Ujme se?



host - 61.106 (?)
13.5.2010 7:28
Pokud to raší nad místem roubování (ono místo se dá rozeznat), tak po seříznutí neživé části lze vypěstovat korunu novou. Raší-li pouze podnož, je přeočkování, nebo naroubování nutné. Jiná možnost je koupit nový stromek.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 255.66 (?), 13.5.2010 6:38, zobrazeno: 5534x

Dobrý den,

porádíte, prosím, naprostému laikovi?

Koncem března jsem koupil sazenici švestky a zasadil ji. Po více jak měsíci začíná obrážet na kmeni. Na větvičkách však není vůbec nic patrné. Jsou zde pouze původní pupeny, které se zdají být uschlé. Jaké jsou možnosti v případě, že korunka neobrazí? Je vše ztraceno?

Děkuji za odpověď.

Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.106 (?), 13.5.2010 7:28
Pokud to raší nad místem roubování (ono místo se dá rozeznat), tak po seříznutí neživé části lze vypěstovat korunu novou. Raší-li pouze podnož, je přeočkování, nebo naroubování nutné. Jiná možnost je koupit nový stromek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.66 (?), 13.5.2010 13:54

Děkuji za celkem pozitivní vyhlídky. Raší zcela jistě nad místem roubování. Mám dojem, že raší postupně od spodní části směrem vzhůru. Radíte mi vyčkat abych mohl s jistotou určit kde začíná neživá část? Volbu koupě nového stromku bych zvážil na podzim, pokud budou výsledky mé snahy nedobré.

Ještě jednou děkuji za Vaši reakci.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 13.5.2010 7:44

Jen tak mimochodem: ostříhali jste stromek po zasazení nebo jste mu nechali dlouhé výhony?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.233 (?), 13.5.2010 9:36
Letos jsem nakoukl do 2 školek u nas v okolí.Je pravda že to bylo už téměř po sezoně, ale zhrozíl jsem se toho co nabízeli v sortimentu švestek a meruněk. Totálně zmrzlé.Začatečník v podstatě nezjistí o co jde.Stromky vypadají jako zakonzervovane z chladírny s pěknýma korunkama.Jenom při velmi podrobnem prohlídnuti člověk zjistí že se pupeny probouzejí jenom ve spodní časti kmínku myslim že pro amatera nezjistitelné.Asi to bude i vaš připad. J.S
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.66 (?), 13.5.2010 13:57

Myslím, že to je s největší pravděpodobností můj případ.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.66 (?), 13.5.2010 13:56

Dobrý den Josefe. Stromek je asi 1,2 m vysoký a koruna, pokud se vůbec o koruně hovořit dá, je tvořena několika větvičkami o maximální délce asi 15 cm. Takže jsem mu nechal výhony, jaké měl.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 14.5.2010 12:55

Pravděpodobně bych postranní větvičky, přestože jsou již krátké samy od sebe, zastřihl dejme tomu na půlku a to z toho důvodu, aby se stromek ještě více nevysiloval snahou o prorašení všech pupenů. Rovněž tak terminál - tedy vedoucí svislý výhon - bych zakrátil (ze stejného důvodu).

(Podle popisu předpokládám, že ve Vašem případě se zatím nejednalo o hotový stromek se zapěstovanými kosterními větvemi, ale o špičák s předčasným obrostem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.50 (?), 14.5.2010 22:22

Ve školce začínají velmi brzi s odlistěním stromků které mají ten rok vyvorat a stromky pak špatně vyzrají v koncových pupenech a výhonech pak jsou někde dlouho založeny třeba i na suchu a skáza je dokonána.Seřizněte stromek nad posledním rašícím pupenem a nechte obrůst vrchní víhon převezme funkci terminálu nebo se může vyvázat k čípku který vznikne seříznutím horní části víše nad pupenem.Spodní výhony většinou rostou víse v tupém úhlu než vrchní doporučuje se pod terminálem dva pupeny vyslepit aby nekonkurovali terminálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.42 (?), 19.5.2010 10:17

Počkejte ještě se závěry, před čtrnácti dny se mi probudila jedna z na podzim vysázených švestek, a pěkně raší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika