Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Slivoně > Šarka švestek

Šarka švestek

host - xxx.xxx.157.239 (?)
14.9.2017 7:28

První foto ne, dvojka+trojka ano. Druhá otázka: ano. SPCH

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
... a keďže hostiteľmi vírusu šárky sú aj iné druh..., Ivan Hlavatý, 1.10.2017
Děkuji. Tak mě k tomu ještě napadá - pokud s..., Mike Dundee, 1.10.2017
Mike D.: foto. IH... , Ivan Hlavatý, 1.10.2017
Pane Hlavatý, mohl byste prosím nahrát první..., Mike Dundee, 30.9.2017
Tri najvýznamnejšie virózy kôstkovín - viď foto. ..., Ivan Hlavatý, 30.9.2017

Šarka švestek

host
23.5.2005 8:38, počet návštěv: 90126
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Vážení přátelé,

poslední dobou se množí případy, kdy drobní pěstitelé ovoce
si přivydělávají roubováním a prodejem stromků.
Chtěl bych Vás upozornit na to, že někteří z nich používají jako
podnože odkopky od volně rostoucích starých slivoní.
Problém je v tom, že tyto odkopky bývají často nakaženy
nevyléčitelnou virózou - Šarkou.
Dbejte proto pokud možno na to, aby jste měli zaručen původ podnože
a také dejte spíše na větší společnost, která legálně podniká v oboru
a případně je zapsána ve svazu ovocnářů, než na drobného soukromníka, který mnohdy stromky množí a prodává na černo.

Pokud se Vám už stalo, že jste takovýto nakažený stromek zakopupili,
pak ho neprodleně vykopejte a spalte a v jámě po jeho kořenech také zapalte oheň a poté jámu zasypte hlínou. Na jeho místo pak nevystazujte žádnou další peckovinu.

Toto není mířeno proti drobným prodejcům stromků, ale je to mířeno jako prevence šíření Šarky, která je poslední roky na ústupu
a pokud se budeme chovat odpovědně, tak za několik let vymizí defakto úplně.

ing. Karlík
Připojit reakci   

Šarka

Lucián Piller, Ing. (6)
19.10.2005 15:45
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Problém je v tom, že na šíření Šarky měli velký podíl i pěstitelské stanice v 80-tých letech, kdy jsme kupovali meruňky a všechny musely pryč, protože byly napadeny Šarkou.
Připojit reakci

Šarka

host - xxx.xxx.59.228 (?)
8.6.2006 9:25
Nutno dodat že pokud se strom nezlikviduje, tak je dobrým zdrojem pro onemocnění šarkou stromů v okolí. Četl jsem o způsobu zničení méně složitém, strom uříznout a do kořenů pustit roundup. Zabubí všechny živé kořeny.

Připojit reakci

Šarka

host - xxx.xxx.198.98 (?)
8.6.2006 11:52
Jednou u nás na vsi prodával mobilní prodejce stromečky slivoní, které údajně jsou proti šárce odolné. Je to vůbec možné, aby stromek nikdy šárka nemohla napadnout? 
Jednou jsem od něho koupil dva stromky angreštů, ale bohužel na něm každý rok roste rybíz. 

Připojit reakci

Šarka

host - xxx.xxx.96.38 (?)
27.6.2006 10:53
Existuje odrůda Jojo, má být šarce odolná. Mají jí na www.fytos.cz (Plzeň)  A je pár dalších, které se těžko nakazí. Viz. kniha Pětujeme slivoně, Blažek 2005
Připojit reakci

Šarka

host - xxx.xxx.16.205 (?)
3.9.2006 17:14
Takže jí vykopu a do uříznutého kmene naleju rundop.
Připojit reakci

Šarka

host - xxx.xxx.22.243 (?)
16.8.2012 7:18

To nemá cenu tam je třeba Fotosyntéza (přes zel. hmotu (

Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (23)
8.8.2006 12:25
Šarku vymýtit nelze, neboť napadá i divoce rostoucí druhy peckovin.
Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.19.114 (?)
17.8.2006 21:55

Existuje nějaká možnost jak lze šarku vyléčit (aspoň částečně)? Mám dva krásné švestkové stromy a těžko se smiřuji s tím, že bych je měl vykácet. 

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.234.140 (?)
18.8.2006 13:16
Prekvapilo ma, ze su odrody slivoni ODOLNE sarke. Podla docenta Hricovskeho, ktory je nepochybne europskou kapacitou v tomto obore, nie su slivone odolne sarke, ale su iba odrody, ktore su TOLERANTNE voci sarke, co znamena ze sarka strom napadne, drevo je nakazene ale na plodoch sa to neprejavi tak markantne (plody nie su znehodnotene). A navyse vacsinou tolerantne nie su prave slivky, ale slivy - vid pomologiu kostkovin... Pravych sliviek je uz malo, napr. Cacanska najbolja=sliva, Cacanska lepotica=sliva, Stanleyho=sliva atd.
Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.178.235 (?)
27.7.2010 9:08

Zkoušel jste hnojit ke kořenům pomocí vrtů po obvodu koruny?Zkuste to, mám s tím ověřené zkušenosti.Nejlepší je zasadit strom nad zbudovanou drenážní sítí s možností hnojit spodem Souhlasím s názorem, že šarku nelze zničit, ale jí odolat.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.191.35 (?)
26.8.2006 21:51
Hm..., čačanská lepotica je velice úrodná a atraktivní, ale chuťově podřadná.
Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.85.27 (?)
27.8.2006 10:01
Křížené tolerantní pološvestky (Čačanské, Stanley, Gabrovská aj) nejsou tak špatné, jak se často uvádí.
Zatímco pravé švestky sládnou ještě ne úplně vybarvené, a ve zralosti vydrží dlouho na stromě (pokud jsou zdravé), ty Čačanské napřed zmodrají, pak teprve začnou zrát a získávat chuť. Při přezrání zblátovatí. Trefíte-li se do optimální zralosti, jsou chutné. Pravým švestkám se ovšem nevyrovnají v kvasu a v povidlech, mají méně cukru.
Připojit reakci

Šarka švestek

28.8.2006 20:20
To je pravda. Čačanská lepotica je právě /HK/ v tom atraktivně - nezralém stádiu. Ta, která spadne nebo je naďobnutá, je už docela k jídlu. Ale brzy měkne. Před několika lety jsem koupil asi švestku domácí. Krásně roste, šarku snad nemá, zraje koncem září a je vynikající. Co je mně ale divné, má viditelně světlejší listy než okolní peckoviny. Čím to je?
Připojit reakci

Omezování Šarky švestek

host - xxx.xxx.1.251 (?)
30.8.2006 3:40

Známý mi tvrdil, že napadení domácích švestek šarkou hodně závisí na stáří. Mladé stromky i napadené mají mnohem více plodů než staré. Mělo by se vyplatit staré stromy švestek zlikvidovat a vypěstovat nové, třeba i z odkopků původního stromu, pokud je pravokořenný, v horším případě ze semenáče a naroubovat.

Ale taky jsem se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenost třeba s domácí švestkou s mezikmenem z nějaké odolné odrůdy, jestli to někdo zkoušel. Já mám na odkopcích Domácí švestky naroubované mirabelky nancysské a na jaře bych chtěl na ty mirabelky naroubovat zase švestky. Ale bude nějaké roky trvat, než to bude plodit. Taky mám nějakou starou odrůdu ryngle, je taková červeně žíhaná, dobrá , plodí hodně, zraje v polovině srpna ale je velice náchylná na šarku, takže uzraje tak jedna z deseti.

Připojit reakci

Omezování Šarky švestek

Miloš Vysloužil (15342)
30.11.2006 16:56
Mezikmen je nanic, virus šarky se neinfikuje kořeny, přenášejí jej např. mšice. Nakažené mladé stromy plodí více proto, že nejsou chorobou ještě tolik zeslabené. V žádném případě tyto odkopky nemnožte!
Připojit reakci

Šarka švestek

31.8.2006 20:23
Teď jsem byl ochutnat první plody od výsadby odrůdy Stanley, tolerantní, švestky-pološvestky. Ve srovnání s Čačanskou lepoticou je vynikající chuti, takové švestkové nasládle-hořko-nakyslé. Kdyby měla šanci dozrát, tak je fakt moc dobrá. Jenže byly jen 4 plody. HK.
Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.168.167 (?)
6.9.2006 14:06
Včera jsem očesal stromek Stanley (5 let). Chuťově  je výborná. Letos bylo dost sucho, plody jsou menší ale něco přes 5kg jich bylo.
Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342)
12.9.2006 17:30

Ad světlé listy švestky:
Pokud je světlá barva na celém listě souvislá a na všech stejná (mladé lístky mohou být světlejší) jde o odrůdový znak a nic se neděje
Pokud jsou na listech okrouhlé skvrny světlejší zeleně, jde o šarku, to je blbý.
Pokud jsou listy světle žlutozelené s tmavší žilnatinou, jse o fyziologickou chorobu chlorozu - převápnění. Pomůže zálivka nebo postřik zelenou skalicí.

Připojit reakci

Šarka švestek

24.9.2006 19:52
Děkuji, myslím si, že to je bod první.
Připojit reakci

Šarka švestek

kema83 (172) - xxx.xxx.200.142 (?)
21.11.2014 11:28

Pane Vysloužile, jen k těm světlým listům. Letos na cca 12 ti leté švestce, asi čačanská najbolja zesvětlaly všechny listy, bylo to úplně do očí bijící v řadě ostatních švestek. A nakonec celá uschla. Nezdálo se mi, že by na listech měla kresbu jako u šarky. Nevíte, co by to mohlo být. Uschla během jedné sezony. Na kmeni byl klejotok, toho jsem si všiml, když sem ju vykopával.

Připojit reakci

Šarka švestek

Cenzor mi zablokoval přístup (2112) - xxx.xxx.109.116 (?)
21.11.2014 11:40

Víte jak vypadají listy slivoní po masivním útoku roztočů (svilušek)? Jsou stříbřitě našedlé, jakoby "pomoučené". Strom v průběhu sezony začne shazovat listy a zvolna usychá. Může to být ono?

Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342) - xxx.xxx.236.1 (?)
21.11.2014 11:55

Najbolja je odrůda poměrně vysoce tolerantní k PPV. Žluté listy asi nebyly příčinou, spíš jen příznakem odumírání stromu. A těch příčin mohlo být mnoho. Že by svilušky za jednu sezónu zlikvidovaly celý strom - a jediný v řadě, je sice teoreticky možné, ale málo pravděpodobné.

Připojit reakci

Šarka švestek

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.244.2 (?)
21.11.2014 12:02

Podle klejotoku soudím, že to mohlo být houbového původu...

Připojit reakci

Šarka švestek

Cenzor mi zablokoval přístup (2112) - xxx.xxx.109.116 (?)
21.11.2014 12:09

"Že by svilušky za jednu sezónu zlikvidovaly celý strom..."

Toto se mi stalo.

" - a jediný v řadě,..."

Toto semi nestalo, dotyčný strom rostl osamoceně.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.13.189 (?)
21.11.2014 20:16

Letos to samé na 6-7 leté durancii, začala nepatrně vadnout, pak žloutnout až uschla v létě úplně. Podezírám nějakého podzemního tuneláře.

Floki

Připojit reakci

Šarka švestek

24.11.2014 20:32

Listy byly žluté, jinak nebyly nijak postiženy, např svinuty nebo nijak poškozeny. Nevím, co to mohlo být, škoda, že sem to nevyfotil. Strom sem vykopal, kořeny vypadaly taky v pořádku. Celý sem pak spálil.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.166.17 (?)
28.8.2008 12:25

Dovoluji si naprosto nesouhlasit. Tuhle odrůdu mám už léta a nikdy jsem se nesetkal, že by někomu nechutnala. Je vynikající.   RBarkman@seznam.cz

Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342) - xxx.xxx.85.27 (?)
28.8.2008 13:06

Kterou odrůdu?

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.46.76 (?)
4.3.2007 23:21

Odrůda JOJO je skutečně zcela rezistentní proti šarce. Odrůda JOJO nemůže být virem vůbec nakažena. Její chuť a kvalita a plodnost ale není zas tak super jako u čačanky, které mj. mohou značnou měrou za rozšíření šarky - každá je nakažená - na ní se to neprojeví, ale infikuje díky mšicím celé okolí. Jinak prof. Hročovský je kapacita a o JOJO dobře ví.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.168.158 (?)
14.10.2006 18:04
Mám také poznatky s výskytem šarky na Valašsku (Klobouky). Poprvé jsem pozoroval příznaky šarky v roce 1984 a až později jsem si uvědomil, že nákaza se rozšířila z nově posazených stromků před dvěma roky a souhlasím s jedným diskutujícím, že o rozšíření šarky se postarali nezodpovědní prodejci výsadbového materiálu mám to zjištěné na 100%.
Ještě jeden poznatek co se týče šarky. vysázel jsem stromky odrůd Čačanská ale nedopadlo to dobře. Stromy pěkně vyrostly poměrně dobře rodily ale po čase jim  začly odumírat koncové větve a vlastně tím pádem obrost prosychal. Už jsem je odstranil a praděpodobná příčina se mne jeví jakoby vliv tuhých zim v poslední době to jest zmrznutí jednoletých výhonů.
Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.0.70 (?)
4.3.2007 23:06
myslím si,že zimou to nebude,jelikož mám taky vysazené lepotice asi 8let a rostou celkově pěkně.Libor
Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342)
5.3.2007 9:45
Zimou to určitě nebude. To by Vám neuschly jen konečky. Ale Čačanské jsou ve dřevě poměrně odolné. závažnější je, že v chladných lokalitách je kvalita plodů výrazně horší.
Připojit reakci

švestka odolná šarce

host - xxx.xxx.1.251 (?)
1.4.2007 10:37
Bratranec měl na zděděné zahradě asi 10 stromů domácí švestky, všechny zhruba stejného stáří a vzhledu a zasažené šarkou. Na všech dozrávalo do typické sladké zralosti domácích švestek každý rok tak 10 - 20 plodů. Kromě jedné, na té dozrávalo tak půl kyblíku plodů. Z toho soudím, že výběr švestky odolné šarce má naději. Tipuji, že to chce zasadit řadu stromů švestky domácí z pecek, potom každou z nich nainfikovat roubem nakaženým šarkou nebo tak nějak a sledovat, jak si ty stromky se šarkou poradí.
Připojit reakci

švestka odolná šarce

Jaroslav Gregorec (108) - xxx.xxx.218.137 (?)
29.8.2008 21:38

Iba ak máte v knihe života napísaných 200 rokov. Veľa zdaru pri tej práci.

Připojit reakci

Švestka odolná šarce

Denis Skácel (85) - xxx.xxx.158.9 (?)
17.8.2010 23:32

Tak takové pokusy se dělají v laboratořích. Jejich výsledky jsou mnohem rychlejší a přesnější :-)

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.186.98 (?)
5.9.2008 16:24

Mně se líbí, jak berete tu šarku vážně. Je to asi jako Chřipka, Angína nebo Rýma - prostě závažná choroba :-)

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.186.98 (?)
5.9.2008 16:25

... myslím tím psaní s velkým písmenem na začátku, které se objevilo na začátku stránky. To nenechá mé lingvistické puntičkářství na pokoji...

Připojit reakci

Šarka švestek

Mittwoch (276) - xxx.xxx.56.251 (?)
27.7.2010 1:07

Dobrý den. Pročítal jsem toto téma a narazil na můj problém - světlejší žilky u listů slivoní. (Pozn.: Jedná se o rouby Domácí a Gabrovské, ze Sempry (bez šarky).) Šarka v okolí není.Jedná se o fyziologický problém ve výživě nebo šarka? Roubováno do koruny Lepotice bez příznaků či choroby. Listy viz foto. Díky

Obrázky:
Domácí
Domácí
Gabrovska
Gabrovska
Připojit reakci

Šarka švestek

16.8.2010 23:50

Dobrý den,

stále nikdo nedokáže říci, zda-li se jedná o napadení virem šarky? Abych mohl včas s těžkým srdcem rouby odstranit, popř. celou lepotici!? Díky za rady.

M.

Obrázky:
Domácí_1
Domácí_1
Domácí_2
Domácí_2
Gabrovská_1
Gabrovská_1
Gabrovská_2
Gabrovská_2
Č.Lepotica
Č.Lepotica
Připojit reakci

Šarka švestek

17.8.2010 6:54

Ve Vašem případě bych se příliš neukvapoval, mozaika na listech napovídá, že jde o šarku.To však samo o sobě je jenom jakýsi průvodní a proměnný jev. Rozhodující je kvalita ovoce (bez jizev a deformací).Odstraněním roubů byste stejně šarku, která je jako viróza i v podnoži, neodstranil.Nechte rouby zaplodit a pak se rozhodněte.  AB

Připojit reakci

Šarka švestek

Rony (1077) - xxx.xxx.175.250 (?)
17.8.2010 7:17

Mnoho mladých švestek odrůdy domácí jsem přerouboval Čačanskou a ty větve rodily Čačanskou bez viitelných znaků choroby na ovocí (na listech to bylo evidentní),  zatímco plody Domácí byly na témže stromě poškozené. Jenomže v růstu větve Čačanské předbíhaly Domácí a poměrně brzo usychaly. Také možnou příčinou je a byla choroba "monília laxa". Takže dnes mám několik stromů švestky Domácí, kde byly uřezány poměrně silné větve Čačanské a stromy plodí i nadále ovoce odrůdy Švestka domácí. Část úrody spadne jako poškozena a větší část se dá zpracovat jako dobrá.

Připojit reakci

Šarka švestek

17.8.2010 20:37

Asi půjde přece jen celý strom pryč... v okolí ani na starších stromech příznaky šarky nejsou - narad bych ji po okolí rozšířil. Jedinou záhadou je, odkud se šarka vzala - rouby byly od jedné nejmenované firmy z Litoměřic z prostorového izolátu...

Připojit reakci

Šarka švestek

18.8.2010 6:55

Rouby, mšice,puklice, ptáci.Jde o virózu.Rouby ale nejspíše.Resistentní odrůdy na listech příznaky trpí, na ovoci ne.Jinak řečeno chorobu mají, ale jí odolávají.Spálíme všechno, i ty resistenty?  AB

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.161.55 (?)
20.11.2014 19:55

Stará diskuse, ale napadá mne, zda má cenu používat rouby, které jsou zaručeně bezvirozní, předpokládám ty z Litoměřic, nebo použít i rouby od přátel? Šárka je totiž všude kolem a stejně dříve či později se strom nakazí šárkou. Děkuji za vaše názory

Tonda

Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342) - xxx.xxx.92.38 (?)
20.11.2014 23:25

Určitě je dobré preferovat bezvirózní rouby. Každý rok, kdy bude stromek bez viru, se může na jeho zdravotním stavu kladně projevit. Na druhé straně, máte-li šarku na zahradě, není asi nutné se bránit neprověřeným roubům od přátel.
   Otázkou je, nemá-li šarka víc klonů. Zavléct si potom na svou zahradu další klony, které se pak navíc mohou vzájemně rekombinovat, může vést ke vzniku dalších agresivnějších forem. Ale to je teorie.

Připojit reakci

Šarka švestek

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.223.242 (?)
21.11.2014 3:26

Hospodářsky významnými viry jsou :

• PPV-virus šarky
  • PDV-virus zakrslosti
  • PNRSV-virus nekrotické kroužkovitosti
  • CLSV-virus chlorotické skvrnitosti
  • ApMV-virus mozaiky
  • ESFY - Evropská žloutenka peckovin

ale pouze PPV je virem karanténním. Rozhodně se vyplatí stromek ze kterého chcete brát rouby znát delší dobu (optimálně dvě sezóny) a vědět, že dobře reaguje na zmlazení (či hlubší střih) a nemá tak PDV nebo že na rostlině nejsou příznaky zbývajících PNRSV, CLSV, ApMV a případně další "podezřelé" znaky. Zejména kombinace PDV s PPV je "k nas.ání", protože nejprve nejde pořádně zapěstovat korunka a posléze je ovoce nepoužitelné. Při pořizování si více než 12 stromků se vyplatí poslat vzorky z matečného stromu k testování (testy ELISA, PCR,...).

Viru PNRSV se občas říká "falešná Šarka", protože příznaky na listech jsou podobné šarce, ale plody jsou sladké.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.193.108 (?)
21.11.2014 8:39

Děkuji za reakce, vzhledem k tomu, že mám spíše sádek, než sad a spotřebu mám taky malou (nepálím z ovoce), tak preferuji více odrůd na jednom stromě. Než tedy vezmu rouby od někoho, pojedu se podívat na daný strom v sezóně.

Tonda

Připojit reakci

Šarka švestek

21.11.2014 8:47

Za zvážení stojí namočení roubů do vody 50st. teplé, na 10-15 minut. Tato teplota by měla inaktivovat virus a nemusela zrušit ujímavost roubu.

Připojit reakci

Šarka švestek

16.5.2015 20:45

Dobrý den,

mám na jaře vysazené švestky. Když jsem dnes prohlížel stromky, všiml jsem si, že u všech stromků odrůdy Gabrovska jsou nažloutlé listy a tak trošku mi to připadá jako mozaika šarky. Myslíte, že je možné, že by hned tak rychle byly stromky nakažené šarkou? Mám je zakoupené v kvalitním obchodě. Jiné odrůdy(Stanley, Č. lepotica, Hanita a Toptaste) jsou bez těchto příznaků

Připojit reakci

Šarka švestek

KUKY (3372) - xxx.xxx.38.136 (?)
16.5.2015 21:51

Spíše ne. Může to být tím, že jsou mladé.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.254.91 (?)
20.6.2015 21:25

Zdravím, prosím o radu: Dnes jsem našla několik plodů švestek Stanley, jakoby pokapané lepkavýma kuličkama. Co to je a jestli je to nějaká nemoc, tak co dál dělat? Díky Míla

Připojit reakci

Šarka švestek

Petr z Pardubic (5982) - xxx.xxx.70.240 (?)
20.6.2015 22:25

Příznaky šarky švestek se objevily na listech u odrůdy Jubileum záhy po výsadbě.

Obrázky:

Připojit reakci

Šarka švestek

20.6.2015 22:31

Obaleč šv.-včíl už asi nic.

Připojit reakci

Šarka švestek

Mortimer (109) - xxx.xxx.231.153 (?)
21.6.2015 10:08

Dobrý deň, potreboval by som pomoc so slivkami. Mám 2 mladé stromčeky asi 3-ročné, odrody neviem, nakoľko ich mám od kolegu, ktorý ich kupoval v zahradníctve a teraz sú na stromčekoch asi známky šárky. Na stromčekoch je aj úroda, nevyzerá, že by bola postihnutá. Pripojil som fotky, ďakujem za odpovede a prípadné rady. 

Obrázky:
1. strom - fotka 1
1. strom - fotka 1
1. strom - fotka 2
1. strom - fotka 2
2. strom - fotka 1
2. strom - fotka 1
Připojit reakci

Šarka švestek

21.6.2015 10:13

...ďakujem za odpovede...

Ale Vy se na nic neptáte!
Známky PPV to skutečně jsou.

Připojit reakci

Šarka švestek

21.6.2015 10:17

Uveďte název odrůdy. U velmi citlivých odrůd na šarku, jako je třeba Vlaška, se plody deformují až později a devadesát procent plodů má pak červenou nedobrou dužninu. U tolerantních odrůd by plody neměly být postižené.

Připojit reakci

Šarka švestek

21.6.2015 10:21

Uveďte název odrůdy.

To bude těžší (...odrody neviem, nakoľko ich mám od kolegu...)

Připojit reakci

Šarka švestek

Mortimer (109) - xxx.xxx.231.153 (?)
21.6.2015 10:28

Ak ovocie nebude mať známky šárky, ponechali by ste stromčeky? 

Připojit reakci

Šarka švestek

21.6.2015 10:58

Za sebe mohu říci, že jsem na nelikvidaci prvního nakaženého stromku "dojel". Byla to chyba. Prozatím to odnesla jen ta Vlaška, jinak jsou všude příznaky jen na listech. Může to být časovaná bomba, kdy se příznaky budou postupně projevovat i na plodech. Více než o švestky mám obavy o meruňky a broskvoně. Myslím do budoucna. Pokud je u Vás šarka v okolí běžná, tak by likvidace stromků nebyla zřejmě k ničemu, protože by se objevila pravděpodobně i u dalších nově vysázených stromků. Jestliže máte tolerantní odrůdy, tak na plodech příznaky nebudou.

Připojit reakci

Šarka švestek

Dave3 (104) - xxx.xxx.220.132 (?)
21.6.2015 11:51

To postihuje i meruňky a broskve? A jak se to na nich projevuje? Totiž nakupuji převážně v jednom zahradnictví, odkud jsem donesl slívu a ryngli, na kterých se v prvních letech projevovala jakoby šarka, letos tam ale zatím nic moc nevidět. Tam odsud mám i broskvoň, a houbových chorob má opravdu dost. Dříve jsem tam koupil i meruňku, a má nějakou tu gnomo-cosi. Tak už tam asi nakupovat nebudu, za peníze si na zahradu tahat nemoci fakt nepotřebuju.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.248.111 (?)
21.6.2015 12:03

U meruněk se tvoří na listech světlezelené skvrny, kroužky nebo nejčastěji proužky, které široce lemují hlavní nervaturu. U velmi náchylných odrůd se v závěru léta skvrny zbarvují fialovohnědě a výjimečně i nekrotizují. Na plodech se v období zralosti objevují mramorovité kresby a mírné zhrbolatění, světlezelené skvrny a kroužky se tvoří i na peckách.
U broskvoní se na listech objevují žlutozelené proužky, které úzce lemují žilky. Plody mají kroužky nebo mapovité a mramorovité kresby a výjimečně se deformují i plody.

Připojit reakci

Šarka švestek

21.6.2015 12:05

Já jsem si přinesl šarku v meruňce Radka, zakoupenou v Holovousích. Ta již v letošním roce nevyrašila. Jestli to je z důvodu PPV, či ne, těžko usoudit. Vypadá to, že citlivé budou i veselské marhuľe. Na broskvoních jsou sem tam projevy na listech. Do budoucna to problém být může, nebo vůbec nemusí, to se uvidí.

Připojit reakci

Šarka švestek

P.Z. (717) - xxx.xxx.240.122 (?)
21.6.2015 12:18

Ako je to veselkymi marhulmi neviem, no Pan Hricovsky pri kazdej prilozitosti ospevuje napr. Vehardu ze je ako jedina z nich vseetkych rezistentna proti ppv. co je na to pravdy alebo odkial ma tieto info neviem.

Neviem ako to je v inych krajinach no vo svajciarsku musi byt kazda jedna odroda uz v skôlke testovana okrem ineho aj na ppv a pri pozitivnom naleze nemoze byt dalej predavana.

Připojit reakci

Šarka švestek

21.6.2015 12:42

Srdečně zdravím, pane P.Z. Mně "přeskočila" šarka na Veselku a Milan už kvůli šarce vyřadil Vesnu.

Připojit reakci

Šarka švestek

P.Z. (717) - xxx.xxx.240.122 (?)
21.6.2015 19:02

ok, neviem ako to je naozaj s ich odolnostou alebo toleranciou, skusenosti nemam, akurat viem ze Veharda ziadne priznaky u nas nikdy nemala.

inak tu kde pracujem sa mnozia iba Orange Red, Bergarouge, Goldriche a Bergeron po Veselskych asi nie je dopyt zo strany pestovatelov a velkoprodukcie, pripadne pravdepodobne o nich nikdy ani nepoculi.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.31.134 (?)
21.6.2015 20:21

Z Veselských marhúľ by mala byť rezistentná k PPV odroda Vestar kvôli jej pôvodu z čínskych marhúľ.Bola použitá k vyšľachteniu odrody Betinka.   Stano

PS: Je však pravda že s príznakmi šarky na Veharde som sa ešte nestretol, a to ich tu je v okolí hodne.

Připojit reakci

Šarka švestek

21.6.2015 15:01

Nemoci si Vaši zahradu najdou i bez peněz. Šarka tedy na většině území spolehlivě. Pokud zahradník nemnoží ovocnou sadbu na koleně, prodávané stromky z dobrých zdrojů jsou obvykle zdravé. Do 2-3 let ale virózu většinou dostanou.Při dobré péči, vydatném hnojení a pěstování odrůd s dostatečnou mírou tolerance se s ní dá naučit žít. Změnit prodejce nic neřeší.

Připojit reakci

Šarka švestek

22.6.2015 12:47

To možná máte pravdu, nicméně když si donesu nemoci, které jsem ještě nikdy neviděl, tak to asi nebude zrovna to pravé. Například ta broskev, sem tam jí rozpraská kůra a škaredě se rozštěpí, když je to větší tak se objeví i klejotok. Na letorostech jsem si všiml nějakých červených nabubřelých podélných skvrn, možná že právě toto pak rozpraská. No já fakt nevim, jestli tohle je už dneska v ČR normální, tak si zajedu třeba do toho Rakouska na výlet :D za ty peníze to se přece nehodí, cokoliv jsem z toho obchodu koupil, to je nemocné. Na druhou stranu, loni na podzim jsem byl v jiném, větším, dražším zahradnictví, měli tam modře oštítkované stromy rostlinolékařskou správou (nebo co to je za orgán) avšak Idaredy byly úplně celé šedé a zkroucené od padlí. No a třešeň burlat, co jsem si tam koupil, má suchou skvrnitost asi. Ale snad to není smrtelné :D Nevíte o nějakém "zdravém" zdroji stromků v okolí Olomouce? Já mám pocit, že snad ani neexistuje. :(

Připojit reakci

Šarka švestek

22.6.2015 13:04

1-od chvíle, kdy si koupíte stromek, je na Vás, Vaší péči, co se bude dál dít. Můžete zboží reklamovat- zkusil jste? S jakým výsledkem. 2-klejotok vzniká z různých příčin, jednou z nich je např.nedostatečné ochrana proti výkyvům teplot, rozdílům noc a den v předjaří. Jak jste toto vyřešil? 3-pukliny, trhliny na větvičkách můžou být jizvy, kterými se hojí poranění od krup i velkých kapek deště-čím je rostlina hladovější,  tím snáze k takovým následkům dochází, i náchylnost k jiným-houbovým chorobám je násobně vyššíí. Jak se o své stromky staráte? Jaké mají podmínky, které nejste schopen ovlivnit? S.P.,Ch.

Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342) - xxx.xxx.67.66 (?)
22.6.2015 16:11

Myslím, že každdý oficiáloní zdroj stromků je primárně zdravý.
   Když jsem byl malý,  staré stromy švestek neznaly šarku a plné plodů byly i bez postřiku na pilatku. Ještě před pár lety byl moniliový úžeh na višních neznámou chorobou. Jestli Vaše obavy rozptýlí a problémy vyřeší výlet do Rakous, nejsem si jistý.

Připojit reakci

Šarka švestek

27.6.2015 13:19

S.P.,Ch.: Reklamovat rostlinu? To jsem ještě nezkoušel, a ani nebudu. Vždycky se to dá svést na vinu zákazníka. Teda při koupi té broskve jsem ji reklamoval hned jak jsem vyšel z krámu, a za 10 minut znovu, protože jsem si odnesl ještě horší stromek. Ten klejotok měly ty stromky na prodejně. Mě na zahradě se objevil první rok slabě, letos se neobjevil. Na tom letorostu, jak jsem říkal, se nejdřív objevily červené nabubřelé hrbolaté pásky, ty tam vydržely tak 2 týdny, a teď to místo nekrotizuje. Podobně, jak vypadaly ty stromky na prodejně. Může to být mechanicky, to je možné, ale proč takto vypadaly všechny stromky na prodejně? Vybral jsem si jeden jediný, u kterého jsem toto nenašel. To až doma, na jedné větvičce, a ta teď právě, po dvou letech, nekrotizuje. Co se týče půdy, tak ta je vyhnojená kompostem a hnojem, ale ne čerstvě. Na tom místě jsme měli dřív pařeniště, ale protože bylo dřevěné, a rozpadalo se to, tak to pak byl asi 2 roky jen vydatně hnojený záhonek, a teď je tam broskev. Jinak slunce má asi od 9-10. hodiny ranní až do večera. Zálivka myslím že dobrá.

Miloš Vysloužil: Tak to si opravdu jen myslíte, kdybyste jen viděl ty Idaredy! Úplně šedé a pokroucené od padlí. A nejen ty, spousta jiných stromků napadených vším možným. Ale za pravdu Vám dávám, že choroby se nešíří pouze z prodejen.

Připojit reakci

Šarka švestek

kamo - SZ SK (391) - xxx.xxx.16.27 (?)
13.7.2015 23:30

Zaujímalo by ma, ako dlho zostáva vírus šárky nebezpečný pre okolie v zrezanom dreve (a listoch) infikovaných sliviek?

Dajú sa použiť po vysušení ako oporné palice k novým bezvirozným stromčekom bez rizika? Teda myslím, keď odumre zrezaný hostiteľský strom, skončí aj vírus? A čo použitie infikovaného lístia ako mulč ku bezviróznym novým stromčekom?

Ako dlho vírus prežíva na náradí (bez dezinfekcie)?

dik

Připojit reakci

Šarka švestek

Mike Dundee (116) - xxx.xxx.211.95 (?)
17.7.2017 9:18

Chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s těmito odrůdami švestek z hlediska odolnosti k šarce:

Toptaste

Tophit

Katinka

Opál

Dle knihy "Pěstujeme slivoně" od Blaža by měly být vysoce tolerantní (Katinka dokonce rezistentní), podle sborníku o šarce z Lednice (www.vurv.cz/cspp/Sbornik.pdf) je rezistentní Tophit a o ostatních se tam nezmiňují.

Žiji bohužel v oblasti zamořené šarkou (staré švestky měly šarku všechny), vybírám tedy odrůdy, které i přesto budou prosperovat a budou chutné. Toptaste a Opál jsem sázel před rokem, Tophit a Katinku chci ještě dokoupit. Jojo nechci protože hodně trpí na moniliovou spálu. Může někdo ze zdejších zahrádkářů potvrdit větší odolnost těchto odrůd k šarce?

Připojit reakci

Šarka švestek

14.7.2015 10:55

Jak dlouho je virus aktivní v mrtvém dřevě, věru nevím. Nicméně soudím, že podstatně větší riziko přenosu infekce hrozí od savého hmyzu než z opěrného kůlu.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.76.8 (?)
14.7.2015 11:50
Vir PPV je závislý na živé buňce. Z mrtvého dřeva by nemělo dojít k přenosu.
Připojit reakci

Šarka švestek

Pavel_CZ (209) - xxx.xxx.98.95 (?)
14.7.2015 12:38

Jak pisete, z mrtveho (sucheho) dreva uz urcite ne a operneho kulu bych se taky nebal. Tady je clanek, kde pisou, ze se PPV muze prenest i pres koreny, pokud srostou a dokonce i z pecky (i kdyz je riziko prenosu minimalni). Co me naopak zarazilo je tato veta: "Neexistuje dukaz, ze by se virus mohl prenest zahradnimi nuzkami, nebo nozi". Zdroj je kanadske ministerstvo zemedelstvi

Připojit reakci

Šarka švestek

14.7.2015 14:06

no veď práve s tými záhradnými nožnicami som myslel, že pokiaľ zostanú niekde dlhšie ležať, tak vírus tam predsa nemôže prežiť, keď nemá hostiteľa. Podľa mňa, pokiaľ sa nožnice s PPV nepoužijú priamo z infikovaného stromku na neinfikovaný (kým nezaschnú rastlinné šťavy) k prenosu nedôjde - vírus nebude mať hostiteľa a neprežije. A čím dlhšie je od nainfikovania nožníc, tým je riziko infekcie menšie - teda teoreticky by sme nemali mať obavy použiť dlhšie odložené nožnice bez zabudnutej dezinfekcie...

Pavel_CZ dik za zaujímavý článok

Připojit reakci

Šarka švestek

J.f.K (325) - xxx.xxx.244.2 (?)
14.7.2015 12:45

Virus přenáší savý hmyz a uvádí se, že nasáté buněčné šťávy udrží virus životaschopný po dobu, než hmyz překoná 60 m vzdálenosti.

Pokud tedy máte pochybnosti o denaturaci viru sušením, oběhněte s každým kolíkem jednotlivě fotbalové hřiště, než jej začnete mlátit do hlavy.

wink  B.B.

Připojit reakci

Šarka švestek

Mikeš13 (1510) - xxx.xxx.224.84 (?)
17.7.2017 13:39

Mohu se vyjádřit zatím jen ke Katince. Toptaste a Opál jsou malé stromky - zatím bez příznaků šarky. Katinka naroubovaná na zavirovaném odkopku má na listech silné příznaky šarky, na plodech zatím ne - uvidím, zda se to během dozrávání nezmění. U stejné odrůdy na myrobalánu si poškození nevybavuji (tím neříkám, že tam není, ještě na to kouknu). Těžko odhadnout další příznaky jako je předčasný opad plodů, který může být maskován přirozeným fyziologickým propadem plodů a nebo snížený obsah cukrů v plodech, který zase může být přičítán třeba nevhodnému průběhu počasí nebo nedostatečné výživě. 

Připojit reakci

Šarka švestek

14.7.2015 14:34

smiley...ja som čítal, že vošky sú schopné infikovať zdravé stromy do 1hodiny po saní na PPV strome

...u nás je všade okolo šárka a vošky, takže si nemyslým, že nové stromčeky dlho ubránim, ako písal inde pán Vysloužil do 3 rokov ju majú... len ma to zaujíma čisto teoreticky

Připojit reakci

Šarka švestek

Jiři FM (926) - xxx.xxx.137.210 (?)
17.7.2017 15:10

Tophit a Opál nemám, Katinka a Toptaste šarku mají zatím jen na listech.Toptaste je náchylný na mon.úžeh bakteriozy a suchou skvrnitost listů peckovin, tady je bez chemie nepěstovatelný, z původních šesti stromů mi zůstal jediný.Katinka je zatím v pohodě.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.234.139 (?)
17.7.2017 22:10

Toptaste je náchylný na mon.úžeh bakteriozy a suchou skvrnitost listů peckovin, tady je bez chemie nepěstovatelný,

Ja som z Toptaste tiež sklamaný, tento rok mal silný moníliový úžeh.Je to podobne ako Hanita náchylná odroda na hubové choroby. Hanita je naviac silno náchylná na šarku. Zo starších nemeckých odrôd sliviek v odolnosti na choroby u mňa víťazi jednoznačne Katinka.    Jano

Připojit reakci

Šarka švestek

Mike Dundee (116) - xxx.xxx.211.35 (?)
17.7.2017 22:36

Sakryš, to jste mě s tím Toptastem moc nepotěšili. Vidím, že se vůbec nedá řídit popisem v pomologiích.

U Toptaste uvádí Blažek ve své knize že netrpí houbovými chorobami.

U Hanity zase uvádí sborník šarky z Lednice že je šarce rezistentní (tedy šarku dostat může ale projevy takřka neznatelné)...

Připojit reakci

Šarka švestek

17.7.2017 22:46

Vidím, že se vůbec nedá řídit popisem v pomologiích.

To opravdu nedá. Na obhajobu autorů těch pomologií dlužno říci, že - vzhledem k poptávce po nových informacích - jsou vydávány po minimálních zkušenostech s popsanými odrůdami. Takže vznikají často opisováním údajů ze zahraniční literatury, z jiných pěstitelských podmínek, navíc z literatury často výrazně reklamně zaměřené.  

Připojit reakci

Šarka švestek

Mike Dundee (116) - xxx.xxx.211.35 (?)
17.7.2017 22:59

A kdybyste tedy měli podle svých zkušeností vybrat odrůdu, která je šarce dosti odolná a zároveň trpí minimálně moniliovou spálou či dalšími houbovými chorobami, tak kromě Katinky (na které se vzácně shodly pomologie i zkušenosti zdejších zahrádkářů) byste vysadili kterou? 

Připojit reakci

Šarka švestek

viktor viktor (98) - xxx.xxx.168.2 (?)
18.7.2017 9:23
hagantu
Připojit reakci

Šarka švestek

Mike Dundee (116) - xxx.xxx.211.58 (?)
18.7.2017 10:05

Na Limbachu jsem si vylistoval odrůdy, které měly v textu:

"Je rezistentná voči šárke, odolná voči monilióze, hrdzi a ostatným hubovým a bakteriálnym ochoreniam dreva a kôry. Je obzvlášť zaujímavá pre ekologické ovocinárstvo aj záhradkárov."

Jedná se o Vámi zmiňovanou Hagantu, pak Fidelii, Haromu. Pak tam mají ještě hypersenzibilní Jofelu.

Jedná se ale vesměs o nové odrůdy a bojím se, aby zase nešlo jen o komerční lákadlo. Na fóru jsou o nich první zmínky z roku 2012. Může se za tu dobu objektivně zhodnotit odolnost proti šarce a houbovým chorobám? (když např. problémy Toptaste vyplouvají na povrch až nyní, předtím v diskuzi spoustu chvály...)

Připojit reakci

Šarka švestek

18.7.2017 18:00

Bojíte se správně.

Připojit reakci

Šarka švestek

roni (133) - xxx.xxx.172.42 (?)
22.7.2017 11:23

Pozor, pozor na lakave popisy zahrad. Limbach / Slovplant. Uz som sa popalil pri mnohych odrodach, ktore som kupil podla ich popisov. Ten popis je silne ovplyvneny snahou predat za vysoku cenu - preto musia tak chvalit. Vlastnosti v praxi casto ovela horsie. Plati to hlavne pre revu - tam odolnost omnoho horsia ako popis.
Ale plati to aj napr. pre broskyne Royal Glory, Jayhaven, Avalon Pride, Vistarich,... - bez postreku ich choroba silne poskodi -    marhule Kuresia, Mino,   ale aj pre ceresne atd. 
Teda realne uz nie som ochotny platit ich vysoku cenu, lebo odolnost je casto ovela horsia - a teda je to len vas risk - budete to skusat na vlastnej kozi. A uz mate len moznost nadavat, ze vas oklamali.
Omnoho realnejsie info najdete na tomto fore.

Připojit reakci

Šarka švestek

host - xxx.xxx.122.121 (?)
1.9.2017 16:07
Dobrý deň,nedávno som čítal v časopise záhradkár o šárke.Písali tam o dusíkatom hnojive vraj ked sa bude viac hnojit tak sa potlačia príznaky šárky na plodoch ktovie no za pokus to stojí. S pozdravom Ad.
Připojit reakci

Šarka švestek

zb73 (2) - xxx.xxx.165.73 (?)
14.9.2017 3:44

Dobrý den

Prosím o radu zda mám na slívách a švestce šárku a jestli napadá i jiné stromy?

Obrázky:

Připojit reakci

Šarka švestek

14.9.2017 7:28

První foto ne, dvojka+trojka ano. Druhá otázka: ano. SPCH

Připojit reakci

Šarka švestek

14.9.2017 9:12

Na první fotce jsou mšice. Jestli šarka napadá i jiné stromy? Jabloně, hrušně určitě nenapadá.

Připojit reakci

Šarka švestek

zb73 (2) - xxx.xxx.166.199 (?)
14.9.2017 22:34

Díky za rychlé příspěvky.Potřeboval jsem si potvrdit, co jsem si zde načetl. Na první fotce v pokroucených listech mšice není, ale stejně děkuji. Takže pokácet?Neznáte tolerantní odrůdu k Šarce?Děkuji

Připojit reakci

Šarka švestek

Mike Dundee (116) - xxx.xxx.211.252 (?)
15.9.2017 8:09

Toto diskuzní vlákno do kterého přispíváte jste četl? :-) Podívejte se na můj příspěvek z 17.7.2017 9:18 a reakce na něj - tam jsou popsány vysoce tolerantní odrůdy, které zmiňují chytré knihy a publikace, na pár z nich zde někteří zahradníci přidávali svoje zkušenosti...

Připojit reakci

Šarka švestek

15.9.2017 8:10

Mšice v listech být nemusejí, ale pokroucení způsobily. Tolerantních odrůd slivoní jsou desítky. Jestli pokácet, těžko říci - to záleží na tom, jaké strom přináší plody. 

Připojit reakci

Šarka švestek

pohodar (28) - xxx.xxx.59.40 (?)
17.9.2017 23:34

Dobrý den, asi mám stejný problém. Mám Tophit sedmým rokem a úroda zatím mizerná. loni 10 švestek, letos 1.. chtěl jsem poprosit o potvrzení své domněnky, že strom je nakažen šárkou a co se stromem udělat.  Zda ho vykopat, nebo čekat ještě rok v naději že bude úroda lepší.Tophit na jaře krásně nakvete, je plný včel a čmeláků, proti pilatce postříkám při opadu 90 procent okvětních plátků, ale skoro vše pak zežloutne, opadá a zbyde minimum. Letos vlasně vůbec nic... Moc děkuji za odpověď.

Obrázky:
šárka Tophitu
šárka Tophitu

Připojit reakci

Šarka švestek

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.234.43 (?)
18.9.2017 7:27
Pohodar: Ten Váš Tophit šárku má, ale to rozhodne nie je dôvod aby Ste ho hneď vykopávali. Dnes je skôr zriedkavosťou slivka bez šárky... To že strom nerodí, nespôsobuje šárka. V tomto roku to mohlo byť aj počasím (mrazy). Ja by som ešte počkal, ak by strom začal rodiť a PLODY NEBUDÚ ŠÁRKOU POSTIHNUTÉ, tak ho môžete ponechať. To je určujúci faktor, mnoho sliviek šárku na listoch má, ale na plodoch nie. Postihnutie plodov šárkou ale dehonestuje ich kvalitu a vtedy treba strom vykopať. Vo Vašom prípade by bolo treba odhaliť príčinu prečo strom nerodí. Môžu to byť tzv. abiotické faktory (nedostatočné opelenie, mráz), z biotických ak to nie je piliarka tak treba ešte myslieť na nového škodcu - čerňavku (tmavka švestková), pri nej ale opadajú zdanlivo bez príčiny už pomerne vyvinuté plody (treba rozbiť kôstku a hľadať larvu vnútri kôstky). Šárka neplodnosť nespôsobuje. IH (na tej poslednej fotke je plod poškodený obaľovačom, ale kto by robil postrek proti nemu kvôli 1 plodu, však). IH
Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342) - xxx.xxx.11.47 (?)
18.9.2017 8:22

To je zvláštní. Tophit má - aspoň u mě - plno nectností (nároky na teplo, náchylnost k praskání, monilii, slabá chuť...). K jeho nemnoha přednostem patří velikost plodů, odolbnost k šarce a  skutečně velká plodnost.

Připojit reakci

Šarka švestek

18.9.2017 9:15

Tak zkusím ještě počkat. Přemýšlel jsem na nekolik větví naroubovat ještě jinou odrůdu. Myslíte, že by to pomohlo k lepší plodnosti? A v případě že ano, doporučili by jste mi prosím z vašich zkušeností nějakou odrůdu.. Jsem ve 450 n.m. Děkuji

Připojit reakci

Šarka švestek

18.9.2017 9:29

Děkuji za reakci pane Hlavatý.. Já strom stříkám opravdu jen proti té pilatce, jinak jsem potom zatím neměl v podstatě co stříkat. Vše mi zežloutne a opadá, jako by to nebylo opylováno. Ale vidím, že čmeláků i včel je na stromě dost. Sám jsem chovatel čmeláků, takže období kvetení stromů je pro mě ideální na pozorování.. Strom je sedmiletý a jak jsem psal, každým rokem to samé, bohužel prakticky nulová úroda..

Připojit reakci

Šarka švestek

18.9.2017 11:14

Žežloutnou plůdky, nebo už květy? Puchrovitost-plody deformované, často podobné na kešu oříšky byla? Monilii neřešíte?-i ta je na fotkách... Půda je úrodná, hnojíte? SPCH

Připojit reakci

Šarka švestek

Miloš Vysloužil (15342) - xxx.xxx.67.66 (?)
18.9.2017 14:01

Stromek roste sedmým rokem... Co tam rostlo před ním? Nebyl to taky ovocný strom?

Připojit reakci

Šarka švestek

19.9.2017 19:27

Nerostlo tam nic. Byl vysazen na nové místo kde nic nerostlo. Co myslíte, pomohlo by to roubování několika větví jiné odrůdy? 

Připojit reakci

Šarka švestek

19.9.2017 19:23

Zežloutnou až plůdky. Monílii jsem neřešil, ani puchrovist. Kromě postřiku proti pilatce, dělám jěště ten první jarní proti přezimujícím škůdcům. Jinak stromek nestříkám. Půdu jsem připravil myslím dobře před výsadbou, ale přihnojuji. Dělám si výluh kopřiv a pampelišky a potom to ředím dešťovkou a zalévám tak do konce června. Myslím, že podle přírůstků stromek nestrádá. Ale bohužel plody neudrží..

Obrázky:

Připojit reakci

Šarka švestek

19.9.2017 20:04

Má energii na růst dřeva a na plody už mu nezbývá? Špatné opýlení? Možná má i deficit vápníku. SPCH

Připojit reakci

Šarka švestek

Jiří Prášek (126) - xxx.xxx.146.203 (?)
19.9.2017 21:32

Je přehnojena dusíkem.

Připojit reakci

Šarka švestek

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.234.255 (?)
30.9.2017 20:19
Tri najvýznamnejšie virózy kôstkovín - viď foto. (Posledná veta zakladajúceho príspevku tohto vlákna bohužiaľ nebola prorocká...). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Šarka švestek

Mike Dundee (116) - xxx.xxx.211.223 (?)
30.9.2017 21:02

Pane Hlavatý, mohl byste prosím nahrát první obrázek znovu ve vyšším rozlišení? Docela rád bych si jej přečetl. Další 2 obrázky již přečíst jdou. Děkuji.

Připojit reakci

Šarka švestek

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.234.175 (?)
1.10.2017 7:12
Mike D.: foto. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Šarka švestek

Mike Dundee (116) - xxx.xxx.211.54 (?)
1.10.2017 7:46

Děkuji. Tak mě k tomu ještě napadá - pokud se snažím a sázím již jen odrůdy vysoce odolné / rezistentní (v pomologii uváděna obecně jen k šarce), tak vlastně nevím, k jakému klonu viru odolné. Je tedy možné, že rezistence stromů slivoní / meruněk nebude fungovat proti PPV vyskytující se v mém okolí? Případně v budoucnu zavítá do mých končin jiný klon a odolné stromy stejně ochoří? O těch dalších dvou virech ani nemluvě...

Připojit reakci

Šarka švestek

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.234.175 (?)
1.10.2017 8:04
... a keďže hostiteľmi vírusu šárky sú aj iné druhy stromov/rastlín než slivky, ťažko očakávať úplnú eradikáciu, aj keby sa hneď vykopali a spálili všetky infikované stromy sliviek (čo je nerálne sci-fi). Jedinou cestou je zrejme vyšľachtiť sorty s absolútnou rezistenciou, alebo vymyslieť spôsob ako ju stromy získajú. IH (podľa toho ako štát investuje do vedeckého výskumu u nás, tak môžeme asi len dúfať, že na to prídu niekde v zahraničí). IH
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Zahradnictví Na Zázvorce (Tatobity)13018.11.2017102001
Fruca stlpová slivka 814.11.2017535
Topstar plus6213.11.201727870
Postřik na pilatku7612.11.201715662
Top - Top 2000 stlpovité slivky 112.11.2017128
Topper - senzorické zhodnocení destilátu3112.11.20178979
Kde koupit čmeláky na opylení247.11.201733758
Podnož St.Julien95.11.20171397
Kalipso 103.11.20174917
Dušičková - legenda nebo skutečnost353.11.201712634
Domácí švestka a Domácí velkoplodá1173.11.201754486
Opylovač pro slivoň Tipala33.11.2017334
Je to začínajúca monilióza? 21.11.2017469
Zimny rez stromov41.11.2017531
Bosenská švestka3031.10.201743037
odruda Wangenheimova4530.10.201743402
Myrobalán versus špendlík a mirabelka 7329.10.201731226
Mohl bych odebrat roub z nově vysazeného stromu až v lednu? 428.10.2017490
České ovocnářství zní: Titanik se potápí a na palubě se zpívá7227.10.201716179
Podpník 29C1026.10.20174900
Švestka, pološvestka do malé zahrady1722.10.20175154
Sadba stromu, piscita puda1122.10.20171155
Katinka a Herman ve vysokých polohách321.10.20173189
Duranzia na podpniku Zelena Rynglota421.10.2017738
Novovyšlachteni križenec Duranzie a Bystrickej 1721.10.20176100
Jofela 4921.10.201715947
Vzdálenost švestek od jabloní - vřeten521.10.2017585
Tuleu Gras819.10.20178569
Vysadili byste si znovu Hanitu?919.10.20171300
Slivoně 2017 15718.10.201727406
Agenská 115.10.2017322
Slivoň Haganta 6314.10.201743112
Harbella 812.10.20173315
Toptaste19812.10.201799940
Presenta 7712.10.201742452
Vaše zkušenosti - Pražákovi Droždín u Olomouce?6311.10.201765567
Čo je tejto slivke? 610.10.2017980
Lipnická švestka278.10.20177653
Falešný Dapple Dandy 127.10.20173753
Kráľovná Viktoria 313.10.20173095
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kurník - izolace?18.11.2017
Co jí koza15.11.2017
Co jí koza14.11.2017
Kozy v zimním režimu13.11.2017
Co jí koza11.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů