Šarka švestek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.47 (?)
18.9.2017 8:22

To je zvláštní. Tophit má - aspoň u mě - plno nectností (nároky na teplo, náchylnost k praskání, monilii, slabá chuť...). K jeho nemnoha přednostem patří velikost plodů, odolbnost k šarce a  skutečně velká plodnost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
host - 122.121 (?), 1.9.2017 16:07
Dobrý deň,nedávno som čítal v časopise záhradkár o šárke.Písali tam o dusíkatom hnojive vraj ked sa bude viac hnojit tak sa potlačia príznaky šárky na plodoch ktovie no za pokus to stojí. S pozdravom Ad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zb73 - (2) - 165.73 (?), 14.9.2017 3:44

Dobrý den

Prosím o radu zda mám na slívách a švestce šárku a jestli napadá i jiné stromy?




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 14.9.2017 7:28

První foto ne, dvojka+trojka ano. Druhá otázka: ano. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.9.2017 9:12

Na první fotce jsou mšice. Jestli šarka napadá i jiné stromy? Jabloně, hrušně určitě nenapadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zb73 - (2) - 166.199 (?), 14.9.2017 22:34

Díky za rychlé příspěvky.Potřeboval jsem si potvrdit, co jsem si zde načetl. Na první fotce v pokroucených listech mšice není, ale stejně děkuji. Takže pokácet?Neznáte tolerantní odrůdu k Šarce?Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.252 (?), 15.9.2017 8:09

Toto diskuzní vlákno do kterého přispíváte jste četl? :-) Podívejte se na můj příspěvek z 17.7.2017 9:18 a reakce na něj - tam jsou popsány vysoce tolerantní odrůdy, které zmiňují chytré knihy a publikace, na pár z nich zde někteří zahradníci přidávali svoje zkušenosti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.9.2017 8:10

Mšice v listech být nemusejí, ale pokroucení způsobily. Tolerantních odrůd slivoní jsou desítky. Jestli pokácet, těžko říci - to záleží na tom, jaké strom přináší plody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pohodar - (46) - 59.40 (?), 17.9.2017 23:34

Dobrý den, asi mám stejný problém. Mám Tophit sedmým rokem a úroda zatím mizerná. loni 10 švestek, letos 1.. chtěl jsem poprosit o potvrzení své domněnky, že strom je nakažen šárkou a co se stromem udělat.  Zda ho vykopat, nebo čekat ještě rok v naději že bude úroda lepší.Tophit na jaře krásně nakvete, je plný včel a čmeláků, proti pilatce postříkám při opadu 90 procent okvětních plátků, ale skoro vše pak zežloutne, opadá a zbyde minimum. Letos vlasně vůbec nic... Moc děkuji za odpověď.

šárka Tophitu
šárka Tophitu




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.43 (?), 18.9.2017 7:27
Pohodar: Ten Váš Tophit šárku má, ale to rozhodne nie je dôvod aby Ste ho hneď vykopávali. Dnes je skôr zriedkavosťou slivka bez šárky... To že strom nerodí, nespôsobuje šárka. V tomto roku to mohlo byť aj počasím (mrazy). Ja by som ešte počkal, ak by strom začal rodiť a PLODY NEBUDÚ ŠÁRKOU POSTIHNUTÉ, tak ho môžete ponechať. To je určujúci faktor, mnoho sliviek šárku na listoch má, ale na plodoch nie. Postihnutie plodov šárkou ale dehonestuje ich kvalitu a vtedy treba strom vykopať. Vo Vašom prípade by bolo treba odhaliť príčinu prečo strom nerodí. Môžu to byť tzv. abiotické faktory (nedostatočné opelenie, mráz), z biotických ak to nie je piliarka tak treba ešte myslieť na nového škodcu - čerňavku (tmavka švestková), pri nej ale opadajú zdanlivo bez príčiny už pomerne vyvinuté plody (treba rozbiť kôstku a hľadať larvu vnútri kôstky). Šárka neplodnosť nespôsobuje. IH (na tej poslednej fotke je plod poškodený obaľovačom, ale kto by robil postrek proti nemu kvôli 1 plodu, však). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.47 (?), 18.9.2017 8:22

To je zvláštní. Tophit má - aspoň u mě - plno nectností (nároky na teplo, náchylnost k praskání, monilii, slabá chuť...). K jeho nemnoha přednostem patří velikost plodů, odolbnost k šarce a  skutečně velká plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika