Slivoň Haganta



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?)
30.9.2019 21:11

Poslední plody Haganty jsem očesal už před více jak dvěma týdny. Je divný, že dozrává tak brzy, i když v diskuzi koukám, že někomu dozrává brzy a jinému později, a to bez rozdílu lokality. Navíc tu Haganta dost červiví a i nečervivé plody rády opadávají. Naopak Valor jsem dosklidil předevčírem - ani jeden plod letos nebyl stižen moniliózou. Divný. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 173.17 (?), 13.10.2017 7:53

Vítel Petře! smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.132 (?), 13.10.2017 20:12
Zaujimalo by ma chutove porovnanie Haganta a Amers, nakolko doba dozrievania je takmer rovnaka, nakolko Haganty mam a pre spestrenie uvazujem nad Amersom, alebo je ina zaujimavejsia odroda v case dozrievania Haganty?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.10.2017 12:28

Obě odrůdy mi chutnají. Amers u mě zraje o pár dní později (což vnímám jako nevýhodu), má větší plody, je sladší, ale víc trpí monilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.62 (?), 8.5.2018 12:14

Ako je natom Haganta po rokoch s odolnostou na šarku?  Bude patrit medzi tie viac odolne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.9.2019 13:43

Jako nejspolehlivější ze starších pozdních odrůd slivoní se osvědčuje HAGANTA (Čačanská najbolja x Valor), která každoročně dozraje do dobré kvality. Je sladká i dostatečně švestkově aromatická (chutná). Momentálně má tuto kvalitu asi týden. Na rozdíl od Valoru (Haganta = vylepšený Valor) se postupným zráním chuťově zlepšuje a nemoučnatí. Na rozdíl od Tophitu a Joja spolehlivě zesládne.

Valor
Valor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 30.9.2019 18:57

S Hagantou mám jinou zkušenost je sic velmi dobré chuti, ale průběžně propadává nezralá a monilie na ní řádí stejně jako na TOPHITU. Mám dva stromky na Myr. + Krymsk I. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?), 30.9.2019 21:11

Poslední plody Haganty jsem očesal už před více jak dvěma týdny. Je divný, že dozrává tak brzy, i když v diskuzi koukám, že někomu dozrává brzy a jinému později, a to bez rozdílu lokality. Navíc tu Haganta dost červiví a i nečervivé plody rády opadávají. Naopak Valor jsem dosklidil předevčírem - ani jeden plod letos nebyl stižen moniliózou. Divný. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.10.2019 20:06

Haganta už začala přezrávat, plody se u stopky zcvrkávají. Výhodou je, že přece jen vydrží na stromě déle než Valor. Lépe řečeno Valor přezraje a zfádní dost rychle. Předtím je dloho kyselý.Optimální zralost Valoru je velmi krátká a těžko odhalitelná. Jedině podle pohmatu, i tak to je problém. Jinak plodnost vysoká, velikost plodů i při té vysoké plodnosti vyrovnaná. Škoda. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 29.4.2020 22:57

V dobrom ostatne odrody nenadchli hlavne Haganta je sklamanie. Mam ich tri a asi len zaberaju miesto.

Máte stejný názor na Hagantu jako pan 255.226?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 30.4.2020 0:09

Hezký den,

První Hagantu jsem sázel jaro 2012, mám je 2x na Myr. 1x ZR, 1x Krymsk I. zkopíroval jsem své poznámky z loňského roku:  Haganta 2019: je v chuti i vzhledu skvělá švestka, ale je velmi napadána moniliovou hnilobou plodů a i bez napadení průběžně padá nezralá tzn., že z 7letého stromku obaleného úrodou jsem dopěstoval pouze 5 plodů i když vynikající kvality.  Hagantu = vyřadit... úplně to tak nedopadlo vykopal jsem Hagantu na ZR a přerouboval jsem Hagantu na Krymsk I. (horší kvalita plodů Krymsk I. potřebuje závlahu) Haganta na Myr. je asi nejlepší, ale opravdu kvalitních plodů je relativně málo... třeba kazdý 5 ... Je možné, že to chce čas a za 10 let to bude třeba skvělá volba, protože ty vybrané plody jsou opravdu skvělé.    Jirka, Poděbrady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika