Očkování na odkopky



Samson - (9) - 89.128 (?)
24.8.2010 21:18

Děkuji za dosavadní příspěvky k tématu. Asi, jak říkáte nejlepší bude přesadit až příští rok na podzim a doufat, že odkopek bude mít vlastní kořínky. Nebo teď z jara a doufat, že odkopek bude mít ještě dost síly, aby zakořenil. Příště to udělám klasicky, jak doporučujete.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Samson - (9) - 165.114 (?), 19.8.2010 19:02, zobrazeno: 6885x

Letos jsem očkoval (meruňky, švestky apod.) mimo jiné i na odkopky slivoní (a myrobalánů). Očkoval jsem je přímo na stanovišti, kde vyrostly, s tím, že je po ujmutí oček přesadím. Má někdo zkušenosti s tímto postupem? Dosud jsem slyšel pouze o metodě, kdy se odkopky nejprve na jaře odejmou od matečného stromu a vysadí do školky, v srpnu téhož roku se na ně očkuje. Já jsem nejprve naočkoval a teď nevím kdy by bylo nevhodnější odkopky s ujmutými očky přesadit: ještě letos na podzim nebo až příští rok na jaře? Kdyby to bylo až z jara, zároveň s přesazováním do školky je hned zasřihnout na ostro a zatřít balzámem či voskem nebo s tím vyčkávat co nejdéle do začátku rašení? Budu vděčný za jakékoli zkušenosti se štěpením odkopků slivoní popřípadě i jiných. Dále jsem očkoval také na odnože vyrůstající z kořenového krčku s tím, že jsem k nim již na jaře přihrnul zeminu a udržoval to místo ve vlhku, aby tyto odnože zakořenily (u pološvestek, podnož zřejmě Saint Julien či Wagenheimova švestka, nepoznám to). Má někdo zkušenosti s tímto? Mohou zakořenit? Pokud ano, za jak dlouho?

Děkuji za příspěvky v tomto vláknu. Samson.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 75.107 (?), 19.8.2010 22:30

Zajímavý dotaz i pro mne. Taky bych chtěl nedávno u zemně naočkované višně na mahalebce přesadit, protože jsou moc husté. Myslím, že pokud očko přiroste, tak je to prostě jen další očko na stromku a přesazení ať už na jaře či na podzim může akorát zbrzdit rašení a přírůst v dalším roce. Rád si přečtu rady od někoho, kdo to už vyzkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 61.6 (?), 20.8.2010 8:27

Pokud jsem rouboval či očkoval odkopky na místech, kde vyrostly, přesazoval jsem je až za rok, kdy z roubů či oček vyrostly letorosty (obvykle na podzim po opadu listí). Měl-li bych volit mezi přeasazením ještě nevyrašeného očka, počkal bych na jaro. Myslím, že očko a celý odkopek s neporušenými kořeny lépe odolává mrazu a suchu. Taky bych přesazoval o něco později (asi v době sadby broskvoní) a jen ty odkopky, u nichž by bylo zřejmé, že očko už raší.
    Je to jen teorie, nezkoušel jsem to. Hustěji rostoucí odkopky či plané semenéče raději   vysázím rok před štěpováním do vyhnojené školky. Odpadá zklamání při vyrývání naštěpovaného odkopku vyrůstajícího ze silného kořene bez vlastních kořínků.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Samson - (9) - 89.128 (?), 24.8.2010 21:18

Děkuji za dosavadní příspěvky k tématu. Asi, jak říkáte nejlepší bude přesadit až příští rok na podzim a doufat, že odkopek bude mít vlastní kořínky. Nebo teď z jara a doufat, že odkopek bude mít ještě dost síly, aby zakořenil. Příště to udělám klasicky, jak doporučujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Samson - (9) - 38.186 (?), 27.3.2012 19:46

Dosavadní průběžné zkušenosti jsou tyto:

Vloni na jaře jsem přesadil 2 meruňky na slivoňové podnoži (zřejmě wagenheimova nebo st. julien), z těchto dvou se jedna ujala a očko vyrašilo, ale nedbale a dlouho se téměř nevyvíjelo.

Letos před 10 dny jsem přesadil 3 odkopky, již narostlé očkovance. Naštěstí měly všechny vlastní kořeny. Zastřihl jsem je 10 cm nad zemí, aby než se ujmou se příliš nevyčerpaly.

Závěr:  Určitě je lépe plánovat více dopředu, to znamená nejprve vykopat odkopky, přesadit, v létě naočkovat. Růst oček ještě na nepřesazených odkopcích je velice nevyrovnaný. Další závěr je, že ze zoufalství je opačný postup možný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika