Slivoň Haganta



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?) 
28.9.2013 13:56

Tak jako pan Vysloužil založil vlákno s názvem "omluva Hermanovi", tak já bych chtěl poopravit názor na Hagantu. Plody na mých fotkách byly už dosti zralé, což bylo vidět na slupce v okolí stopky. Plody v pevnějším stavu jsou však velmi chutné, osvěživě navinulé, ovšem z dostatečným "podkladem" cukru. Je to přesně stejné jako v minulém roce. Pokud by stromek přinášel takto kvalitní plody i při větší plodnosti, tak by jistě patřil k nejchutnějším pozdním odrůdám švestek a zastínil by například President, Tophit ale i Valor. Chtěl jsem se zeptat Miloše nebo i ostatních, jak je to s kvalitou ranějšího Topgigantu a Topkingu. Chtěl bych totiž udělat místo Hagantě právě na úkor těchto odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.9.2013 21:30

Přiznám, že serii Topů příliš neprožívám. Z německých švestek mám raději ty co napodobují ženská jména (Katinka, Hanita, Elena, Presenta, aj.) Topking i Topgigant patří nicméně k odrůdám, které u nás nepropadly a chuťově docela ujdou.  Hagantu ale cením výše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 29.8.2014 20:18

Uplynul rok a já se tady opět budu rozplývat nad odrůdou HAGANTA (Čačanská najbolja x Valor). Ano a stejně jako u Toptaste, tak i zde "asistuje" Valor, no a samozřejmě nesmí chybět ani Čačanská najbolja, tak jako u křížení mnoha dalších odrůd. Na fotkách před jedenácti dny Haganta už modrala a dnes utržený plod vykazoval přesně ty znaky, kvůli kterým se rozplývám. Totiž už teď má tu svoji mimořádně svěží, senzačně ostřejší, nikoliv však kyselou, jakoby "citronovou" chuť. Podobnou švestku neznám. Přirovnání k citrónu asi kulhá, ale jak popsat značně vysoký obsah kyselin a cukrů, to nevím. Není kyselá v souvislosti s nezralostí a cukry jsou jakoby v pozadí. Taková mimořádně navinule sladká říznost. 

Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.8.2014 10:20

Taková mimořádně navinule sladká říznost

Vždyť to říkám - ovocný básník!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 3.9.2014 18:11

Švestky na stromech "explodovaly".

Skladba s názvem Exploze snů od skupiny Kern je možná v průměru celkem dobrá, ovšem explodující švestky po vydatných deštích už méně. Člověk s "padesátkou v týle" by řekl, že už zažil ledacos, ale co všechno může nakonec zhatit švestkovou sezónu, toho se přece jenom nenadál. Například plody Haganty na fotkách jsou postiženy skoro všechny, Toptaste také a pěkná úroda Gabrovské "vybuchla" na stromě rovněž. 48 hodinový déšť do vyschlé půdy způsobil toto dílo zkázy, na které jsem byl zvyklý tak maximálně u rajčat, rozhodně ne u slivoní na hluboce kořenících myrobalánech.


"explodující" Haganta

"explodující" Haganta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 117.32 (?), 3.9.2014 18:37

Je to na zaplakanie ako sa snami priroda zahrava Peter, celoročna snaha vychadza na zmar uvidim v piatok čo mna čaka doma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 138.221 (?), 3.9.2014 19:43

Mně podobně "explodovaly" Althanovy ryngle, už asi před deseti dny. Ale u nich tento jev není tak překvapivý...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 4.9.2014 10:11

Samozřejmě se dalo čekat, že v důsledku srážek "spadne" i chuť. Od výborné k velmi dobré, místy i jen k dobré. Přesto "valorovskou" Hagantu považuji za výbornou alternativu k Hanitám, Gabrovským atd.

Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Haganta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 4.9.2014 10:39

Haganta je můj šálek kávy (na rozdíl od Presidenta či Valoru), co se chuti týče. Po stránce konzistence dužiny ji ale jako alternativu k Hanitám a Gabrovským nevnímám. Přijde mi totiž šťavnatější (eufemismus pro řidší dužinu), takže bych si ji asi netroufnul třeba sušit. To ale nic nemění na tom, že je to kvalitní odrůda, na které si vždy pochutnám, navíc opravdu velkoplodá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 4.9.2014 12:05

Ochutnával jsem ji vloni z produkce nedalekých sadů a přiznám se, že jsem, ovlivněn reakcemi v diskuzích a popisů v pomologiích, čekal lepší chuť. Na druhou stranu neberu pár plodů ze sadů dodaných do obchodu nějak moc vážně - kdo ví, kdy se to sklízelo a jak se to skladovalo - tady je každý den znát.

Nezbývá, než si počkat na vlastní úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika