Podivné stromy...



Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?)
8.3.2008 17:50

Zajděte se podívat někdy do lesa na staré bezinky, ty jsou taky zakroucené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
jezevec - (2) - 32.116 (?), 8.3.2008 13:11, zobrazeno: 23729x

Vážení

Obracím se na Vás s následujícím dotazem. Ještě bych chtěl úvodem říct, že nejsem ovocnář,pouze mám rád přírodu a všml jsem si jedné zajímavosti, kterou mi nikdo uspokojivě nevysvětlil. Proto se obracím
na Vás, na odborníky. Jezdím jsem do Bezdružic v okr. Tachov. Na silnici mezi Konstantinovými Lázněmi a Bezdružicemi je v délce cca. dvěstě metrů dlouhá alej starých stromů /švestek/. Některé jsou již poražené.
Silnice se stáčí do mírné levotočivé zatáčky a  zatáčka je rozhraním podivné anomálie u stromů. Před zatáčkou jsou kmeny stromů rostlé do šroubovice a za zatáčkou jsou normální,rovné. Zajímá mne, co může způsobovat ten spirálový růst kmenů. Pokud můžete, prosím o laskavé vysvětlení, nebo radu, na koho se mohu obrátit.

Foto přiložím v pondělí, musím ještě zformátovat, můj soubor je v jiném formátu )

      Děkuji, s pozdravem Staněk Václav.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 0.50 (?), 8.3.2008 13:50

Dobrý den, nejsem sadař, ale občas něco zaslechnu od starousedlíků v naší vesničce. Kdysi se tímto způsobem stromy zapěstovávaly. Ke stromku se prý zarazily kůly stom se ovázal lanem a to ke kůlům a pak se každým rokem kůly posouvaly a pomalu kmen stáčely. Strom rostl pomaleji, ale prý si díky tomu vybudoval větší kořenový systém. Já takový strom nikdy nevidela. Jsem z JM kousek od hranic s Rakouskem, atento způsob prý používali hlavně Němci. Tak třeba to není anomálie, ale záměr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 8.3.2008 14:07

Takhle rostou hodně staré bezinky(bez černý) v lese, toho tam nikdo nekroutil. Vážně nevím, čím to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.133 (?), 8.3.2008 15:04

Stáčení kmene je odrůdový znak. Řeklbych, že za zatáčkou budou jiné odrůdy, případně jiná kmenotvorná odrůda.

Dřevní vlákna jsou do spirály. Typické je to u popínavek. některé jsou levotočivé, jiné pravotočivé. Na jižní polokouli se prý chovají opačně mež na jižní.

To s tím kroucením kmene je zajímavá informace. Neumím si to v praxi představit, ale ani to nelze vyloučit.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 8.3.2008 15:34

Vzhledem k tomu, že tento jev není běžně popisován, bude zřejmě příčina trochu prozaičtější. Napadámě, že by mohlo jít o kombinaci převládajícího větru a směru proudění vzduchu způsobeného provozem vozidel, působící odmala na stromky.  Hovoří pro to i fakt, že za zatáčkou je to jinak.
   Pak už zbývá, že sromy chodí kroutit duch Kryštofa Haranta z P. a  B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 130.33 (?), 8.3.2008 16:34

Ale kolego, Christopher the Bastard from after Spoons and without Satellites se věnoval pouze cestování do Země svaté a Egypta, posléze pak rebelii proti svému císaři. O ovocnářství zájem nejevil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 8.3.2008 17:28

No Jirko, ale řekni sám, kdo jiný by mohl strašit v Bezdružicích!
P.s. Taky skládal hudbu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 0.50 (?), 8.3.2008 17:48

Tak že pánové je to tak jak jsem to popsala Jen s tím rozdílem,že ty kůly jsou tři, do koruny nebo těsně pod ní se upevní tyč a tou se po půl roce o třetinu pootočí.Dělalo se to u mladých a slabých stromků o 1 až 3 otočky.Strom rostl sice pomaleji ale zesílil a vytvořil velký kořenový systém.Je to stará Německá metoda.Po příspěvku pana Vysloužila jsem nelenila a zašla se na vše vyptat 90ti letého souseda od kterého jsem to už dříve slyšela.Vše mi vysvětlil a mám slíbenou procházku na které mi ty stromy ukáže.Samozřejmě nevím jestli ty stromy u silnice takto zapěstovány jsou nebo ne ale ta možnost tady je.Pane Vysloužil ta vaše ironická poznámka Vás není hodna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 8.3.2008 17:50

Zajděte se podívat někdy do lesa na staré bezinky, ty jsou taky zakroucené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 8.3.2008 17:51

Jaká ironie se Vás tak dotkla? Nejsem si vědom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika