Slivoň Haganta



host - 234.248 (?)
30.4.2020 0:09

Hezký den,

První Hagantu jsem sázel jaro 2012, mám je 2x na Myr. 1x ZR, 1x Krymsk I. zkopíroval jsem své poznámky z loňského roku:  Haganta 2019: je v chuti i vzhledu skvělá švestka, ale je velmi napadána moniliovou hnilobou plodů a i bez napadení průběžně padá nezralá tzn., že z 7letého stromku obaleného úrodou jsem dopěstoval pouze 5 plodů i když vynikající kvality.  Hagantu = vyřadit... úplně to tak nedopadlo vykopal jsem Hagantu na ZR a přerouboval jsem Hagantu na Krymsk I. (horší kvalita plodů Krymsk I. potřebuje závlahu) Haganta na Myr. je asi nejlepší, ale opravdu kvalitních plodů je relativně málo... třeba kazdý 5 ... Je možné, že to chce čas a za 10 let to bude třeba skvělá volba, protože ty vybrané plody jsou opravdu skvělé.    Jirka, Poděbrady

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 173.17 (?), 13.10.2017 7:53

Vítel Petře! smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.132 (?), 13.10.2017 20:12
Zaujimalo by ma chutove porovnanie Haganta a Amers, nakolko doba dozrievania je takmer rovnaka, nakolko Haganty mam a pre spestrenie uvazujem nad Amersom, alebo je ina zaujimavejsia odroda v case dozrievania Haganty?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.10.2017 12:28

Obě odrůdy mi chutnají. Amers u mě zraje o pár dní později (což vnímám jako nevýhodu), má větší plody, je sladší, ale víc trpí monilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.62 (?), 8.5.2018 12:14

Ako je natom Haganta po rokoch s odolnostou na šarku?  Bude patrit medzi tie viac odolne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 30.9.2019 13:43

Jako nejspolehlivější ze starších pozdních odrůd slivoní se osvědčuje HAGANTA (Čačanská najbolja x Valor), která každoročně dozraje do dobré kvality. Je sladká i dostatečně švestkově aromatická (chutná). Momentálně má tuto kvalitu asi týden. Na rozdíl od Valoru (Haganta = vylepšený Valor) se postupným zráním chuťově zlepšuje a nemoučnatí. Na rozdíl od Tophitu a Joja spolehlivě zesládne.

Valor
Valor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 30.9.2019 18:57

S Hagantou mám jinou zkušenost je sic velmi dobré chuti, ale průběžně propadává nezralá a monilie na ní řádí stejně jako na TOPHITU. Mám dva stromky na Myr. + Krymsk I. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?), 30.9.2019 21:11

Poslední plody Haganty jsem očesal už před více jak dvěma týdny. Je divný, že dozrává tak brzy, i když v diskuzi koukám, že někomu dozrává brzy a jinému později, a to bez rozdílu lokality. Navíc tu Haganta dost červiví a i nečervivé plody rády opadávají. Naopak Valor jsem dosklidil předevčírem - ani jeden plod letos nebyl stižen moniliózou. Divný. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 2.10.2019 20:06

Haganta už začala přezrávat, plody se u stopky zcvrkávají. Výhodou je, že přece jen vydrží na stromě déle než Valor. Lépe řečeno Valor přezraje a zfádní dost rychle. Předtím je dloho kyselý.Optimální zralost Valoru je velmi krátká a těžko odhalitelná. Jedině podle pohmatu, i tak to je problém. Jinak plodnost vysoká, velikost plodů i při té vysoké plodnosti vyrovnaná. Škoda. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 196.17 (?), 29.4.2020 22:57

V dobrom ostatne odrody nenadchli hlavne Haganta je sklamanie. Mam ich tri a asi len zaberaju miesto.

Máte stejný názor na Hagantu jako pan 255.226?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 30.4.2020 0:09

Hezký den,

První Hagantu jsem sázel jaro 2012, mám je 2x na Myr. 1x ZR, 1x Krymsk I. zkopíroval jsem své poznámky z loňského roku:  Haganta 2019: je v chuti i vzhledu skvělá švestka, ale je velmi napadána moniliovou hnilobou plodů a i bez napadení průběžně padá nezralá tzn., že z 7letého stromku obaleného úrodou jsem dopěstoval pouze 5 plodů i když vynikající kvality.  Hagantu = vyřadit... úplně to tak nedopadlo vykopal jsem Hagantu na ZR a přerouboval jsem Hagantu na Krymsk I. (horší kvalita plodů Krymsk I. potřebuje závlahu) Haganta na Myr. je asi nejlepší, ale opravdu kvalitních plodů je relativně málo... třeba kazdý 5 ... Je možné, že to chce čas a za 10 let to bude třeba skvělá volba, protože ty vybrané plody jsou opravdu skvělé.    Jirka, Poděbrady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika