Topper - senzorické zhodnocení destilátu



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 248.32 (?) 
22.2.2016 12:19, zobrazeno: 18368x

Destiloval někdo z odrůdy Topper?

Mé zkušenosti : destilát opravdu dobrý, je cítit pecička, podobný jak z durancií.

Nevýhody pěstování : slabě rostoucí i na myrobalánu, mám jich na St.j.A z důvodu více vyhovující odrůdě Topper,

Odolnost vůči nemocem- opravdu dobrá,

Plody- více do červena jak má katinka, sem tam srostené dvojčata

Nerentabilnost, slabý růst z čehož plyne, že stromky jsou malé s malým průměrem koruny,

Plodonoši obrůstá výborně, plodnost je vysoká, pravidelná, ale s malými výnosy v přepočtu na jeden strom.

Potřeba stromků na plochu je vysoká vzhledem k malým stromům - vzdálenost v řadách 2,5 m od sebe z čehož plynou větší pořizovací náklady a také s tím spojené náklady s ošetřováním, pěstováním atd., aby z toho byla dobrá úroda v přepočtu na 1 Ha.

A co ostatní pěstitelé Topperu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 22.2.2016 12:49

Pepiku, když kounu na Váš BPEJ tak bych zapoměl na používání podnoží St.j.A.

Pokud jde o ekonomiku, tak u mne je na prvním místě Černčická. Jenže tu bohužel seženete pouze v VŠUO Holovousy a ještě k tomu na podnoži St.j.A. Jisté pekařství, když jim nahlásím, že jim přivezu dvě přepravky Černčické, tak zavolají druhému z dodavatelů a o ty dvě přepravky zkrátí objednávku.

Pokud koštujete slivovičku v tom domečku, co je na oprásku v sousedním vlákně, mohu poslat rouby, ale podnože nevyřeším (sám mám málo).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 22.2.2016 14:00

Topper nemám, ani jsem ho nikdy nejedl, tak nevím. Ale četl jsem, že není dostatečně tolerantní k šarce a zraje současně s Domácí, které se chutí údajně dost podobá. Myrobalán by měla být podonož volby prakticky do všech poloh.  Černčinská by mohla poprvé zaplodit letos, ale obávám se, že s šarkou je na tom stejně, ne-li hůř.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 22.2.2016 14:17

Všechny TOP... jsem měl chuťově porovnávat při návštěvě u pana šlechtitele Matejska.

Ano pane doktore. Ten nejkvalitnější polní nález v kolekci VŠÚO pocházející z obce Černčice je pravou domácí švestkou a tudíž kvůli citlivosti na šarku zajímavý jen pro ty, kteří nepotřebují tolerantní nebo rezistentní odrůdy (tedy pološvestky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 22.2.2016 14:41

Jenže v nabídce zimních oček na stránkách VŠÚO se píše Černčinská nikoli Černčická. Pak je otázkou, jestli v tom mají mluvnickou chybu nebo zda odrůda nepochází z třeba z Černčína u Bučovic. Ale jde-li o klon Domácí, s jejími klady i neduhy, je to beztak jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.32 (?), 22.2.2016 15:28

Ty téměř všechny Topy jsem měl možnost chutnat na školení v rámci OUMS před 9 lety ve Slupu, kde to propagoval Jakob osobně a Letocha to tlumočil.

Problém je v tom, že Topy plodí ve shlucích a tudíž mají velký problém s monil. hnilobou.

Plody přivezl z německa a některé byly i delší dobu v dusíku, aby dovezl co nejvíce zralých plodů od jednotlivých odrůd Top.

Chutově byl nejlepší ten německý odpad Toptaste - byl ale podtržený, ne v plné zralosti. Snědli jsme tam celou přepravku, ostatní moc nešly do krku.

Zajímavé je a  to mě dodneška vrtá v hlavě skutečnost, že každý plod Toptaste šel pěkně od pecky!! U mě téměř vždy ulpívaly částečně na pecce! Takže pro český trh školkařům asi dodává Jakob množitelský materiál min. 3 kopie- (třetí generace).

Toto se týká chuti, konzumu.

Ale, co se týká destilátu tak je to Topper, který se hodně podobá destilátu z durancie- nejvíce ze všech topů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 22.2.2016 16:00

Nějak nechápu, jak můžete u vegetativního množení mluvit o nějakých generacích (potažmo štěpení linií).

Odlučitelnost od pecky by měla být dána geneticky a neměla by se podstatně měnit. Je však pravdou, že když se sečtou vlivy výživy, zralosti a použité podnože, tak se určité variace vlastností konají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.32 (?), 22.2.2016 17:34

Myšleno tak :

Existuje matečný odzkoušený strom cílené nové odrůdy, z něj se odeberou rouby, které dají vzniknout novým výpěstkům, které nazývám 1. generace nebo-li 1 kopie od matky.

Až z těchto výpěstků po jejím odebrání roubů a po následném naroubování vzniknou další výpěstky, které nazývám 2.generací množení atd.

Proto je vždy nejlepší k množení materiál z 1.generace - 1. kopie od matky

Poláci množí min. od 3 generace dolů, t.j 3, 4,5,6,7 kopie od matečného stromu. Takže se postupně vzdalujeme od původní matky ve všech ohledech.!

A od toho se pak odvíjí cena prodávaných výpěstků.

Co se týká kvality je to stejné jak z pořízení kopií textu na papíře :

z originálu bude 1. kopie dobrá a následně z této 1 kopie bude 2 kopie horší atd. až další z dalších nebudou postupně čitelné.

A tak je to i s kopiemi (generacemi) u stromků.

Mám to odzkoušené na množení z vypěstovaných semenáčů z volného sprášení durancií.

Zabývám se tím mnoho let osobně, vím jak je odolná 1 kopie oproti druhé - Není to stejné!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 22.2.2016 18:19

Co se týká kvality je to stejné jak z pořízení kopií textu na papíře :
z originálu bude 1. kopie dobrá a následně z této 1 kopie bude 2 kopie horší atd. až další z dalších nebudou postupně čitelné.
A tak je to i s kopiemi (generacemi) u stromků. 
Takže se postupně vzdalujeme od původní matky ve všech ohledech.!

Ono to tak úplně není.  Známe mnoho ovocných odrůd (namátkou Coxova reneta, Jonathan, Boscova lahvice, Giolden Delicious, Zelená renklóda, o odrůdách vinné révy nemluvě), které byly vyšlechtěny před stovkami let. Matečné stromy jsou dávno mrtvé, množitelský materiál by představoval možná 20. generaci a přesto je kvalita plodů stále výborná.  Za tím účelem existuje něco jako udržovací šlechtění. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 22.2.2016 18:50

Tato třeba 20 gen. je dobrá-  (je to ale psychologie) protože to nejde s původní matkou porovnat nebo třeba z její pátou kopií.

Kdyby, ale existovala alespoň ta 5 kopie od matky, byla by v porovnání absolutně lepší po všech stránkách a hlavně odolnější a déle plodící (dlouhověká) než tato současná třeba 20 kopie, která už není s čím srovnat.

Je to podobné jak s gořalkou -

budu koštovat např. z Hanity a nebudu mět možnost porovnání s jinou gořalkou, tak budu logicky tvrdit, že je dobrá.

Když ovšem budu mít dva vzorky Hanity - jeden ročník třeba 2013 a druhý 2015, tak je jasné, že nebudou stejné a jeden ročník té samé odrůdy bude lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika