Podnož St. Julien



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
23.10.2017 19:24

Slivoně na S.J. se pěstují i jako čtvrt- a polokmeny. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 40.158 (?), 5.10.2017 9:36, zobrazeno: 21357x

Podnož St.Julien je používaná např. u nových rezistentních odrůd švestek (Jofela, Joganta), zatímco podnož Myrobalán u těchto švestek nabízená není. St. Julien prý ale potřebuje vlhkou půdu. Máte někdo zkušenosti jak zalévat stromek s touto podnoží, pokud je v suché oblasti? A lze jej tam vůbec pěstovat? Děkuji Pepa, oblast Rosice a Velká Bíteš.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 5.10.2017 16:38

St.Julien byla vyšlechtěna v Anglii, řadí se mezi slívy (Prunus insititia).V Evropě je nejrozšířenější vegetativně množenou podnoží.Snadno se rozmnožuje dřevitými řízky.Odrůdy pěstované na této podnoži rostou přibližně o 10-25% slaběji než na semenném myrobalánu.Na velmi dobrých půdách a při dobrých agrotechnických postupech se tento rozdíl nemusí vůbec projevit.Stromy dříve vstupují do plodnosti a v průměru dobře plodí.Obvykle se také vyznanačují větší mrazuodolnosti.Mají mělčí kořenový systém, přesto bývá ukotvení v půdě vyhovující.Doporučuje se především k použití do vlhčích a těžších půd.V lehkých a suchých půdách je tato podnož bez dopňkové závlahy méně spolehlivá.Na St. Julienu mám většinu švestek, meruňky i broskve, já jsem s ní spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.10.2017 22:40

Jiří, s Vaší poslední větou souhlasím, taky mám tuto podnož rád (třebaže je stále púroti myrobalánům v menšině). Zbytek příspěvku je citace z literatury, ale to nevadí, je tdobré připomenout, že podnože S.J. se není třeba bát ani tam, kde není úplně vlhko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.120 (?), 10.10.2017 7:01

Dobrý den, zajímalo by mně, jestli v suchu St.Julien zaléváte (jak moc) a jestli pod stromem udržujete půdu bez porostu (trávy).

Je vhodné u stromku nastýlat mulč, např. posekanou trávu?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.240 (?), 10.10.2017 8:00

Stromky (všechny) zalévám jen v roce po výsadbě, pak už ne. Mulč trávou a štěpkou používám prvních několik let, později trávník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.151 (?), 23.10.2017 14:09

Sehnal jsem rezistentní švestku JOFELA na podnoži St.Julien. Překvapilo mně, že stromek je poměrně malý, asi jako zákrsek. Je to obecná charakteristika stromků na této podnoži nebo se pěstují i jako čtvrtkmen, či polokmen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.10.2017 19:24

Slivoně na S.J. se pěstují i jako čtvrt- a polokmeny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 23.10.2017 19:28

I ze zákrsku se dá vytvarovat vysokokmen, ale ztratíte tím mnoho času. S podnoží se musíte smířit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PetrK - (31) - 80.10 (?), 2.4.2024 17:38

Dobrý den, psal jste, před lety, že jste sehnal Jofelu na St. Julien. Jak po těch sedmi letech hodnotíte jak rostla, zdali dostatečně a jak plodí?

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 5.11.2017 19:41

Dobrý den. St.Julien jako podnož prodávaných stromů zná asi každý zahrádkář. Chtěl bych využít toto vlákno k dotazu, zda má někdo nějakou zkušenost se semenáčem St.Julien jako podnoží.
A ještě bych se chtěl zeptat, jak vlastně strom St.Julien vypadá a jaké má plody. Na internetu jsem našel i obrázky, na kterých plody připomínají malé zelené ryngle. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika