52

Zatím jen v interiéru mirabelky na předloňské semenáče myrobalánu přesazené do květináče (po loňské zkušenosti) a tři třešně na kořenové odkopky (taky v kelímcích). Uvidíme. Venku si netroufám. Asi ještě bude zima.

Pohoda, hezký den

Efs

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 16.1.2014 11:10

Zatím jsem neštěpoval nic. Nejdřív (tak po polovině února) se chystám naroubovat - spíš jen zkusmo -  enormně tenké rouby peckovin, které jinak obvykle nemají šanci na ujmutí. Zjistil jsem, že nejlepší způsob uskladnění těchto tenounkých roubů je naroubované na podnoži. I když přišly silné mrazy jako loni v březnu, neublížily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 16.1.2014 14:33

Nepředpokládám nárust mízy v dohledné době tak, aby se rouby peckovin ujaly.Naroubovaný roub je vystaven ( na slunci a bez mízy) k zaschnutí.Počkám, jaké se dostaví počasí.Mrazy ještě určitě budou. AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.1.2014 15:33

.Naroubovaný roub je vystaven ( na slunci a bez mízy) k zaschnutí

To jsem si myslel taky. Kdybych měl čekat na proudění mízy,  štěpování by mělo smysl možná až v dubnu. Přesto je roubování peckovin koncem února úspěšnější, třebaže pupeny skutečně začnou rašit až v tom dubnu.  Myslím,  je to tím, že roub komunikuje přes řeznou plochu s podnoží ještě před aktivním tokem mízy.Existují jednoduché biofyzikální mechanizmy, které proudění mízy nevyžadují (vzlínavost, difúze, osmotický tlak, aj.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 38.202 (?), 16.1.2014 21:56

Souhlasím, drobná zkušenost a intuice mi k tomu přikyvují. Loni jsem rouboval 5 třešní koncem února a chytlo z nich 5. Rouboval jsem i mirabelky na semenáče v květináči v teple doma a taky se několik chytlo. Tam je spíše problém v titěrnosti materiálu, průměr kolem milimetru. Zkouším letos zase, dám vědět.

Pohoda, hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 232.130 (?), 16.1.2014 22:45

Vrúbľovanie kôstkovín v štádiu zimnej dormancie robili naši predkovia ceľkom bežne. Je tu však jeden problémik: Ak máte podpník niekoľkonásobne hrubší ako vrúbel novej odrody, nemôžete použiť systém spojkovania, ale musíte vrúbľovať za kôru v čase prúdenia miazgy. Alebo skúsiť vo februári až marci vrúbľovať na koziu nôžku. U čerešní býva tento spôsob úspešný, u blumy, ktorú chcem po razantnom skrátení koruny preštepiť slivkami, si na systém kozej nôžky netrúfam. Tam by som skôr tipoval väčšiu úspešnosť systémom jarného preštepenia zimnými vrúbľami. Máte niekto skúsenosti s vrúbľovaním sliviek na koziu nôžku? Ďakujem za kvalitnú radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 38.202 (?), 16.1.2014 23:18

Rouboval jsem mirabelky na myrobalánové semenáče. Podnože 2-3 mm, rouby 1-1.5 mm. Napřed marné pokusy kopulací na stejně silné = slabé větévky podnože, potom do rozštěpu (podnož), roub rovný nebo mírně šikmý klínek a několik jich chytlo. Vzhledem k "ceně" a dostupnosti semenáčů, kterých si vyrýpnu, kolik chci, to považuji za rozumnou možnost. V květináči doma, pak přesazeno ven.

Pohoda, hezký den

Efs

Naroubovaná mirabelka
Naroubovaná mirabelka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika