Co už jste letos naštěpovali?



host - 38.202 (?)
16.1.2014 23:18

Rouboval jsem mirabelky na myrobalánové semenáče. Podnože 2-3 mm, rouby 1-1.5 mm. Napřed marné pokusy kopulací na stejně silné = slabé větévky podnože, potom do rozštěpu (podnož), roub rovný nebo mírně šikmý klínek a několik jich chytlo. Vzhledem k "ceně" a dostupnosti semenáčů, kterých si vyrýpnu, kolik chci, to považuji za rozumnou možnost. V květináči doma, pak přesazeno ven.

Pohoda, hezký den

Efs

Naroubovaná mirabelka
Naroubovaná mirabelka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 15.1.2014 20:24, zobrazeno: 23092x

Zkusili jste už letos, vzhledem k mírnému počasí, něco naštěpovat - v interiéru nebo venku?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 15.1.2014 20:32

Budem iba marhule... takže zatiaľ nič...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 15.1.2014 20:34

Zatím nic, jen sbírám a ukládám rouby.

Přemýšlím o lísce v ruce s uložením do sklepa.

Venku ve školce počkám až po únorových mrazech. Roub ani podnož nezmrzne, ale co to udělá s kambiem na k sobě přiložených řezných plochách mevím. Mám podezření, že zvýšené vylamování roubů třešní v jednom roce byl právě následek předčasného termínu při práci venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.202 (?), 15.1.2014 20:52

Zatím jen v interiéru mirabelky na předloňské semenáče myrobalánu přesazené do květináče (po loňské zkušenosti) a tři třešně na kořenové odkopky (taky v kelímcích). Uvidíme. Venku si netroufám. Asi ještě bude zima.

Pohoda, hezký den

Efs

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 16.1.2014 11:10

Zatím jsem neštěpoval nic. Nejdřív (tak po polovině února) se chystám naroubovat - spíš jen zkusmo -  enormně tenké rouby peckovin, které jinak obvykle nemají šanci na ujmutí. Zjistil jsem, že nejlepší způsob uskladnění těchto tenounkých roubů je naroubované na podnoži. I když přišly silné mrazy jako loni v březnu, neublížily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 16.1.2014 14:33

Nepředpokládám nárust mízy v dohledné době tak, aby se rouby peckovin ujaly.Naroubovaný roub je vystaven ( na slunci a bez mízy) k zaschnutí.Počkám, jaké se dostaví počasí.Mrazy ještě určitě budou. AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.1.2014 15:33

.Naroubovaný roub je vystaven ( na slunci a bez mízy) k zaschnutí

To jsem si myslel taky. Kdybych měl čekat na proudění mízy,  štěpování by mělo smysl možná až v dubnu. Přesto je roubování peckovin koncem února úspěšnější, třebaže pupeny skutečně začnou rašit až v tom dubnu.  Myslím,  je to tím, že roub komunikuje přes řeznou plochu s podnoží ještě před aktivním tokem mízy.Existují jednoduché biofyzikální mechanizmy, které proudění mízy nevyžadují (vzlínavost, difúze, osmotický tlak, aj.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 38.202 (?), 16.1.2014 21:56

Souhlasím, drobná zkušenost a intuice mi k tomu přikyvují. Loni jsem rouboval 5 třešní koncem února a chytlo z nich 5. Rouboval jsem i mirabelky na semenáče v květináči v teple doma a taky se několik chytlo. Tam je spíše problém v titěrnosti materiálu, průměr kolem milimetru. Zkouším letos zase, dám vědět.

Pohoda, hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 232.130 (?), 16.1.2014 22:45

Vrúbľovanie kôstkovín v štádiu zimnej dormancie robili naši predkovia ceľkom bežne. Je tu však jeden problémik: Ak máte podpník niekoľkonásobne hrubší ako vrúbel novej odrody, nemôžete použiť systém spojkovania, ale musíte vrúbľovať za kôru v čase prúdenia miazgy. Alebo skúsiť vo februári až marci vrúbľovať na koziu nôžku. U čerešní býva tento spôsob úspešný, u blumy, ktorú chcem po razantnom skrátení koruny preštepiť slivkami, si na systém kozej nôžky netrúfam. Tam by som skôr tipoval väčšiu úspešnosť systémom jarného preštepenia zimnými vrúbľami. Máte niekto skúsenosti s vrúbľovaním sliviek na koziu nôžku? Ďakujem za kvalitnú radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 38.202 (?), 16.1.2014 23:18

Rouboval jsem mirabelky na myrobalánové semenáče. Podnože 2-3 mm, rouby 1-1.5 mm. Napřed marné pokusy kopulací na stejně silné = slabé větévky podnože, potom do rozštěpu (podnož), roub rovný nebo mírně šikmý klínek a několik jich chytlo. Vzhledem k "ceně" a dostupnosti semenáčů, kterých si vyrýpnu, kolik chci, to považuji za rozumnou možnost. V květináči doma, pak přesazeno ven.

Pohoda, hezký den

Efs

Naroubovaná mirabelka
Naroubovaná mirabelka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika