Šarka švestek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
14.9.2017 9:12

Na první fotce jsou mšice. Jestli šarka napadá i jiné stromy? Jabloně, hrušně určitě nenapadá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
host - 122.121 (?), 1.9.2017 16:07
Dobrý deň,nedávno som čítal v časopise záhradkár o šárke.Písali tam o dusíkatom hnojive vraj ked sa bude viac hnojit tak sa potlačia príznaky šárky na plodoch ktovie no za pokus to stojí. S pozdravom Ad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zb73 - (2) - 165.73 (?), 14.9.2017 3:44

Dobrý den

Prosím o radu zda mám na slívách a švestce šárku a jestli napadá i jiné stromy?




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 14.9.2017 7:28

První foto ne, dvojka+trojka ano. Druhá otázka: ano. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.9.2017 9:12

Na první fotce jsou mšice. Jestli šarka napadá i jiné stromy? Jabloně, hrušně určitě nenapadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zb73 - (2) - 166.199 (?), 14.9.2017 22:34

Díky za rychlé příspěvky.Potřeboval jsem si potvrdit, co jsem si zde načetl. Na první fotce v pokroucených listech mšice není, ale stejně děkuji. Takže pokácet?Neznáte tolerantní odrůdu k Šarce?Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.252 (?), 15.9.2017 8:09

Toto diskuzní vlákno do kterého přispíváte jste četl? :-) Podívejte se na můj příspěvek z 17.7.2017 9:18 a reakce na něj - tam jsou popsány vysoce tolerantní odrůdy, které zmiňují chytré knihy a publikace, na pár z nich zde někteří zahradníci přidávali svoje zkušenosti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.9.2017 8:10

Mšice v listech být nemusejí, ale pokroucení způsobily. Tolerantních odrůd slivoní jsou desítky. Jestli pokácet, těžko říci - to záleží na tom, jaké strom přináší plody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pohodar - (46) - 59.40 (?), 17.9.2017 23:34

Dobrý den, asi mám stejný problém. Mám Tophit sedmým rokem a úroda zatím mizerná. loni 10 švestek, letos 1.. chtěl jsem poprosit o potvrzení své domněnky, že strom je nakažen šárkou a co se stromem udělat.  Zda ho vykopat, nebo čekat ještě rok v naději že bude úroda lepší.Tophit na jaře krásně nakvete, je plný včel a čmeláků, proti pilatce postříkám při opadu 90 procent okvětních plátků, ale skoro vše pak zežloutne, opadá a zbyde minimum. Letos vlasně vůbec nic... Moc děkuji za odpověď.

šárka Tophitu
šárka Tophitu




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.43 (?), 18.9.2017 7:27
Pohodar: Ten Váš Tophit šárku má, ale to rozhodne nie je dôvod aby Ste ho hneď vykopávali. Dnes je skôr zriedkavosťou slivka bez šárky... To že strom nerodí, nespôsobuje šárka. V tomto roku to mohlo byť aj počasím (mrazy). Ja by som ešte počkal, ak by strom začal rodiť a PLODY NEBUDÚ ŠÁRKOU POSTIHNUTÉ, tak ho môžete ponechať. To je určujúci faktor, mnoho sliviek šárku na listoch má, ale na plodoch nie. Postihnutie plodov šárkou ale dehonestuje ich kvalitu a vtedy treba strom vykopať. Vo Vašom prípade by bolo treba odhaliť príčinu prečo strom nerodí. Môžu to byť tzv. abiotické faktory (nedostatočné opelenie, mráz), z biotických ak to nie je piliarka tak treba ešte myslieť na nového škodcu - čerňavku (tmavka švestková), pri nej ale opadajú zdanlivo bez príčiny už pomerne vyvinuté plody (treba rozbiť kôstku a hľadať larvu vnútri kôstky). Šárka neplodnosť nespôsobuje. IH (na tej poslednej fotke je plod poškodený obaľovačom, ale kto by robil postrek proti nemu kvôli 1 plodu, však). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.47 (?), 18.9.2017 8:22

To je zvláštní. Tophit má - aspoň u mě - plno nectností (nároky na teplo, náchylnost k praskání, monilii, slabá chuť...). K jeho nemnoha přednostem patří velikost plodů, odolbnost k šarce a  skutečně velká plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika