Myrobalán versus špendlík a mirabelka



host - 240.8 (?)
29.10.2017 15:57

Děkuji za reakci. A mohl byste mi prosím napsat kde hledat ty rozdíly mezi odkopkem myrobalánu a švestky? Mám jich nachystaných ještě 8 a byla by škoda práce to sadit...

Děkuji Tomáš.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 6.2.2017 15:52

Z každého ovoce, kdyžý se poctivě udělá kvas, nezkazí se a správně se vypálí, je destilát pitelný. Ale má to své limity. Do destilátu se nemůže dostat chuť, která v ovoci není. A ruku na srdce, existuje mnoho odrůd modrých peckovin sladších a chuťově zajímavějších než plané myrobalány.  Tím nechci říci, že pálenka z myrobalánů je podřadná, jen nevím, jestli při malé velikosti plodů a nízké cukernatosti není její výroba příliš pracná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.8 (?), 29.10.2017 8:06

Dobrý den,

v minulosti jsem úspěšně sadil nové švestky z odkopků od těch starých. Dnes, po nástupu techniky na sečení, máme vše dlouhodobě dobře udržované a tak žádné odkopky nemám. Proto jsem je vykopal u kamaráda ve starém neudržovaném sadě. Dověděl jsem se ale, že takto jsem mohl klidně nasadit i nějakou mirabelku.  Prosím Vás tedy o radu, jak poznám odkopek švestky bezpečně. Pokud to vůbec lze.

Děkuji Tomáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.10.2017 8:19

Bezpečně až zaplodí.Výmlakdy myrobalánů si s pravou švestkou nespletete, ale odkopky třeba durancie jsou velmi podobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 240.8 (?), 29.10.2017 15:57

Děkuji za reakci. A mohl byste mi prosím napsat kde hledat ty rozdíly mezi odkopkem myrobalánu a švestky? Mám jich nachystaných ještě 8 a byla by škoda práce to sadit...

Děkuji Tomáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 29.10.2017 19:26

Chce to obě dřeviny znát, mít je okoukané. Rozdílné je zbarvení letorostů, tvar pupenů, velikost a tvar iistů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Yasma - (3) - 54.82 (?), 31.12.2019 10:52

Zdravím.
 Prodejci stromků prodávají špendlíky a ve finále se z 90 procent se jedná o Katalonské špendlíky podřadné jako mirabelky.
Stahuji do sadu Špendlíky z horských starousedlostí a zaniklých sadu cca 700 - 900 m.n.m. kde přežily řádění Šárky. (doplňuji že v okolní švestky zlikvidovala šárka, špendlíky stojí. V Sočasné době mám z 13 růuzných stromů materiál hledajíc ten s nejlepšími vlastnostmi. Kdysi se množily odkopky roubama i volným výsevem což se liší ve vlastnostech a zde může být u některých vyšší odolnost na šárku.  Také špendlíky křížím a selektují s vybranými odrůdami ve snaze něčeho dosáhnout.

Spousta lidí razí názor že je náchylný na šárku a proto ho nechtějí. Já říkám raději špendlík s šárkou který při dostatku živin bezproblémů může fungovat, než mít mirabelku která je k ničemu.

Z jakého koli ovoce vypálím ze 100 litrů kvasu 16 litrů. Dá se krásně vůně macerovat z dobrých odrůd švestek nebo jabloní jako je Gravštýnské holovousé atd které  voní, jinak je to v mnoha případech kořalka kterou si každý chvalí jako liška svůj ocas :). Co z toho že je Jadernička sladká když nemá aroma a je to zase jen chlast.
Ovšem aromatické ovoce jako je Špendlík ten pravý... je jako šafránu a proto je jedinečný.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.121 (?), 31.12.2019 18:35

Máte to jakési poplantané.Ze špendlíků napalíte bez přidání cukru max. 8l 50% pálenky, ze 100l kvasu.Mirabelka Nancyská má cukernatost 24 - 28 Bx, kdežto Špendlík něco mezi 13 -17 Bx.V knize Ovoce Bílých Karpat se píše, Špendlík katalonsky (syn.Katalonská slíva) má kapkovitý tvar plodu, nejširší u temene.Zraje o 10 dříve, koncem července, dužina je sladší a lepší chuti než Špendlík žlutý.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 104.254 (?), 4.1.2020 14:36

Yasma to sice trochu poplantala, ne však až tak moc. To spíše ve vašem příspěvku mě překvapuje, že u špendlíků píšete tak nízkou cukernatost. I já je hledám a roubuji, abych je zachoval, protože jsou dost vzácné a je to moc dobré ovoce na víceré použií. Cukernatost však mívají kolem dvaceti a více. Pravda, mirabelky a pravé švestky mívají ještě více, špendlíky je však dohánějí. Méně pak mívají pološvestky a ryngle a nejméně myrobalány, ty mezi 10 a 15. Nespletl jste si nakonec špendlíky s myrobalány? Někde se tak myrošům říká. Pokud jde o špendlík katalonský, s tím zkušenosti zatím nemám. Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 244.121 (?), 4.1.2020 17:49

Napsal jsem Špendlík žlutý nikoli myrobalán.Na zahradě mám 8 stromů pěti odrůd, žlutý,katalonský, valašský a u Schreibera v Rakousku jsem sehnal moravský a modrý (Brněnská slíva, známa též jako Anička).V pomolgických atlasech se dočtete totéž.Špendlík žlutý - též Špendlík obyčejný či Špendlík domácí (Haussspilling).Plody jsou malé 10-17 gramů, vždy si však zachovávají tvar pravých švestek.Úrodnost je malá až střední, padají ze sromu a nedají se skladovat.Často bývají napadány hmyzem, za deštivého počasí praskají a hnijí.Na Moravě se Špendlík dříve pěstoval téměřv každé zahradě.Plody se používaly k přímému konzumu, k výrobě výborných džemů a marmelád.Oblíbená, chutná,aromatická a velmi ceněná byla špendlíková pálenka i když výtěžnost byla nižší než z jiných slivoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.103 (?), 9.1.2020 13:51

Vážení, ak ste si po prečátní tohoto vlákna mysleli že tejto problematike začínate chápať, tak vám odporučím prečítať si rozdelenie slivoní od inžiniera Bočka laugh

Speciální pomologie slivoní

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika