Ujme se?



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.42 (?)
19.5.2010 10:17

Počkejte ještě se závěry, před čtrnácti dny se mi probudila jedna z na podzim vysázených švestek, a pěkně raší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 255.66 (?), 13.5.2010 6:38, zobrazeno: 5522x

Dobrý den,

porádíte, prosím, naprostému laikovi?

Koncem března jsem koupil sazenici švestky a zasadil ji. Po více jak měsíci začíná obrážet na kmeni. Na větvičkách však není vůbec nic patrné. Jsou zde pouze původní pupeny, které se zdají být uschlé. Jaké jsou možnosti v případě, že korunka neobrazí? Je vše ztraceno?

Děkuji za odpověď.

Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.106 (?), 13.5.2010 7:28
Pokud to raší nad místem roubování (ono místo se dá rozeznat), tak po seříznutí neživé části lze vypěstovat korunu novou. Raší-li pouze podnož, je přeočkování, nebo naroubování nutné. Jiná možnost je koupit nový stromek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.66 (?), 13.5.2010 13:54

Děkuji za celkem pozitivní vyhlídky. Raší zcela jistě nad místem roubování. Mám dojem, že raší postupně od spodní části směrem vzhůru. Radíte mi vyčkat abych mohl s jistotou určit kde začíná neživá část? Volbu koupě nového stromku bych zvážil na podzim, pokud budou výsledky mé snahy nedobré.

Ještě jednou děkuji za Vaši reakci.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 13.5.2010 7:44

Jen tak mimochodem: ostříhali jste stromek po zasazení nebo jste mu nechali dlouhé výhony?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.233 (?), 13.5.2010 9:36
Letos jsem nakoukl do 2 školek u nas v okolí.Je pravda že to bylo už téměř po sezoně, ale zhrozíl jsem se toho co nabízeli v sortimentu švestek a meruněk. Totálně zmrzlé.Začatečník v podstatě nezjistí o co jde.Stromky vypadají jako zakonzervovane z chladírny s pěknýma korunkama.Jenom při velmi podrobnem prohlídnuti člověk zjistí že se pupeny probouzejí jenom ve spodní časti kmínku myslim že pro amatera nezjistitelné.Asi to bude i vaš připad. J.S
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.66 (?), 13.5.2010 13:57

Myslím, že to je s největší pravděpodobností můj případ.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.66 (?), 13.5.2010 13:56

Dobrý den Josefe. Stromek je asi 1,2 m vysoký a koruna, pokud se vůbec o koruně hovořit dá, je tvořena několika větvičkami o maximální délce asi 15 cm. Takže jsem mu nechal výhony, jaké měl.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 14.5.2010 12:55

Pravděpodobně bych postranní větvičky, přestože jsou již krátké samy od sebe, zastřihl dejme tomu na půlku a to z toho důvodu, aby se stromek ještě více nevysiloval snahou o prorašení všech pupenů. Rovněž tak terminál - tedy vedoucí svislý výhon - bych zakrátil (ze stejného důvodu).

(Podle popisu předpokládám, že ve Vašem případě se zatím nejednalo o hotový stromek se zapěstovanými kosterními větvemi, ale o špičák s předčasným obrostem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.50 (?), 14.5.2010 22:22

Ve školce začínají velmi brzi s odlistěním stromků které mají ten rok vyvorat a stromky pak špatně vyzrají v koncových pupenech a výhonech pak jsou někde dlouho založeny třeba i na suchu a skáza je dokonána.Seřizněte stromek nad posledním rašícím pupenem a nechte obrůst vrchní víhon převezme funkci terminálu nebo se může vyvázat k čípku který vznikne seříznutím horní části víše nad pupenem.Spodní výhony většinou rostou víse v tupém úhlu než vrchní doporučuje se pod terminálem dva pupeny vyslepit aby nekonkurovali terminálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.42 (?), 19.5.2010 10:17

Počkejte ještě se závěry, před čtrnácti dny se mi probudila jedna z na podzim vysázených švestek, a pěkně raší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika