Víčka na rajském protlaku hned po zavaření vypouklá nahoru



host - 153.8 (?)
30.8.2020 8:58

Dobré ráno, tak obsah sklenic hned po otevření začal utíkat, takže to šlo všechno do záchoda - bohužel 5kg rajčat a minimálně cca 3-4 hodiny práce, Teď se bojím, že mě ve sklepě vybuchne druhá dávka, no budu to muset hlídat. Kde jsem udělal chybu nevím, rajčata umytá, vyřezal jsem bubáky a každé ochutnal, hrnce, vařečka, cedník, nůž, všechno umyté jarem, sklenice v sodě, víčka nová.  Hranu sklenice a víčka jsem otíral. Snad mohl být problém v nádobovém mixéru, stěrce (ty používám i na jiné potraviny) nebo přes ochutnání se tam vloudilo špatné rajče, překvapuje mě, že se to zkazilo tak rychle. Protože čekám po dešti nacucaná a popraskaná rajčata zkusím ještě jednu 5kg dávku, tentokrát budu zavařovat na vyšší teplotu, delší dobu, možná 2x po jednom dni. Poradíte prosím kolik soli, octa, případně cukru do 5kg surových rajčat, dočetl jsem se, že hlavně konzervuje ocet? Děkuji všem diskutujícím a přeji pěknou neděli.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 153.8 (?), 30.8.2020 2:47

Ta včka byla nadzvedlá hned po vytažení z hrnce a jsou nadzvedlá i po 2 dnech. Zajímavé je, že 2 dávka je bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.234 (?), 30.8.2020 6:50

To přeci nejde takto napsat, že když utahnu víčka tak nechytnou.Zrovna tak nejde napsat ze přesně na 80 st a 20 min je akorát.Ja dělám 82 st 22min a je to taky akorát. Potom je taky důležité v čem to dělám. Já mám zavarovaci hrnec a ten odpocitava až když se to prohreje na těch x stupňů. Co se tedy mohlo stát? Víčka jste možná zatahli tak, ze odfoukly až po té co se zdeformovaly vydutim a následně je podtlak nesrovnal, protože vinou vystrikleho kecupu netesnily.Taky ta voda na dne by tomu napovídala. Ze se tam mohla dostat. Jenomže to se mužem jen domnívat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 30.8.2020 8:47

Jen domnívat se můžem o celém procesu, pod ruce pánovi nevidíme. Podle popsaného (první dávka dobrá) tipuju špatná víčka, špatné sklenice, špatně uzavřeno. Mám zkušenost jako paní L. že víčka Twist, silně utažená před sterilací, nechytí. Zatahujem je tedy jen lehce, popsat "silně" a "lehce" se nedá. Přesto se za dobu uložení některá přilepí tak, že mnohdy nejdou rukou roztočit a musí se nějak odpáčit v závitu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.130 (?), 30.8.2020 9:01
Ked je obsah v pohari studeny, tak sa dotahuje/pritlacuje, tak aby mohol unikat vzduch, a az po sterilizacii dotiahnut naplno. Ked sa plni horucim obsahom, tak staci prilozit viecko na pohar asi na minutu potom dotiahnut, za ten cas sa vytlaci studeny vzduch z medzeri a nemusi sa uz sterilizovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.8 (?), 30.8.2020 8:58

Dobré ráno, tak obsah sklenic hned po otevření začal utíkat, takže to šlo všechno do záchoda - bohužel 5kg rajčat a minimálně cca 3-4 hodiny práce, Teď se bojím, že mě ve sklepě vybuchne druhá dávka, no budu to muset hlídat. Kde jsem udělal chybu nevím, rajčata umytá, vyřezal jsem bubáky a každé ochutnal, hrnce, vařečka, cedník, nůž, všechno umyté jarem, sklenice v sodě, víčka nová.  Hranu sklenice a víčka jsem otíral. Snad mohl být problém v nádobovém mixéru, stěrce (ty používám i na jiné potraviny) nebo přes ochutnání se tam vloudilo špatné rajče, překvapuje mě, že se to zkazilo tak rychle. Protože čekám po dešti nacucaná a popraskaná rajčata zkusím ještě jednu 5kg dávku, tentokrát budu zavařovat na vyšší teplotu, delší dobu, možná 2x po jednom dni. Poradíte prosím kolik soli, octa, případně cukru do 5kg surových rajčat, dočetl jsem se, že hlavně konzervuje ocet? Děkuji všem diskutujícím a přeji pěknou neděli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.169 (?), 30.8.2020 9:46

Udelejte jednoduchy test vicek, do prazdne sklenicky nalejte varici vodu zavrete a nechte vychladnout.Po vychladnuti musi byt vicko lehce propadlí a drží. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 30.8.2020 9:57

Snad špatná sterilace. Kolik přísad záleží na výrobku, chuti. Nevíme, co vlastně vyrábíte. Aby ocet kozervoval, musí mít silnou koncentraci, prakticky nepoživatelnou. Kyselé prostředí jen částečně brání množení mikrobů. Jak jsem psal, zavařujeme půlená rajčata bez přísad a konzervy se nekazí. Zkoušel jsem i sugo a různé kečupy a omáčky. Vše bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.192 (?), 30.8.2020 12:44

Protlak dělám takto:

Rajčata nakrájet, trošku podlít, dusit do změknutí (občas zamíchat). Prochladnoutm rozmixovat, přepasírovat přes síto (tím odstraníme slupky a semínka). Vmícháme na 1 kg přepasírovaného protlaku 2dkg =1 rovnou lžíci soli a 3dkg = vrchovatou lžíci cukru. Ocet nedávám, ani další koření, to až při použití. Svaříme do husta (občas zamíchat), plníme do sklenic a sterilujeme 20minut při 90-95°C. Protože protlak je jen mírně ochucený, lze použít i pro dětská jídla.                  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.1 (?), 30.8.2020 19:39

Po letech jsem výrobu protlaku zjednodušil. V minimu vody (jen mokrý hrnec) povařím celá rajčata. Do druhého dne nechám vychladnout. Rajčata pustí takovou oranžovou vodu. Tu sleju a zavařím jako přídavek do polévek, omáček, gulášů, s vodkou je to i dobré pití. Zbylá scvrklá rajčata rozmixuju a propasíruju. Konzistence hmoty odpovídá asi kečupu. Tento protlak zavařím bez soli, cukru, octa na 90 st půl hodiny. Vydržel by roky, ale do nového se obvykle sní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.224 (?), 31.8.2020 7:20

Vystrašená americkými weby, kde u rajčat doporučují autokláv jako u masa, jsem sterilovala na 100°, pak jsem přešla na 80°. Jen loupu a čtvrtím. Při vyšší teplotě se dole odděluje voda, ocet nesteriluje, ale brání množení botulobacilům. Ale chuťově jsou lepší bez octa. U hustých kaší se obsah špatně prohřívá, takže je potřeba delší čas pasterizace. Vyboulená víčka byla netěsná, měli jste to hned přesterilovat, nebo už to bylo rozkvašené - to pak bublá a utíká hned v hrnci. Spíš než nějaká nečistota v hrnci to způsobí pomalý postup, kdy v teple se rozkvasí celý objem velmi rychle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika