Co s touto broskvoní?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?) 
24.7.2011 13:07, zobrazeno: 37902x

Asi šestiletý stromek, poslední dva roky nestříhaný, předtím stříhaný, ale špatně. Kadeřavost, žádné plody, snad jeden rok pár bídných broskví. Zalévaná, hnojená cererit a kompost.Zemina hlinitopísčitá, mrazy, dost nechráněné místo. Benešov u Prahy. Prosím o radu: ostříhat a jak a kdy nebo to vzdát




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.156 (?), 24.7.2011 14:23

V srpnu zakrátit přírůstky na 1/2. Prosvětlit, v předjaří provádět postřiky proti kadeřavosti. Strom nemůže za vaše chyby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 24.7.2011 14:28

Děkuji, já vím, prostě to neumím. Prosvětlit také v srpnu nebo jen zkrátit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 24.7.2011 19:21

Kouknout se do knížky nebo do vyhledavače na netu, jak se řežou broskvoně. Nebo to vzdát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.14 (?), 12.8.2011 15:10

Dobrý den, v loni na podzim jsme zasadili broskev, letos na jaře těsně nad zemí z kmene vyrašila další silná větev, jakoby druhý stromek. Takže hlavní, první stromek je bez listů, druhý (rozvětvená větev) je olistěný. Co s tím? Máme pořídit nový stromek? Nebo nechat růst a uvidíme, jak poroste dál? Děkuji. Zahradní začátečnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.248 (?), 24.7.2011 21:47

Lamentování a odkazy na knížky a návody nepomůže - takovýhle stromek tam paní Alena stejně nenajde.

Já bych už nyní - co nejdříve - odřízl přebytečnou terminální (středovou) část a nejvyšší část z horní postranní větve. Zkusil jsem to do fotky zakreslit (ale s kreslením nejsem moc kamarád). Řezná plocha ať je hladká, ve správném místě a pod správným úhlem (to už v knížkách a návodech - třeba na arboristika.cz nebo na stránkách szkt - ke stažení - najdete). Ránu zatřete štěpařským voskem nebo stromovým balzámem

Jiné zastřihování a zakracování bych už letos nedělal. (Případné objasňování důvodů až později, aby tento příspěvek nebyl zbytečně dlouhý.)

Josef.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 24.7.2011 22:04

Josefe, moc děkuji. Já jsem samozřejmě přečetla dikuze, ale nikdy pak nevím, co v reálu s tím stromkem udělat. Taky jsem někde četla, že pěstování brokvoně chce cit. No a ten my, co máme na zahradě jednu broskev, jednu meruňku prostě nemáme, bo ho nemáme kde získat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.248 (?), 24.7.2011 22:35
Dovedu si Vaši situaci živě představit. Taky jsem občas dost bezradný v problémech, o kterých mnoho nevím a ostatním připadají jednoduché. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 24.7.2011 22:45

A ještě jednomu nerozumím. Mí rodiče i prarodiče měli na zahradě vždy dvě broskvoně, dvě meruňky Vždy jeden mladší a starší stromek. Nic moc kolem toho nedělali, broskve i meruňky vždy byly pro radost, i když ne takové jako ty dnešní obrovské a podtržené z Kaulandů a spol. To už se ty staré odrůdy nepěstují ?  chápu, že asi neměly takové výnosy, krásné plody, ale nám dětem stačily. Je to kouzlo utrhnout si ovoce na své zahradě, i když jen svátečně, a hned se do něj zakousnout. A o to jde těm z nás, co máme jeden strom a moc to neumíme... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 25.7.2011 21:19

Odrůdy určené pro trh jsou jiné než odrůdy pro samozásobitele. Upřednostňují se jiné vlastnosti: odolnost proti otlačení, možnost dlouhodobého skladování, stabilní vybarvení atd., často na úkor vůně, chuti a konsistence. Kromě toho je v obchodech ovoce podtržené, a třeba meruňky při skladování nikdy nedojdou tak, jako třeba banány nebo jablka. Mít ovoce, které je čerstvé a zároveň zralé, je dnes luxus. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika